Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

@Gabyshor, asta este obiceiul meu, prost uneori, ca sunt rupt in fund sau nu imi doresc ceva de top, merg pe ideea ca dau banii odata si am ceva de calitate, nu cumpar de cinci ori pina dau de ceva bun, tot acolo ajungi.

zici bine, dar eu chiar n-am nevoie de toate intrarile alea. imi trebuie comunicare cu pasagerul si ceva muzica. cam atat. n-are rost sa iau super pro-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

L2-ul este foarte ok, dar are niste minusuri:

-Se alimenteaza de la baterii AAA, nu de la motor.

-Nu are filtru de zgomot independent pilot/pasager.

-Reglajele sunt manuale, nu automate ca la SPA 2.

-Nu are intrare decit pentru un telefon(pilot)

-Are numai trei intrari, farta de patru.

Eu vreau muzica independent pilot/pasager, telefoane la fel si statie CB, iar configuratia asta nu mi-o permite decit SPA.

Tu, la ce nevoi ai este foarte bun L2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabyshor, merci!

Se va auzi lacrima, am vazut multe teste facute pe net.

Albrecht este o porcarie, bani dati degeaba.

PS:Daca esti interesat de un intercom de calitate, productie Germania, la un sfert de pret fata de ce am luat eu acum, am sa-l scot la vanzare pe asta care il am actualmente pe motor, Este kit pentru pilot/pasager.

Are adaptat la el intrare pt.statia CB, intra in el un telefon(pt.pilot)si un MP3(pt.ambii, pilot/pasager), se aude foarte clar atat telefonul cit si comunicarea cu pasagerul.

Eu am mers cu mobra mea cu 150 si comunicam foarte bine cu pasagerul.

Muzica se aude si la 200.

Oricum, depinde si de mobra, a mea este carenata si are parbrizul cit o vela.

Il am din vara asta, inainte sa plec in Italia, sunt foarte multumit si as fi ramas cu asta fara probleme, dar m-a mancat in fund de ceva mai performant, dar si cu un pret pe masura.

Am la el multe cabluri, mufe si accesorii+inca o unitate de rezerva, seturi difuzoare/microfon pentru inca doua casti(patru in total)toate cumparate de mine, extra optiuni.

Dau absolut totul cu 130 euro, in conditiile in care am dat pe toate astea peste 300 euro.

http://www.imc-motorcom.de/index.php?content=products&group=MI&cat=MIT&prod=MIT-100&lang=EN

 

 

Kit complet+inca doua seturi difuzoare/microfon pentru alte doua casti+transport=460 iepuroi.

Intra si la tine, daca vorbim doar de kitul intercom.

Practic totul este cit un pachet si jumatate de tigari, restul sunt cabluri.

 

Vezi ce neserios esti, puteai sa imi zici ca ai de gand sa lasi la pret numai sa mai astept si ti-l luam eu cu 500lei, acum am un Albricht de pe ebay (sunt multumit de el la 41.5E+17E+2xOHS500 = 400lei are radiou incorporat si 3 nivele de volum)

 

:baldy: :kick: :baldy:

 

Te felicit pentru noua achizitie :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Te cam joci cu vorbele aruncate aiurea, si asta nu-mi place! :disappointed:

Tu m-ai intrebat cit face si eu ti-am spus 150 euro, la care tu mi-ai raspuns ca mai mult de 80 de euro nu ai!

Dupa matematica ta este vreo diferenta intre 80 si 150 euro?

Asta una la mana, a doua..daca erai hotarat plusai si-l luai, cu mult mai putin de 150 de euro!

Repet, asta daca vroiai, eu stiu ca daca iti doresti ceva insisti, discuti, suni, stai pe capul omului.

Tu n-ai dat decit un PM si atat!

Cine ma cunoaste stie ca sunt om de cuvant si nu tin neaparat la un pret aiurea, am si donat unora de pe forum multe lucruri care costau bani multi.

Unde este neseriozitatea mea in conditiile astea?

Probabil daca ti-l dadeam cu 80 de euro(kitul care costase aproape 300)eram serios!

In alta ordine de idei, sa stapanesti si tu sanatos Albrecht-ul..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din ce stiu eu astia de la J&M nu fabrica decit statii CB.

Foarte frumoase si adevarate, dar la niste preturi :baldy: .

Ma uitam pe site, un kit de casca(microfon/difuzoare)costa intre 120 si 230 usd!

Ca idee, la Autocom kitul similar costa 55 euro..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Alea-s statii PMR, nu sunt CB.

Nu cunosc modelul asta, dar sunt foarte utile, am vazut intr-o vara, in Grecia doua masini romanesti, pasagerii comunicau intre ei cu doua jucarioare de-astea.

Inteligent, nu cheltuiau banii aiurea pe telefoane.

Se pot folosi foarte bine intre doua mobre, dar ambele trebuie sa fie echipate la fel, cu difuzoare, microfoane, butoane PTT si statii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati:

 

conform noului tabel de alocare a frecventelor din Ro, banda de 146.00-146.800 mhz este acum PMR. Adica libera de folosire pentru marele public.

 

In tabel se specifica ,,cu exceptia mobil aeronautic''. Aceasta frecventa este accesibila cu statiile aduse din china, puxing, baofeng, wouxun etc, si cele destinate radioamatorilor.

 

Detalii aici, pag 79:

http://www.ancom.org.ro/tnabf_3998

 

Consiliul Director

AZLR

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detaliaza...

 

Sunt o tona de aplicatii, cum ar fi asta http://www.androidzo...alkie_pueo.html

 

Functioneaza fix ca un walkie-talkie. Pentru grup compact e foarte fain. Eu n-am testat pe moto, am testat doar pe tren. Raza maxima a fost de un vagon juma sau ceva de genul deci cred ca pe 10 moto fara interferente ar trebui sa fie ok.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ai testat in tren si era ok.. :grinbandit:

Uluitor test, ceva deosebit :crack:

Sa vedem, un vagon jumate inseamna 20-25 metri liniari, poate un metru doi mai mult.

Tie asta ti se pare rezon, avand in vedere ca o statie dedicata acopera minin 1500 metri, functie de parametrii mediului pina pe la 4/5 km?

Ce faceti voi pe suprafata asta de 20/30 metri, mergeti toti 10 mobristii grupati, aliniati, cu un lat de palma intre voi?

Ce propui tu este una, ce se discuta aici este altceva!

Sa folosesti telefonul ca walk/talk. intr-o incinta inchisa sau pe strada este una, pe moto uiti turbionarile, zgomotul aferent, inerentele bruiaje.

Ai nevoie de un kit de casca, microfon/difuzoare performant, altfel zbieri unul la altul peste 50km/ora, ai nevoie de o antena dedicata pe care un mobil nu o are, ai nevoie de conexiuni si mufe rezistente la apa, altfel se duce dracului rahatul ala de telefon sau statie sau intercom pe orice ploaie primavaratica!

Hai sa redevenim lucizi si daca tot dam sfaturi sa o facem la obiect..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am propus o solutie care nu costa nimic. Majoritatea au deja telefoane pe android deci singurul lucru care lipseste e aplicatia. Mai mult, consider ca testul in tren e unul destul de greu pentru bluetooth (stii, metale, linii de inalta tensiune si altele) asa ca eu cred ca intr-un mediu deschis (cum ar fi o plimbare pe autostrada) cu chat pe bt s-ar incadra rezonabil in 50-100m. Spun asta pentru ca un vagon are vreo 25m iar cand am testat bt-ul a batut cel putin 30.

 

Mai mult, nu ai nevoie de nimic aditional pentru ca asa cum poti vorbi la telefon pe motor nu vad de ce ar fi problema sa conversezi cu altii. Castile-microfon de la smartphoane sunt destul de bune.

 

Iar ca sa-ti raspund la intrebare, da, mi se pare foarte rezonabil sa nu dai nici macar un leu ca sa poti conversa cu 10 sau mai multi oameni (si ma refer la un grup compact, nu in orase diferite). Mai mult, fiindca telefonul sta in buzunar nu am de ce sa-mi fac griji ca se ude/umple de praf/etc.

 

Deci, din nou, de ce te ataci? Vinzi statii si ti-e frica sa nu-ti fure androidul clientii sau ce pana mea?

 

 

Eu am cautat solutia asta pentru ca nu vreau sa stau la taclale cu tiristii, nu ma intereseaza unde sunt radare peste 3 sate si nici nu am prieteni in spatiu. Vroiam o solutie sa pot discuta cu pasagerul si cu prietenii de drum, fara sa trebuiasca sa bagam fiecare xxx euro in scule.

 

Edit:

Daca tin neaparat sa conversez la kilometri imi pot cumpara un dongle de bt, il bag in laptop (care oricum e cu mine oriunde as plec din buc) si fac un boost de cateva sute de metri lejer, iar tot ce trebuie sa fac e sa fiu pozitionat central fata de ceilalti (fiind un pseudo-server sau repeater).

 

Solutii ieftine se gasesc daca vrei neaparat sa cauti, nu trebuie sa spargi sute de euro pentru o chestie simpla. Si nu, nu spun ca aia vand statii degeaba si ca nu se merita, fiecare sistem are avantaje si dezavantaje. Eu prefer sa traiesc cu dezavantajele bt-ului si banii de statie sa ii bag in altceva (benzina, mancare, tigari, consumbabile, curve, etc).

 

 

In fine, ma scuzi ca am poluat topicul asta curat, aparent lumea are bani de spart pe aici.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu trebuie sa te scuzi, ti-ai spus parerea civilizat si apreciez asta.

Nu ma atac cu nimic, de unde ai tras concluzia asta?

Nu vand statii si chiar daca o faceam pozitia mea era aceeasi.

Imi place insa sa discut logic si la obiect.

Eu discut despre ceva dedicat pentru asa ceva, probat si verificat de altii si de mine pe cind tu doar PRESUPUI ca sistemul tau cu telefonul face fata conditiilor care le-am amintit mai sus.

Nu am nimic impotriva tehnicii actuale, dar prea sunteti dependenti de un rahat de telefon care are nu stiu ce programel care muta muntii din loc!

Mai lasati lumea asta virtuala si coborati si pe pamant.. :rolleyes:

Hai sa fim seriosi.

Inainte sa emiti niste presupuneri care vor sa fie dogme ti-as sugera ca atunci cind timpul iti permite sa testezi telefonul tau cu android si sa vezi daca functioneaza in conditiile date.

Pe urma te asteptam cu rezultatele.

Nimeni nu vrea sa arunce cu banii, si eu mi-as dori sa descarc un programel de pe net in telefonul/android care sa-mi ruleze clatitele cu gem cind am pofta, dar ma tem ca raman nemancat :rolleyes:

@UFO, Intek nu este o alegere rea, eu sunt multumit de statia mea, chiar daca nu este portabila.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie CB 27 MHz. Asa mai ai contact si cu exteriorul grupului. Daca ai una portabila poti s-o folosesti si la masina sa intrebi tiristii de pe contrasens despre drumul pe care mergi. Stiu pe cineva care foloseste la masina si e foarte utila. Aparatele ce le-am pus in link-ul de mai sus par ok la pret dar sunt fara TVA. Ar trebui sa vedem de unde gasim second hand dar sa fie CB 27 MHz. si portabile... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie CB 27 MHz. Asa mai ai contact si cu exteriorul grupului. Daca ai una portabila poti s-o folosesti si la masina sa intrebi tiristii de pe contrasens despre drumul pe care mergi. Stiu pe cineva care foloseste la masina si e foarte utila. Aparatele ce le-am pus in link-ul de mai sus par ok la pret dar sunt fara TVA. Ar trebui sa vedem de unde gasim second hand dar sa fie CB 27 MHz. si portabile... :P

 

Pretul este bun chit ca mai adaugi si TVA. Acum...nu stiu cat sunt de bune, pt. ca eu am folosit la portabila Alan si la fixa President. N-am inteles insa ce se recomanda a se face cu antena la statiile CB de pe moto ?!?!? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu casca deschisa au fost probleme de comunicare si stand pe loc cu motoarele la ralanti. Tot omul are un telefon in buzunar. De ce sa nu-l folosesti? Si eu eram reticient la solutiile astea pe telefon, dar androidul te introduce in alta lume. Chiar iti da senzatia ca se poate orice. Eu merg mai mult cu bicicleta prin locuri nestiute si telefonul constituie ghidul meu. Probabil m-as fi descurcat si cu harta, dar cu el mult mai eficace. Merita aia 30 de metri ca sa fie incercata solutia. Cel putin intre biciclisti e perfect. Da, daca esti in fata nu-l auzi pe cel din spate nici pe bicicleta. Nu toti au bani de statii, degeaba o ai doar tu. Chiar ar fi interesanta faza aia cu spot wi-fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu casca deschisa au fost probleme de comunicare si stand pe loc cu motoarele la ralanti. Tot omul are un telefon in buzunar. De ce sa nu-l folosesti? Si eu eram reticient la solutiile astea pe telefon, dar androidul te introduce in alta lume. Chiar iti da senzatia ca se poate orice. Eu merg mai mult cu bicicleta prin locuri nestiute si telefonul constituie ghidul meu. Probabil m-as fi descurcat si cu harta, dar cu el mult mai eficace. Merita aia 30 de metri ca sa fie incercata solutia. Cel putin intre biciclisti e perfect. Da, daca esti in fata nu-l auzi pe cel din spate nici pe bicicleta. Nu toti au bani de statii, degeaba o ai doar tu. Chiar ar fi interesanta faza aia cu spot wi-fi...

BOSS ideia e sa vorbesti cu aia de pe contra sens sa-ti zica in ce te duci (radar) (tiristi sunt dotati cu statii CB si vb intre ei). Nu o sa-ti raspunda nimeni pe bluethoot sau pe sms si nu convingi toti tiristi sa treaca pe android. ideea e sa te adaptezi la sistemul in vigoare si care merge.

PS daca ai un camion in fata si mere cu 80 in localitate/ sat poti sa-i dai dupa el ca sigur nu e radar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...