Sari la conținut

Accident City Mall


Andreea_puiutz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daps s-au modificat testele auto/moto, cica sunt mai grele acuma ca se dau intrebari si de mecanica, ceea ce mi se pare foarte bine si o initiativa foarte tare, nu de alta da sa nu mai ia chiar toate plantele examenu auto!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimeste rapiditatea cu care se trag concluziile: "cocalar cefos cu ochelari de soare si care vorbeste la telefon non stop". De unde stiti mai baieti ca asa era soferul? Asta e profilul general al posesorului de BMW? Daca era tipul cu pulover cu dungi, observati ca ii da o mana de ajutor punandu-i o geaca sub cap. Credeti ca depasirea coloanei pe linia de tramvai este o manevra regulamentara? Nu-l condamn pe motociclist, si eu fac la fel si cred ca oricare..dar cand se intampla, macar ar trebui sa ne asumam si noi partea noastra de vina. Sanatate multa baiatului si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuiesc chiar aproape.Daca as fi cu auto si as face la fel ca BMW-ul (pt ca o fac des ,dar nu asa) cred ca as sta numai in service.Daca as face la fel cu motorul m-as tavali de trei ori ,in doua intersectii.A tunat si i-a adunat pe amandoi.Ori erau incepatori ori erau nepasatori.

 

Pe linie esti limitat in manevre si in frana.Ori te infingi intr-un stalp dintre linii ori in cei din coloana.Ce naiba 10 km la ora in viermuiala aia nu-i ajungeau?Ajungea oricum primul la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era linie intrerupta acolo, deci omul avea voie sa mearga pe linia de tramvai atata timp cat nu incurca circulatia tramvaiul... paaaa baaaaam.

 

Deci, vinovat conservarul... :rusinica:

Din cate stiam eu n-ai voie pe linia de tramvai, chiar daca este linie intrerupta. Sau nu stiu io bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trec in fiecare dimineata pe acolo cu scuterul, tot pe linia de tramvai, dar 20 km/h este viteza cu care merg pt ca altfel patesti ca bikerul nostru.

Dpdv legal acesta din urma nu avea ce cauta pe linia de tramvai. Punct. Nu ma faceti sa caut in Codul Rutier ca sa va citez exact articolele pe care le-a incalcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata fratilor ... a facut un accident .. asta este s-a intamplat ... a fost vina soferului ... nu are rost sa facem atatea off-topicuri ... daca numai aveti informatii despre acel baiat numai comentati degeaba ca sa fiti "in treaba" .. fiecare ne-am dat cu parerea, am avut si dovezi si cu asta basta ... va rog numai faceti atatea off-topicuri .. daca este ceva bagati informatii despre baiatu' ala (cum se simte, cum va repara motoru' etc) in rest "ciocu mic si joc de glezne"

 

 

Multumesc pt. intelegere :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimeste rapiditatea cu care se trag concluziile: "cocalar cefos cu ochelari de soare si care vorbeste la telefon non stop". De unde stiti mai baieti ca asa era soferul? Asta e profilul general al posesorului de BMW? Daca era tipul cu pulover cu dungi, observati ca ii da o mana de ajutor punandu-i o geaca sub cap. Credeti ca depasirea coloanei pe linia de tramvai este o manevra regulamentara? Nu-l condamn pe motociclist, si eu fac la fel si cred ca oricare..dar cand se intampla, macar ar trebui sa ne asumam si noi partea noastra de vina. Sanatate multa baiatului si numai bine!

Din pacate da, asta e profilul tipic de BMW-ist la noi, de fapt BMW si Audi care in Germania sunt masini de directori la noi sunt masin de tigani alaturi de mai clasicul Mercedes.

Mi s-a intamplat sa vad si oameni normali la cap cu BMW, dar mai mult vad din astia in trening si slapi care probabil nici nu stiu sa citeasca...

 

Din cate stiam eu n-ai voie pe linia de tramvai, chiar daca este linie intrerupta. Sau nu stiu io bine?

E 100% legal sa mergi pe linia de tramvai acolo unde ai linie alba punctata, dar daca vine magaoaia trebuie in principiu sa-i faci loc, pentru ca la 2-3 luni dupa adoptarea noului cod rutier din 2006 l-au amendat si ai voie sa mergi pe linia de tramvai daca nu il incurci pe tramvai. Asta in principiu inseamna ca de exemplu eu cand fac dimineata stanga de pe Barbu Vacarescu pe Ceaikovski ma uit in oglinda, si daca vine tramvaiul stau pe banda 2 pana trece, daca nu vine nici tamvaiul nici ceva smecher (tipic cu BMW) prin stanga statiei de tramvai ma urc pe linie ca sa nu-i incurc pe aia care vor sa mearga inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trec in fiecare dimineata pe acolo cu scuterul, tot pe linia de tramvai, dar 20 km/h este viteza cu care merg pt ca altfel patesti ca bikerul nostru.

Dpdv legal acesta din urma nu avea ce cauta pe linia de tramvai. Punct. Nu ma faceti sa caut in Codul Rutier ca sa va citez exact articolele pe care le-a incalcat.

 

te provoc. cauta in Codul Rutier! :rusinica:

Punct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, ai voie sa circuli pe linia de tramvai numai atunci cand drumul are o banda pe sens. In rest, daca e linie punctata, ai voie sa depasesti pe linia de tramvai ca si cum ar fi contrasens, dar nu poti sa circuli pe-acolo (asa cum nu ai voie sa circuli pe contrasens). Daca e linie continua nu ai voie deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto : Kawasaki Ninja cu nr de BV

Motociclist : Madalin S

 

Tipul cu BMW a incercat sa faca stanga, venea de langa City Mall, avea cedeaza. 2 masini din coloana l-au lasat sa treaca si a intrat in moto care venea pe linia de tramvai destul de incet. Madalin avea doar casca si geaca de piele. Era julit destul de urat la genunchiul drept si dureri la sold, nimic fracturat din fericire. A fost dus la Bagdasar. La motocicleta fata facuta praf. Soferul a incercat sa o dea cotita dar din fericire era un politist comunitar chiar acolo si a vazut toata faza, neacordare de prioritate si vina lui clar. Am stat si martor la masuratori dupa care m-am carat, venise cineva sa ii ia si mobra oricum.

culpa comuna,daca moto circula pe linia de tramvai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata o intrebare pe care am gresit-o:

 

Daca drumul are 2 sau mai multe benzi pe sens, iar pe cea de langa axul drumului exista o sina de tramvai, aveti voie sa circulati pe ea?

 

a. Da

b. Nu

c. Da, dar sunteti obligat sa o eliberati la apropierea tramvaiului

 

ia sa va vad daca aveti tupeul sa dati cu presupusul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata o intrebare pe care am gresit-o:

 

Daca drumul are 2 sau mai multe benzi pe sens, iar pe cea de langa axul drumului exista o sina de tramvai, aveti voie sa circulati pe ea?

 

a. Da

b. Nu

c. Da, dar sunteti obligat sa o eliberati la apropierea tramvaiului

 

ia sa va vad daca aveti tupeul sa dati cu presupusul

 

C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C

Doamne ce bine stiti legea :D

 

Noul regulament rutier

Art. 103 Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Noul cod rutier:

Art. 89^1.

Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:

........

10.nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia, cand drumul are o singura banda;

......

 

Deci cine considera ca motociclistul nu avea voie sa circule pe acolo GURA!!! Oare sa fii sofer(orice categorie A,B,C,D, etc.) inseamna doar sa ai sute de mii de kilometri dar sa nu ai habar care e legea si care iti sunt drepturile?

M-am simtit jignit de cateva ori pe forumul asta de motociclisti vechi cu afirmatii de genul '' o gramada de pustani noi anul asta care nu au motociclismul in sange asa ca noi''. Hai pa mah ca va sunt mult superior multora dintre voi!!! :rusinica:

Sincer credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici.M-am inselat!Doar o gloata de gura-sparta care nu au nimic mai mult de facut decat sa comenteze accidente/tragedii,fara sa stie daca legea e de partea lor sau nu.

Prea multi fitosi pe aici!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cine considera ca motociclistul nu avea voie sa circule pe acolo GURA!!! Oare sa fii sofer(orice categorie A,B,C,D, etc.) inseamna doar sa ai sute de mii de kilometri dar sa nu ai habar care e legea si care iti sunt drepturile?

M-am simtit jignit de cateva ori pe forumul asta de motociclisti vechi cu afirmatii de genul '' o gramada de pustani noi anul asta care nu au motociclismul in sange asa ca noi''. Hai pa mah ca va sunt mult superior multora dintre voi!!! :rusinica:

Sincer credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici.M-am inselat!Doar o gloata de gura-sparta care nu au nimic mai mult de facut decat sa comenteze accidente/tragedii,fara sa stie daca legea e de partea lor sau nu.

Prea multi fitosi pe aici!!!

 

80% de acord cu tine dar sa stii ca mai sunt ceilalti 20% de la care mai poti primi ceva in schimb. iar daca nu veneai cu astfel de jigniri erai tare. dar a trebuit ca la final sa dai si tu un pic cu mucii in fasole, ca fiecare din noi toti care mai de care mai motociclist si mai om, numai atunci cand ne privim in oglinda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...