Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

HEHE, daca vrei ti-o aduc eu, dar cu conditia sa-mi faci un review ca lumea :bounce:

 

@I-Q: Misto link-ul, merge brici!NOT!

 

Ce sistem de inchidere are. Tocmai mi-am luat recent un Uvex Enduro dar cine stie avand in vedere ca nu am apucat sa ma dau cu el daca imi place asta poate il marit pe nenea Uvex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ doctorX : e foarte ok cu casca de cros pe temperaturi negative cu conditia sa participi la o competitie, daca te duci sa te dai asa de florile marului nu e fan ca iti cam ingheata memeaca :))

un alt factor important e carenajul motoretei si cum arunca vantul peste tine ;) la mine a functionat perfect la Baja Transilvania, am mers peste suta pe PS, pe ninsoare abundenta si eram fara ochelari ca nu se dezabureau neam...

 

ideea e ca acest model de casca e pentru un rally touring, daca o sa intri cu ea la scandal o sa vezi ca e mare grea si incomoda. pe strada si la plimbarici pe drumuri forestiere fara solicitare mare e ok.(subtitlul topicului e despre rally-raid)

 

daca vreti ceva de pe e-bay va pot aduce eu fara probleme, un PM si se rezolva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ doctorX : e foarte ok cu casca de cros pe temperaturi negative cu conditia sa participi la o competitie, daca te duci sa te dai asa de florile marului nu e fan ca iti cam ingheata memeaca :))

un alt factor important e carenajul motoretei si cum arunca vantul peste tine ;) la mine a functionat perfect la Baja Transilvania, am mers peste suta pe PS, pe ninsoare abundenta si eram fara ochelari ca nu se dezabureau neam...

 

ideea e ca acest model de casca e pentru un rally touring, daca o sa intri cu ea la scandal o sa vezi ca e mare grea si incomoda. pe strada si la plimbarici pe drumuri forestiere fara solicitare mare e ok.(subtitlul topicului e despre rally-raid)

 

daca vreti ceva de pe e-bay va pot aduce eu fara probleme, un PM si se rezolva...

 

Castile de tipul asta au fost gresit descrise de catre initiatorul topicului ca "rally raid", de aici confuzia in termeni.

De fapt, sunt o combinatie intre integrala si cross, pentru detinatorii de motociclete enduro-touring, care mai ies si la o coclaureala din cand in cand.

Intr-adevar, sunt destul de grele, comparativ cu cele cross, dar sunt indeajuns de reglabile incat sa fie folosite in orice conditii.

Poti da jos viziera (si ochelarii de soare, pentru ca unele casti au si asa ceva) si folosi ochelari de cross atunci cand e cazul, poti da jos cozorocul cand mergi pe autostrada, etc. Binenteles, cand se indeparteaza unele parti componente, casca devine mai usoara. ;)

Pe viziera se poate atasa o folie antiaburire, iar unele modele au si chinguard, doua dotari care folosesc la mersul in conditii de vreme vitrega.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sistem de inchidere are. Tocmai mi-am luat recent un Uvex Enduro dar cine stie avand in vedere ca nu am apucat sa ma dau cu el daca imi place asta poate il marit pe nenea Uvex.

 

M-am dat cu capul rau de tot de tastatura sa aflu ceva despre casca aia. Nimic, in afara de cativa vanzatori si datele pe care FC-Moto le are de pe o pagina cvasioficiala a lui Held.

Ca fapt divers, pare a fi a doua casca de aces gen care a inclus parasolar intern. In rest, la banii astia probabil face cam tot ce face si Uvex Enduro. Pare-se ca singura casca ce-si depaseste multisor pretul in comparatie cu calitatea este AFX FX-39, insa, din pacate este disponibila doar pe piata americana, asa ca, mie personal nu-mi raman decat variantele comercializate in Europa.

 

Acum am ramas setat pe Shoei Hornet DS, X-lite X-551 sau AGV AX-8 Dual. Diferentele intre ele sunt de cca 60-100 euro de la una la alta, adica 415 Hornet, 360 X-551 si 250 AX-8.

Probabil toti ati vazut deja comparatia

 

Castile la preturi mai normale vad ca sunt acuzate peste tot de probleme mai mici sau mai mari, cum ar fi neetanseiatati la inchiderea vizierei, ventilatie insuficienta sau prea puternica, aspecte care pentru mine conteaza maxim, fiindca am sinuzita si pe vreme rece trebuie obligatoriu sa opresc vantul sa-mi bata prin cap. Nu suport nici aburirea, asa ca pinlock-ul e obligatoriu.

 

Deci cam pica AX-8. Nasol, era cea mai apropiata de banii pe care i-as da pe o casca. Urmeaza probabil o strangere fulminanta din fesieri si sa vad ce iese, desi promotiile vor fi de acum mai putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce piese de schimb? La casca mea veche n-am schimbat nimic timp de 4 ani, asa ca ma gandesc ca nici la actuala nu o sa fie cazul...

In schimb, vezi si tu partea buna, viziera e senzatie la uvex... :blbl: nu se abureste nici sa dai cu tunul. Si merg zilnic cu mobra, ca sa nu ziceti ca n-am probat-o pe frig...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme nu se mai pune problema vizierei proaste (sau cel putin nu asa de mult) pentru ca majoritatea au terminat de inventat casti si au inceput sa perfectioneze si altele (viziere, cozoroace, etc). La AGV-ul meu viziera a fost perfecta pana cand am stricat-o spaland-o cu altceva decat ce spune AGV. La vara o sa-mi cumpar una de rezerva pentru iarna iar pe actuala o sa o tin pentru vara.

 

Iar piese de rezerva s-ar putea sa ai nevoie. Dai 200 de euro pe casca si daca o scapi pe jos si s-a stricat viziera ce faci? Dai 50 de euro pe viziera sau 200 pe alta casca? Daca pierzi chinguardul/noseguardul ce faci? O folosesti asa prost, o arunci sau cumperi piesa care lipseste? E un avantaj ca producatorul castii tale sa mai traiasca :)

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce piese de schimb? La casca mea veche n-am schimbat nimic timp de 4 ani, asa ca ma gandesc ca nici la actuala nu o sa fie cazul...

In schimb, vezi si tu partea buna, viziera e senzatie la uvex... :blbl: nu se abureste nici sa dai cu tunul. Si merg zilnic cu mobra, ca sa nu ziceti ca n-am probat-o pe frig...

 

Ba se abureste. Nu am mers mult cu ea max 5 km cat am dus mobra la AB. Si s-a aburit. Da se abureste mai putin decat o viziera ordinara semn ca au dat cu ceva pe ea dar se abureste. Pana acum singurul sistem real antiaburire e pinlock-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba se abureste. Nu am mers mult cu ea max 5 km cat am dus mobra la AB. Si s-a aburit. Da se abureste mai putin decat o viziera ordinara semn ca au dat cu ceva pe ea dar se abureste. Pana acum singurul sistem real antiaburire e pinlock-ul.

 

Ei, are el un secret de nu i se abureste, nu degeaba este... smar2.

 

Pentru cei interesati de modelul X-lite X-551 post-56079-0-17084900-1326535556_thumb.jpg: am o oferta pentru marimea L la 1449lei plus transportul in tara, adica o economie de vreo 40euro fata de ce gasisem eu cel mai ieftin, respectiv de la fc-moto.de

Daca va intereseaza, dati un semn repejor, pentru ca oferta e valabila de aseara si pana luni.

Oferta asta a fost una intarziata pentru mine, dar daca tot am primit-o, zic sa va dau de stire.

Eu mi-am comandat deja un alt model(nu spun despre ce e vorba deocamdata=suspans :banana: ) care e pe drum si pe care am sa-l revizuiesc imediat ce ajunge.

:cheers:

 

Intre timp am mai primit un raspuns favorabil pentru un AGV AX-8 Dual, cu 1000lei post-56079-0-05167500-1326668146_thumb.jpg .

Imi vine s-o iau si s-o tin si pe asta, dar ce Dumnezeu sa fac cu 3 casti? La asta tre'sa zic repede daca accept sau nu, adica nu mai tarziu de maine seara.

Editat de adris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uvex, din cate stiu, nu mai fabrica nimic pe partea de casti. Eu as evita sa-mi cumpar ceva de la ei din moment ce nu mai gasesti "piese de schimb".

 

wrong...

 

se mai fac ... inclusiv spare-parts...

 

nu se mai fac echipamente (textile/piele) moto ... si asta de vreo 2 ani (echipamentele actuale sunt din stocuri vechi).

 

cat despre piese de schimb mare lucru in afara de viziera nu ai nevoie.

 

si de aia daca ai grija te tine 3-4 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Uite, am mai gasit inca una:

IXS X-Helmet HX 279

 

post-22150-0-31772600-1330514199_thumb.jpg post-22150-0-87194400-1330514207_thumb.jpg

 

E pe la 120 Eu.

O fi buna de ceva? Ca la pret e ok...?!!

 

frumoasa casca poate pui si un link de unde se cumpara :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

uvex enduro, are un zgomot incepand cu 50 kmh exact ca si cum un material plastic se dilata si se contracta si se aud mici tensionari... probabil ca ventilatia modifica temperatura in interior ... pt mine e relativ deranjant :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu e de la cozorog, am impresia ca-i polistirenul din interior

 

PS - poate aud eu ceva frecvente ... matze, caini, soareci, delfini :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Azi am facut prima tura cu casca Duchinni D311, care este aceeasi, din ce am vazut eu, cu IXS HX279 si cu Acerbis Active Dual Sport. Am luat-o pentru plimbarile offroad si la banii pe care i-am dat, este acceptabila. Zgomotul este destul de mare si desi am mers mai mult prin noroi, cu viteze mici, am resimtit efectul vajaitului la urechi. La drum lung nici nu ma gandesc sa merg cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...