Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

INTREBARE DE 100 DE PUNCTE : care e masa maxima care ati incarcat-o pe africana ?

cam cate kg i-ati pus in spate sa duca vacutza ?

 

sa-mi dau seama cat as putea intinde si eu coarda.

eu am turnat cam 25 kg in topcase si cam 12 in fiecare cobur.

cam 4-5 pe sa, in locul pasagerului.

vreo 3 in tankbag.

s-atat.

mentionez ca nu am schimbat amortizoul de spate, e acelasi, neschimbat.

si nu e vreun aftermarket, e originalul dat de producator.

 

PASAGER 54 K

TOP CASE VREO 10-12 K

LATERALE 20 KG PER BUCATA

+ 2 GECI+CORT

 

trepida ghidonu (curbe in rampa sau panta)ca dreac' - am o problema la janta ,nu stiu cum se comporta daca janta era ok. Si acu imi tremura mainile :D :crack:-am mers cu tremuratul ala 4000 de km-mi-am dat seama numai in serbia de problema :scratch:

 

PASAGER 54 K

TOP CASE VREO 10-12 K

LATERALE 20 KG PER BUCATA

+ 2 GECI+CORT

 

trepida ghidonu (curbe in rampa sau panta)ca dreac' - am o problema la janta ,nu stiu cum se comporta daca janta era ok. Si acu imi tremura mainile :peace: :lol:-am mers cu tremuratul ala 4000 de km-mi-am dat seama numai in serbia de problema dupa ce am iesit din tara :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa nu te superi pe mine, dar Trip-Masterul mi se pare mai mult decat inutil. Atat doar ca arata bine acolo, pe bord, dar ca functionalitate mi se pare varza... Cu banii pe care ii dai pe rahatul ala, eu zic sa iti iei un Garmin Etrex Legend, care face de 1000 de ori mai multe lucruri. Inclusiv calcularea distantzei pana la destinatzie, a timpului in care o sa ajungi acolo, a distantzelor parcurse, apoi daca il conectezi la calculator iti arata si daca te scobeai in masele in orice punct de pe traseu. Tzine minte o gramada de lucruri, de ex , viteza pe care o aveai in punctul x unde statea mashina de radar. Sau potzi in corelare cu google earth sa vezi ce traseu ai facut, sau ce drumuri ai mai "descoperit" prin paduri. Functia de gps e super. Prin paduri imi arata si unde izvor de apa, tufish sau vizuina de vulpe. E foarte detaliat. Nu le fac reclama, dar mi se pare mult mai buna investitzia decat un trip master.

 

P.S. Am fost ieri la o plimbare cu Afrikanele, sus pe dealuri.... Dementza totala. Nu avetzi idee pe ce panta am coborat. Am o filmare cu telefonul, dar nu poate sa redea atmosfera de acolo. Si normal, la iesirea din padure, am iesit langa casa unui om, care isi facea cruci cand a vazut pe unde am fost. Totushi, cea mai aiurea senzatzie e cand vezi ca desi ai crampoane, ambele frane sunt inutile. Cand dihania o ia la vale, numai Dumnezeu o mai opreste... Nu stiu daca a doua oara as mai avea tupeul sa o iau pe acolo. O sa incerc sa pun si filmuletzul.

nu compara pretul oricarui garmin cu un banal tripmaster.......ce crezi ca nu as vrea?:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PASAGER 54 K

TOP CASE VREO 10-12 K

LATERALE 20 KG PER BUCATA

+ 2 GECI+CORT

 

trepida ghidonu (curbe in rampa sau panta)ca dreac' - am o problema la janta ,nu stiu cum se comporta daca janta era ok. Si acu imi tremura mainile :kali: :D-am mers cu tremuratul ala 4000 de km-mi-am dat seama numai in serbia de problema :scratch:

 

 

eu am vazut ca unii isi mai agatau si in fata, de crasbarr una alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut ca unii isi mai agatau si in fata, de crasbarr una alta

 

 

merje si acolo dar tre sa le echilibrezi bine pe moto si sa gasesti o varianta simpla de prindere eu m-am cam chinuit cu o chinga (de nevoie ce nu faci :scratch: )......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te superi pe mine, dar Trip-Masterul mi se pare mai mult decat inutil. Atat doar ca arata bine acolo, pe bord, dar ca functionalitate mi se pare varza... Cu banii pe care ii dai pe rahatul ala, eu zic sa iti iei un Garmin Etrex Legend, care face de 1000 de ori mai multe lucruri. Inclusiv calcularea distantzei pana la destinatzie, a timpului in care o sa ajungi acolo, a distantzelor parcurse, apoi daca il conectezi la calculator iti arata si daca te scobeai in masele in orice punct de pe traseu. Tzine minte o gramada de lucruri, de ex , viteza pe care o aveai in punctul x unde statea mashina de radar. Sau potzi in corelare cu google earth sa vezi ce traseu ai facut, sau ce drumuri ai mai "descoperit" prin paduri. Functia de gps e super. Prin paduri imi arata si unde izvor de apa, tufish sau vizuina de vulpe. E foarte detaliat. Nu le fac reclama, dar mi se pare mult mai buna investitzia decat un trip master.

 

P.S. Am fost ieri la o plimbare cu Afrikanele, sus pe dealuri.... Dementza totala. Nu avetzi idee pe ce panta am coborat. Am o filmare cu telefonul, dar nu poate sa redea atmosfera de acolo. Si normal, la iesirea din padure, am iesit langa casa unui om, care isi facea cruci cand a vazut pe unde am fost. Totushi, cea mai aiurea senzatzie e cand vezi ca desi ai crampoane, ambele frane sunt inutile. Cand dihania o ia la vale, numai Dumnezeu o mai opreste... Nu stiu daca a doua oara as mai avea tupeul sa o iau pe acolo. O sa incerc sa pun si filmuletzul.

sa stii ca m-ai facut sa ma mai gandesc ....cred ca mai pun un ban deoparte si iau un Garmin :scratch:

si am gasit pe ebay la 140 dolari pret de buy it now !!!!

 

dar oare daca cumpar din america o sa fie ok gasesc harti de europa and shit ?

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le gasesti, nu ma pricep la chestii de genul asta, dar stiu multzi care l-au luat din state, si apoi au pus hartzile pe el.

 

P.S. Am mai facut un traseu super. Valenii de Munte - Lacul Vulturilor (Lacul Fara Fund). O sa pun poze dupa ce termin sa fac resize la ele.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Daca ma potzi ajuta cu rotzile melcate ar fi super. Imi trebuiesc 2 bucati, una pt un RD04 din 91, si una pt un RD07 din 95. Sunt identice. Sa imi spui cat ma costa, si cum tzi le platesc. Multumesc.

 

fac acum o cerere oferta si te anunt

 

Salut! Daca ma potzi ajuta cu rotzile melcate ar fi super. Imi trebuiesc 2 bucati, una pt un RD04 din 91, si una pt un RD07 din 95. Sunt identice. Sa imi spui cat ma costa, si cum tzi le platesc. Multumesc.

 

poz.19 roata melcata costa 120 ron + tva

poz. 18 ansamblu complet 550 ron + tva ..cam scump asta

 

is identice la ambele modele...

ii cam scump dar e japonez 100% original

 

 

 

fac acum o cerere oferta si te anunt

 

 

 

poz.19 roata melcata costa 120 ron + tva

poz. 18 ansamblu complet 550 ron + tva ..cam scump asta

 

is identice la ambele modele...

ii cam scump dar e japonez 100% original

 

am gresit

ii pretul cu tva inclus

scuze

post-21230-1219656579_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Ideea e ca in desen, pozitzia 19 e discul de frana. Dar cred ca stii despre ce e vorba. E roata aceea melcata cu 2 pinteni. Vreau 2 bucatzi. Cand iti trimit banii, unde si cam in cat timp ajung? Da mesaj pe PM ca sa nu aglomerasm topicul.

 

Azi am schimbat si kitul de lantz. Destul de complicat, in sensul ca tre sa demontezi multe... Fuck... Acum mi-am dat seama ca nu am prins la loc de bascula furtunul hidraulic de la etrierul spate. Sper sa imi amintesc lucrul acesta si maine. Am demontat bascula si cu ocazia asta am gresat-o bine, am verificat suruburile de la angrenajul amortizorului, pentru ca am vazut pe alte site-uri de Africane ca alea se mai rup. Problema mai nasoala e ca am o uzura in canelurile de la arborele din cutie care invarte pinionul de atac. De aceea simtzeam eu ca nu pleaca lin la acceleratzie, ci cu smucituri. Acum, cu pinionul nou, jocul nu mai e asa mare, si nici nu mai smuceste asa tare. O sa incerc sa caut sa vad cat e un arbore nou. Spuneam o data ca nu cred sa apuc sa vad un motor de Africa Twin demontat, si uite ca totusi o sa am placerea sa il vad si pe dinauntru. Cu sigurantza o sa mai reziste vreo 2-3 ani in starea in care e acum, dar orice piesa uzata care functioneaza intr-un utilaj strica o alta. Asa ca la iarna as vrea sa pun la punct toata motocicleta. O viatza am, si o singura Africana, si vreau sa ma bucur cat mai mult de amndoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boierule vorbesti de africa de parca ai fii indragostit :unsure: (inteleg si de ce )

P.S am dat comanda de garmin legend dar il cumpar gol sper sa ma ajute careva cu niste harti ! Numa bine si spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am luat mobra de la mecanic :kiss: ... parca e alta mobra :unsure: ... merge mult mai bine ... omu a zis ca una din membrane era varza si ca a facut-o, dar ca tre sa-mi iau cat de curand altele noi ... asa ca vine intrebarea: Aveti careva idee de unde sa putea lua 2 membrane pentru Africana ? e model din '91 ... :angry:

pune si tu datele de contact ale mecanicului. parca i-as trage si eu o verificare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Ideea e ca in desen, pozitzia 19 e discul de frana. Dar cred ca stii despre ce e vorba. E roata aceea melcata cu 2 pinteni. Vreau 2 bucatzi. Cand iti trimit banii, unde si cam in cat timp ajung? Da mesaj pe PM ca sa nu aglomerasm topicul.

 

Azi am schimbat si kitul de lantz. Destul de complicat, in sensul ca tre sa demontezi multe... Fuck... Acum mi-am dat seama ca nu am prins la loc de bascula furtunul hidraulic de la etrierul spate. Sper sa imi amintesc lucrul acesta si maine. Am demontat bascula si cu ocazia asta am gresat-o bine, am verificat suruburile de la angrenajul amortizorului, pentru ca am vazut pe alte site-uri de Africane ca alea se mai rup. Problema mai nasoala e ca am o uzura in canelurile de la arborele din cutie care invarte pinionul de atac. De aceea simtzeam eu ca nu pleaca lin la acceleratzie, ci cu smucituri. Acum, cu pinionul nou, jocul nu mai e asa mare, si nici nu mai smuceste asa tare. O sa incerc sa caut sa vad cat e un arbore nou. Spuneam o data ca nu cred sa apuc sa vad un motor de Africa Twin demontat, si uite ca totusi o sa am placerea sa il vad si pe dinauntru. Cu sigurantza o sa mai reziste vreo 2-3 ani in starea in care e acum, dar orice piesa uzata care functioneaza intr-un utilaj strica o alta. Asa ca la iarna as vrea sa pun la punct toata motocicleta. O viatza am, si o singura Africana, si vreau sa ma bucur cat mai mult de amndoua.

 

 

http://zsf-motorrad.de/index.php?cPath=265...428d9fe012a3e01

 

poz 4 - 130 euro

 

eu am luat o cutie completa sh de pe ebay cu 80 de euro plus 20 transportul..... si eu tre sa desfac motorul sa schimb pinoanele de a 2-a ca fac galagie! acu mai e o cutie pe ebay dar este 300 de euro!

 

 

spor la treaba

Editat de duc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://good-times.webshots.com/album/565596031rRhLnq

 

Poze de la plimbarea de week-end. Lacul Vulturilor, sau Lacul fara Fund. Traseu frumos si foarte lejer.

 

Multzumesc pentru link. Probabil ca spre iarna o sa incep sa imi caut piese. Ca vreau sa schimb mai multe, inclusiv furca, carene...

post-3626-1219768895_thumb.jpg

post-3626-1219768975_thumb.jpg

post-3626-1219769068_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu datele de contact ale mecanicului. parca i-as trage si eu o verificare...

 

baiatu' e la Kawamotors - Zona Razoare - nr.tel: 0724895206 - omu sta pe acolo pana pe la 18:30 chiar 19:00 ... cel mai bine te duci si vorbesti cu el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://good-times.webshots.com/album/565596031rRhLnq

 

Poze de la plimbarea de week-end. Lacul Vulturilor, sau Lacul fara Fund. Traseu frumos si foarte lejer.

 

Multzumesc pentru link. Probabil ca spre iarna o sa incep sa imi caut piese. Ca vreau sa schimb mai multe, inclusiv furca, carene...

 

ti-am trimis msg

am comandat melcii

 

ce gume ai pe twinu rd04???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un rd04 si carburatoarele is dessincronizate si filtru de aer ii praf. scoate benzina pe toba de numa.cu toate astea in oras ia undeva la 7 jumate catre 8 fara pasager si 8 juma cu pasager da in ``blana``.ajunge sa ii fac carburatoarele si filtru de aer sa consume normal sau mai trebe ceva? si inca o chestie: am bagat in suspensia fata 3 atmosfere in loc de 1.5 cat trebe.( ca merg pe teren mai mult), oare ar putea avea ceva repercusiuni sau nu are nici o treaba? a da...inca o ontrebare. de la mersu pe teren mai tare...adica f tare si no...so desprins ceva in toba( care nu ii originala). cum sa fac sa o repar? vreau sa mi fac crashbar uri.are cineva o matrita?

 

multumesc anticipat si dau beri rasplata :bounce:

 

 

p.s. io mi am facut tricou cu every nice man has a honda!! nu ar fi misto sa ne facem toti :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Multumesc pentru melci, Pe motor am Mitas E09, si sunt foarte multzumit de ele, atat pe teren, cat si pe sosea. Totusi la drumuri mai lungi, le schimb cu Anakee, pentru ca alea se preteaza mai bine la viteze mari, la umezeala si la zgomot. Mitas-ul scoate un fel de huruit din cauza crampoanelor.

Suna interesant invitatzia in Ungaria, dar eu zic sa o facem intai pe a noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant invitatzia in Ungaria, dar eu zic sa o facem intai pe a noastra.

 

n-am fost in stare sa ne trecem optiunile pe o lista macar, ce sa facem mai mult de atat ?

unde mai pui ca era totul mura in gura.

poate la anu' ... si la multi ani !!!

c-asa-i la Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baietzi, am patzit-o si eu cu prezoanele de la roata. Am pus gumele de strada si cand am strans prezoanele, s-au rupt 2 din ele. Le-am rezolvat. Ideea e ca e bine sa le mai verificatzi si voi, a nu se rupa in mers. Bafta si sa ne vedem sanatoshi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baietzi, am patzit-o si eu cu prezoanele de la roata. Am pus gumele de strada si cand am strans prezoanele, s-au rupt 2 din ele. Le-am rezolvat. Ideea e ca e bine sa le mai verificatzi si voi, a nu se rupa in mers. Bafta si sa ne vedem sanatoshi!

 

era in garaj ? daca da, esti norocos.. sa vezi cand stai in poponeata pe bordura sa rezolvi..

de atunci pe africa pun numai cheie dinamometrica la suruburile importante..

acele prezoane le voi inlocui si eu curand. am inlocuit doua din ele, doua sunt bune dar ma gandes sa le schimb..

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de ajutor baieti. sunteti tari. chiar aveam nevoie de informatii sau pareri.

 

p.s. nus membra si MEMBRU ....ika e o porecla veche si faza cu membra o fost o gluma deplasata a lu macicasan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa devin si eu bun prieten cu dinamometrica. Cred ca m-a dereglat putzin "sondaria", in sensul ca mi-a cam decalibrat mana, si am inceput sa strang pana plange surbubul. Si nu e bine. Spunea cineva la o discutzie anterioara ca prezoanele originale sunt moft. Sper ca nu am spus-o chiar eu. Ideea e ca trebuie otel de calitate acolo, avand in vedere ce socuri preiau, si la ce solicitari sunt supuse.

Am inceput sa imi caut furca racing, pentru ca vreau sa o schimb pe cea de serie. Daca stie cineva site-uri, marci si modele de astfel de suspensii ce se pot pune pe Africana, ii sunt recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...