Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

No prbl.

Statiile sunt scumpe si si-au pastrat pretul ridicat de-a lungul anilor nu pentru ce piese sunt bagate in ele ci pur si simplu datorita utilitati lor. Nu au tehnologie SF in ele.

:cheers:

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu casca deschisa au fost probleme de comunicare si stand pe loc cu motoarele la ralanti. Tot omul are un telefon in buzunar. De ce sa nu-l folosesti? Si eu eram reticient la solutiile astea pe telefon, dar androidul te introduce in alta lume. Chiar iti da senzatia ca se poate orice. Eu merg mai mult cu bicicleta prin locuri nestiute si telefonul constituie ghidul meu. Probabil m-as fi descurcat si cu harta, dar cu el mult mai eficace. Merita aia 30 de metri ca sa fie incercata solutia. Cel putin intre biciclisti e perfect. Da, daca esti in fata nu-l auzi pe cel din spate nici pe bicicleta. Nu toti au bani de statii, degeaba o ai doar tu. Chiar ar fi interesanta faza aia cu spot wi-fi...

 

 

Da e de studiat ideea cu telefonu' si androidu'. Totusi mai sunt telefoane si cu alte sisteme decat android...

Adica, as zice ca un grup, analizat dupa sistemul de operare al telefoanelor, poate fi destul de eterogen...

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru orice tip de device d-asta de comunicare ai nevoie de o casca si un microfon de CALITATE, asa cum a mentionat si colegul luigi .Am incercat si eu impreuna cu vreo 3 prieteni sa folosim walkie talkie , si nu ne intelegeam la drum...din cauza microfonului si din cauza nu stiu caror bruiatii (am presupus ca de la instalatia de aprindere a motorului), era doar un zgomot infernal...nimic altceva...

 

Statiile CB sunt extraordinar de utile , la drumuri lungi, in afara localitatilor.Eu folosesc o statie de genul asta in masina, si credeti-ma ca mi-am scos banii pe ea in primii 500 de km...Cu o statie CB, pe un drum circulat cat de cat, primesti informatii despre ce urmeaza sa intalnesti pe drum...radare, politie "la dunga continua", blocaje si rute alternative, accidente, etc...

Statia mea , cu o antena ok , pe masina, bate pana la 20 de km (este o statie de 20w).Problema, la moto, este amplasarea antenei, deci in acest sens mi-ar trebui o statie portabila...Foloseste cineva asa ceva pe moto? Stiu ca in masina, o statie portabila cu antena proprie, nu "bate" prea mult fiind ecranata de caroserie, dar pe moto ...??

 

"Drumuri bune colegu' sa ai !"

Editat de scara_211084
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am scris referitor la statia ce o am acum ceva timp aici, n-am primit nici un raspuns si am renuntat. credeam ca se vorbeste numai despre statii cu care sa vorbesti ori cu cel de il ai pe motoreta in spatele tau , ori cu doar intr-un grup foarte restrans.

pe masina am un midland, nush mai mult dar maine ma duc sa vad exact.

statia estre de dimensiunea unui microfon de statie de vezi taximetristii ca-l duc la gura. din el pleaca 2 fire, unu e alimentare, unu

antena.

acum, ce vreau sa zic referitor la statia asta. in cutia ei am o antena scurta de circa 15 cm care se fixeaza pe statie pt a o face portabila si jos, se scoate sistemul de alimentare de la briketa masinii( un sistem pe sina) si se pune un divais cu acuulatori.

statia acum arata exact ca statiile de vezi pe la....nu stiu, sa zicem la fortele de interventii. cu totul are cam 20 de cm din care 10 e doar sistemul de acumulatori(poti renunta la el si sa-i faci alimentarea de la bateria motocicletei)

statia poti sa o pui undeva intr-un buzunar al gecii si are mufa pt casti. dezavantajul e ca nu poti intreba pe cei ce vin

din sesn invers ca iti trebuie o mana sa apesi un buton dar si daca doar asculti ce se vorbeste iesi foarte castigat....parerea mea

daca e cineva interesat lasati un mesaj si maine ma uit exact cum ii zice statiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am scris referitor la statia ce o am acum ceva timp aici, n-am primit nici un raspuns si am renuntat. credeam ca se vorbeste numai despre statii cu care sa vorbesti ori cu cel de il ai pe motoreta in spatele tau , ori cu doar intr-un grup foarte restrans.

pe masina am un midland, nush mai mult dar maine ma duc sa vad exact.

statia estre de dimensiunea unui microfon de statie de vezi taximetristii ca-l duc la gura. din el pleaca 2 fire, unu e alimentare, unu

antena.

acum, ce vreau sa zic referitor la statia asta. in cutia ei am o antena scurta de circa 15 cm care se fixeaza pe statie pt a o face portabila si jos, se scoate sistemul de alimentare de la briketa masinii( un sistem pe sina) si se pune un divais cu acuulatori.

statia acum arata exact ca statiile de vezi pe la....nu stiu, sa zicem la fortele de interventii. cu totul are cam 20 de cm din care 10 e doar sistemul de acumulatori(poti renunta la el si sa-i faci alimentarea de la bateria motocicletei)

statia poti sa o pui undeva intr-un buzunar al gecii si are mufa pt casti. dezavantajul e ca nu poti intreba pe cei ce vin

din sesn invers ca iti trebuie o mana sa apesi un buton dar si daca doar asculti ce se vorbeste iesi foarte castigat....parerea mea

daca e cineva interesat lasati un mesaj si maine ma uit exact cum ii zice statiei

 

Midland Alan 42? Dar asta are mufa si pt microfon, iar pe firul de la casca e si microfon + buton... ca la handsfree-ul de la telefon. (edit: vad ca ai zis si tu despre acel buton, dar n-am fost atent)

 

624278986342202621299579-1183033-700_700.jpg

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L I M B A J - statii auto CB

 

Tiristi:

 

Pentru cei care inca nu inteleg unele cuvinte folosite de “colegii” din trafic, am gasit o lista (in continua dezvoltare) cu “jargoul” (jargonul/argoul) utilizat in CB:

Jargon Radio CB – tiristi si camionagii

canale utilizate = 19 si 22

 

Capra cu 3 iezi = ARR + RAR + Cantar

Capra cu 3 iezi si lup = ARR + RAR + Cantar + Politia

Cap de creta = politist

Prost cu tunu’ = politist cu radarul

Veioza = radar cu instant on, rotit sau cu intrerupator

Veiozar = politist cu veioza

Licurici = Politist pe motocicleta

Donator de organe = Motociclist (imprudent si vitezoman)

Agricultori = politia rurala

Polifronteristi = Politia de frontiera

Padurari = Control la incarcatura de lemn

Sobolan = Politist ascuns, de obicei inafara drumului

Economie = Carburant in plus

Politia agricola = Politia Rurala

Saibe = Diagrame

Rabla = Traseista

Albanez = Sofer din jud Alba (periculos)

Conservar = Conducator autoturism

Mitici = Bucurestenii cand vin la munte

supozitor = unul care sta lipit de spatele camionului si nu intra in depasire

Cap sec = Sofer din jud Caras Severin ( imprudenti )

Caralii = Politie

 

Automobilisti:

 

orbete = femeie la volan

 

donator = motociclist

mini-donator = scuterist

 

cercetasi = politie locala / rurala

castor = politist rutier

castorița = politista rutiera

castor calare, centaur = politist pe motocicleta

baraj = filtru de politie rutiera

cartel = filtru de politie rutiera + RAR (+ jandarmi sau trupe speciale)

big brother = camere fixe cu radar

pozar = politist cu radar

 

Pantera Roz = autovehicul care ridica masini parcate in locuri nepermise

 

omida = tir

cazan = basculanta

manivelar = sofer camion / basculanta

hamster = autoturism cu statie radio CB / sofer autoturism

 

indian = tigan

 

 

(de pe alt forum)

 

Link util pentru Achizitionare statie CB:

http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=670

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Referitor la limbaj, asta este in plan teoretic, practic nu am auzit folosite denumirile astea.

Sunt inventate de un gazetar obosit, am citit si eu un articol asemanator mai demult si m-am crucit!

Toate discutiile si intrebarile sunt absolut normale, mai putin injuraturile, dar ce sa-i faci, dai peste tot felul de neciopliti..

Important este ca tu alegi informatiile care-ti trebuiesc.

Sa nu-i speriem pe viitorii posesori de CB.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de " ECONOMIE", restul expresiilor nici eu nu le-am auzit in CB.

Ce se mai foloseste, cateodata, "Hai unul mai sus" sau "Hai unul mai jos", cand se refera la schimbatul canalului.

Injuraturile sunt la ordinea zilei, insa eu unul apreciez solidaritatea utilizatorilor de CB.

Din cate am inteles, in Polonia undeva la 80% din autoturisme folosesc CB.Daca si la noi s-ar inmulti posesorii de CB, garantat planurile la amenzi ale militiei ar scade drastic.

Dar mai e mult pana acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un model ieftin si mic pentru masina:

http://www.mondoplast.ro/Statie-radio-mobila-CB-27MHz-INTEK-M-100-pg_ft-3877

 

Iar pentru motociclisti (in loc de microfon) se preteaza un laringofon (colier se prinde pe gat in zona laringelui):

http://www.bitonline.ro/accesorii+statii+radio/laringofon/583

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L I M B A J - statii auto CB

 

Tiristi:

 

Pentru cei care inca nu inteleg unele cuvinte folosite de “colegii” din trafic, am gasit o lista (in continua dezvoltare) cu “jargoul” (jargonul/argoul) utilizat in CB:

Jargon Radio CB – tiristi si camionagii

canale utilizate = 19 si 22

 

Capra cu 3 iezi = ARR + RAR + Cantar

Capra cu 3 iezi si lup = ARR + RAR + Cantar + Politia

Cap de creta = politist

Prost cu tunu’ = politist cu radarul

Veioza = radar cu instant on, rotit sau cu intrerupator

Veiozar = politist cu veioza

Licurici = Politist pe motocicleta

Donator de organe = Motociclist (imprudent si vitezoman)

Agricultori = politia rurala

Polifronteristi = Politia de frontiera

Padurari = Control la incarcatura de lemn

Sobolan = Politist ascuns, de obicei inafara drumului

Economie = Carburant in plus

Politia agricola = Politia Rurala

Saibe = Diagrame

Rabla = Traseista

Albanez = Sofer din jud Alba (periculos)

Conservar = Conducator autoturism

Mitici = Bucurestenii cand vin la munte

supozitor = unul care sta lipit de spatele camionului si nu intra in depasire

Cap sec = Sofer din jud Caras Severin ( imprudenti )

Caralii = Politie

 

Automobilisti:

 

orbete = femeie la volan

 

donator = motociclist

mini-donator = scuterist

 

cercetasi = politie locala / rurala

castor = politist rutier

castorița = politista rutiera

castor calare, centaur = politist pe motocicleta

baraj = filtru de politie rutiera

cartel = filtru de politie rutiera + RAR (+ jandarmi sau trupe speciale)

big brother = camere fixe cu radar

pozar = politist cu radar

 

Pantera Roz = autovehicul care ridica masini parcate in locuri nepermise

 

omida = tir

cazan = basculanta

manivelar = sofer camion / basculanta

hamster = autoturism cu statie radio CB / sofer autoturism

 

indian = tigan

 

 

(de pe alt forum)

 

Link util pentru Achizitionare statie CB:

http://forum.softped...p?showforum=670

 

roflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gifroflol.gif

 

thumb.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Midland Alan 42? Dar asta are mufa si pt microfon, iar pe firul de la casca e si microfon + buton... ca la handsfree-ul de la telefon. (edit: vad ca ai zis si tu despre acel buton, dar n-am fost atent)

 

624278986342202621299579-1183033-700_700.jpg

asta este si-s super multumit de ea. nu vad cum poti intreba pe cineva ceva dar, cum am mai spus este suficient si sa asculti si afli tot ce iti trebuie

de fapt nu-i kiar asta, este un model un pic mai vechiut decat asta dar, culmea, un pic mai desteapta. ca functii de baza e identica

Editat de mikidude
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Statiile CB sunt extraordinar de utile , la drumuri lungi, in afara localitatilor.Eu folosesc o statie de genul asta in masina, si credeti-ma ca mi-am scos banii pe ea in primii 500 de km...Cu o statie CB, pe un drum circulat cat de cat, primesti informatii despre ce urmeaza sa intalnesti pe drum...radare, politie "la dunga continua", blocaje si rute alternative, accidente, etc...

Statia mea , cu o antena ok , pe masina, bate pana la 20 de km (este o statie de 20w).Problema, la moto, este amplasarea antenei, deci in acest sens mi-ar trebui o statie portabila...Foloseste cineva asa ceva pe moto? Stiu ca in masina, o statie portabila cu antena proprie, nu "bate" prea mult fiind ecranata de caroserie, dar pe moto ...??

 

"Drumuri bune colegu' sa ai !"

 

Puterea maximă legală în CB este 1w în AM și 4w în FM. Când un ciumpalac apasă butonul unei stații de 10-20w ceilalți participanți mai aud doar manelele lui. De-aia nu se extinde la noi CB. E useless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Fenomenul" a început să prindă la autoturisme din 2009 când s-au cumpărat radarele "invizibile". Am o portabilă dinainte de "fenomen" pe care o folosesc auto/moto. După 2 ani și ceva e aceeași liniște spartă sporadic de vreun cocalar cu "dunga continuă" sau "colegii ceva controale ?" și foarte rar informații despre trafic. Nu vând stații, nu am un interes direct (spre deosebire de alții de aici ;) ) , eu doar observ. Hai, asfalt uscat colegii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asa este, a luat amploare de cind au introdus radarele instant-on.

Ce sa mai, esti un fin observator, ai atentia distributiva :12101: , jos palaria!

Avand aceste atribute deosebite sper ca nu ti-a scapat si faptul ca in general politia amplaseaza toate "capcanele" la japca, doar in ideea de a face bani, fara nicio logica de prevenire in circulatie, asa cum ar fi normal!

Intr-o tara civilizata camerele sunt anuntate cu panotaj,zonele cu radar deasemenea, la noi se sta la braconaj, tupilati dupa vreun viraj sau magazie.

In sensul asta mi-as dori ca tot mai multi sa fructifice avantajul statiei, daca s-ar putea toti!

:wave:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat, dar astia nu stau in emisie o eternitate!

Oricum, fenomenul se extinde, chiar daca tu ai alta impresie :rolleyes:

 

Din pacate, sunt tot mai frecvente cazurile de ocupare abuziva a benzii de emisie. Io folosesc statii de prin 2004. Din 2008 insa, s-a inmultit exponential numarul celor ce ne intoxica auzul cu manele sau cu discutii fara sfarsit si de toata jena. Atacul la bun simt se de si pe undele radio din zona CB la fel ca-n restul vietii sociale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara civilizata camerele sunt anuntate cu panotaj,zonele cu radar deasemenea, la noi se sta la braconaj, tupilati dupa vreun viraj sau magazie.

In sensul asta mi-as dori ca tot mai multi sa fructifice avantajul statiei, daca s-ar putea toti!

:wave:

Suntem într-o țară civilizată. Cei care au fost și prin afara Europei știu ce vorbesc. Mai depinde și de cine conduce poliția locală, de oamenii locului. De ex pe la Lugoj, Caransebeș spre Hațeg vezi f multe restricții de viteză peste obișnuitul 50 kmh ( 70 kmh) și poți merge relativ decent. La mine în Gorj cunosc o singură excepție de 70 kmh în localitate - Câmpu Mare - în rest cu sau fără vizibilitate - 50 kmh eventual 40 kmh. Eu unul am portabila CB în mașină sau în rucsac pe mobră și cu toate acestea merg "civilizat" în coloană. Trec zmeii cu mașinile lor "teleghidate" cu suta prin localitate.

 

În ce privește "țările civilizate" și panotajele lor și zonele cu radar sau nu prea știi ce vorbești sau nu vezi bine ( de-asta pui poze mari ? ), am fost în august în Franța și începuseră să schimbe anunțurile "cameră" cu "drum periculos". Însă singurul pericol vizibil era SPEED CAM -ul - ia de-aici - http://about-france.com/travel.htm

 

BEWARE.... RADAR WARNING DEVICES These have been banned in France since 28th November 2011. Drivers using radar detectors (speed camera detectors) are liable for a fine of 1500 Euros and 6 points off their license. This applies to specific radar warning devices, such as the Coyote, which must have their software updated to remain legal.

With regard to TomToms and other GPS systems, which have speed camera locations programmed in to their software, the situation is confusing. These are not officially "radar detectors", but manufacturers are obliged to make new software available, and most will be doing so in early 2012. By summer 2012, Tomtoms and other GPS systems will be technically in breach of the law if they still have radars listed in their Points of Interest software; and even if it is not clear how roadside police can stop and check for offending software, rather than hardware, drivers are warned to err on the side of precaution and download the latest map software for France. This is advisable anyway, since older software is not up to date with regard to new routes, new speed restrictions, and other changes.

For both existing radar warning devices and GPS devices, current radar information is being replaced with warnings to announce "danger zones", many of which will be areas with speed cameras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Apreciez ca esti umblat.

Pacat ca numai in Franta!

Cind o sa-ti largesti orizonturile ai sa afli, poate cu surprindere faptul ca UE in cazul asta si lumea in general sunt cu muuult mai mari decit Franta :grinbandit:

Cind pomenesc de "tari civilizate" vorbesc la plural, gandeam ca ai inteles.. :rusinica:

Oricum, Franta nu reprezinta vreun punct de reper, nici vreo gaura din Kurtos in cazul asta.

Revenind, faptul ca tu mergi civilizat in coloana, in Gorjul natal, este un fapt demn de toata lauda.

Personal dau cu basca de pamant, ce sa mai!..

Ca eu vreau sa merg o idee mai tare acolo unde se poate, pina in limita aia de 50 km fara sa imi pierd carnetul, respectant celelalte reguli de circulatie si asumandu-mi riscul sa platesc amenda nu ar trebui sa-ti creeze tie personal atacuri de panica :smoke:

Multumim pentru atentia cu care circuli pe soselele din Gorj, cit si pentru faptul ca tii topicul asta sus :ok:

PS:Uita-te si tu asa in trecere pe pozele ce ti le-am pus, sesizezi vreo diferenta intre ce este afara(chiar si in Franta :laugh:) si ce este la noi?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...