Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Rossi pissed off at Ducati.

 

Poate are dreptate. Dar nu-mi dau seama ce mai vrea să schimbe?

Cadrul? Check (x3).

Bascula? Check (x2).

Motorul? Asta ar fi ultima posibilitate, și sunt sigur că acolo bate: un V cu unghi mai mic, care să poată fi translatat mai ușor spre față, sperând astfel sa câștige aderență pe partea frontală. Dar atunci ce mai rămâne "Ducati" în motocicleta aia, în afară de distribuția desmodromică?

 

:laugh: eu cred ca dupa unghiul motorului la 65-77 grade va urma si distributia pt ca or sa descopere ca aia il face prea agresiv si or sa poata scrie honda pe mobra. :lol: ,dar tot nu va fi yamaka...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar asta nu inseamna ca Rossi e praf, sau ca e pilot de locul 11-12 cum spuneai tu. Combinatia asta Rossi+Ducati e esecul. El a crezut ca impreuna cu echipa poate sa faca din Ducati cea mai buna motocicleta, dar s-au inselat.

 

 

E simplu: ambiția i-a depășit talentul* :) Și cînd te gîndești că se făcea mișto de fraza asta ... Dar chiar așa e - au crezut că pot face din rahat bici dar nu au putut.

 

 

* și lui Burgess

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu: ambiția i-a depășit talentul* :) Și cînd te gîndești că se făcea mișto de fraza asta ... Dar chiar așa e - au crezut că pot face din rahat bici dar nu au putut.

 

 

* și lui Burgess

Daca recitesti declaratiile venite din directia lui Burgess & Rossi, din acea perioada, o sa iti aduci aminte ca nu vedeau acel Ducati deloc ca pe un "rahat". Au crezut ca e o motocicleta mai buna decat lasa Stoner sa se vada, ca ei pot realiza mult mai mult cu ea. Mi se pare ca au realizat exact inversul, au facut din bici(ul lui Stoner), o galeata de suruburi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca recitesti declaratiile venite din directia lui Burgess & Rossi, din acea perioada, o sa iti aduci aminte ca nu vedeau acel Ducati deloc ca pe un "rahat".

 

Am exagerat puțin ca să nu dau naștere unui nou flame. Hai să zicem că era un rahat pentru oricine înafară de Stoner. :)

 

 

Încă ceva - am auzit de nenumărate ori faze cum că Rossi a făcut din Yamaha ceea ce este și că, după ce o să plece de acolo, o să se aleagă praful (normal, deoarece buzunarul cu praf de zîne s-a mutat la constructorul italian) :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)

Încă ceva - am auzit de nenumărate ori faze cum că Rossi a făcut din Yamaha ceea ce este și că, după ce o să plece de acolo, o să se aleagă praful (normal, deoarece buzunarul cu praf de zîne s-a mutat la constructorul italian) :rusinica:

 

Eh, e ușor de vorbit acum, dar arată tu cu degetul peăla care acum 5-6-7 ani punea la îndoială faptul că: "Yamaha e în top" pentru că "Rossi și Burgess". Dealtfel, ce s-a întâmplat cu Repsol Honda după ce au plecat ei? L-au adus pe Gibernau - nimic. Pe Biaggi - dezamăgire totală. Marea speranță Pedrosa - s-a stins destul de repede. Au avut noroc în 2006 cu Hayden, atât. Mitul Rossi era în toi. "The Doctor" nu venea doar de la faptul că "în Italia, Rossi e un nume comun printre medici".

 

De când cu venirea la Ducati ne-am mai "deșteptat" și noi: au apărut vocile care au spus că la sfârșitul erei 500 și începutul erei 990, Honda avea oricum cea mai bună motocicletă; că în 2004 când a venit la Yamaha, motocicleta aia nu era nici pe departe un dezastru și fusese defapt dezvoltată în mare măsură de Barros, etc. Pe scurt, faptul că până acum Rossi a avut noroc să fie pe motocicleta potrivită, la momentul potrivit - lucru care, combinat cu talentul, l-au făcut imbatabil.

 

Totuși, cel mai dezamăgit nu sunt de Rossi (care prin prisma imaginii și a fondurilor pe care le-a atras și-a făcut cel putin parțial treaba), ci de Burgess: el a venit cu afirmatii belicoase la adresa lui Stoner și a organizării Ducati. Comme quoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Încă ceva - am auzit de nenumărate ori faze cum că Rossi a făcut din Yamaha ceea ce este și că, după ce o să plece de acolo, o să se aleagă praful (normal, deoarece buzunarul cu praf de zîne s-a mutat la constructorul italian) :rusinica:

 

Eu am zis(si imi mentin parerea) si mai adaug pe langa yamaka si v5-ul care a fost imbatabil(pana a trecut la yamaka si a luat licoarea/praful de zane dupa el ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guareschi:

 

"Let's hope the engine works, because that's our only hope to convince Valentino to stay. We'd like to keep both him and Nicky, but there isn't much time, because usually the market deals close at Brno."

 

Mai mult, aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, e ușor de vorbit acum, dar arată tu cu degetul peăla care acum 5-6-7 ani punea la îndoială faptul că: "Yamaha e în top" pentru că "Rossi și Burgess".

 

Eu doar îi arăt cu degetul pe cei care spuneau că Lorenzo nu o să mai facă nimic pe Yamaha după ce a plecat Rossi de lîngă el (mai bine spus, de după peretele din garajul lor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de ce usi i se inchid lui Rossi, eu sunt ferm convins ca el se va descurca. Ori la Ducati ca ultima gaina de pe grila prototipurilor ori intr-o echipa de client ceva mai consacrat (Honda/Yamaha).

 

Tot in MotoGP ramane. Cel putin 2 ani, asa cum a si afirmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motogp.com/en/news/2012/Rossi+hints+at+his+future+with+Ducati+under+Audi+ownership

 

E si free video acolo, dar e in italiana.

 

Valentino Rossi:

"I spoke directly with the boss of Audi and they have a strong intent about supporting Ducati in the future to regain its competitive edge. It's a very ambitious project and I'm happy about it."

"And they're counting on me"

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rossi va ramane la ducati in 2013 pt 36 de milioane de euro :eek: mi-a zis un italian:))))

Sper sa nu gresesc, dar din cate stiu, 36 de milioane castiga anul acesta din salariu (15 mil) si restul marketing. Daca este adevarat, asta ar fi un record greu de egalat. Sa speram ca banii astia vor veni la pachet si cu o motocicleta competitiva. Totusi, eu cred ca zilele lui la Ducati sunt pe sfarsite.

 

 

Sau ale lui Rossi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hayden out - Rossi still in, ar fi o mutare dezavantajoasa pt toata lumea dupa mine: pt Ducati si ducatisti (care mai bine ar investi in dezvoltarea mobrei si intr-o echipa tanara de piloti leafa babana a lui Rossi pe 2013), apoi dezavantajos pt Rossi si fanii lui daca rezultatele sub-mediocre persista, si bineinteles pt Hayden care se poate sa nu mai prinda alta mobra de uzina etc.

Cel mai urat fapt, mi se pare tratamentul total diferit aplicat de Ducati pe doi piloti cu rezultate f similare inca din 2011, iar daca se confirma acea stire/zvon recent... Al 2-lea lucru urat - (sper sa ma insel) este ca Rossi pare a avea ca principal motiv de a ramane, o oferta salariala grasa..Daca 2 ani la rand a fost coada plutonului (ma refer la moto de uzina), am ceva indoieli ca optimismul nestavilit si dorinta sa de a dezvolta si aduce Ducati din nou in top e motivul principal de a ramane (daca ramane)

Daca nu isi schimba decizia cu privire la viitorii piloti, sau nu schimba altceva RADICAL - ce...nu stiu,- Ducati va merge la cacialma intr-un joc cu miza mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da fii sigur ca rossi ramane la ducati doar ptr bani :)))...hai ca asta e buna saracu poate nu o mai avea din ce sa traiasca :)

Pai la cat a pierdut cu fiscul.....ce dracu esti copil? ce se da pe gratis?...tot om ii si el......si banu-i ban

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi e un fel de Schumacher al MotoGP-ului: a demonstrat ce avea de demonstrat, a câștigat cât era de câștigat. Dacă s-ar retrage mâine din activitatea sportivă, ar câștiga în continuare enorm (multe milioane de € pe an) din marketing și de la firmele (cum ar fi AGV și Dainese) la care este acționar.

 

Dacă rămâne la Ducati o face doar din orgoliu, ca să arate că poate să câștige și acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la cat a pierdut cu fiscul.....ce dracu esti copil? ce se da pe gratis?...tot om ii si el......si banu-i ban

da nu crezi ca ar avea mai mult de castigat daca ar castiga curse din nou si ar fi in top stai tu linistit ca la nivelul lui se rezolva cu fiscul crezi ca vine si ii ia vita din batatura :crack: ...ce dracu nu mai fiti copii si credeti atat ce se spune in massmedia aia de 2 lei...cum spunea si colegu crezi ca el nu isi doreste sa catsige cu ducati sa demonstreze ca se poate chestie de orgoliu dorinta si palmares...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu crezi ca ar avea mai mult de castigat daca ar castiga curse din nou si ar fi in top stai tu linistit ca la nivelul lui se rezolva cu fiscul crezi ca vine si ii ia vita din batatura :crack: ...ce dracu nu mai fiti copii si credeti atat ce se spune in massmedia aia de 2 lei...cum spunea si colegu crezi ca el nu isi doreste sa catsige cu ducati sa demonstreze ca se poate chestie de orgoliu dorinta si palmares...bafta

Man eu zic ce am auzit de la italienii mei:))...dai o cola virtuala daca ramane la ducati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...