Sari la conținut

Cheie De Bujie


dabix
 Share

Postări Recomandate

una care sa se potriveasca.

nu trebuie decat sa scoti fisa si sa vezi ce bujie ai. eventual o masori cu o cheie fixa sau cu o rigla. la nevoie merge si o sfoara. apoi de duci la magazin si-ti alegi din cele 2 tipuri de chei existente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajeli.

 

Exista cel putin 5 tipuri standard de bujii, pe pas de 18, 14, 12 si 10 si 8, asta fara tipurile speciale (avioane etc.).

 

Banditul de 400 merge pe NGK CR8EK. Din pacate nu stiu pe ce pas este. Poti cumpara insa de la Draper set de chei de bujii (3 la numar) si dormi linistit indiferent ce motor o sa iti cumperi.

 

Ceva documentatie in plus pe http://www.ngksparkplugs.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Chei de bujii sunt de 16, 18 si 21.

 

De 21 gasesti pe toate gardurile. La fel si de 16, dar pe gardurile mai rare.

 

Binenteles, probabil tie iti trebuie de 18 - asa ca fie mergi la un magazin specializat si cumperi o tubulara lunga de 18 sau o cheie de bujii de 18, sau cauti prin targ, sau iti faci, sau imprumuti.

 

La Praktiker sunt (cel putin in TM) scule Connex, destul de scumpe, dar macar iti rezolvi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil e cheie de 16.

Ca sa fii sigur vezi pe site-ul denso:

http://www.globaldenso.com/PLUG/power/spec.html

Modelul de bujii il gasesti tot la denso pe pagina da mai jos la "find your plugs - click here".

 

Ai grija insa ca eu am luat alta teapa : mi-am luat din practiker o cheie de bujii (cu cauciuc in ea ca sa prinda bujia), dar surpriza : avea 'peretii' prea grosi si nu mi-a intrat pe gaura din cauza diametrului exterior. Am comparat-o mai apoi cu cheia originala si aia e facuta dintr-o tabla ordinara si e mai subtire decit cheia mea smechere de crom-vanadium :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu peretele era discutata pe ex500riders.com, si unii gasisera la magazine mai specializate "cheie de bujii cu perete subtire" (thin-wall sparkplug tool), dar era pretzaluita mult mai scump decat una identica, la un magazin general de scule - insa acolo trebuia sa fii atent ce cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

sal

Am si eu un scarabeo din 2004 si am dat jos fisa sa ma uit la bujie si ce sa vezi,nu aveam cheie se bujie,dupa care spre norocul meu m-am uitat la instalatia electrica,mai precis la sigurante,ce erau intr-un compartiment special si am vazut o sclipire in interiopr si m-am prinsca era ceva din metal si ce era?Cheia mea de bujie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

acuma....pe acelashi sistem intreb shi eu ca tot omu`....

 

am o yamaha virago de doi jumate shi am nevoie neaparat sa schimb bujiile....din 2 nu face decat una aprindere shi atunci cand o face , se screme dupa ce am tinut`o la lampa cu petrol....

 

ce cheie mi`ar fi buna? (eventual de mashina ca de aia am de unde sa iau fara bani... :welcome: ) :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da n-ai citit de loc thread-ul .. te-ai repezit sa intrebi.

algoritm :

1. te uiti pe site la denso si/sau ngk si aflii ce bujii au ei pentru viraga ta

2. denso cel putin si parca si ngk iti vor da toate dimensiunile pentru bujia respectiva. Pe tine te intereseaza 'hex size' adica marimea cheii . Aia va fi de 14,16,18 sau 21

3. cauti cheie de bujii din aia prin toate locurile enumerate in acest thread (practiker, draper, vitan, obor, prieteni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

acuma....pe acelashi sistem intreb shi eu ca tot omu`....

 

am o yamaha virago de doi jumate shi am nevoie neaparat sa schimb bujiile....din 2 nu face decat una aprindere shi atunci cand o face , se screme dupa ce am tinut`o la lampa cu petrol....

 

ce cheie mi`ar fi buna? (eventual de mashina ca de aia am de unde sa iau fara bani... :( ) :moto:

 

 

 

Toate cataloagele producătorilor de bujii au un segment dedicat bujiilor pentru motoare...de regulă au filet cu diam şi pasul standard, dar cu hexagon de 18; de regulă, dacă motociclistul are aplicaţie către mecanică, îşi procură o bujie cu aceleaşi caracteristici, dar din gama auto, pe hexagon 16,care evident şi sigur încape cu cheie cu tot.......dar de regulă....18,; la magazinele specializate pe '' instrumentar'' poţi găsi tubulare lungi, inconvenientul fiind inexistenţa acelei bucşi de cauciuc ce ajută la manevrarea bujiei în plan vertical.....ASTA E :laugh:

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal !

 

daca ai bujie ngk cu cod b (Bpr 8 ea9) iti trebuie cheie de 21 mm

daca ai bujie ngk cu cod d (Dr 8 ea 9) iti trebuie cheie de 18 mm

daca ai bujie ngk cu cod c (Cr8 ea 9) iti trebuie cheie de 16 mm

prima litera iti da dimensiunea hexagonului !

la bujiile B si R filetul e la fel (m14/1,25) la c este mai mic (cred ca de 10)

ai inteles?

in general toti producatorii baga in "trusa de bord" si o cheie de bujii!

daca iti lipseste, (eu in locul tau) mi-as lua una de calitate care sa se potriveasca si pe care nu trebuie s-o strunjesc sau lungesc sau sudez s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Pt Pegaso 2 din 96 poate cineva sa spuna de cat tre sa fie cheia? Parca pe bujie scria cu verde DR85. Multumesc

daca ai bujie ngk cu cod d (Dr 8 ea 9) iti trebuie cheie de 18 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati aici tot ce trebuie despre NGK-uri.

 

post-2624-1151930832_thumb.jpg

 

Unde sunt Dropper sau Draper astia? Au reprezentantza in Romania?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi... Dropper aia au reprezentantza in Romania au ba?

Numai de pe Louis.de se poate gasi cheie?

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...