Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

la mine cat timp nu e gheata/polei/zapada merge. tre' doar sa iau niste manusi noi & izmene pe sub blugi :)

 

 

:)

da, si eu cam la fel, numai ca daca ploua nu tin cont, tot merg pe moto, imi place mult sa ma plimb,

ma supara gandul ca tre sa ma urc in masina la iarna....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

voi aveti idee, CB-urile fabricate in italia au motoarele facute in japonia sau in alta parte?

Japonia ... sunt fix aceleasi motoare, desi cb-urile de dupa 97(cand incepe productia in Italia) sunt PC 32 seria motorului continuie sa inceapa cu PC 26(la fel ca la cele produse in Japonia). Diferente cica nu sunt intre cele de dupa 97 decat la sistemul de franare, dar se vede cumva ca e altceva, seamana dar nu e chiar identic.

 

 

Honda%20CB500%20003.jpg Uitati aici un set de crash-bar-uri serioase :))

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pune niste poze? Ai vrut custom sau ar merge si alte modele.

 

 

aveam poze pe undeva prin hard, o sa postez cand le gasesc

oricum erau putin mai mari decat cele enduro pt ca le-am facut pt o zi de drum lung la erau minus grade si ideea era sa tina la vant

le-am turnat intr-o zi, am facut gauri, le-am montat asa neslefuite si nevopsite ...erau verzi ca mucii :lol: :lol:

din fericire nu le mai am, nu ca designul ar fi fost tare naspa dar ne-a oprit politia ca sa ne intrebe ce dracu sunt alea (si sa ne verifice actele...cica) :lol: :lol: :lol:

 

btw, thundere, e diferenta si la bascula intre cb-ul vechi si cele mai noi

bascula de la cele mai noi e mai lata oarecum spre axul ei si poti pune jante mai mari pe cand la cel vechi nu ai loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam si de faptul ca cele de dinainte de 97 aveau oarece probleme cu rugina...dupa 97 cica a fost remediata treaba...doar am auzit, nu sunt sigur.

Mai degraba invers, dupa 97 mi se pare ca rugineste mai usor pe sub crom.

 

 

Urmeaza sa desfac motorul la cb ... candva in iarna asta ...

 

A mai postat cineva dupa care ... usor usor iar se duce la fund topicul ...

Ma bate gandul sa ii pun semighidoane la cb, dar nu stiu cum ar da, pe net nu am gasit nici o poza cu vre-un cb cu semighidoane ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa am una preventiv.

 

Nu am mai gasit dar ti-am facut una dupa a mea, e aproximativ identica(ca functionalitate), doar ca, se vede ca e facuta. Te mai am in lista la mess dar nu ai mai intrat de mult ... da un semn.

 

Eu mi-am desfacut cb-ul, cel putin partea din fata momentan. Trebuie sa ii schimb rulmentul de jos ca imi face probleme inca din vara, am gasit rulment cu bile cilindrice la vrep 26 de lei, apropo daca are careva nevoie codul e 32006JR. Am inceput azi sa polishez bratele furcii asa de proba si se anunta rezultate bune, deasemenea am curatat jugul superior pentru a-l duce la vopsit in camp electrostatic cu tot cu ghidon. Jugul inferior l-am vopsit deja negru cu vopsea clasica ... Am 2 semighidoane care vin fix pe tijele de la cb si nu stiu ce sa fac ... sa le pun sau nu.

 

Cam asa ar da cu ghidoanele puse, am incercat sa le pun si sub jugul superior dar ca sa nu imi bata in rezervor trebuie sa le pun destul de jos si stau cam ghebos si nu imi place asta ... Pareri ???

post-18053-0-96652600-1321044844_thumb.jpg

post-18053-0-87393700-1321044859_thumb.jpg

post-18053-0-73102600-1321044874_thumb.jpg

post-18053-0-96075400-1321135238_thumb.jpg

post-18053-0-29002300-1321135253_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam asa ar da cu ghidoanele puse, am incercat sa le pun si sub jugul superior dar ca sa nu imi bata in rezervor trebuie sa le pun destul de jos si stau cam ghebos si nu imi place asta ... Pareri ???

 

Arata bine, dar tot proba la drum e mai edificatoare. Din ce-mi dau eu seama ai sacrificat putin din garda la sol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, dar tot proba la drum e mai edificatoare. Din ce-mi dau eu seama ai sacrificat putin din garda la sol...

Geva in gen are fratemiu pe CB, doar ca la el e ghidon, la mine e semighidoane. Din ce am observat la al lui nu e chiar asa jenanta pozitia, e un pic mai sportiva fata de cb-ul clasic, stau si ma gandesc si pe partea cealanta ... daca nu imi place pot sa pun ghidonul la loc foarte usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand pretul motocicletelor era mai mare , acum cativa ani, cb-urile erau la mare cautare fiind alegerea numarul unu a incepatorilor

acum lumea a "evoluat" si cb-urile sunt prea "mici" pentru majoritatea incepatorilor

de asta moare topicul incet incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand pretul motocicletelor era mai mare , acum cativa ani, cb-urile erau la mare cautare fiind alegerea numarul unu a incepatorilor

acum lumea a "evoluat" si cb-urile sunt prea "mici" pentru majoritatea incepatorilor

de asta moare topicul incet incet...

 

Macar poti sa iti dai cu parerea.

Am dus la vopsit jugul superior si ghidonul in camp electrostatic, am polishat un pic jambele, mi-a venit si aripa si un etrier Brembo de cb ... as vrea sa imi comand niste neoprene sau ceva burdufe de protectie gen enduro, dar inca nu sunt sigur de decizie.

post-18053-0-64168700-1321296568_thumb.jpg

post-18053-0-73379700-1321296579_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar poti sa iti dai cu parerea.

Am dus la vopsit jugul superior si ghidonul in camp electrostatic, am polishat un pic jambele, mi-a venit si aripa si un etrier Brembo de cb ... as vrea sa imi comand niste neoprene sau ceva burdufe de protectie gen enduro, dar inca nu sunt sigur de decizie.

Cred ca burdufele ar veni mai bine. Estetic probabil e o chestiune de gust dar practic sunt ideale, te scapa de mizeria de pe jambe si simeringuri uzate prematur.

 

cand pretul motocicletelor era mai mare , acum cativa ani, cb-urile erau la mare cautare fiind alegerea numarul unu a incepatorilor

acum lumea a "evoluat" si cb-urile sunt prea "mici" pentru majoritatea incepatorilor

de asta moare topicul incet incet...

Asa este, desi CB-ul merge foarte bine si dupa perioada de inceput. Nu-i un motor care sa starneasca pasiuni dar le face pe toate bine si e un motor simplu si de incredere. Eu unul nu renunt la ea asa usor, desi la anul ii fac majoratul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am luat piese de la vopsit, desi e un pic cam gros stratul de vopsea e data bine ceea ce ma bucura. Inca nu sunt hotarat complet daca am sa pun semighidoanele sau am sa las ghidonul in sine. Pozitia e mai sportiva sa zic ceea ce nu ma incanta neaparat, ma bate un gand sa modific si spatele la el dar nu stiu ce sa fac, ma gandesc ca, poate vreodata am sa vreau sa il dau sau ceva (desi prietena l-ar vrea pentru ea). Ma bate gandul sa il dau un street fighter, cu semighidoanele puse sub jugul superior ai o pozitie foarte agresiva ca sa zic asa :rock: , doar ca, codita tradeaza cumva ... ma gandesc ca la anu in primavara tre sa ii fac si ITP-ul ... as schimba codita dar ... momentan nu stiu, asa tare ma roade sa bag un pic flexu in coditza aia :grinbandit:

post-18053-0-39839800-1321392931_thumb.jpg - Cam asa arata piesele vopsite :rolleyes:

 

Apropo, mai am vreo 900 de km si ajung la 50 000 pe bord (ca reali nu stiu cati or fi defapt.)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi CB-isti, azi am dat o mica tura si se pare ca va fi ultima in acest an intrucat afara erau +2 grade, voi ati pus motoarele la nani? Iar daca da ce pregatiri i-ati facut in acest sens ? Toate cele bune si SA SE FACA ODATA CALD !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...