Sari la conținut

Carmen Paunescu Nu A Scapat De Puscarie


tro5
 Share

Postări Recomandate

Articol din Libertatea de astazi.

Se pare ca se misca ceva ceva spre bine in justitia romana, sa speram ca da.

Inadmisibil dupa ce omori 3 oameni dintr-un accident comis cu buna stiinta sa primesti 2 ani cu suspendare. Sa speram ca lucrurile nu o sa ramana asa si sa primeasca pedeapsa care o merita.

 

 

Carmen Paunescu nu a scapat de puscarie

 

 

Azi, la Tribunalul Valcea va avea loc apelul procesului lui Carmen Paunescu, sotia senatorului PSD Adrian Paunescu, acuzata de omor din culpa.

 

Reamintim ca la data de 31 iulie 2004, in timp ce conducea autoturismul Hyunday Terracan dinspre Bucuresti catre Craiova, in localitatea Pielesti-Dolj, Carmen Paunescu, aflata la volan, a intrat in depasire si a lovit frontal o Dacia Nova. In urma impactului au murit sotii Burlan si fiica acestora, toti din Valea Mare, iar o alta fiica, Silvia Burlan a avut nevoie de ingrijiri medicale de 70-80 zile. Judecatoria Ramnicu Valcea a condamnat-o pe Carmen Paunescu la doar doi ani de inchisoare cu suspendare. In apelul intocmit de procurorul Cerasela Ungureanu de la Parchetul d.p.l. Judecatoria Ramnicu Valcea, care are termen azi la tribunal, se mentioneaza: “Prima instanta a aplicat o pedeapsa gresit cuantificata, care nu corespunde gravitatii faptelor retinute in sarcina inculpatei. (...) Instanta a procedat la o gresita individualizare a pedepsei in raport de valorile sociale lezate, de gradul de pericol social al faptei comise, de gravitatea deosebita a acesteia, care s-a soldat cu uciderea a trei victime din cadrul aceleiasi familii, din culpa exclusiva a inculpatei, cu vatamarea grava a minorei Burlan Silvia, precum chiar si cu vatamarea fiicei inculpatei (desi reprezentantii legali nu au inteles sa formuleze plangere penala impotriva inculpatei) (...) Apreciem ca aplicarea unei pedepse situata la limita minimului special exprima o clementa nemeritata. Consideram imperios necesara aplicarea unei pedepse mai aspre”, se mentioneaza in motivele de apel semnate de procuror. Pentru un accident similar, Curtea de Apel Pitesti a aplicat o pedeapsa cu executare de inchisoare de trei ani si sase luni, in conditiile in care din accident a rezultat decesul a trei victime, fara ranirea vreunei alte persoane.

post-794-1137567221.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

chiar sunt curios ce final va avea procesul asta...

probabil si in acest caz au fost date telefoane pt. "informare", la fel ca si tel. dat de Tariceanu in cazul retinerii amicului Dinu Patriciu...

desi, dupa toate aparentele, justitia incepe sa-si faca treaba, eu nu cred ca hotararea finala va fi in favoarea reclamantilor (cum ar fi normal in acest caz...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu se aplica principiul egalitatii in fata legii. Totusi, avand in vedere mediatizarea cazului, judecatorii se vor simti obigati sa respecte legea. Sper sa o faca, desi nu ar fi un caz singular in care mediatizarea nu ar fi un imbold suficient pentru respectarea juramantului depus. De toata jena este faptul ca am ajuns sa ne minunam atunci cand justitia isi face datoria....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Increderea mea in justitia romana este nula.

Sint nenumarate cazuri in care spagile si pilele sfideaza un popor intreg. Ciinii latra, caravana trece.

Singura solutie este mitraliera.

Poate unii spun ca sint extremist, dar asta e parerea mea despre "inalta societate" din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cine e la putere nu poate fi atins de lege, asta inseamna. Bravo... Pai asta e justitie ? Articoul acela din Constitutie cu "Nimeni nu e mai presus de lege" e frectie la picior de lemn atunci :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fac si eu o gluma deplasata :

Articolul din constitutie citat de thomas se interpreteaza cam asa : cind nu esti la putere esti un nimeni, cind esti la putere esti cineva.

Concluzia este ca fiind cineva si nefiind nimeni, poti fi mai presus de lege :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e posibil sa omori 3 oameni, sa schilodesti un copil si sa iei 2 ani cu suspendare?Acu vreo 4 ani mi-a povestit un prieten ca avea la el in cartier pe unul care fura casetofoane din masini si intr-o zi i s-a infundat.A luat 3 ani cu suspendare...

Cum p**a mea nu a scapat aia de puscarie????A decimat o familie, a lasat un copil fara parinti si s-a ales doar cu 2 ani cu suspendare...'tui dumnezii ma-sii...eu o impuscam fara proces in locul in care s-a produs accidentul...sau ii dadeam o pedeapsa de genul "crash test dummy la Dacia Logan"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articoul acela din Constitutie cu "Nimeni nu e mai presus de lege" e frectie la picior de lemn atunci :ok:

 

Chiar este.(frectzie).E pus ca suna frumos si democratic.Dar este contrazis de treaba aia cu imunitatea,diplomatica,parlamentara.In concluzie,daca esti ales democratic pe viata parlamentar (si unii uite ca sunt de vreo 16 ani p'acolo) si nu voteaza nu stiu ce procent din turma(sau cireada cred ca-i mai corect) suspendarea imunitatii tale vei fi mai presus de lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

 

Deci carmen paunescu A SCAPAT de puscarie pana la urma.

 

Da' voi ce credeati?Era mai mult decat logic.

 

Sper ca si cei care au judecat cazul sa aiba acelasi sfarsit ca amaratii aia....

He,he.Nu mor caii cand vor cainii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa se inteleaga mai bine, link-ul ala zice asa :

 

Trei ani de inchisoare cu suspendare pentru Carmen Paunescu

 

Tribunalul Judetean Valcea a judecat miercuri recursul inaintat de Parchetul de pe langa Judecatoria Ramnicu Valcea in procesul intentat lui Carmen Paunescu, sotia senatorului Adrian Paunescu, transmite Radio Romania Actualitati.

 

Tribunalul a condamnat-o pe Carmen Paunescu la trei ani de inchisoare cu suspendare si la interdictia de a parasi domiciliul pe toata durata celor trei ani.

 

Carmen Paunescu fusese condamnata de instanta judecatoreasca la doi ani de inchisoare cu suspendare, dupa uciderea a trei persoane din aceeasi familie, intr-un accident rutier in 2004.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania, tara in care, nimic, nu se termina niciodata !!! :ok: celor care ar trebui sa fie impartiali.

 

Am patit si eu o chestie asemanatoare cu justitia noastra : in 2001 mi-a fost furata masina din fata sediului politiei (!!!!!!) din Sibiu, i-au facut dosar respectivului, l-au trimis in judecata, si aici s-a cam rezolvat treaba. La prima infatisare l-au scos basma curata. Nici macar acum nu sunt lamurit cam cum a putut scapa respectivul. Si acum simt gustul m..ei luate.

 

Asfalt curat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legislatia din Romania nici macar nu exista interdictia de a parasi domiciliul.Exista ceva similar(inchisoare la domiciliu) in alte tari.Pt doamna paunescu se pot crea chiar si institutii de drept noi.probabil se refea la suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere, care e o frectie la picior de lemn.sa speram ca va fi admis apelul intentat de procuror si nu vom avea parte iar de un proces ca pt cei mari :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" trei ani de inchisoare cu suspendare si la interdictia de a parasi domiciliul pe toata durata celor trei ani."

 

Au pedepsit-o : trei ani nu are voie sa iasa la joaca.

Din ce am vazut eu,trebuie sa anunte doar daca este plecata mai mult de 8 zile din oras,nicidecum sa nu poate iesii din casa :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e posibil sa omori 3 oameni, sa schilodesti un copil si sa iei 2 ani cu suspendare?Acu vreo 4 ani mi-a povestit un prieten ca avea la el in cartier pe unul care fura casetofoane din masini si intr-o zi i s-a infundat.A luat 3 ani cu suspendare...

Cum p**a mea nu a scapat aia de puscarie????A decimat o familie, a lasat un copil fara parinti si s-a ales doar cu 2 ani cu suspendare...'tui dumnezii ma-sii...eu o impuscam fara proces in locul in care s-a produs accidentul...sau ii dadeam o pedeapsa de genul "crash test dummy la Dacia Logan"

de ce sa-l impusti? sa scape asa usor? nu cred ca e cea mai buna decizie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fir-ar a draq de balada cu Miorița, că tot de la aia ni se trag toate...

În cazul ăsta ma gîndesc că undeva a avut loc o înțelegere, nu neapărat cumpărarea directă a judecătorului, ci a victimei care a supraviețuit. Adică plecînd de la fatidicul "pe morți nu îi mai aduce înapoi dacă intră madama în puÂşcărie, în schimb daca o lăsăm afară, o va ajuta, cu bani, pe fata care a supraviețuit, conform înțelegerii"

 

Tragedia este însă ca acest precedent este cel mai grav care se putea înregistra vreodata în sistemul ăsta cu avocați si judecători (e penibil sa numeÂşti sistemul ăsta "justiție"). Ce s-a mai auzit de cel care l-a omorît pe Teo Peter ? Ar fi culmea culmilor ca ăla să facă puÂşcărie în State, iar madama P. , aici, să scape. Chiar nu îl înțeleg pe d-l P. cum de a renunțat la toată bruma de imagine pe care reuÂşise să Âşi-o adune în ultima vreme. Dar deh... famelia e famelie... Âşi țiriac la fel a comis-o, Âşi-a băgat piciorul în ea de imagine cînd a fost vorba să intre fi-su la întuneric pentru droguri Âşi a pus mîna pe telefonul "roÂşu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...