Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Ce m-au amuzat cele 2 postari de deasupra.

Se abureste, intra apa, clampane cozorocul... dar este ok, RECOMAND.

Are calitatile unui dovleac de 50 de euro din ce scrieti voi, ca utilizatori si nu eu, din auzite.

Mie nu mi-a placut fiindca era cat o banita de mare si mi se parea total necizelata si prea gen low cost pentru cat vroiau vanzatorii pe ea.

Una este sa spui "am un bullshit de casca de 50 de euro, cat am dat pe ea atat face, dar este optiunea mea constienta, raportata la necesitati, bani, faptul ca imi place designul, etc" si alta sa recomanzi.

Recomanzi un lucru care chiar are un raport calitate - pret cel putin foarte ok, daca nu imbatabil.

Criteriile obligatorii dupa care ma ghidez cand ma uit la o casca:

- pinlock

- interior full detasabil

- dublu D

- cheder cauciuc moale sau material textil in zona de etansare parbriz-casca

- incuietoarea de parbriz ar fi un plus

Cu alte cuvinte am ajuns la concluzia ca multe modele adv. nu se califica si ca multe integrale medii sunt peste ele.

Pe de alta parte - nu am avut nervii si timpul sa ma uit la filmuletul cu redactorul acela de la MCN (erau suficiente 10 secunde sa explice cum sa deschizi instant un DD) dar poate va ajuta urmatorul lucru pe cei care nu va impacati cu dublu D-ul:

Prindeti de capatul curelusei si trageti de ea in directia opusa celei in care sta cand este inchisa. La mine sta orientata spre stanga cand este inchisa. Agat capatul, o intind si trag scurt spre dreapta. Se deschide instant.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce m-au amuzat cele 2 postari de deasupra.

Se abureste, intra apa, clampane cozorocul... dar este ok, RECOMAND.

Are calitatile unui dovleac de 50 de euro din ce scrieti voi, ca utilizatori si nu eu, din auzite.

Mie nu mi-a placut fiindca era cat o banita de mare si mi se parea total necizelata si prea gen low cost pentru cat vroiau vanzatorii pe ea.

Una este sa spui "am un bullshit de casca de 50 de euro, cat am dat pe ea atat face, dar este optiunea mea constienta, raportata la necesitati, bani, faptul ca imi place designul, etc" si alta sa recomanzi.

Recomanzi un lucru care chiar are un raport calitate - pret cel putin foarte ok, daca nu imbatabil.

Criteriile obligatorii dupa care ma ghidez cand ma uit la o casca:

- pinlock

- interior full detasabil

- dublu D

- cheder cauciuc moale sau material textil in zona de etansare parbriz-casca

- incuietoarea de parbriz ar fi un plus

Cu alte cuvinte am ajuns la concluzia ca multe modele adv. nu se califica si ca multe integrale medii sunt peste ele.

Pe de alta parte - nu am avut nervii si timpul sa ma uit la filmuletul cu redactorul acela de la MCN (erau suficiente 10 secunde sa explice cum sa deschizi instant un DD) dar poate va ajuta urmatorul lucru pe cei care nu va impacati cu dublu D-ul:

Prindeti de capatul curelusei si trageti de ea in directia opusa celei in care sta cand este inchisa. La mine sta orientata spre stanga cand este inchisa. Agat capatul, o intind si trag scurt spre dreapta. Se deschide instant.

te amuza, nu te amuza, e parerea mea

ce-i drept, n-am avut nici shubert sau vreun shoei dar o recomand tocmai pentru ca mie mi se pare , pentru ce ofera si pret , o casca chiar ok

sunt casti mai scumpe (fara pinlock si cu veleitati antifog) la care se abureste viziera

asa ca...ceea ce am scris e o parere zic eu destul de pertinenta pentru cineva care chiar vrea modelul si sa stie la ce se asteapta

fiecare are asteptarile lui de la o casca

eu personal ma simt bine cu ea...si asta conteaza cel mai mult

deci, la pretul ei si pentru ceea ce ofera...RECOMAND

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se enumera puncte slabe ale unei casti nu inseamna ca e "dovleac" sau ca una de 50 euro e mai buna. Sincer nu stiu cum oamenii pot inghiti numai review-uri in care se dau exclusiv puncte forte, daca se pot numi asa, sau opusul, care desfiinteaza anumite modele doar pentru ca altcineva plateste mai bine. Come on, e de cand lumea.

Eu am platit 100 de euro pe casca si as face-o din nou daca ar fi sa aleg.

 

Si apropose de subiectivism/obiectivism, cred ca fiecare isi seteaza propriul sistem de evaluare. Pentru mine, spre exemplu, deschiderea dubla e irelevanta. Deci uite cum de pe lista mea tai un criteriu care pentru tine e relevant. Deci cineva nu este in target-ul de clientela pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceasta casca si o recomand. Pe langa ea mai am un Schubert C3 [sunt la al doilea C3 deja] asa pentru comparatie. E adevarat ca Schubertul este peste la toate capitolele insa cumva de cand am Uvex-ul aproape de fiecare data o aleg cand tre; sa iau o casca din raft.

Si da confirm toate punctele slabe enumerate mai sus. De altfel cred ca am fost printre primii care a scris ca tratamentul antiaburire este o "abureala" de falt nu cunosc nimic functional in afara de pinlock.

 

Cat despre Double D . Daca o casca are sistemul asta de inchidere nici nu ma mai uit la ea stiu ca nu o voi cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt la a 2a uvex enduro. Sunt multumit. Iar la partea cu aburitul pe ploaie, la ultimele 2 iesiri am folosit si ochelarii enduro pe sub si viziera usor deschisa. In rest, face cat costa. Sa fie Shoei ds sau Arai x3 cea care e perfecta? Pana nu am, nu zic nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramasesem cu impresia ca asta cu inchiderea productiei a fost un zvon. Eu am luat-o anul trecut parca cu 100 Euro au fost promotii peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o casca HJC, enduro cross, se poate da jos viziera, cozorocul si captuseala pentru a fi spalata.am primit casca din Angila si mie mi-e mare, ca port S.am purtato de trei ori, numai cu cagula si e ca noua.o dau cu 200 roni.daca cineva e interesat ma poate suna la : 0745357037 si ii pun poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare!

Are cineva casca ICON Variant?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Icon-Variant-White/SubProducts/Icon-Variant-White-0001

Ma intereseaza daca a probat-o/testat-o cineva si poate da cateva informatii.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai vazut inca review-ul celor de la revzilla - au si cateva zeci de customer reviews pe pagina

http://www.revzilla.com/motorcycle/icon-variant-helmet

 

Arata bine si pare bine facuta dar eu nu as mai cumpara o casca fara sun visor integrat si fara microlock(sau ceva asemanator)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e treaba cu microlock-ul de-i asa apreciat ? :)

Eu as prefera Double D la orice ora. Mai safe, mai simplu, mai usor, mai comod, mereu strans cat trebuie, nu se "lasa" si se inchide la fel de usor (dupa ce il inchizi de 10 ori si te obisnuiesti cu el).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Are cineva casca ICON Variant?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Icon-Variant-White/SubProducts/Icon-Variant-White-0001

Ma intereseaza daca a probat-o/testat-o cineva si poate da cateva informatii.

Multumesc!

Variant am eu si sunt foarte multumit.

 

Cateva minusuri totusi:

 

in traficul din Bucuresti se mai abureste acum cand e rece daca stau mai mult timp la semafor

peste 140 kmh e bine sa nu intorci capul brusc ca sa te uiti in spate pt ca te smuceste un pic

 

In rest nu prea am ce sa ii reprosez. Poate doar lipsa unui sunvisor dar personal nu ma deranjeaza prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e treaba cu microlock-ul de-i asa apreciat ? :)

Eu as prefera Double D la orice ora. Mai safe, mai simplu, mai usor, mai comod, mereu strans cat trebuie, nu se "lasa" si se inchide la fel de usor (dupa ce il inchizi de 10 ori si te obisnuiesti cu el).

 

Cica micro lock-ul il manevrezi si cu manusile groase de touring. Problema e ca poate sa se rupa mai usor in caz de accident. Iti sare casca si urmatorul impact va fi direct in tartacutza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e treaba cu microlock-ul de-i asa apreciat ? :)

Eu as prefera Double D la orice ora. Mai safe, mai simplu, mai usor, mai comod, mereu strans cat trebuie, nu se "lasa" si se inchide la fel de usor (dupa ce il inchizi de 10 ori si te obisnuiesti cu el).

 

Cica micro lock-ul il manevrezi si cu manusile groase de touring. Problema e ca poate sa se rupa mai usor in caz de accident. Iti sare casca si urmatorul impact va fi direct in tartacutza.

 

Eu am un Nolan cu inchidere microlock - inainte am avut un Marushin cu Double D - nu se compara in un caz.

Siguranta - amandoua sunt sisteme testate si omologate, pana la urma cred ca e un mit urban treaba cu double d, alimentat si de producatori carora le convine sa puna un sistem de inchidere care costa relativ 0 si sa bata fieru pe povestea cu safety. Eu sunt de parere ca daca esti intr-un accident in care ajungi intr-o situatie sa iti cedeze microlock-ul... ai probleme mult mai mari decat asta. In plus nu am gasit nici un fel de intamplari unde a cedat microlockul in caz de accident. Aproximativ acelasi sistem il am si pe legaturile de snowboard si acolo apar niste forte destul de mari in cazul unor trante :D - inca nu mi-a cedat vreo legatura.

 

Mai usor - diferenta e de cateva zeci de grame, in nici un caz nu am simtit ca ar fi o problema asta dupa trecerea de la un sistem la altul.

 

Mai comod - asta iese total din discutie - desi am umblat mult cu casca cu double d mi s-a parut extrem de incomod, cu manusi nu se poate manevra pe cand microlockul il inchid/deschid instant si cu manusile de iarna. Am incercat si varianta cu slabit legatura double d si impins in fata ca sa iti scoti capul fara sa desfaci casca total - f incomod, castile mi le iau sa imi stea fixe pe cap si pt mine nu e o metoda practica.

 

 

 

sistem quick-release

post-9248-0-33436900-1385375752_thumb.jpg

sistem micrometric(microlock de la nolan)

post-9248-0-53258300-1385375769_thumb.jpg

 

Primul sunt de acord ca are unele probleme nu sta strans cat trebuie si se mai lasa, dar la al doilea nu i-am gasit nici o parte proasta pana acuma

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variant am eu si sunt foarte multumit.

 

Cateva minusuri totusi:

 

in traficul din Bucuresti se mai abureste acum cand e rece daca stau mai mult timp la semafor

peste 140 kmh e bine sa nu intorci capul brusc ca sa te uiti in spate pt ca te smuceste un pic

 

In rest nu prea am ce sa ii reprosez. Poate doar lipsa unui sunvisor dar personal nu ma deranjeaza prea mult.

Salut!

In sfarsit cineva care are casca asta ... :)

Ceea ce ma intereseaza cel mai mult este nivelul zgomotului. Poti sa-mi spui cum se aude la diferite viteze?

Se abureste numai cand stai (atunci cand e mai rece), sau si in timpul mersului?

Am citit ca unuii se plangeau ca se ventileaza destul de mult in mers si ar fi deranjant la nivelul ochilor, stii ceva despre asta?

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...