Sari la conținut

Postări Recomandate

M-am hotărât ca ar fi cazul sa-mi cumpăr niște cizme dual-sport pentru ieșirile mai lungi combinate Âşosea/forestier.

Mă enervează că cizmele touring nu au destulă protecție pentru offroad iar cizmele MX entry si mid level nu sunt rezistente la apa (în special ploaie). Ma gândesc că ar trebui să existe niște cizme care sa ofere un compromis bun off/on, confortabile și rezistente la apă.

 

După o sesiune de căutat pe magazinele online am rămas cu următoarele modele în listă:

 

Sidi Discovery Rain ~210€ (fc-moto.de)

post-13639-1238502404_thumb.jpg

 

TCX Infinity GTX ~250€ (polo-motorrad.de)

post-13639-1238502395_thumb.jpg

 

DAYTONA TRANS OPEN GTX ~290€ (fc-moto.de)

post-13639-1238502419_thumb.jpg

 

BMW Santiago ~290€ (bmw-motorrad.de)

post-13639-1238502484_thumb.jpg

 

Are cineva așa ceva? Păreri? Sau poate îmi puteți sugera alte modele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Dainese, de touring, inalte. Arata cam ca cele de la Daytona. Le am in picioare si in momentul asta :cheers:. Inainte tot de touring am avut. Merg pe forestiere cu ele fara jena. Apa nu intra. Nu scap motocicleta pe picior. N-am treaba.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Dainese, de touring, inalte. Arata cam ca cele de la Daytona. Le am in picioare si in momentul asta :cheers:. Inainte tot de touring am avut. Merg pe forestiere cu ele fara jena. Apa nu intra. Nu scap motocicleta pe picior. N-am treaba.

Spor

 

Omul vrea ceva gen offroad. Dainese si offroad e precum coada vacii si stampila primariei. Foarte buni la echipament speed, street si touring. In offroad sunt sublimi dar lipsesc cu desavarsire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu an Dainese, model Virunga. se prezinta destul de bine iar la namoale si offroad sunt ok. sunt foarte confortabile la mersul pe jos(un aspect destul de important dupa parerea mea), AWA (all weather ability, testat de mine toate anotimpurile si functioneaza) si sunt WATERPROOF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
si eu an Dainese, model Virunga. se prezinta destul de bine iar la namoale si offroad sunt ok. sunt foarte confortabile la mersul pe jos(un aspect destul de important dupa parerea mea), AWA (all weather ability, testat de mine toate anotimpurile si functioneaza) si sunt WATERPROOF.

Daca imi aduc bine aminte si @mircealeschian are asa ceva (sper sa nu vb. prostii). Arata intr-un mare fel. Poti sa ii mai ceri si lui o parere, rocky.

 

@ rocky:

E greu ca naiba ce vrei tu. Va conta mult cat vei sta in apa si namoale. Fiindca pielea sufera serios dupa mult namol si apa. Am avut proasta inspiratie sa ies de 2 ori cu ProBiker Scout in ture soft. La un moment, dupa ceva balti si namoale (mai multe), pielea se imbiba cu apa. Vei ramane ud la picioare ore bune si va trebui sa cumperi solutii serioase pentru tratarea ei (odata uscata se cojeste).

Pe de alta parte, protectia in off-road e data de plastic. Cat mai mult. Unde nu e plastic, vai de picioare.

Sper sa nu ma injuri (avand in vedere pretul), dar eu ti-as recomanda Alpinestar Tech10.

Stiu pe cineva cu Africa Twin (@marius_florin) care asa ceva foloseste.

Daca vrei sa citesti despre ele mai mult :

/index.php?...t&p=1716925

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ 1 pentru Dainese Virunga

Am si eu o pereche de 1 an de zile si sunt excelente si de mers pe jos si in offroad (asta insemnand namol, forestier etc...nu vreun hard enduro).

Le-am purtat si o zi intreaga in picioare fara nici o problema. Apa nu intra in ele nici atunci cand toarma cu galeata (si am prins ceva ploi din astea torentiale).

In genul asta arata. Ale mele se numesc Stivale Virunga D-Dry. Astea de mai jos sunt Virunga D-WP

P.S. Astea portocali sunt D - Dry

post-18128-1238560723_thumb.jpg

post-18128-1238560986_thumb.jpg

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit un sezon BMW Santiago si pot sa confirm ca sunt waterproof chiar daca intri cu ele intr-un parau.

O singura data am luat apa in ele, cand m-a prins o ploaie si am uitat pantalonii bagati in cizma :D) Siroia apa inauntru ...

Nu te incomodeaza la mersul pe jos, iar cu protectia m-am lamurit cand, intr-o zi, n-am mai apucat sa le curat de namoale si m-am incaltat cu cizmele vechi (niste panarame ieftine de la Louis). Atunci am multumit celui de sus ca nu am avut cu cizmele vechi un accident in care sa fie implicata laba piciorului! In astea te simti in siguranta! Au protectie la tibie, iar prinderile alea 2 sunt reglabile (ca la claparii de ski).

Dupa un an se prezinta bine, in afara de cateva cute pe piele care sunt inevitabile si tabla din bot care s-a zgariat, alte bube nu au. Sunt multumit de ele si sper sa ma tina mult si bine.

post-5869-1238564515_thumb.jpg

Merita sa te uiti si la Oxtar. Au exact acelasi model, doar ca mai ieftin. Are userul bobita si e si el foarte multumit de ele. Nu stiu daca se mai fabrica. Trebuie sa te interesezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am avut aceeasi dilema acum o luna. Pana la urma am ales Gaerne Explorer.

RedDog4653shop.jpg

Inca nu le-am bagat la apa, dar producatorul se lauda ca-s impermeabile. Au protectii pentru tibie si glezna, doua prinderi laterale cu catarama reglabile, sunt comode si nu prea transpira piciorul in ele. Au costat cam 120 de euro.

 

Ai mai putea incerca Diadora GT2 (astea mi-au mai sarit in ochi atunci). Din pacate despre astea nu stiu mare lucru (poate te lamuresc eventualii posesori).

 

98088a40336c543dac9bb3a6bc71ad4d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu Diadora Gt2 si sunt foarte bune, au membrana Veratex in interior protectii bune ,nu stiu daca sunt impermeabile 100% pt ca le-am purtat de vreo 2 ori pe uscat.Ce nr porti?

ca si noi 85 euro.

post-156-1238577114_thumb.jpg

post-156-1238577149_thumb.jpg

post-156-1238577212_thumb.jpg

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu ca naiba ce vrei tu. Va conta mult cat vei sta in apa si namoale. Fiindca pielea sufera serios dupa mult namol si apa. Am avut proasta inspiratie sa ies de 2 ori cu ProBiker Scout in ture soft. La un moment, dupa ceva balti si namoale (mai multe), pielea se imbiba cu apa. Vei ramane ud la picioare ore bune si va trebui sa cumperi solutii serioase pentru tratarea ei (odata uscata se cojeste).

Pe de alta parte, protectia in off-road e data de plastic. Cat mai mult. Unde nu e plastic, vai de picioare.

Sper sa nu ma injuri (avand in vedere pretul), dar eu ti-as recomanda Alpinestar Tech10.

Stiu pe cineva cu Africa Twin (@marius_florin) care asa ceva foloseste.

 

Ma gandesc ca e greu. Momentan eu folosesc bocanci de munte pentru touring si Alpinestar Tech 7 cand ma dau pe cross. Presupunand ca Alpinestar Tech10 sunt mult peste Tech 7 si cum nu am decat cuvinte de lauda pt Tech 7, sunt sigur ca sunt grozave. Dar vreau sa am niste cizme cu care sa poti face si o plimbare pe jos, plus ca nu mi-as mai cumpara inca o pereche de cizme MX.

 

Am eu Diadora Gt2 si sunt foarte bune, au membrana Veratex in interior protectii bune ,nu stiu daca sunt impermeabile 100% pt ca le-am purtat de vreo 2 ori pe uscat. Ce nr porti?

ca si noi 85 euro.

 

Merci de oferta dar port numarul 46.

Editat de rockygratiano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotărât ca ar fi cazul sa-mi cumpăr niște cizme dual-sport pentru ieșirile mai lungi combinate Âşosea/forestier.

Mă enervează că cizmele touring nu au destulă protecție pentru offroad iar cizmele MX entry si mid level nu sunt rezistente la apa (în special ploaie). Ma gândesc că ar trebui să existe niște cizme care sa ofere un compromis bun off/on, confortabile și rezistente la apă.

 

După o sesiune de căutat pe magazinele online am rămas cu următoarele modele în listă:

 

TCX Infinity GTX ~250€ (polo-motorrad.de)

post-13639-1238502395_thumb.jpg

 

Are cineva așa ceva? Păreri? Sau poate îmi puteți sugera alte modele?

Oxtar TXC Infinity am eu si le-am probat pe ploaie in oras. nu m-am udat la picioare(gore-tex). la vara o sa ies la un turing mixt si o sa le probez si in off-road. sper insa sa nu probez cele 200+kg ale supertenere pe ele pt. ca nu se compara cu o gheata de enduro-cross.

le gasesti mai ieftine la Motoadventure (eu de-acolo le-am luat cu 700 lei = aprox 170 euro) si daca au numaru tau pe stoc le si poti proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat pe acest topic, dupa ce am vazut titlul, ca sa-ti spun de Santiago de la BMW Motorrad dar am vazut ca deja le-ai luat in calcul.

Am vazut ca si Toro (care deja le foloseste) si-a exprimat o parere; si eu am cunoscut pe cineva care le are si era foarte multumit. In realitate arata foarte bine si par foarte solide.

 

Am citit si teste in reviste de specialitate si erau cotate ca fiind de top. Lasand la o parte ca sunt confortabile si 100% rezistente la apa (Goretex), se preteaza pt utilizare si iarna si vara; cel mai important este ca au iesit extrem de bine la capitolul siguranta, un motiv fiind insertiile de 100% Kevlar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oxtar TXC Infinity am eu si le-am probat pe ploaie in oras. nu m-am udat la picioare(gore-tex). la vara o sa ies la un turing mixt si o sa le probez si in off-road. sper insa sa nu probez cele 200+kg ale supertenere pe ele pt. ca nu se compara cu o gheata de enduro-cross.

le gasesti mai ieftine la Motoadventure (eu de-acolo le-am luat cu 700 lei = aprox 170 euro) si daca au numaru tau pe stoc le si poti proba.

 

 

Sustin si eu cele spuse de Cata...si eu acelasi model si tot 700lei am dat pe ele...foarte rezistente la apa (ploaie si parau), nu mi-au inghetat niciodata picioarele...comode la mers pe jos

Am cazut cu motoru pe o pata de ulei si mi-a cazut pe picior...200 de kile...entorsa nasoala, dar nu s-a rupt nici un os...nu stiu daca scapam mai usor cu alte cizme...

Pentru enduro-turing si soft enduro zic ca sunt foarte bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut cu motoru pe o pata de ulei si mi-a cazut pe picior...200 de kile...entorsa nasoala, dar nu s-a rupt nici un os...nu stiu daca scapam mai usor cu alte cizme...

Spune ca aveai si un pic de viteza si ca erai pe asfalt - adica cum e mai rau. Si ca ai condus inca 150km pana acasa dupa accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de ajutor.

 

Dupa ce am mai citit si alte review-uri pe advrider.com m-am hotarat sa merg pe TCX Infinity. Dupa recomandari, le-am comandat la Motoadventure, si se pare ca aveau si o promotie la ele asa ca o fost 595 lei. Numai bine ca vine weekendu asa ca o sa am timp sa le fac o proba pe forestier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de ajutor.

Uite un topic cu final fericit. Scurt, util, fara divagatii (in afara de interventia mea actuala;) ).

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Misto TCX Infinity. Sa le porti sanatos!

Intradevar, eu am Daineze Virunga , modelul gri.

Imi plac mult, sunt foarte comode, iarna , vara, pe ploaie sau prin forestiere...

 

Mi-a cazut motorul (230 la gol... africana) de cateva ori pe forestiere pe picior si n-am patit nimic.

 

Insa.... nu le-am intretinut , asta e al treilea sezon, anul trecut pe o ploaie bestiala a intrat putina apa... si cred ca intra si daca fac lipa-lipa prin rau... adica daca stau in apa.

Probabil ca modelul celalalt portocaliu e mai impermeabil.

 

Anyway, orice cizma ati avea ce presupune piele, tratati-le.

Eu am de la benzinaria MOL un tratament pentru piele, o crema albicioasa...

A supt pielea juma' de kil de tratament. Si acum cizmele arata si se simt pe picior mult mai bine.

 

Ale mele au fost vreo 7 mio si au meritat fi-e-ca-re banut.

 

Toate bune. Ride safe. :huh:

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Am eu Diadora Gt2 si sunt foarte bune, au membrana Veratex in interior protectii bune ,nu stiu daca sunt impermeabile 100% pt ca le-am purtat de vreo 2 ori pe uscat.Ce nr porti?

ca si noi 85 euro.

salutare!

ma intereseaza si pe mine ceva de genul asta masura 43-44 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...
  • 4 months later...
La 28.11.2020 la 23:46, _Raul_ a spus:

Nu am gasit nici un alt topic despre cizme adventure, asa ca postez aici. 

 

Noile modele adventure de la Daytona - TransTourMan GTX

https://www.louis.de/artikel/daytona-transtourman-gtx-stiefel/602117?list=9001f00c1651a55d167b429c258d3938

 

tt1.thumb.jpg.e35883f90aeacc276c157c948b9a2002.jpg tt2.thumb.jpg.8ab227aaf6feea7d2edc1f1d76b5dd40.jpg

 

Salutare! Mă pregătesc să revin în zona touring și am dat de modelul ăsta postat de _Raul_, pe care l-am pus în balanță cu Daytona Trans Open. Nu-mi dau seama din poze și din cele 2 filme de prezentare ale unui vânzător englez dacă TourMan sunt mult mai bine dotate cu protecții decît Trans Open. Și totodată nu-mi dau seama cum vor fi vara, la 40C+. Aș vrea protecții, căci V-stromul meu e XT, știe și puțin adv. Ceva păreri, între cele două modele (eventual de la utilizatori direcți)? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...