Sari la conținut

AM SCAPAT PE ARATURA


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Popescu_MihailRadu: te ajut si eu un pic...

 

 

Heidenau K60

post-42478-1233269829_thumb.jpg post-42478-1233269833_thumb.jpg

Eu am Heidenau (n.r. e vorba de K60) pe Domi al meu. Am pus noi fata+spate si pot sa-ti spun ca sunt foarte multumit de ele. Mai concret, in aprox 6000 km nu m-au dezamagit in nicio situatie/tip de drum si anume: asfalt (uscat sau pe ploaie), praf, praf + bolovani, bolovanis, lespezi de piatra, pamant arat si discuit, apa + bolovani (a se citi apa curgatoare :laugh: ), macadam, piatra cubica (inclusiv uda), linii de tramvai (parca nici n-ar exista), drum forestier nasol. Nu am avut ocazia sa le testez foarte mult pe noroi si deloc pe nisip. Singurul lucru (care m-a "speriat" la inceput) mai neplacut (dar nu cine stie ce), este sunetul crampoanelor pe asfalt (desi nu sunt crampoane ca pentru cross, de exemplu). Dar te obiesnuiesti usor cu zgomotul specific si chiar iti poti forma urechea sa-ti dai seama cand trebuie sa mai bagi presiune :laugh:

 

Ca sa iti imaginezi cum sta, de exemplu, pe asfalt in curbe (pe Dealul Negru), uita-te la primul filmulet cu Transalpina din semnatura mea. Imaginile filmate "on-board" (de fapt, de pe ghidon), sunt luate de pe Domi al meu, cu K60 (si crede-ma ca nu-l "iertam" deloc).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@popescu cu tenereu:

ma da mare moderator ai ajuns.

de cateva zile tot astept sa faca achile review la 660, am scris acolo ca-l rog frumos, chiar imi tre' ce zice, si tu repede sa-mi muti reply-u. macar asteapta pana-l vede omu si face review-u, ca tare off-topic nu era. sau nu lasi decat reviewuri?

:laugh: chiar e necesar sa completez o noua lista? s-a facut deja despre xtz 660. Daca vrei impresiile mele referitoare la xtz 660 cauta-mi topicul "thumper talk"

:laugh:

p.s: chiar am postat dupa review-ul de la xtz 660 facand o corectura minora. Cauta si vei gasi

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru :laugh:

......ca ziaristii ... ca si politicienii - mint de rup!

..............baga si ei cind si ce pot, ca sa-si faca norma ...!

Generalizezi, si asta e o prostie.

 

Testele aste sant cat se poate de obiective. Singura variabila numarul de stele al hotelului unde sant cazati jurnalistii si cine achita nota de plata pe durata testelor. :laugh:

Nu fi asa sigur ca toti sunt atat de ieftini.

 

-------------------------------------------------------------

 

Mergand pe logica asta de k.k.t, putem spune ca doctorii sunt niste criminali, profesorii niste spagari, toti oamenii care au o afacere prospera sunt clar hoti si exemplele pot continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru :laugh:

 

Generalizezi, si asta e o prostie.

 

 

Nu fi asa sigur ca toti sunt atat de ieftini.

 

-------------------------------------------------------------

 

Mergand pe logica asta de k.k.t, putem spune ca doctorii sunt niste criminali, profesorii niste spagari, toti oamenii care au o afacere prospera sunt clar hoti si exemplele pot continua.

 

 

 

Angi,

 

Imi mentin parerea si subscriu in continuare celor scrise de Vlad si Bogdan.

Consider ca cele doua exemple date mai sus, sunt destul de elocvente!

 

Pe si intr-o o piata concurentiala ... banu' / spaga decide, din pacate!!!

Iar asta se intimpla se intimpla nu doar la noi, si este valabila indiferent de domeniu de activitate!

 

Mai bine spune care sunt argumentele / contra argumentele tale in ceea ce afirmi!

 

Cit despre ultimul tau paragraf ... STAI CUMINTE! Traim in Romania, iar exemple sunt usor de dat - pentru a demostra spusele tale!!!

Si stii foarte bine acest lucru, ca doar lucrezi in domeniu!

 

 

 

PS

te "oparesti" cam repede ...!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine spune care sunt argumentele / contra argumentele tale in ceea ce afirmi!

 

 

Si stii foarte bine acest lucru, ca doar lucrezi in domeniu!

 

 

Ia fa tu o legatura intre propozitiile de mai sus si vezi ce iese. Da, lucrez in presa si vad din interior. Nu zic ca multi n-ar fi ieftini sau n-ar mananca k.k. Dar nu toti sunt asa. Exista presa de k.k. (vezi CanCan & co) dar exista si presa serioasa (vezi spre ex Reuters & co). Asta se aplica si in presa de specialitate. Exista presa care face reclama mascata si alta care nu se preteaza la asa ceva.

Asa ca raman la afirmatia de mai sus. Ai generalizat si asta e o prostie. Daca macar unu' e drept, asta inseamna ca nu sunt toti stricati.

 

 

 

ps- Am luat-o pe "aratura", asa ca eu nu ma "oparesc" daca administratorul ne muta.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia fa tu o legatura intre propozitiile de mai sus si vezi ce iese. Da, lucrez in presa si vad din interior. Nu zic ca multi n-ar fi ieftini sau n-ar mananca k.k. Dar nu toti sunt asa. Exista presa de k.k. (vezi CanCan & co) dar exista si presa serioasa (vezi spre ex Reuters & co). Asta se aplica si in presa de specialitate. Exista presa care face reclama mascata si alta care nu se preteaza la asa ceva.

Asa ca raman la afirmatia de mai sus. Ai generalizat si asta e o prostie. Daca macar unu' e drept, asta inseamna ca nu sunt toti stricati.

 

 

 

ps- Am luat-o pe "aratura", asa ca eu nu ma "oparesc" daca administratorul ne muta.

 

 

 

Angi,

 

Noi nu vorbeam aici de Reuters, CanCan sau Hustler! Am facut doar referire la doua ... sa le zicem clasamente, facute de niste reviste se profil, la care rezultatele erau ... dupa cum s-a vazut / ma rog, afisat!

 

Ca atare, ideea (mea cel putin) era / este ca unui potetntial cumparator, nexperimenat, ba chiar novice in domeniu, ii este foarte greu sa ia o hotarire atunci cind vrea sa-si cumpere o guma noua, pentru ca dupa cum se vede ... "cite bordee , atita obicee"!

 

Ba mai mult, daca si Vlad pune scan-ul de care pomenea ... probabil ca vom vedea un alt poll position!

 

Au fost vreo 3-4 opinii depre veridicitatea acestor "clasamente", cu care tu nu esti de acord. Bun, si ...?!

Fiecare si-a dat o parere!

Vrei sa o accepti, bine, nu vrei ... iar bine! Poti tine cont sau nu de ea!

 

Personal consider ca tocmai datorita faptului ca prin aceste "sondaje" putem lua plasa pe banii nostrii, e bine sa (ne) impartasim parerile si opiniile - in acest fel avind toti doar de cistigat!

 

Gresesc?

 

Si nu te mai aprinde atit, ca-ti face rau ... "la injectie"!

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Am pus acel link pentru ca voi sa va faceti o idee minimalista.

Pentru a completa informatiile de acolo cu ce ati mai citit pe alte site-uri straine (unde exista mai multi posesori si implicit mai multe experiente) si cu ce discutam intre noi, fata in fata sau virtual.

Pentu ca in baza informatiilor luam decizii.

Si daca 2, 3 sau 4 surse spun ca un lucru are caracteristica X, inseamna ca, poate, chiar asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi,

 

Noi nu vorbeam aici de Reuters, CanCan sau Hustler! Am facut doar referire la doua ... sa le zicem clasamente, facute de niste reviste se profil, la care rezultatele erau ... dupa cum s-a vazut / ma rog, afisat!

 

Ca atare, ideea (mea cel putin) era / este ca unui potetntial cumparator, nexperimenat, ba chiar novice in domeniu, ii este foarte greu sa ia o hotarire atunci cind vrea sa-si cumpere o guma noua, pentru ca dupa cum se vede ... "cite bordee , atita obicee"!

 

Ba mai mult, daca si Vlad pune scan-ul de care pomenea ... probabil ca vom vedea un alt poll position!

 

Au fost vreo 3-4 opinii depre veridicitatea acestor "clasamente", cu care tu nu esti de acord. Bun, si ...?!

Fiecare si-a dat o parere!

Vrei sa o accepti, bine, nu vrei ... iar bine! Poti tine cont sau nu de ea!

 

Personal consider ca tocmai datorita faptului ca prin aceste "sondaje" putem lua plasa pe banii nostrii, e bine sa (ne) impartasim parerile si opiniile - in acest fel avind toti doar de cistigat!

 

Gresesc?

 

Si nu te mai aprinde atit, ca-ti face rau ... "la injectie"!

 

:laugh:

 

Mai, ori m-am exprimat eu gresit, ori..........

Pe de o parte, daca citeai mai atent, vedeai ca ziarele CanCan si restul au fost date ca exemplu de presa. Uita-te atent c-am zis ca asta se aplica si la revistele de specialitate, adica astea despre care discutam.

Iar pe de alta, eu nu m-am referit la exemplele date. Eu am facut referire doar la faptul ca tu ai pus o eticheta asupra unei intregi categorii de oameni despre care nu ai nici cel mai mic habar. Despre asta e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Fiecare aveti argumente in discutia voastra, dar nu stiu cat de on-topic mai sunteti.

Daca vreti, puteti continua aici :

AM SCAPAT PE ARATURA.

Recititi, va rog, postul meu de mai sus.

Nimeni nu obliga pe nimeni sa citeasca sau sa creada ce scrie un om/un colectiv fie el de presa sau nu.

Toate sunt pareri/informatii.

Exista si situatia ipotetica in care 10 oameni de presa, total obiectivi, in conditii de testare identice sa genereze fiecare clasamente diferite referitoare la cauciucurile pentru 1200 Gs.

Totul este relativ si subiectiv.

Ca si alegerile noastre.

Am pus acel link sperand ca veti citi si despre cauciucuri pe care experienta autohtona este zero sau minima.

Nu va mai contrati, va rog, pe baza unei fracturi de informatie !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate\

cata l.a.b.a pentu o pereche de anvelope

 

 

Bre, daca faci referire si la mine, eu nu despre anvelope discutam. Eu discutam despre etichete.

 

Si asta-mi aduce aminte de o duduie cu conceptii de provinciala slab accesorizata intelectual care-mi spune, citez: "Cum, tu esti motociclist?! Pai credeam ca motociclistii sunt cam nespalati si slinosi. C-am vazut eu un grup de motociclisti cu Harley-uri d-alea si aratau cam nespalati. Cu costumele alea din piele pe ei si cu pletele alea care pareau slinoase....."

E, la faze de genul asta ma "oparesc", cand vad oameni care pun etichete in totala necunostinta de cauza. Ca sa fiu galant si sa nu zic altfel, spun doar ca este o dovada de simplitate in gandire.

Promit sa ma abtin de la comentarii ulterioare.

 

Iar daca nu faceai referire la mine, nu-i suparare, ca oricum vroiam sa fac paralela cu taranca proasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ...cine a aruncat "sageata" ar trebui sa stie. cum este un foarte priceput BMW-ist cred ca tre sa stie si vreun priceput in roti spitate.

 

 

 

vineri merg la reprezentantza la budapesta........o sa intreb de centrat si echilibrat rotzile pt ca asta vreau sa fie primul lucru cre-l fac

ieri am facut 100 km test cu tourance,,,,,,,,pe uscat in toate caonditziile de drum

ce am constaat ca la viteza de 180-200 test pe dn 7 drum ft ft bun cam trepidreaza ghidonul.........

SA FIE DIN CAUZA GUMELOR?......PINA ACUM NU AM SESIZAT ACCEST ASPECT..........NICI LA BATTLE WING NICI LA KAROO T

CEI DREPT CU KAROO NU AM MERS MAI MULT DE 120-130

DAR AM TESTAT SI 160-180........PARADOXAL AU O ADERENTZA F BUNA

 

LA BRIDGESTONE NU AM CONSTATA ACEST ASPECT CHIAR LA 200 PE FELIE PE AUTOSTRADA

SA FIE FAPTUL CA ESTE GUMA MAI TARE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, apropo de BMW g650x Challenge. este de o persona sau doua?

 

si a doua intrebare ar fi: necontand pretul care ar fi motocicleta ideala ptr enduro (sa stie pe noroi, dealuri etc nu numai pe forestiere) si fie ok si la drumuri mai lungi (300 - 500km) si sa fie si de doua locuri?

 

Mentionez ca practic hard enduro de ceva ani dar a venit momentul sa imi plimb si prietena.

Va multumesc anticipat ptr sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru orice fel de genti, fie ca sunt din aluminiu sau textil, cel mai bine e sa ai niste suporturi de bagaje.

 

suporturi ?

 

poate ...succesuri..esti sora cu lenuta lu basescu ?

 

poate suporti !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba , ce v-au deranjat pe voi, marii motociclisti, mirosurile pestilentiale, populatia africii , oamenii care cer cadouri.........voi ce sunteti , regi , printi, nu sunteti tot oameni , sau mai degraba............mironosite.

 

 

 

 

mda ... d-aia se apune ca "nu exista padure fara uscaciuni"

 

si / sau

 

"daca taceai ... filosof ramineai"

 

Lasind la o parte exprimarea ta de adevarat "Super membru", nu pot sa-ti spun decit .... bravo tie!!!

Trebuia cineva sa dea cu mucii-n fasole ....!!!

Editat de tau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu discutam despre etichete.

 

Si asta-mi aduce aminte de o duduie cu conceptii de provinciala slab accesorizata intelectual care-mi spune, citez: "Cum, tu esti motociclist?! Pai credeam ca motociclistii sunt cam nespalati si slinosi. C-am vazut eu un grup de motociclisti cu Harley-uri d-alea si aratau cam nespalati. Cu costumele alea din piele pe ei si cu pletele alea care pareau slinoase....."

E, la faze de genul asta ma "oparesc", cand vad oameni care pun etichete in totala necunostinta de cauza. Ca sa fiu galant si sa nu zic altfel, spun doar ca este o dovada de simplitate in gandire.

Promit sa ma abtin de la comentarii ulterioare.

 

Postul asta si "etichetele" imi aduc si mie aminte de "bucurestenii" (am pus ghilimele ca ma refer la acei "fericiti" care ei sau parintii lor au reusit sa obtina mult ravnitul buletin de Bucuresti, nu la cei care sunt de mai multe generatii bucuresteni cu adevarat) care considera ca daca nu esti "din Bucuresti" esti automat "de la tara" (indiferent ca este vorba de Poplaca sau un oras civilizat gen Brasov, uitand de unde au plecat ei) sau "din provincie" cum li se pare lor mai elevat sa spuna.

 

Nu de putine ori am fost intrebat (pt ca am o locuinta personala si in Bucuresti) de ce nu mi-am facut buletin de Bucuresti. Si cel mai des motiv pt aceasta intrebare era ca de ce nu mi-am pus numar de B. :laugh:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suporturi ?

 

poate ...succesuri..esti sora cu lenuta lu basescu ?

 

poate suporti !?

 

SUPĂRT, suporturi, s.n. Ceea ce susține sau sprijină un obiect; piesă sau dispozitiv care serveÂşte la susținerea unei piese, a unui sistem tehnic etc. ♦ Fig. Ajutor, sprijin, reazem. – Din fr. support.

Sursa: DEX '98 |

 

-In DEX nu exista pluralul "suporti". "Suporti" este conjugarea la persoana a doua a verbului "a suporta". Eu suport, tu suporti etc.

 

Cel putin, asa stiu eu.

 

 

 

ps- Apropo, care e pluralul de la "robinet"? "Robineti" cumva?.........................ca sincer, eu asa l-am auzit pe instalator ca zice.

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Postul asta si "etichetele" imi aduc si mie aminte de "bucurestenii" (am pus ghilimele ca ma refer la acei "fericiti" care ei sau parintii lor au reusit sa obtina mult ravnitul buletin de Bucuresti, nu la cei care sunt de mai multe generatii bucuresteni cu adevarat) care considera ca daca nu esti "din Bucuresti" esti automat "de la tara" (indiferent ca este vorba de Poplaca sau un oras civilizat gen Brasov, uitand de unde au plecat ei) sau "din provincie" cum li se pare lor mai elevat sa spuna.

 

Nu de putine ori am fost intrebat (pt ca am o locuinta personala si in Bucuresti) de ce nu mi-am facut buletin de Bucuresti. Si cel mai des motiv pt aceasta intrebare era ca de ce nu mi-am pus numar de B. :laugh:

 

Daca inteleg bine unde "bati" tu, personajul "meu" iti lasa impresia de "coada vacii" si nu de Brasov, Sibiu sau alte ORASE, oricare ar fi ele. Cand am zis provincial si taran m-am referit mai mult la un fel de a fi. Ca si cum ai zice: Bah, ce "taran" esti ca dai manelele la maxim in bloc. Ceva de genul asta.

Categoric nu am vrut sa spun ceea ce insinuezi tu. Daca asta s-a inteles, retrag cu scuzele de rigoare.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate\

cata l.a.b.a pentu o pereche de anvelope

 

cum dracu faceti cand va luatie neveste pentru toata viata

daca pt 2 anvelope de juma de an discutati atat

:laugh: :laugh:

sa cazi pe ganduri si sa iti rupi piciorul :wink: :lol:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...