Sari la conținut

Accident in Timis


suzuki75
 Share

Postări Recomandate

Ca ala a facut jdemii de copii, e regretabil. Nu poti fi decat un animal, sa faci copii claie peste gramada fara sa te gandesti ce le poti oferi. Daca te tine si ai de haleala pentru ei, poti sa faci si o mie, ca e nevoie de forta de munca, sa ne tina pe pensii maine poimaine . Trebuie o generatie noua de sclavi moderni . Problema e... ca un nenorocit merge fara permis si omaoara mama copiilor si amaratii astia raman fara sprijin toata viata si ofteaza dupa masa. Amaratul ala cu multa samanta e terminat. E groaznic ce s-a intamplat . Rar vezi tragedie mai mare. Asa cum erau, erau o familie, cu bune si rele, cu necazuri si bucurii. A aparut limbricul asta si i-a nenorocit pe toti. Nu stiu ce pedeapsa ar merita, orice ar fi, ar fi prea putin. Deschideti mintea, bagati la cap !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pana la urma cred ca ar trebui un moderator sa inchida topicul ca discutia a degenerat in ultimu' hal :huh:

 

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe femeia aia si sa faca dreptate acolo unde legea mai scapa cate unu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent daca a lovit un om sau un parapet,chiar si un autoturism se deformeaza considerabil.Daca a si rasucit si invirtit femeia prin aer de cinspemii de ori,chiar tandari s-ar fi ales din ea.Si din motociclist.Ala fara protectii,cu soft jacket probabil si tenisi Guban e ok,Suzi la fel.Sint atit de multe fotografii cu motociclete accidentate pe aici incit nici o persoana rationala nu poate contesta asta.

 

da, ai dreptate. de fapt nu a murit de lovitura ci baicarul trecea in forja, tanti s-a scapat in chiloti, a facut infectie urinara si a murit.

Hai sa vedem cine scoate mai mult SF din el.

 

@melciu,aici este un FORUM/adica o chestie unde fiecare i-si enunta o parere proprie despre ceva pe care in mod frecvent incearca sa o si sustina cu argumente/daca parerile celorlalti i-ti par gresite,incerci bineinteles, sa le combati,folosind (normal,daca capacitatile intelectuale si educationale i-ti permit)argumente civilizate.

 

A-s acc-cepta ar-gumentul t-au da-ca a-i av-ea m-ai putin-e crati-me ac-olo un-de nu l-e e l-o-c-u-l.

Incearca sa nu-ti mai ascunzi capacitatile acestea nebanuite. Iti iese ne minune dar nu e nevoie.

 

Despre spaga din politile internationale ,daca din pacate(mea culpa) am deviat alaturi de tine subiectul ,pot sa-ti spun ca nu mi s-a intiplat niciodata desi in mod frecvent calatoresc in strainatate,nu enumar tari,rezum simplu : 3 continente.Ma gindesc ca poate ai avut un limbaj sau un comportament aferent postului de mai sus si poate te-au citit si au vrut sa te simti ca acasa.

 

Tot nu inteleg care e logica, dar crede-ma ca ma straduiesc. Daca tu nu ti-ai putut retine frustrarile si i-ai luat apararea exemplarului cu pricina motivand faptul ca el conducea fara carnet un motor neinmatriculat prin faptul ca politia romana ia spaga, permite-mi macar sa-ti raspund. Ca tot e forum dupa cum bine spuneai.

 

Daca mai ai vreo chestie personala sa-mi adresezi,poti folosi PM.Nu ca m-as obosi sa citesc,dar din respect pt.oamenii care rasfoiesc acest forum si care nu se pot cobori la un nivel al discutiei atit de scazut (dar colorat recunosc) ca cel din postul tau anterior

multumesc anticipat pt.intelegere si scuza-ma daca virsta si educatia nu-mi permit sa-ti raspund mai departe.

Doar de curiozitate, poti incerca sa raspunzi ce legatura au inmatricularile "scumpe" si militienii spagari cu un meltean care se crede la el pe tarla? De metodele tale contraceptive nu mai intreb. Nu de alta dar sper ca iti poti imagina urmatorul meu argument, daca pe margine drumului erai tu impreuna cu prietena (Doamne Fereste), mai contai pe acelasi argumente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@melciu... incearca sa o lasi mai usor cu limbajul vulgar, ok? Deja incepe sa fie tiganie aici. Toti injuram in general dar macar pe forum las-o balta, nu cred ca are vreun sens.

 

iar on-topic: sunt curios melciu, daca iti sare tie in fata intr-un sat un om (femeie, barbat, etc...) neregulamentar. Te ajuta la ceva o placuta de inmatriculare si un plastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimitris, plasticul cu mecla si categoriile pe el, impreuna cu tablita cu numere nu te ajuta. dar daca NU le ai, se presupune ca nu ai cum sa fii surprins de un taran mai mult sau mai putin beat care sare din sant in drum; pentru ca nu ai ce cauta pe drum, decat in calitate de pieton sau pasager. Hai sa mentimen discutia in limitele ratiunii si ale procedurii penale, nu ale lui "daca".

 

Ce e evident (dar tu omiti cu buna-stiinta tocmai ca sa dai nastere unui rationament de tip sofistic) este faptul ca dipolul permis-inmatriculare nu are mai nimic de-a face cu constructia, dinamica si consumarea unui eveniment rutier. Stim cu totii ca in momentul in care un pilot este suprins de un obstacol care ii apare in fata "in 2-3 metri" sau sub acea (proverbiala de acum) limita a secundelor, evitarea impactului sau a unor consecinte nu chiar placute este aproape imposibila. Totusi, nu putem omite faptul ca anticiparea unor situatii de criza, efectuarea unor manevre de evitare si, per ansamblu, minimizarea efectelor negative ale unei asemenea stari de pericol sunt toate atribute ale conceptului de "experienta in pilotaj".

 

Acum, aceasta experienta in pilotaj se presupune ca survine odata cu kilometrii facuti pe doua roti, in calitate de Pilot; cu alte cuvinte, confruntarea cu tot soiul de situatii mai mult sau mai putin grave, imbunatatirea reflexelor si timpilor de reactie pana la "intrarea lor in sange", sporirea capacitatilor de prevedere si pre-analiza a traficului, si lista poate continua la nesfarsit. In cele din urma, cred ca-mi vei da dreptate cand spun ca aceasta experienta se acumuleaza mergand pe drumurile patriei, acest lcuru presupunand ipso facto conducerea unei motociclete inmatriculate si in stare tehnica buna, si posesia de permis.

 

Ca unii vor sa se dea cu motorul fara a avea calitatea oficial recunoscuta de sofer (permisul) si mai mult, vor sa circule pe motoare neinmatriculate... asta nu poate fi acceptata ca scuza sau circumstanta alta decat agravanta in aproape orice speta similara. Ei sunt infractori, iar un drept de replica nu poate contine (din punctul meu de vedere) "scuze" demne de a fi luate in seama. Ei trebuie judecati si condamnati (cu executare, poate) pentru cumul de infractiuni si pentru omor din culpa cu circumstate agravante. Nimeni nu spune ca "micul Rossi" a comis intentionat accidentul... insa stia, sau trebuia sa stie, ca fara permis si fara acte la motor era in ilegalitate. Discutii gen "nu avea permis dar stia sa mearga" sunt doar niste copilarii inepte si rizibile iar ci ce la invoca sunt la fel de ridicoli.

 

Onor instanta... :D

 

PS: daca am gresit cu ceva, nu va sfiiti sa ma contraziceti! Dixutam matur, se presupune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimitris, plasticul cu mecla si categoriile pe el, impreuna cu tablita cu numere nu te ajuta. dar daca NU le ai, se presupune ca nu ai cum sa fii surprins de un taran mai mult sau mai putin beat care sare din sant in drum; pentru ca nu ai ce cauta pe drum, decat in calitate de pieton sau pasager. Hai sa mentimen discutia in limitele ratiunii si ale procedurii penale, nu ale lui "daca".

 

Ce e evident (dar tu omiti cu buna-stiinta tocmai ca sa dai nastere unui rationament de tip sofistic) este faptul ca dipolul permis-inmatriculare nu are mai nimic de-a face cu constructia, dinamica si consumarea unui eveniment rutier. Stim cu totii ca in momentul in care un pilot este suprins de un obstacol care ii apare in fata "in 2-3 metri" sau sub acea (proverbiala de acum) limita a secundelor, evitarea impactului sau a unor consecinte nu chiar placute este aproape imposibila. Totusi, nu putem omite faptul ca anticiparea unor situatii de criza, efectuarea unor manevre de evitare si, per ansamblu, minimizarea efectelor negative ale unei asemenea stari de pericol sunt toate atribute ale conceptului de "experienta in pilotaj".

 

Acum, aceasta experienta in pilotaj se presupune ca survine odata cu kilometrii facuti pe doua roti, in calitate de Pilot; cu alte cuvinte, confruntarea cu tot soiul de situatii mai mult sau mai putin grave, imbunatatirea reflexelor si timpilor de reactie pana la "intrarea lor in sange", sporirea capacitatilor de prevedere si pre-analiza a traficului, si lista poate continua la nesfarsit. In cele din urma, cred ca-mi vei da dreptate cand spun ca aceasta experienta se acumuleaza mergand pe drumurile patriei, acest lcuru presupunand ipso facto conducerea unei motociclete inmatriculate si in stare tehnica buna, si posesia de permis.

 

Ca unii vor sa se dea cu motorul fara a avea calitatea oficial recunoscuta de sofer (permisul) si mai mult, vor sa circule pe motoare neinmatriculate... asta nu poate fi acceptata ca scuza sau circumstanta alta decat agravanta in aproape orice speta similara. Ei sunt infractori, iar un drept de replica nu poate contine (din punctul meu de vedere) "scuze" demne de a fi luate in seama. Ei trebuie judecati si condamnati (cu executare, poate) pentru cumul de infractiuni si pentru omor din culpa cu circumstate agravante. Nimeni nu spune ca "micul Rossi" a comis intentionat accidentul... insa stia, sau trebuia sa stie, ca fara permis si fara acte la motor era in ilegalitate. Discutii gen "nu avea permis dar stia sa mearga" sunt doar niste copilarii inepte si rizibile iar ci ce la invoca sunt la fel de ridicoli.

 

Onor instanta... :D

 

PS: daca am gresit cu ceva, nu va sfiiti sa ma contraziceti! Dixutam matur, se presupune.

 

impecabil!

nu-mi vine sa cred ca exista pe aici si astfel de "aristocrati" pe 2 roti precum onorabilul crivat. ma obisnuisem cu indivizi furajeri, total confiscati de propria imbecilitate, incapabili de a discerne adevarul obiectiv de opinia subiectiv patimasa.

respecte onorabile crivat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: daca am gresit cu ceva, nu va sfiiti sa ma contraziceti! Dixutam matur, se presupune.

 

minunat spus totul !

 

ce cred ar mai trebui adaugat:

 

toti cei care cauta scuze, in fapt cauta o echilibrare mentala. faptele in sine sunt grele (femeie gravida omorata de un inconstient cu motocicleta, samd). asa ca o dam in diverse - ca avea prea multi copii, ca nu era trecere de pietoni, daca traversa sau mergea pe strada- asta doar din dorinta de a pune o contrapondere.

 

si cand spun echilibrare mentala, ma gandesc la acea stare in care cautam o scuza pentru ca e foarte greu sa acceptam realitatea asa cum este (cautam o culpa comuna, chiar daca invocam presiunea atmosferica ridicata).

 

echilibrarea mentala in anumite cazuri ajunge sa fie "dezechilibrare mentala": unii ajung chiar sa zica "ce baiat bun era" - si cred fervent ce zic. asta mi se pare periculos deja !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@melciu... incearca sa o lasi mai usor cu limbajul vulgar, ok? Deja incepe sa fie tiganie aici. Toti injuram in general dar macar pe forum las-o balta, nu cred ca are vreun sens.

 

iar on-topic: sunt curios melciu, daca iti sare tie in fata intr-un sat un om (femeie, barbat, etc...) neregulamentar. Te ajuta la ceva o placuta de inmatriculare si un plastic?

 

E hai ca nu am injurat chiar la usa cortului. Nenea respectiv ne-a cam insultat inteligenta si am raspuns poate un pic mai intempestiv.

 

O sa zic acelasi lucru pe care acest albastru.vertical reloaded :wacko: a spus-o intr-o pagina.

 

1.Daca facea scoala si se dovedea ca nu stie sa mearga pe motocicleta, poate nu iesea pe strada.

2.Chiar daca stiu ca de obicei nu se intampla, poate dadea peste acei instructori 1/100.000 care sunt in stare sa-ti arate ce inseamna conduita preventiva.

3.Daca nu se imprastia pe jos poate nu-l prindea nimeni niciodata. Ca numar ioc, carnet ioc... e inexistent.

 

Sa aducem argumente cum ca inmatricularea costa prea mult la o motocicleta si ca tanti aia avea prea multi copii mi se pare jenant si absurd.

 

Pentru cei care au citit comentariile acide si eventualele injurii de care se plange lumea, imi cer scuze. Ele raman numai pentru cel caruia i-au fost adresate.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prieteni. Nu tin partea respectivului, a gresit sa plateasca. asa e normal. dosar penal pentru tot ce a facut. nu asta e problema.

 

Problema e ca atunci cand noi mergem aiurea prin oras, ma refer la viteza ne asumam un risc. Daca eu fug prin oras nu sunt ipocrit sa tip la unu ca nu m-a vazut.

 

La fel si ca pieton, daca mergi pe strada sau daca traversezi pe unde te taie capul, iti asumi un risc. Doar asta vroiam sa va zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prieteni. Nu tin partea respectivului, a gresit sa plateasca. asa e normal. dosar penal pentru tot ce a facut. nu asta e problema.

 

Problema e ca atunci cand noi mergem aiurea prin oras, ma refer la viteza ne asumam un risc. Daca eu fug prin oras nu sunt ipocrit sa tip la unu ca nu m-a vazut.

 

La fel si ca pieton, daca mergi pe strada sau daca traversezi pe unde te taie capul, iti asumi un risc. Doar asta vroiam sa va zic.

 

 

Total adevarat ce ai zis acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prieteni. Nu tin partea respectivului, a gresit sa plateasca. asa e normal. dosar penal pentru tot ce a facut. nu asta e problema.

 

Problema e ca atunci cand noi mergem aiurea prin oras, ma refer la viteza ne asumam un risc. Daca eu fug prin oras nu sunt ipocrit sa tip la unu ca nu m-a vazut.

 

La fel si ca pieton, daca mergi pe strada sau daca traversezi pe unde te taie capul, iti asumi un risc. Doar asta vroiam sa va zic.

 

Bine, pietoanca nu cred io ca se dadea reising pe marginea drumului. Nu prea poti compara riscurile. Din ce ai citit in paginile anterioare ea nici macar nu traversa ci mergea pe marginea drumului.

 

Dar sa zicem ca accept argumentul cu riscurile. Cam cum te-ai simti daca ai merge pe strada si ar da unu cu masina neinmatriculata, fara carnet peste tine. Ba mai mult, sa auzi si niste soferi care sa spuna ca ala e de vina dar si tu prea exagerezi cu muzica rock si consumul de Cola. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prieteni. Nu tin partea respectivului, a gresit sa plateasca. asa e normal. dosar penal pentru tot ce a facut. nu asta e problema.

 

Problema e ca atunci cand noi mergem aiurea prin oras, ma refer la viteza ne asumam un risc. Daca eu fug prin oras nu sunt ipocrit sa tip la unu ca nu m-a vazut.

 

La fel si ca pieton, daca mergi pe strada sau daca traversezi pe unde te taie capul, iti asumi un risc. Doar asta vroiam sa va zic.

 

 

 

"Problema" de baza sunt cei ca tine. Stai jos, ai gresit. Baga 10 flotari

P.S. valabila treaba cu riscul la traversare

 

 

Rog inchidere topic

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimitris e o diferenta intre riscul care mi-l asum ca pieton daca traversez pe unde nu trebuie ,teoretic nu prea pot omora pe cineva si altu e riscu a se citi iresponsabilitate sau inconstienta(pentru mine in cazu de fata as citi intentii criminale) atunci cand ma sui pe motocicleta, intr-o masina, duba, camion, tri, avion, etc si gonesc ca nebunul cu respectivul vehicul printr-un satuc in care de obicei intalnesti pe drum de la pisici la carute sau oameni beti cazuti pe drum(experienta personala), pe deasupra nu am nici licenta pentru respectivul tip de mijloc de transport ,mijloc de transport care la randul lui nu e imatriculat ,omologat etc pentru drumurile publice.

 

Mie mi se pare o foarte mare diferenta intre cele doua modalitati de risc si ca sa intelegeti este exact riscul intre mine care bea o cana de apa riscand sa ma inec cu ea si unul care e terorist sinucigas arab ,amandoi putem sa murim pe deasupra ala mai omoara si pe alti riscand chiar sa-si omoare cunoscuti :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord..nici de masini nu se feresc si cu atat mai putin de motociclete, ei merg pe ideea ca noi trebuie sa oprim, dar nu isi dau seama cat e de dificil sa opresti pe doua roti

 

Si ia lamureste-ne tu pe noi, cat de greu e sa te opresti pe 2 roti? Eu sunt umpic mai confuz asa. Eu (pana acum) am reusit sa ma opresc de fiecare data cand a fost nevoie. Daca ti-e asa dificil sa te opresti, nu zic, e doar o idee, zic si eu... ce-ar fi sa MERGI MAI INCET? Sau nu te-ai gandit la asta pana acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei, io nu vad cum puteti sa nu considerati ca fiind circumstanta atenuanta, cel putin, faptul ca femeia a traversat strada aiurea (daca a traversat-o aiurea, ca mie inca nu mi-i clar daca era pe-acolo trecere de pietoni sau nu). da-o incolo, numai pt ca motociclistul era un cocalar, fara carnet si fara mobra inmatriculata, inseamna ca e ok ca a traversat aia p-acolo aiurea? da-o incolo, tuata lumea stie cum merg o gramada de sateni, mai pe langa drum, mai pe mijlocul drumului, cum apuca si ei.

Iti dau o situatie. Esti la tara, la rude, intr-un oarecare sat dintr-o oarecare zona a tarii. Vrei sa te duci la vecina de peste drum sa-i ceri juma' de litru de ulei pentru ca ai ramas fara si trebuie sa faci cea mai tare prajitura ca sa-ti impresionezi rubedeniile. Singura trecere de pietoni din sat se afla de 1km departare. Ce faci?

1. Mergi 2km ca sa iei uleiul, apoi 2km inapoi, timp in care pierzi 1 ora, dar macar esti impacata cu tine ca ai traversat regulamentar

2. Treci strada, iei uleiul si te intorci, dar vei avea remuscari toata viata stiind ca ai incalcat legea

3. Nu mai faci prajitura pentru ca ti-e lene sa mergi atata timp ca sa fii corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau o situatie. Esti la tara, la rude, intr-un oarecare sat dintr-o oarecare zona a tarii. Vrei sa te duci la vecina de peste drum sa-i ceri juma' de litru de ulei pentru ca ai ramas fara si trebuie sa faci cea mai tare prajitura ca sa-ti impresionezi rubedeniile. Singura trecere de pietoni din sat se afla de 1km departare. Ce faci?

1. Mergi 2km ca sa iei uleiul, apoi 2km inapoi, timp in care pierzi 1 ora, dar macar esti impacata cu tine ca ai traversat regulamentar

2. Treci strada, iei uleiul si te intorci, dar vei avea remuscari toata viata stiind ca ai incalcat legea

3. Nu mai faci prajitura pentru ca ti-e lene sa mergi atata timp ca sa fii corecta.

1. nu stiu sa fac prajituri.

 

2. daca facem abstractie de punctul 1, trec neregulamentar daca trecerea e la mama naibii, da intai ma asigur, nu trec ca vacile trimise la pasune singure. si nu-mi spuneti ca vine unu ca racheta si n-am cand sa-l vad, ca atunci macar il aud, cumva ma sesizez io si astept sa treaca zarghitu. asta referindu-ma la un caz ipotetic si general, ca la mine la tara creca numai crossurile ar putea sa mearga ca racheta :wink:

 

3. dupa cum spunea 4s, in cazul in care aplic punctul 2, o fac pe barba mea, stiind cum merg unii soferi/rideri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti sa mai zici de asa isprava?! Nu are nici permis si mai face si intrecere in localitate .. :) La puscarie cu el, dar asta nu-i mai ajuta pe bietii oamenii aia cu nimic, a nenorocit o familie :finger: Si ma mai deranjeaza faptul cum prezinta mass-media cazul, auzi "motociclist", pai cine citeste doar titlul si restul nu, va dati seama ce parere isi face despre noi, iar nenorocitii astia cu motoarele lor :bigstar: Ar trebui totusi sa fie mai grijulii in prezentarea acestor stiri, fac un imens deserviciu comununitatii noastre si asa destul de prost inteleasa si hulita!

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

 

 

Corect. Dar si multi motociclisti contribuie la aceasta imagine. Tobe urland noaptea, slalom printre masini, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

ce drequ mai cauta asta in libertate? ;) mai bine ii tragea un glont in cap nu in picior si il lasa lat.deci sigur tipul s-a mai dus cu inca o damigeana de palinca la politisti si pe urma a plecat acasa linistit.no comment din "motociclist" acum merge si cu masina probabil fara acte cum a mers si cu motorul...ar trebui omorat omul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar vroiam sa caut sa vad care e eroul. Nu mai e nevoie.

 

 

Poate avea si politistul o droaie de copii si a vrut sa-l ajute si p-asta sa se mai dezmultesca. Ati sarit in sus cand mi-am iesit din pepeni si am inceput sa injur. Ma bucur sa aud ca lucrurile s-au rezolvat si acum toate sunt ca inainte in comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regret doar ca nu l-a impuscat in cap. Pacat.

Subscriu.

Insa cred ca,din pacate, politistul o sa aiba ceva probleme din cauza asta.

Trebuia sa-l fi inchis naibii la prima abatere;ucidere din culpa ar fi fost daca ar fi circulat legal,nu fara permis si cu motocicleta neinmatriculata. ;) lui si :) justitiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regret doar ca nu l-a impuscat in cap. Pacat.

Sunt de aceeasi parere cu tine. Si nu am inteles niciodata de ce, pe astfel de imbecili, ii numesc jurnalistii, motociclisti!!! Nu avea permis, nu este motociclist! E doar un infractor! ATAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...