Sari la conținut

Imaginea Romaniei vazuta de pe motor


rove
 Share

Postări Recomandate

Daca a ramas asa marcat, motociclistul cu pricina cred a trecut prin sudul tarii sau Moldova :P

O data au venit aici la hotel unde lucrez niste nemti si ma intrebau unde sunt casele darapanate si oamenii saraci la tot pasul? Ca ei asa vazusera la televizor ca e Romania. Asa masini numai in Germania mai vazusera.

Apoi am inceput sa le explic imaginea gresita creata de tigani si exagerata de masss media... si de cate un turist de asta interesat sa isi faca trafic pe blog.

 

 

!

 

 

Prietene ...... Zi-mi un sat din Moldova care sa arate mai nasol decat pe la voi. Te rog. Eu sunt muntean de origine, asta ca sa nu avem vorbe la proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Parerea mea ca iel clar ca a fost doar in TRANZIT si de aceea nu a avut el ce vedea !!!!! a fost o parere despre ce a vazut asa in treacat ! si e doar o persoana desi sunt multi care vad Romania asa !!!

Eu am intalnit anul acesta doua grupuri de nemti in luni diferite si erau foarte incantati de locuri si de oameni imi ziceau ca sunt foarte prietenosi !!! Deci parerile sunt inpartite si depinde si de oameni cum vad lucrurile !

:lol: :P Asfalt uscat la toata lumea si fara evenimente neplacute !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi intrat doar in satul ala nu era nici o problema,reuseam sa inteleg ca a fost socat si ca asta a fost impresia cu care a plecat de acolo

 

dar sa descrii Romania ca fiind

 

''Romania, land of vampires and dangerous little old ladies''

 

si''Romania. It feels like you have arrived in the year 1200 AD. Most people are poor. Most people are dirty. ''s.a.m.d

 

in momentul in care spune

 

''I continued my way, following the Donau, which is called the Danube by now, on my way to the Black sea''

 

cred ca nu mai pot sa il inteleg si ma face sa cred ca descrierea a fost facuta doar ca sa faca senzatie si sa isi vanda cartea,facand reclama negativa pt tara noastra

 

Oricum ma bucur ca este primul caz de acest gen,toti motociclistii straini intalniti pe traseele din tara noastra fiind f.placut impresionati de ceea ce au vazut si apreciind valorile ''stravechi'' cu care ne putem lauda.

 

Il inteleg ca a vrut sa isi vanda marfa si sa faca un ban dar nu pot sa am o parere buna despre el...... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez intr-o corporatie (din pacate) si am drept colegi si nemti, si britanici, si americani si italieni etc. In timp, i-am intrebat pe fiecare dintre ei ce parere au avut de Romania, mai ales cand au venit, si TOTI mi-au zis ca sunt placut impresionati, ca se asteptau la mult mai putin. Banuiesc ca trebuie sa fii barbat adevarat si sa iei taurul de coarne ca sa iti dai seama cu adevarat cu ce se mananca alta tara, alte obiceiuri etc. Daca vii din puf si esti mort fara mail si telefon mobil, atunci ocupatia de "explorator" nu e de tine. Prietenului nostru olandez i-as recomanda doar sejururi cu itinerariu si bilet de avion, daca facea vreo pana intr-un sat murea de foame, de frica sa intre sa ceara un colt de paine. Ca roman, nu ma simt deloc lezat de specimene de genul asta. Acum vreo doi ani vorbeam pe net cu una din state, i-am zis ca sunt din romania si m-a intrebat senina si cretina daca avem electricitate aici. Strainii cu care am avut ocazia sa discut mi-au spus ca sunt destul de fascinati de tara - acum la 10 straini multumiti, ca apare unul crescut in puf, e acceptabil. Ca fapt divers, un coleg de birou, in concediul de vara, a plecat cu bicicleta de la Bucuresti la BUDAPESTA. Da, ati citit bine, a facut Romania pe bicicleta pana la Budapesta si s-a intors cu avionul, i-a luat vreo doua saptamani si ceva. Si vorbim de un om cu salariu de 8000 euro/luna, nu vreun coate-rupte care nu avea alta varianta sa-si petreaca concediul. A oprit si a batut la portile oamenilor cand ii era sete, si nimeni nu l-a refuzat. Si olandezului nostru pe motor ii era frica de o batranica cu un carut de lemne. Pseudoaventurieri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la parerile de mai sus. M-am saturat de parerile si comportamentul tineretului vest european sculat din puf, care intr-un moment de rebeliune pleaca la explorat lumea si ajung in tara lui dracula si a tiganilor, acest loc blestemat in care mai poate fi studiata epoca bronzului. Habar nu au ce poti vedea, care is obiceiurile locale si traditiile, care sunt orasele mari etc dar ei au deja o parere. Rezumati-va ,ba, la Austria si Croatia ca si granite, ca exploratu' nu-i de voi.

 

@rove, de ce te-ai intristat asa tare, nu stiai de strehaia? :P

 

 

vest europenii astia stiu de rromania ca e o tara europenna de ceva vreme...cum naiba sa nu fie surprinsi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, siteul e destul de vechi si am ris cind am citit timpeniile pe care le scrieti aici. Romania e mereu faultata de arbitru. Vezi doamne, oameni care umbla prin 20-30 de tari scriu rau NUMAI despre Romania. De ce ma, au fost platiti de unguri sau cum? Nu si-a pus nimnei problema ca poate ASA E?

Apoi lipsa de educatie din ultimii ani se vede in imbecilitate... asta e literatura bah, e cu hiperbole, metafore, comparatii daca mai stie cineva ce dracu sint alea. Trairile sint subiective si e important sa le transmiti cititorului. Curajosilor, majoritatea nici de bulgaria sau grecia n-ati trecut. (da stiu ca n-aveti bani, pai asta nu tot frica e? cu bani multi poate oricine)

Mai bine v-ati scarpina in cap de ce apar genul asta de descrieri asa de des in jurnalele strainilor, urmate bineinteles de injuraturile romanilor neaosi si ipocriti care 2 topice mai incolo injura si ei Romania.

 

Ma miram de ce in Irlanda se anunta schimbarile de prioritate, introducerea unor semne noi, sau modificarea timpilor unor semafoare cu mult timp inainte mai pe toate posturile de radio. E pentru ca asa au fost obisnuiti, sa li se spuna in fiecare dimineata ce au de facut, sa nu faca ceva ce nu au mai facut, nu li s-a cerut sa faca sau nu stiu daca au voie sau nu.

 

Ete altul care crede ca romanul e "adaptabil"... nu ma, (cuvant jignitor) aia anunta semnele de circulatie din motive de siguranta. Adaptabilii nostri au o mortalitate pe sosele de rupe orice tara vestica. Fa tu o trecere de pietoni peste noapte undeva, pune un semn de stop unde nu era si sa vedem ce se intimpla cu adaptabilii tai.

 

Am martori ca am trimis in medie 5 sms-uri pe zi, spunand ca vreau acasa.

 

Si indraznesti sa-l critici pe asta care a plecat dintr-o tara de lumea 1 de "neadaptabili" si face inconjurul lumii cu motorul cind tu te smiorcai in Paris ca nu ai poala mamichii (in cazul asta prietenii si barul) la indemina? Chiar asa putine sint de vazut in Paris si chiar asa neinteresant e? Daca ai un minim de curiozitate primele 2 saptamini nici n-ai timp sa rasufli in paris...

Ia gindeste-te cam ce motive de smiorcailala ai avea in Congo, de exemplu, si sa fii plecat cu anii prin tari din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete altul care crede ca romanul e "adaptabil"... nu ma, (cuvant jignitor) aia anunta semnele de circulatie din motive de siguranta. Adaptabilii nostri au o mortalitate pe sosele de rupe orice tara vestica. Fa tu o trecere de pietoni peste noapte undeva, pune un semn de stop unde nu era si sa vedem ce se intimpla cu adaptabilii tai.

 

Ma tu de cand ai ajuns sa vorbesti in halul asta? De ce plua mea te agiti fara sa gandesti? Hai ca inainte sa viu pe plaiuri mioritice va fac un fimulet de la geam cu berbecii astia. Stilul de condus este o oglinda foarte buna a modului in care gandesc in fiecare zi. Motivul pentru care le anunta e ca sunt berbeci, si ultima oara cand au mutat o iesire de pe autostrada fara sa-i anunte din timp au blocat parlita aia de autostrada de centura 4 ore ca nu mai stiau gospodinele pe unde sa o ia.

Sa vezi socul vietii cand am luat un pachet de branza din supermaket si scria mare cu rosu ATENTIE CONTINE LAPTE. N-au gustat ironia cand le-am zis ca romanii prefera un anunt atunci cand nu contine lapte.

 

Asta le e obisnuinta, daca nu are un warning sign pe undeva, sunt disperati ca nu stiu pe unde sa o apuce. Cum plua mea sa-ti scoti copilul n strada 15 zile la rand fiindu-ti frica de incendiu?

 

Asa si cu nenea asta, a vazut si ochiul lui strazi desfundate. Lasati-l frate sa se mire. Pe toate strazile din Irlanda scrie atentie rampa anti viteza. E jenant pentru ca TOATE strazile au rampe de viteza. La ce pastele ma-sii sa mai scrii la fiecare daca toate au?

 

Nu-i inteleg pe astia care se mira ca strainii nu vad decat lucrurile rele. Pai ati intrat ma vreodata dinspre ungaria pe la Nadlac? Daca muta aia granita tot stii sigur cand ai intrat in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai citit tu atent d-aia ti se pare ca am zis ceva rau de tine, stai calm ca nu am zis.

Tu confuynzi anumite diferente culturale si religioase cu adaptabilitatea si inteligenta. Imi aduci aminte de aia care se mirau cum pro*s*tii de vestici fac accidente in lant pe autostrada cind e asa usor sa conduci pe autostrada desi in Ro inca nu vazuse nimeni autostrada. Au facut astia 100 de km si accidentele in lant au fost o multime. Nu inteleg cum poti sa te vaiti de stilul de condus olandez cind al nostru e cum e. Romanii s-au dovedit nu numai la fel de fraieri ca oricare altii da de fapt chiar mai fraieri.

Ia spune, citi morti au olandezii in accidente rutiere pe km condus? Noi citi avem? Si atunci cum vine asta ca stilul lor de condus e mai prost ca al nostru? Tu ce masori, impresia artistica?

Aia cu brinza si laptele desi destul de ciudata nu e chiar atit de evidenta. Exista oameni multi intoleranti la lactoza, care maninca produse "imitatii". Probabil ca sa evite procese si prostii au pus aia pe brinza, sa nu manince unul mai habauc sau pur si simplu nu asa inteligent. Evident ca suna ciudat dar am citit cam acelasi lucru pe ambalaje in Romania asa ca nu vad problema.

 

La ce pastele ma-sii sa mai scrii la fiecare daca toate au?

 

Pentru fraieri ca mine care n-au condus in viata lor in Irlanda? Sa nu uit la a 20a sau 200a strada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este doar o situatie imaginara...pentru cunoscatori :lol: Cati dintre voi s-ar opri sa cumpere o apa minerala si sa manance un sandwich in Garcini linga Brasov? :ok: Nu vad ce a spus asa negativ de Romania. Daca ati iesi dincolo de Valea Prahovei, prin locuri unde lumea la tara chiar face agricultura si cresc animale ati vedea acesti batrani garboviti si ''murdari''. Duminica, cand merg la biserica e altceva dar asta este, astia sunt oamenii.

 

Bafta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta problema e ca noi punem la inima. Pe altii ii doare exact in rect de ceea ce se vorbeste despre ei. Chestiile cu semnalizarile sunt foarte OK. Imagineaza-ti ca sunt de cateva luni intr-o tara straina si cunosc un singur drum.Daca se inchide traseul (reparatii etc) si nu se pun semne am cam pus-o. Acuma,nu-s de acord cu toate astea,singura trasatura care ma enerveaza (la olandezi) e aroganta. Bine,aroganti sunt doar in Olanda si in tarile mai putin dezvoltate care au un sistem cat de cat democratic. Le piere zambetul de pe fata in (sa zicem) USA,Pakistan,Arabia Saudita,Rusia grei d-astia,ma-ntelegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a surprins cateva aspecte pe care le-a intalnit in trecerea sa prin Romania. Exact asa percepem si noi o alta tara, sau chiar regiuni din Romania, diferite de cea in care traim in mod curent. "Batranele periculoase" sunt mai mult o figura de stil in textul amintit, mai mult, una dintre ele vorbeste putin germana si cealalta e o figura tragica, induiosata de faptul ca motociclistul o protejeaza de un TIR condus - ca de obicei - de un sofer nesimtit - scena reusita din punct de vedere literar. Cineva vorbea de coexistenta "mai multor Romanii" - mi se pare o descriere foarte buna a ceea ce avem astazi in jurul nostru: de la grupuri de romi care traiesc nomadic la candidati care descind din SUV-uri high-tech, de la comunitati izolate, fara apa curenta, electricitate sau telefon la cartiere de vile de la 200.000 de euro in sus. Tara asta a evoluat in salturi, la periferia undelor de soc propagate din civilizarea altora cu care venea in contact fie prin geografie fie prin relatii de conjunctura. In intervalul dintre salturi, Romania se inchidea fie din cauza razboaielor, fie din cauza de dictatura sau ocupatie ruseasca. Nici o schimbare nu si-a avut originea 100% din interiorul tarii: progresistii din secolul 19 au apelat la aristocratia germana, ulterior a aparut capitalul anglo-american, francezii au dominat cultural, germanii au revenit cu economia de razboi, dupa care rusii au demontat si au furat tot. Elita romaneasca, atata cata era, snoaba si mimetica in cea mai mare parte, dar incipient civilizata, a fost decapitata de comunistii pro-sovietici, dupa care s-a incercat fara succes reconstruirea ei in spirit marxist. Toate aceste rataciri istorice au lasat o baza sociala inapoiata aproape neatinsa - satul romanesc nu s-a schimbat esential de la 1907 incoace, mai mult, o parte din acesti oameni "primitivi" au fost stramutati la oras si corupti de societatea lui "care pe care". Uitati-va ce mult seamana comunitatile "de bloc" cu satele din care provin majoritatea locatarilor - isi taie chiar porcii in curtea de beton din spate intr-o parodie a obiceiurilor dintr-o lume din care au fost dezradacinati.

Civilizatia vine acum in Romania pe aripile Vodafone, sau Orange, sau ale altor firme transnationale. Presiunea "civilizatiei de corporatie" va obliga in cele din urma majoritatea cetatenilor romani sa se adapteze, va reabilita infrastrucura cand va avea interes sa o faca, va conecta la gaze si electricitate pe toata lumea pe masura ce ii va transforma in consumatori, dar nu va face pe nimeni mai cult, nu va extinde orizonturile lui nea Ion mai departe de mall-ul de la marginea orasului si daca Gutza se va vinde mai bine nu va invata pe nimeni ca e mai bine pentru sanatatea lui mintala sa asculte Mozart.

Olandezul nostru a descris o societate in transformare. "Batranele periculoase" vor disparea, casele lor vor fi cumparate de oameni cu bani care le vor transforma in locuri de vacanta sau vor investi in turism rural, pamantul va fi cumparat de firme care vor face ferme sau vor construi te miri ce - exact asa s-a intamplat si cu Spania in anii '80. Diferenta dintre Romania si alte tari de interes turistic este ca se afla in Europa si prin extensie, toata lumea se astepta la similitudini cu peisajul general al UE - de aceea nu vorbeste nimeni decat de piramide si de Sharm-el-Sheyk cand e vorba de Egipt, restul arabimii din "bidonville"-urile Cairo-ului e ceva normal pentru un european. Proxenetii si prostituatele tiganci din ruinele Bucurestiului vechi "nu este"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, hai ca m-ati adus pe drumul gresit.

 

Nu le neg modul de viata, daca nu-i deranjeaza, sa le fie de bine.

 

Acu, asta nu a mai vazut batrane garbovite care inca muncesc la camp. Eu spre exemplu ma uitam ca vita-n lemne la foci. Ca ochiu meu a observat in trecut o vaca, un cal, un caine vagabond, un parsh de alun, o marmota... dar foca nu.

 

Acu s-o mai luam si pe aia dreapta. Nu avea sa-l mire sensul giratoriu de la Romana ca au si ei. Nu vroiai sa-l mire Ateneul, ca mai mult sau mai putin asemanator or avea si ei. Imi imaginez ca nu i-a fost chiar indiferent momentul in care batrana i-a sarutat mana.

 

Da au talentul de a parea superiori, dar le trece repede cand vad ca au cu cine sta de vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eterna si fascinanta Romanie...

post-882-1226582907_thumb.jpgDe straja patriei post-882-1226582931_thumb.jpgE pur simuovepost-882-1226583038_thumb.jpgGara din Caracal post-882-1226583073_thumb.pngSurprizele Bucurestiuluipost-882-1226583137_thumb.jpgMersi de intelegerepost-882-1226583186_thumb.jpgMuncim cu spor post-882-1226583213_thumb.jpgParcare.ropost-882-1226583250_thumb.jpgSa se stie! post-882-1226583268_thumb.jpgSigur la Figaropost-882-1226583287_thumb.jpgSchema "lucrativa" post-882-1226583522_thumb.jpgMarca inregistrata post-882-1226583548_thumb.jpg Semne bune...

post-882-1226583158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eterna si fascinanta Romanie...

post-882-1226582907_thumb.jpgDe straja patriei post-882-1226582931_thumb.jpgE pur simuovepost-882-1226583038_thumb.jpgGara din Caracal post-882-1226583073_thumb.pngSurprizele Bucurestiuluipost-882-1226583137_thumb.jpgMersi de intelegerepost-882-1226583186_thumb.jpgMuncim cu spor post-882-1226583213_thumb.jpgParcare.ropost-882-1226583250_thumb.jpgSa se stie! post-882-1226583268_thumb.jpgSigur la Figaropost-882-1226583287_thumb.jpgSchema "lucrativa" post-882-1226583522_thumb.jpgMarca inregistrata post-882-1226583548_thumb.jpg Semne bune...

 

 

 

Asa este!

 

Cu precizarea ca ceea ce ai atasat tu Dane ... este doar o FOARTE MICA PARTE din "fascinatia" pe care DIN PACATE o ofera tarisoara asta!

Ca atare ... nu cred c-ar trebui sa-i blamam pe acei straini care vad si relateaza scene de genul celor de mai sus - cam au dreptate!

 

 

Toate cele bune,

 

Aurelian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc cand am ajuns prima data in Rotterdam si am iesit din Centraal. Frate, deci unde pe vremuri parca Eurolines, era paradisul homeless si heavy drugs market. Si asta imediat la iesire. S-a suparat primarai (in genul in care se supara si in RO cand au desfiintat cartierele de tabla) si intr-o zi a fost ingradit totul.In cateva luni nu mai era nimic acolo,schimbasera si pavajul.Acum se face linie TGV p-acolo.Deh...

Si mai sunt chestii misto,cam de 2-3 ori pe an in marile orase ai sa vezi elicoptere cu duiumul pe deasupra oraselor si zeci de masini de politie. In zilele alea e bine sa iti cauti alt adapost decat cladirile parasite. Am fost odata intr-o zona d-aia. De vis :P Si mai sunt chestii,insa cine dreq le mai baga in seama daca poti manca in orice zi moca de la cantina populara si chiar sa gasesti un loc unde sa dormi la azilurile orasenesti. Partea nasoala e ca nu ai voie sa intri cu droguri acolo deci majoritatea prefera sa doarma pe strada (vara). Odata am ajuns in Brussels Nord pe la 12 noaptea. Nasol. Insa e mai multa politie sau jandarmi cum dreq le mai zice si alora in bleumarin.

Let's face it people! Astia suntem,adica (si) asta avem , defilam cu ce avem. Nu mai puneti la inima. E bine ca nu migreaza si la noi personajele ce le vad acilea. Pana si tiganii plecara,bine nu toti insa multi. Sa ne veselim zic io :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu inteleg de unde atata suparare si de ce atatea discutii. Omul a povestit ceea ce l-a impresionat in Romania. Este ceea ce i s-a imprimat lui pe retina, nu a emis o regula, nu a emis nici macar o parere. Nu inteleg de ce il judecati atat. Mai degraba l-as aprecia pentru cele cateva momente de visare (la calatorie si drumetie) pe care fiecare care i-a vizitat siteul i le datoreaza.

Pana una alta numai bine. Si calatorii cat mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc cand am ajuns prima data in Rotterdam si am iesit din Centraal. Frate, deci unde pe vremuri parca Eurolines, era paradisul homeless si heavy drugs market. Si asta imediat la iesire. S-a suparat primarai (in genul in care se supara si in RO cand au desfiintat cartierele de tabla) si intr-o zi a fost ingradit totul.In cateva luni nu mai era nimic acolo,schimbasera si pavajul.Acum se face linie TGV p-acolo.Deh...

Si mai sunt chestii misto,cam de 2-3 ori pe an in marile orase ai sa vezi elicoptere cu duiumul pe deasupra oraselor si zeci de masini de politie. In zilele alea e bine sa iti cauti alt adapost decat cladirile parasite. Am fost odata intr-o zona d-aia. De vis :drink: Si mai sunt chestii,insa cine dreq le mai baga in seama daca poti manca in orice zi moca de la cantina populara si chiar sa gasesti un loc unde sa dormi la azilurile orasenesti. Partea nasoala e ca nu ai voie sa intri cu droguri acolo deci majoritatea prefera sa doarma pe strada (vara). Odata am ajuns in Brussels Nord pe la 12 noaptea. Nasol. Insa e mai multa politie sau jandarmi cum dreq le mai zice si alora in bleumarin.

Let's face it people! Astia suntem,adica (si) asta avem , defilam cu ce avem. Nu mai puneti la inima. E bine ca nu migreaza si la noi personajele ce le vad acilea. Pana si tiganii plecara,bine nu toti insa multi. Sa ne veselim zic io :moto:

Intradevar ai dreptate dar si eu am fost in olanda si daca cineva ma intreba cum a fost nui spun de toti marocani care sunt praf si alte chistii negative pot spune de peisaje frumoase,arhitectura practicarea biciclismului ca sa zic asa :sick: etc... sau egipt toata lumea merge si sunt impresionati de piramide nu de atentate sau nenorociri.Cred ca sa exagerat si in romania sunt multe lucruri frumoase de ex.delta.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bai nene vrajitorule ca esti carcotas. Nici eu nu o sa ajung sa vad piramidele din Egipt decat poate accidental. Nu am nici o dorinta sa vad niste bolovani in mijlocul desertului si sa-mi f*t, in acceptiunea mea, o vacanta pe chestia asta. Era o opinie care o tineam pentru mine dar pica bine in contextul parerii tale despre delta.

 

Bafta :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

granitele sunt deschise, nu va tine nimeni aici! s-au dus vremile alea! nu va convine...valea la pupat cururi!

si daca plecati, sau ati plecat, ciocu mic si vedeti-va de noua voastra tara, criticati-o p-aia! mai ales daca sunteti plecati de ani si ani si habar n-aveti ce se intampla p-aici!

 

m-am saturat de gura ta vrajitorule, cum critici tu romania, cum tara asta e de (cuvant urat)....ok, o fi, cu bune cu rele, tu ai plecat d-aici si acum arunci cu caacat! e ca si cum ti-ai parasi femeia si ai incepe, dup-aia, sa-i spui ca ea e o nasoala, urata, naspa si nici nu se fute bine, dar nu mai esti demult cu ea.

Ramai fericit acolo in SUA ta, si lasa-ne me noi in mizeria asta de tara...mind your own business, ca sa intelegi.

 

pe princiupiul parazitii: "Ce, proastelor, plua are alt gust intr-un bemveu?" va urez sedere placuta in diaspora!

 

cat despre olandez... nu-i singuru' idiot care gandeste asa, ignoranta e la mama ei in vestul europei, aproape ca a ajuns-o din urma pe aia din tara aia democrata si imaculata care l-a adoptat pe vrajitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da-l mah in ... pe ''prietenul'' tau. daca spune asa ceva sigur are si interes sa spuna inainte sa vada...de ce nu arata lucrurile frumoase din romania? de ce cauta doar asa ceva sa mediatizeze? sunt atatea lucruri frumoase despre romania. la fel este peste tot. bune si rele. caci si la frankfurt in gara sunt boschetari care se drogheaza de fata cu toata lumea, in italia e tiganie mai mare decat in romania, caci italienii sunt niste tigani amestecati cu tot felul de natii din nordul africii, si la nemti pe strada vezi prostituate, dar sunt in fata hotelurilor, doar ca platesc impozit nu le spune manageri, sunt hoti etc.

ala e un fraier ca a pozat ceva ce nu merita sa uzezi aparatul...

pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...