Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

arw, vezi gumele sa fie in ordine (presiune, vechime/elasticitate, carne) si rotile echilibrate. vezi sa nu ai burta mare la lant (adica intindere inegala prea mare), dar asta apare mai mult la enduroaice.

Eu aveam pana anu' trecut in primavara un voblaj intre 70 si 80 km/h...se simte f putin in ghidon, mai ales pe decelerare la vitezele alea...daca dadeam drumul ghidonului tremura ca varga..sub 70 se oprea si revenea in linie....gume vechi (2004 fata, 2005 spate), dar aproape noi in carne...si destul de elastice cand am luat mobra...insa dupa juma' de an de mers cu ele (si aprox~ 5.000 km) a aparut voblajul asta, din ce in ce mai evident. Dupa ce am pus gume noi noute a disparut complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai dreptate Calin - e weave( tangaj in romana ? ) nu voblaj. Si ai dreptate si cu cadru , nu esti primul care zice de anticitatea frame-ului.

 

Presiune ok ,cauciuce din 2011, angel ST. Cred ca la lant m-ai prins ca e intins inegal si ar trebui sa-l schimb, e si la finish. Nu stiam daca sa banuiesc si lantu. Macar acum stiu de unde sa o iau.

Si 2 poze - de pe clisura dunarii- Recomand o plimbare in viata pe acolo :

 

 

Si cei 2 banditi:

 

post-46846-0-93813700-1337671251_thumb.jpg

 

Heh , am incercat sa "cenzurez" numerele , se pare ca nu mi-a iesit :)

post-46846-0-72583500-1337671063_thumb.jpg

Editat de arw357
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deah :rusinica: .. ( o sa sune a ingamfare ) am schimbat cilindreea si automat se schimba si viteza de croaziera. (am facut un drum cu >160 pe la bulgari si mi-a luat 7 %, cu un 600 nu prea vezi consumul asta la viteza asta ) Dupa 2 ani jumate de mers fara parbriz , este mana cereasca. Eu nu puneam parbrizul ca sa ma opreasca din viteze mari. Am eu o teorie cum ca daca mergi ca incepator pe carenata poti sa bagi usor viteza ca nu simti vantul si ca ar trebui intai sa stai fara parbriz/carena ca sa simti ce inseamna viteza. Acum cumva mi-am "castigat" dreptul de a purta parbriz , este genial , pot sa stau si eu la 140 fara sa-mi rup gatul pana la mare , si totusi baga ceva vant pe langa.

 

Ah si pentru cei care vor bandit de 1200 - 1250 diferenta intre el si motociclete de genul - fz6 , hornet , gsr (asemanatoare la cai putere ) : este doar la cuplul peste tot; mini vitezanele/naked-urile astea au cuplul asemanator pe undeva pe sus prin turatii, cuplul imens de miar se simte dupa viteza 150km/h in sus intr-un unu la unu cu un fz6, adica doar de atunci ma despart de el , + greutatea putin mai mare a banditului. Decat sa-ti iei un gsr600/hornet , mai bine un bandit de 1200 , ca ai cuplul pe unde nu-l crezi.

Editat de arw357
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arw-ule, adica ce vrei sa spui, ca te dai peste limita legala? :lol:

 

asa. n-am rezistat tentatiei si mi-am vopsit farurile in negru. mai exact numai capacele, lasint ramele cromate-n pace, raminind sa le vopsesc si pe ele daca nu-mi place. sint multumit de rezultat, arata mai bine decit inainte. si apropo. nu stiu daca la farurile stock se intimpla asa, dar cu ocazia vopsirii am spalat cu detergent lentila si oglinda farurilor, dupa care am curatat suplimetar cu solutie de sters ochelarii. cind le-am pus inapoi si am aprins pozitiile am ramas "WTF". e ca si cum as fi trecut de la sticla mata la clara, aveam pe ambele lentile un fel de ceata, dracu' stie de la ce. e diferenta de la cer la pamint, acum pina si pozitiile se vad MULT mai bine.

golan 2012:

 

si asa, de chestie, una din pozele din anunturile de pe mobile.de. 2008 :)

post-24366-0-89276800-1337708053_thumb.jpg

post-24366-0-71043800-1337709363_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asa, de chestie, una din pozele din anunturile de pe mobile.de. 2008 :)

mda e mai curata cea de pe mobile,a ta parca a cautat toate baltile posibile,galeriile arata de parca ai fi fost al un concurs de cross :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma Mihai, stim toti ca voi acusi in Banat (care e mult mai avansat ca restul tarii) interziceti praful prin lege dar sa stii ca la Iasi exista un pod la baza caruia dupa ploaie (probabil ati interzis si ploaia in Banat, care e mult mai avansat ca restul tarii) se face o balta de 5 metri lungime si adincime vreo 20 cm.

plus ca voi in Banat o spalati de 87 ori pe zi (ca acolo sint bani, nu ca-n restul tarii) ;)

 

imi place, sper c-ai matuit bine cromul inainte....ca altfel se cojeste repede

l-am luat si la mina cu smirghel de granulatie mare si la bormasina (granulatie mica) de i-au sarit fulgii. plus vopsea termorezistenta care se tine mult mai bine + un strat de vopsea mata normala.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cite stiu eu punctele de fixare sint la fel. la B12 Kult e o bara suplimentara-n cadru, in fata motorului. evident, alte carburi, cred ca si alt CDI. radiator ceva mai mare. da' ce te gindesti sa faci?

 

PS: banuiesc ca ai luat in calcul si ca trebuie omologat, e posibil sa nu mearga chiar ca unsa treaba pe la RAR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma gandeam sa bag b12-le pe b6 , la cdi nu m-am gandit . Daca motocicleta merge, n-are de ce sa nu-mi dea omologare. Ma gandeam daca e mai ieftin sa cumpar un motor de b12 decat o motocicleta intreaga b12 . E mai degraba un proiect , un mic moft. Ma gandeam ca daca duce sub 500 euro ar fii interesant.

 

A cam picat. Mi s-a parut ca am gasit un motor de b12 la un gagiu, se pare ca nu. L-o facut bucati. Dar ramane o idee faina. Doar cand ma gandesc ca faci o gaurica de 4cm patrati in airbox si iei vro 10 cai in plus uhh.. jenial .

Editat de arw357
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aa... tu mai 6-le.

si eu ma gindeam intr-o vreme la treaba asta dar sint diverse probleme.

chiar m-a uitat acuma pe ebay UK si vad ca motoare de 12 nu prea mai sint. mai precis n-am gasit unul singur intreg, doar cite un carter, o chiulasa. adevaru' e ca motoru e totusi vechi si disponibilitatea pieselor n-o sa fie infinita, la un moment dat n-o sa se mai gaseasca usor.

intr-o vreme gaseai si cu 100 de lire, dar transportul te rupe. in mod normal motorul propriu zis ar trebui sa coste maxim 300 euro.

mai vezi o chestie, un motor SH poate sa fie lejer muci, e mult mai usor de tras teapa. era un englez pe forum la ei care luase doua, ambele cu probleme mari. abia a reusit sa faca unu' ok din bucati.

cu omologarea n-as fi 100% sigur ca nu-s probleme, e modificare mare si daca ai prins un meltean cu exces de zel in program nu-ti da.

dar daca gasesti totusi motor ok si ieftin eu zic ca merita, mai ales ca tu ai altul cu care sa te dai intre timp.

 

Doar cand ma gandesc ca faci o gaurica de 4cm patrati in airbox si iei vro 10 cai in plus uhh.. jenial . 

mai gindeste-te ca poti si sa elimini intirzierea la avans taind un fir sau ceva gen.

 

am facut o tura scurta si pe intuneric si diferenta cu faruri curate e de la cer la pamint :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma Mihai, stim toti ca voi acusi in Banat (care e mult mai avansat ca restul tarii) interziceti praful prin lege dar sa stii ca la Iasi exista un pod la baza caruia dupa ploaie (probabil ati interzis si ploaia in Banat, care e mult mai avansat ca restul tarii) se face o balta de 5 metri lungime si adincime vreo 20 cm.

plus ca voi in Banat o spalati de 87 ori pe zi (ca acolo sint bani, nu ca-n restul tarii) ;)

ma la partea cu drumurile te inseli...stimatii nostri conducatori au investit tot timpul mai mult in moldova ca infrastructura decat in banat ;),de spalat asta nu tine de zona ci de propietar ;)

acuma nu trebuie sa te oparesti pt fiecare observatie :friends:

Editat de KMIHAI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, sa stii ca eu de multe ori intru cind ma intorc de la crisma si a doua zi nici nu-mi aduc aminte ca am postat. ce sa fac, mi-au zis unii ca motociclistii adevarati tre' sa bea multa bere si eu i-am crezut :lol:

nu stiu cum e in Banat da' aici cred ca a fost cel mai ciudat an de cind ma stiu eu, fara exagerare. iarna lunga cu geruri extreme prelungite, apoi cald, dupa iar frig si ploi, apoi un fel de vara timpurie si de o saptamina incoace ploua tare aproape zilnic. ieri a fost cald si a dat o torentiala, azi la fel cu torentiala la amiaza si de vreo ora toarna iar. in conditiile astea si mai ales ca eu ies zilnic cu motorul, spalatul inseamna nervi tocati.

ai dreptate cu Moldova, drumurile is ok si recent Iasul a luat fonduri europene si se baga reabilitare serioasa. dar ce folos, ca totul se face pe bucati si din lipsa de planificare si asfaltare cum s-a nimerit s-au format niste mini-lacuri, care persista citeva zile chiar dupa ce se opreste ploaia. pacat ca n-am niste poze sa intelegi despre ce vorbesc. chiar ieri m-am trezit cu ditai iazul in fata si eram si pe sens unic si n-aveam cum sa ma intorc. nu mai spun ca sub balta aia de ~20 cm sau chiar si mai mult, zac niste gropi ale Marianelor de nu-i mare brinza sa te trezesti cu golanul submersat, daca ai ghinion :)

 

http://iloveromania.com/ :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma la partea cu drumurile te inseli...stimatii nostri conducatori au investit tot timpul mai mult in moldova ca infrastructura decat in banat ;),de spalat asta nu tine de zona ci de propietar ;)

acuma nu trebuie sa te oparesti pt fiecare observatie :friends:

 

Nu Mihai. In Banat s-a furat mai mult ca in Moldova, pentru ca strada aia (ca autostrada nu prea e) intre Arad si Timisoara are cativa zeci de ani de cand se spune ca o termina!

DN2, intre Bucuresti si Iasi a fost facut acum 10 ani, terminat in 2006, iesit din garantie si e inca ok! Mai trebuie turnat un strat de uzura, dar mai bine-l lasa asa, ca daca toarna pe el il strica!! Una peste alta, pe timpul lui Seche au fost cele mai bune drumuri. Ori fi furat si ei, dar macar s-a vazut ca fac ceva! Acum ... e jale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Mihai. In Banat s-a furat mai mult ca in Moldova, pentru ca strada aia (ca autostrada nu prea e) intre Arad si Timisoara are cativa zeci de ani de cand se spune ca o termina!

DN2, intre Bucuresti si Iasi a fost facut acum 10 ani, terminat in 2006, iesit din garantie si e inca ok! Mai trebuie turnat un strat de uzura, dar mai bine-l lasa asa, ca daca toarna pe el il strica!! Una peste alta, pe timpul lui Seche au fost cele mai bune drumuri. Ori fi furat si ei, dar macar s-a vazut ca fac ceva! Acum ... e jale :)

cu riscul de a-mi ridica toti moldovenii in cap...de furat se fura peste tot la fel..si din ultimele date cred ca somajul si salarile sunt mai mici in moldova deci ...

daca vrei sa-mi spui ca de fapt nu s-a investit in moldova mai mult ci doar s-a furat mia putin atunci da niste argumente ca altfel pari ca esti pe langa subiect.am batut tara in lung is in lat si sosele ca in moldova nu am vazut niciunde si nu ma refer ca se lucra si nu se facea ci doar ca nu se faceau decat in moldova.nu poti sa furi de la un proiect care nu exista.arunca si tu un ochi la topul oraselor care trimit bani la buget si cati bani li se intorc de la buget...qed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai are dreptate, nu ca m-as mindri cu Moldova sau ce se intimpla aici. in Banat n-am fost decit o data acuma ~10 ani da' cei care umbla toata tara frecvent mi-au zis ca Moldova e cam pe primul loc la calitatea drumurilor.

dar, inca o data, una e drumul din afara, alta ce-i in oras. in interiorul Iasului au cam expirat toate drumurile, multe sint plomba linga plomba. fara reabilitarea asta ajungeam acusi la pamintul de sub asfalt.

din pacate are dreptate si cu banii la buget, in Iasi s-a facut tot posibilul ca orice eventual mare investitor din afara sa fie respins. stiu o birfa cum ca IBM Israel ar fi vrut sa deschida un centru da' au luat-o la fuga cind au auzit pretul pt. chirie. cind proprietarul a aflat cine sint a cerut de citeva ori cit face :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! am o rampa de carburatoare completa pentru bandit600 an 2000-2004 de vanzare!

daca are cineva nevoie de ea: 0765140314

 

 

Ofer montaj gratuit pentru cine le cumpara!

Editat de porky08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai are dreptate, nu ca m-as mindri cu Moldova sau ce se intimpla aici. in Banat n-am fost decit o data acuma ~10 ani da' cei care umbla toata tara frecvent mi-au zis ca Moldova e cam pe primul loc la calitatea drumurilor.

dar, inca o data, una e drumul din afara, alta ce-i in oras. in interiorul Iasului au cam expirat toate drumurile, multe sint plomba linga plomba. fara reabilitarea asta ajungeam acusi la pamintul de sub asfalt.

din pacate are dreptate si cu banii la buget, in Iasi s-a facut tot posibilul ca orice eventual mare investitor din afara sa fie respins. stiu o birfa cum ca IBM Israel ar fi vrut sa deschida un centru da' au luat-o la fuga cind au auzit pretul pt. chirie. cind proprietarul a aflat cine sint a cerut de citeva ori cit face :)

-Eu stiu ce va lipseseste, nu aveti borduri suficiente..Cred ca trebuie sa treaca Videanu si pe acolo, la mine in cartier sunt locuri unde sunt si 3 straturi de borduri(da, puse una peste alta)

 

-Ma gandeam sa-i fac o oferta unuia cu un 1200N, stiu ca nu face schimburi, dar incercarea moarte n-are..Mie mi se pare ca arata intr-o stare cam jalnica si ca am mult de investit in el, dar ce ati spune daca i-as oferi motorul meu+500 euro, se merita ?

http://www.okazii.ro/motociclete-suzuki/suzuki-bandit-1200-n-a54558912

Editat de Banditrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf man, motoru' ala e la vinzare de vreun an sau chiar mai mult, mi-amintesc pozele.

nimeni nu poate sa ghiceasca ce e-n motorul ala da' daca as fi convins ca nu are probleme mari (gen care necesita motor dat pe din noua) l-as lua. si ce daca arata jalnic? o carena, oricuit de pizdita ar fi, se repara de iese ca din fabrica si nu costa o avere. nu inteleg ce se c.aca toti pe ei ca "a fost cazut". iaca na, eu am cazut la ~70 km/h si-am facut slide pina pe cimp. motoru' tine drept cu miinile luate de pe ghidon. motoru' asta are cadru de otel. o fi tehnologie de pe vremea lu' Mihai Viteazu da' otelul e otel.

pe de alta parte, chiar si daca-l dai pe din doua, mare k.kt. dar daca ai de schimbat niste cuzineti, segmenti, o supapa-doua te duci spre 1000 ioro FARA manopera.

dar mai vreau sa-ti zic... Kultul S de 1200, pe care vroiam sa-l iau anul trecut era tot la pretul ala. fusese si ala cazut dar urmele erau minore, avea 3 case-uri mari (laterale si top) si era totusi S.

sfatuieste-te cu niste oameni care se pricep, du-te sa-l vezi si nu ceda impulsului de moment.

 

salut! am o rampa de carburatoare completa pentru bandit600 an 2000-2004 de vanzare!

daca are cineva nevoie de ea: 0765140314

mersi de poza, mi-ai dat o idee legat de surubul de ralanti, la Kult e intr-o pozitie absolut imposibilta de te umpli de basici reglindu-l :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldova e cam pe primul loc la calitatea drumurilor.

 

ntz! jud Sibiu are cele mai bune drumuri, din ce-am observat eu

 

Si Bucale are nevoie de asfalt nou...nu s-a mai pus de prin 2006-2007 si deja in unele locuri iei gropi pe care nu le stiai...

poate sacapam de dom 'doctor' cu al lui "Plombeaza-le ma asa de ochii lumii, sa nu-mi sara-n cap da-i dreacu'" si vine unu'mai bun, miram-as, ca vorba aia...la buget bagam 25% din PIB-ul tarii si primim inapoi f putin.

 

http://observator.a1.ro/social/Primarul-general-Sorin-Oprescu-se-face-ca-astupa-g_4886.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles gresit mesajul Mihai! Din pacate nu sunt pe langa subiect, am fost implicat (tangential) in proiectul numit DN2, de la inceperea lucrarilor si pana la finalizare!

 

Nu Mihai. In Banat s-a furat mai mult ca in Moldova, pentru ca strada aia (ca autostrada nu prea e) intre Arad si Timisoara are cativa zeci de ani de cand se spune ca o termina!

 

Adica vreau sa spun ca in Moldova la acel moment, 2003-2005 cand s-au facut lucrarile nu s-a tergiversat, nu s-a furat (asa mult) ci s-a muncit! Am stat printre ingineri, am vizitate santierele, am avut ocazia sa stau de vorba cu sefi de proiect direct implicati, etc.

Autostrada aia sau drum de legatura, ce-o fi el, intre Arad si Timisoara se vorbeste de el de ani buni si nu mai tin minte, e dat in folosinta anul asta? (chiar nu imi aduc aminte).

Asadar, perceptia ta ca drumurile sunt mai bune in Moldova este una ok, dar luand in considerare ca multe drumuri sunt facute acum 10 ani! In Bacau spre exemplu, starea drumurilor este mult mai proasta decat era acum 8 ani! Si nu o spun eu, ci tot vizitatori ca tine ... Si avand in vedere ca multe dintre ele inca rezista (vezi DN2) inseamna ca au fost facute mai bine (nu cum sunt facute acum autostrazile, in 6 luni trebuie reparatii la ele)

 

Acum, ca o remarca .. mi se pare rautacioasa rau cea cu salariile, intrucat nu vorbeam de salarii. Si asta insemnand ca acolo unde salariile sunt mai mici sunt mai multi hoti..?! Hmmm ...

Mai ramanea sa mai spui si ca am luat nota 4 la Bacalaureat si ca suntem analfabeti, daca tot furam ... mi-as masura un pic cuvintele .. nu am acuzat Banatul ca a furat ci s-a furat, ca sunt sigur ca multe lucrari au fost facute de anumiti "factori" de decizie...

 

-Eu stiu ce va lipseseste, nu aveti borduri suficiente..Cred ca trebuie sa treaca Videanu si pe acolo, la mine in cartier sunt locuri unde sunt si 3 straturi de borduri(da, puse una peste alta)

 

 

Exact asta face acum Stava (primarul), schimba borduri. Exasperant. A pus GRANIT .. fuck mee!!!Imi vine sa ma dau ... de pamant! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai s-a referit probabil la salariile mai mici care aduc mai putini bani la buget.

 

oricum, ce ne plictisiiiiim :D

sa stiti ca a folosit la ceva sa pun pozele alea, mi-am dat seama ca exista o diferenta destul de mare la cit se lasa furca cu arcurile aftermarket fata de cele stock. adica se modifica rake-ul si trail-ul. deci cine mai are arcuri aftermarket ar trebui sa-si mai lase oleaca furcile-n juguri, asa cum tocmai am facut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...