Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

Ma uitam la Caberg Tourmax, cu toate ca ar trebui sa platesc pentru flip (ceea ce nu as folosi, cred), plus ca mi-ar placea un look mai agresiv, MX style. Am vazut ca au scos si un model nou pe 2016, Xtrace, care costa ~750 lei. Daca e sa compar cu Uvex mi-e ca o dau din lac în puț. Doar ca singura comparatie pe care pot sa o fac intre ele e pretul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca in segmentul asta de casti mare diferenta nu vei simti daca schimbi casca, in schimb poti sa incerci cu ceva variatii la parbriz, inaltat/lasat. Eu am simtit diferenta anul trecut cand am facut 2 saptamani schimb cu un prieten cu un naked, nu avea deloc parbriz si ma miram ca lui ii aud motorul mult mai bine. La fel am mers cu motoarele a 2 prieteni care aveau prelungire peste parbriz si am mers cu ele la 90 cu viziera ridicata sau intredeschisa si nu era deranjant vantul in fata.

13096364_1051457898254278_12116846672574

P.S. tot Uvex enduro am si eu. Vezi parbrizele lor. Unul are parbrizul stock peste care a modificat si a pus un parbriz de BMW F650,celalalt are ceva magarie aftermarket cu totul. Sper ca ti-e de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT660Z cu parbriz inalt imi da curentul fix in freza. Daca scot cozorocul e mai ok, altfel imi face capul ca la catelusii aia cu cap pe arc. :) Asta la viteza mai mare, peste 120. Cu parbriz stock il iau in piept/sub barbie. Probabil ca solutia este o extensie care sa directioneze curentul peste casca.

Dar chiar si asa Uvex-ul mi se pare foarte zgomotos.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la colegii pe motoare mă bucuram de sunetul motorului cu toba stock. Poate xt-ul și are parbrizul mai jos sau mai drept,comparativ cu africana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru low budget, am cumparat recent un MT Synchrony DS SV, 550ron cu tot cu transport din UK.

Casca e solida, are garnitura buna la viziera, viziera se ridica greu (ceea ce e bine).

Minusul mare e ca sticla de la ochelarii de soara lasa de dorit, dpdv optic zic.

Casca are 1650gr.

Marimea s-a potrivit cu ce am masurat.

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/233755

 

vad ca e pret si mai bun acum, o fi de la lira. cum a scazut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT660Z cu parbriz inalt imi da curentul fix in freza. Daca scot cozorocul e mai ok, altfel imi face capul ca la catelusii aia cu cap pe arc. :) Asta la viteza mai mare, peste 120. Cu parbriz stock il iau in piept/sub barbie. Probabil ca solutia este o extensie care sa directioneze curentul peste casca.

Dar chiar si asa Uvex-ul mi se pare foarte zgomotos.

 

ce inaltime ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca alta pozitie la cozoroc. ai 3 pozitii si am vazut ca influenteaza cum prinde vantul... e drept ca se schimba si eficienta cozorocului... dar poti sa incerci. la mine, 1.94, parbriz inalt si viziera ridicata, imi cam ciufuleste sprancenele. si nu-mi place cu ea inchisa ca n-am aer desi nu ma mai deranjeaza curentul atunci. asa ca merg cu ochelari de soare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubul de prindere al cozorocului nu mai sta de mult timp strans. In oricare alta pozitie l-as pune, de la vant mi se duce in sus indiferent cat de mult il strang.

Pune-i Loctite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mda, cel mai probabil ca o sa-l scot. Sincer utilitate pea mare nu a avut, poate doar sa tina umbra pe viziera. Unde si daca o sa fie nevoie pot foarte bine sa imi pun casca de enduro.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru low budget, am cumparat recent un MT Synchrony DS SV, 550ron cu tot cu transport din UK.

Casca e solida, are garnitura buna la viziera, viziera se ridica greu (ceea ce e bine).

Minusul mare e ca sticla de la ochelarii de soara lasa de dorit, dpdv optic zic.

Casca are 1650gr.

Marimea s-a potrivit cu ce am masurat.

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/233755

 

vad ca e pret si mai bun acum, o fi de la lira. cum a scazut..

 

 

Salut,

 

Cum e zgomotul de vant? Inchide bine viziera? Vâjâie la viteza (~100km/h) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am eu MT Synchrony DS SV. Eu am luat-o din UK.. vezi pe site-ul MT romania, poate o gasesti mai ieftin.

 

Casca e ok-ish. Nu imi place materialul interior, daca transpiri cumva e greu de bagat/scos, se cam lipsete de piele. Si rezulta iritarea pielii, a pometilor, cand o bagi/scoti.

Si calitatea ochelarilor de soare, optica lasa mult de dorit, practic nu ii pot folosi ca ma ia cu durere de cap. Nu port ochelari si nu sunt obisnuit sa nu vad perfect.

 

In rest e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Are cineva Caberg Tourmax? Ceva pareri? In iarna asta vreau sa schimb si eu Uvexul Enduro si ma bate gandul la un flip! Are cineva?

cred ca voi lua si eu, dar se pare ca are ventilatie mai slaba decat uvex enduro

» Post actualizat in 19 Sep 2016 10:22

Mda, cel mai probabil ca o sa-l scot. Sincer utilitate pea mare nu a avut, poate doar sa tina umbra pe viziera. Unde si daca o sa fie nevoie pot foarte bine sa imi pun casca de enduro.

te va deranja cand ai soarele in fatza. Pune-i locktite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ventilatia nu e chiar o problema. Reviewurile din afara spun ca este cam mic spatiul la gura. Cu greu are loc microfonul. Oricum macar este accesibila ca pret!

De asta zic eu:

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.mobile/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Caberg-Tourmax-Sonic/SubProducts/Caberg-Tourmax-Sonic-0013&ViewAction=ViewProductRating

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns

Cat despre afx fx 41. Am gasit casca pe forum. Era interesat un baiat de ea anul trecut si zicea ca ar fi 550 de lei. Eu sub 720 de lei nu o gasesc si nu vad nici revieweuri. I am dat mesaj dar nu prea mai intra pe forum

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns

Cat despre afx fx 41. Am gasit casca pe forum. Era interesat un baiat de ea anul trecut si zicea ca ar fi 550 de lei. Eu sub 720 de lei nu o gasesc si nu vad nici revieweuri. I am dat mesaj dar nu prea mai intra pe forum

 

In Europa, afx fx41 il gasesti ca "O'neal sierra adventure"

La fc-moto: http://www.fc-moto.de/Oneal-Sierra-Adventure-Helmet

Sau motor-inn: http://www.motor-inn.ro/echipamente/casti/casti-dual-sport/o-neal-sierra-adventure-helmet-sniper-black-white.html

 

Se simte cam grea, mare, si vajaie peste 60 km/h, la fel ca majoritatea castilor dual-sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si in tara. E cu o idee mai scump decat sierra( cu vreo 50 de lei). O sa ma intalnesc cu cineva la inceputul lui octombrie cu o sierra si imi pun in cap galeata.nu mi am cumparat niciodata o casca noua si nici macar nu stiu ce marime sa comand. Mi-am masurat sfecla si are un diametru de 61 de cm, insa am inteles ca unele casti sunt pt cap oval altele pt cap rotund :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...