Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Salutare lume

 

Am un prieten cu un vfr de 750, nu stiu exact anul, dar pana in 2000; azi cand sa desfacem bateria pt iernat am facut contact cu cadrul, s-a lasat cu scantei si nu mai are curent deloc; intrebare: ce siguranta s-a ars si unde e localizata? va rog explicati ca pt prosti ca nu le prea avem cu tehnica; multam

Nu-s lângă motor să mă uit, dar cred ca este o siguranță principală pe cablul de +.

Am găsit Âşi o schemă, e aceea indicată pe figură cu FUSE MAIN, aproape de baterie.

post-33938-1291842916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut .oare ce ulei sa bag in honda mea?este un vfr de 750 din 87.10-40 ,15-40 sintetic sau mineral? habar nu am asa ca astept sugestii.multumesc.

 

Salut si buna dimineata . . . . . adica asta e ora la care scriu !

Stii cumva , in zona Clujului , daca pot gasi o carena de dreapta ptr modelul de 750 din " 88 ?

Multumesc anticiat ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si buna dimineata . . . . . adica asta e ora la care scriu !

Stii cumva , in zona Clujului , daca pot gasi o carena de dreapta ptr modelul de 750 din " 88 ?

Multumesc anticiat ! :)

Nu știu sigur daca e același model ca al tău, dar încearcă. Mail-ul lui e laios_v@yahoo.com. Are anunț pe okazii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s lângă motor să mă uit, dar cred ca este o siguranță principală pe cablul de +.

Am găsit Âşi o schemă, e aceea indicată pe figură cu FUSE MAIN, aproape de baterie.

 

 

Multam de raspuns. ce fel de siguranta e? din aia normala de 10? si fizic unde se afla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de raspuns. ce fel de siguranta e? din aia normala de 10? si fizic unde se afla?

Lângă terminalul de +, pe firul de +, uită-te bine. Cred că este de 30 A. Te-aș ajuta cu o poză dar nu sunt lângă motor. Dacă aștepți până mâine când ajung la motor, fac o poză să vezi.

Mesaj completat

L.E.

 

Main fuse:

The main fuse (1) is located on the starter

magnetic switch near the battery negative (-)

terminal lead, is:

30A

1. Turn the ignition switch OFF before checking

or replacing a fuse to prevent an accidental

short circuit.

2. Remove the seat

3. Disconnect the wire connector (2) of the starter

magnetic switch (3).

4. Pull out the fuse. If the main fuse is blown,

install a new fuse. The spare main fuse (4) is

located near the starter magnetic switch.

5. Reconnect the wire connector and install the

seat.

post-33938-1291881865_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lângă terminalul de +, pe firul de +, uită-te bine. Cred că este de 30 A. Te-aș ajuta cu o poză dar nu sunt lângă motor. Dacă aștepți până mâine când ajung la motor, fac o poză să vezi.

Mesaj completat

L.E.

 

Main fuse:

The main fuse (1) is located on the starter

magnetic switch near the battery negative (-)

terminal lead, is:

30A

1. Turn the ignition switch OFF before checking

or replacing a fuse to prevent an accidental

short circuit.

2. Remove the seat

3. Disconnect the wire connector (2) of the starter

magnetic switch (3).

4. Pull out the fuse. If the main fuse is blown,

install a new fuse. The spare main fuse (4) is

located near the starter magnetic switch.

5. Reconnect the wire connector and install the

seat.

 

mersi mult, o poza ar ajuta, dar cand ai timp, nu e graba, de maine ninge; ma mai intereseaza de cat e siguranta aia exact si ce tip, sa nu il pun pe om sa ia una gresita; posesorul nu are cont aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa un an de salivat dupa acest motor ,am reusit sa-mi fac cadou de Craciun un VFR.

 

Iulian2010-0286.jpg

Iulian2010-0280.jpg

Iulian2010-0275.jpg

Iulian2010-0287.jpg

 

Sarbatori Fericite !!!....ca pentru mine sunt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îi frumoasă, parcă am mai vazut-o aici pe forum de vânzare. Să stați departe de incidente ! Felicitări !

 

Multumesc pentru aprecieri!

Am cumparat-o tocmai din Focsani ,am batut toata tara pentru ea,dar merita fiecare km pe care l--am facut :)

Sa ne vedem cu bine pe sosele si la intruniri.

 

O zi buna,

Dacu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,care sunteti de prin turda si stiti unde pot gasi un extractor de suruburi de cumparat?pt ca nu mai pot desface rezervoarele de la lichidul de frana,nu mai prinde surubelnita.cu ocazia asta VA UREZ LA MULTI ANI!!!MULTE IMPLINIRI SI CAT MAI PUTINE EVENIMENTE DACA SE POATE CHIAR DELOC.!!

Editat de trogheru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Dacule, foarte frumoasa, sa ai parte de ea, multa bafta!

Sa ne vedem pe drumuri...

 

Merci domnu,tre sa dau o :D cu prima ocazie,deoarece ma influentat mult tura cu motorul tau ,deoarece a fost primul VFR pe care m-am dat. :cheers:

Sa ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,care sunteti de prin turda si stiti unde pot gasi un extractor de suruburi de cumparat?pt ca nu mai pot desface rezervoarele de la lichidul de frana,nu mai prinde surubelnita.cu ocazia asta VA UREZ LA MULTI ANI!!!MULTE IMPLINIRI SI CAT MAI PUTINE EVENIMENTE DACA SE POATE CHIAR DELOC.!!

extractoare am gasit in Practiker, dar eu am rezolvat problema cu o dalta micuta si foarte ascutita cu care am ciocanit usor surubul in sensul de desfacere (cu un ciocan mic.).sper sa ma fi facut inteles.

te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se rezolvă cu dalta. Prima dată îi faci un cant micuț apoi dai în sensul de desfacere. Am avut aceaÂşi problemă.

 

Suruburile alea de la rezervor se strâng foarte uÂşor, nu trebuie o forță mare, altfel se desfac foarte greu, sau chiar se strică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se rezolvă cu dalta. Prima dată îi faci un cant micuț apoi dai în sensul de desfacere. Am avut aceaÂşi problemă.

 

Suruburile alea de la rezervor se strâng foarte uÂşor, nu trebuie o forță mare, altfel se desfac foarte greu, sau chiar se strică.

eu asa l am luat .asa ca nu am stiut ce sa i fac.mersi pt sfaturi. :D

Mesaj completat

extractoare am gasit in Practiker, dar eu am rezolvat problema cu o dalta micuta si foarte ascutita cu care am ciocanit usor surubul in sensul de desfacere (cu un ciocan mic.).sper sa ma fi facut inteles.

te salut

mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa l am luat .asa ca nu am stiut ce sa i fac.mersi pt sfaturi. :lol:

Mesaj completat

 

mersi mult.

astazi am incercat cu dalta si datorita voua am reusit :cheers: mai ramane o intrebare?in rezervorul pt ambreiaj ce se baga tot lichid de frana? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Little help please

 

Am si eu o rugaminte adresata posesorilor de VFR. Sunt pe cale sa achizitionez un VFR 800 din Italia, an 2002, 24000 km... ma intereseaza sa aflu daca as putea sa ma astept la ceva probleme/cheltuieli in perioada imediat urmatoare... eu am cam frunzarit forumurile si am gasit numai de bine, in general... fiabilitate Honda,etc. Problema este ca eu nu m-am apropiat de un astfel de motor, m-am hotarat ca l-as vrea din poze si review-uri dar am vrut sa va cer un sfat pentru ca este o investitie cam mare pentru mine si nu cred ca mi-as permite imediat si alte cheltuieli pricinuite de el. So, oricine are o parere ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...