Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca nimeni nu a spus nimic de castile Lazer. Stateam la barfe cu un prieten care se tot da pe la Dakar de cativa ani, si care foloseste acest tip de casca. Sa va spun cate ceva din discutiile cu el.

Asa cum spunea si Stulewa, e foarte importanta greutatea castii, pentru ca atunci cand mergi 12 ore cu o casca pe cap, fiecare gram conteaza. Mi-a dat un exemplu simplu. Nimanui nu i se pare grea o sticla de apa de jumate de litru. Incercati sa mergeti cu ea in mana o ora, si o sa vedeti cat de grea devine.

Ventilatia e al doilea punct important, pentru ca nimanui nu ii place sa simta transpiratia in casca.

Campul vizual mare e foarte important, pentru ca e bine sa vezi cat mai mult in jurul tau, chiar si cu coada ochiului. Instructorul cu care am facut scoala moto m-a invatat ca nu conteaza cate oglinzi ai pe motor si cat de mari sunt, o simpla intoarcere a capului de multe ori te scapa de belele, mai ales la cum se circula pe strazile noastre. Si cu cat ai mai multa vizibilitate din casca, cu atat mai rapida e intoarcerea capului.

Viziera de multe ori incomodeaza, pentru ca oricat de buna e casca, niciuna nu se inchide perfect pe garnitura de etansare. Am citit sute de postari pe forumul ADV, despre casti, si despre laudatele uvex carbon. Toate au probleme cu etansarea la viziera si cu aburirea lor.

daca "te joci" putin la reglaj poti obtine etansare pe toata lungimea chederului, dar la ultimul click trebuie sa insisti putin ... cel putin la uvex enduro si la Held mi-a iesit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ERU, spune-mi te rog, cum ti s-a partut Acerbis Active? se inchide bine viziera? merita banii? Multumesc

 

 

Din pacate nu am testat-o prea bine pt ca vroiam sa vand una din cele doua casti [Acerbis respectiv Uvex].

Ca etanseitate chiar mi-e greu sa-ti spun din 2 motive. Primul parbrizul meu creaza o zona de calm in zona unde am eu capul [ parbrizul e bun si eu am 1.69] Al doilea motiv fiind ca nu i-am dat jos folia de pe viziera, si ca nu am mers prea mult cu viziera inchisa. In general nu merg cu viziera inchisa in oras, insa nu am remarcat ceva flagrant.

Ca plusuri: ochelarii integrati si design-ul. Motivul pt care am preferat sa pastrez Uvex-ul este marimea. La aceeasi marime M Acerbisul era semnificativ mai mare asa ca nu o lua fara sa o probezi; cum am mai scris mai sus port M la 2 casti si totusi asta mi-a fost mare; poate fi si de la forma bostanului dar ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am optat in final pentru americanca, AFX FX-39, in special datorita review-urilor dar si pretului. Am comandat-o prin e-marpha.ro de pe amazon.com (ca daca o comandam direct, ma costa transportul mai mult decat casca) si intr-un final mi-a ajuns, dupa aproximativ 3 saptamani si m-a costat in total 490RON (casca+shipping in state+comisionul baietilor.). Am avut un pic emotii, ca am dat banii inainte pentru casca, dar n-au fost probleme, oricum mi-i recomandase cineva care face comenzi dese prin ei. Deci va recomand si io e-marpha.ro

 

Despre casca: prima impresie a fost excelenta. Finisajul exterior excelent (am luat modelul pe alb), interiorul un pic cam aspru dar ca finisaj din nou, excelent. Interiorul este complet detasabil. Mi se potriveste perfect, aveau tabela de masuri pe site si am nimerit bine. Am apucat sa fac si o mica plimbare in we si pot sa zic ca pe la 100 cam incepe sa vajaie, cu cozorocul pus. Se abureste un pic la semafor dar se ventileaza bine in mers, nose-guard-ul e destul de folositor si per ansamblu s-a comportat ok la 3-4 grade. Am mers cu toate ventilatiile inchise, deci nu pot sa spun cat de buna e aerisirea. Asadar ca pret/performante o consider mai mult decat ok

 

Asta-i filmuletul de prezentare, ca "features" e destul de bogata

 

Editat de Lupul Gri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@boieru:

Ochelarii de off-road ii poti folosi in 2 situatii:

- mers hard sau extrem enduro, unde se merge foarte incet si unde efortul, respectiv transpiratia este in exces. Si aici eu zic ca ar fi total nesinspirata etansarea buretilor.

- mers rally-raid, unde se merge tare si unde curentul de aer si ventilatia sunt mult in exces comparativ cu transpiratia/efortul fizic.

La un drum Mangalia - Bucuresti, pe autostrada, mers constant la 130 pe mine m-a luat somnul de la curentul de vant ce circula prin buretii de la o pereche de ochelari Ariete. De altfel, ochelari incredibil de buni ca ventilatie atunci cand te lupti cu motocicleta in padure. Atat de tare imi obosea ochii curentul de aer si atat de rece era incat muschii pleoapelor si-au pierdut orice rezistenta. No joking. Afara erau peste 30 de grade. Era mijlocul verii. Plus ca usuca umoarea de la suprafata ochiului si ochii incep sa clipeasca din ce in ce mai des.

 

Legat de double D, spre deosebire de antevorbitorii mei, eu sunt fan al sistemului:

- dd-ul nu se compara ca volum cu un ratchet, mai ales daca preferi, asemeni mie, sa iti protejezi in exces zona gatului - geaca cu guler inalt, cagula, uneori si esarfa. Un ratchet nu se muleaza deloc pe textilele dure in exces si ajunge sa stea in pozitii incomode gatului. Asta ma deranja constant la cele cu astfel de sistem. Nu vreau sa ma gandesc la un neck brace si o casca cu ratchet la un loc.

- posibilitatile de reglaj mult mai fine ale dd-ului. Adica, pot sa merg cu el din mm in mm, ceea ce la ratchet nu puteam. Au fost situatii cand era fie prea larga, fie prea stramta.

- ratchet-uri cu un design f. defectuos si f. greu de deschis am intalnit destule, dar dd-ul il intinzi putin si, gata, este slabit.

Sunt constient de faptul ca pana la urma este o chestiune de preferinte, nefiind nimic excesiv de defectuos si la ratchet.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu se pune problema de calatorii lungi cu ea..

 

Pana la urma tot la X-lite 551 ajung - cam singura casca ce ofera tot pachetul: cozoroc, ochelari de soare, viziera de calitate, ventilatie buna, silentioasa, calitate constructie interior/exterior, touring/enduro/oras. Exista vreun dealer in tara care o aduce la un pret decent? (nu aberatii gen motorai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, X-lite 551 e una din variantele cele mai bune in categorie. A fost si in vederile mele, insa nu am gasit la vremea aceea destule referinte si am mers pe o varianta mult mai populara, dar si mai scumpa. Nu regret, dar urmatoarea mea casca va fi X-lite-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am Shoei Hornet DS si sunt foarte multumit.Interiorul e lavabil,sistemul de prindere a captuselii e indestructibil,pin-lock schimbabil si ajustabil,usoara,solida,destul de silentioasa,nu vibreaza sau misca nimic la ea,aerisiri 100% functionale,design placut(fara briz-bizuri).Tot ce am schimbat a fost sistemul doubleD cu micrometric(luat de pe o Uvex EnduroBoss).O casca premium,dar si pretul e pe masura.Am decartat 499 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai facut sa schimbi sitemul de prindere? Nu mi-am batut niciodata capul, pt ca sincer am considerat ca e destul de dificil, insa e criteriu foarte imprtant pt mine. Daca o casca nu are ratchet nu o cumpar. Si sunt multe casti bune care au fost scoase de pe lista din cauza acestui criteriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deschisesem o discuţie legată de această temă, aici : /index.php?/topic/690813-sisteme-de-nchidere-casc/

 

Deocamdată nu am mai făcut nimic în privinţa acestui aspect, dar când or veni căldurile o să-mi aduc iar aminte de ce urăsc DD.

Ori o cască veche, ori una din piaţă super-ieftină pe care să le folosesc ca donator, restul e lucru manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai facut sa schimbi sitemul de prindere? Nu mi-am batut niciodata capul, pt ca sincer am considerat ca e destul de dificil, insa e criteriu foarte imprtant pt mine. Daca o casca nu are ratchet nu o cumpar. Si sunt multe casti bune care au fost scoase de pe lista din cauza acestui criteriu.

Pai cum?Am descusut chinga pe partea unde erau cusute dobleD-urile si am recusut sistemul micrometric.Pe partea stanga,doar,fiindca pe partea dreapta se prinde cu sistemul ala,cum ii spune?Cu bucla,prin urechile alea metalice de unde reglezi dealtfel si largimea.Au intrat la fix si protectiile alea moi care vin intre chinga si barbie(piele,ma rog).Sfatul meu este sa folositi un sistem micrometric de la o casca serioasa,fiindca cele de la castile de doi lei sunt proaste si din materiale slabe.Cusatura nu am facut-o eu ci la un atelier de reparat papuci,unde o doamna taaare plictisita mi-a cusut problema cu ata din aia foarte tare si manual deoarece nu poti apela la masina de cusut.A facut treaba buna pentru 5 lei....Oricum nu se vede.Deci succes!!! Sau mai bine spus: decat succes(vorba lui Marean Vanghelie)....

post-44963-0-13508000-1368641355_thumb.jpg

post-44963-0-03733700-1368641365_thumb.jpg

post-44963-0-18633300-1368641376_thumb.jpg

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam încurcată treaba cu închizătoarea aceea, se vrea a fi 5 în 1 din câte arată prin poze.

Cam asta caută lumea, preţul este foarte mic, transportul gratis, dar calitatea cu siguranţă lasă de dorit : http://www.ebay.com/itm/New-Motorcycle-Helmet-Clip-Chin-Strap-Plastic-Press-Buckle-Red-/320919863288?pt=Apparel_Merchandise&hash=item4ab8507ff8&vxp=mtr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate m-am uitat (diagonal) pe poze, in cei 5 pasi iti arata cum s-o montezi pe sistem clasic DD (fara nevoie de cusaturi si alte alea), nu mi se pare ca are 5 functii diferite. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, când am văzut atâtea poze nici n-am mai stat să văd ce-i cu ea ( mai degrabă citesc text decât să benoclez la poze :D ) .

Oricum e mică în dimensiuni, probabil greu de manevrat cu mănuşi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare fragila si tind sa cred ca daca smucesti mai tare de ea,cedeaza.In special piesa A.Greu de deschis cu manusi si este plata,fata de micrometricul clasic,care este curbat dupa anatomia barbiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mi-am luat si eu un Uvex Enduro

1.a trebuit sa reglez viziera ca nu se inchidea bine si intra curent - si ma luasera toti dracii - acum e ok

2.cozorocul face toti banii - nu mai port ochelari de soare si eram dependent

3.sistemul de deschidere e bestial - si cu manusi de box te descurci

4. pe ploaie...se abureste clar - asa ca ce scriu ei ca e antifog e de fapt un mare bullshit

personal , recomand

Editat de raducanescovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot Uvex Enduro... Ce pot sa spun despre viziera e ca avnad chiar mama reglajelor, ca sa zic asa, tot intra curent dupa ceva timp. Cozorocul e ok, dar eu trebuie sa il strang destul de des, altfel incepe sa clampane. Si da, se abureste imediat pe ploaie sau vreme rece.

 

Altfel e ok, la pretul asta nu cred ca sunt prea multe optiuni la clasa enduro cu viziera (sau cel putin nu mi bune).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...