Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Motorul lui Borco a primit segmenti si semeringuri la supape. Plus niste alte maruntisuri. Mai trebuie aranjata oala de ambreiaj (sau schimbata) si e ready to race.

 

Printre maruntisuri se numara si refacerea seii. Inainte era ceva greu de imaginat, dupa ce am dat jos musamaua am ramas masca. O combinatie de burete de spalat, cu sarma, sfoara si silicon sanitar. Ca sa nu-l fac de rusine pe cel ce a executat lucrarea nu am sa-i spun numele aici, cine are cap sa judece isi da seama.

 

Asa arata acum, multumita lui Dan din Timisoara.

 

post-30-0-53980100-1393758453_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , recomandati Heidenau K60 scout ? Aveti alte sugestii ptr o Africana ce va sta 60 % pe asfalt si 40 % pe langa . Cu stima :)

tkc 80 față - mitas e09 pe spate (de menționat că tre să stai pe curu tău dacă e asfaltu ud)

 

k60 e un compromis foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur TM

Timp de 3/4 de an faceam 220km pe zi, ptr a-mi castiga painutele zilnice.

80% din km parcursi pe autostrada, restul drum national. Drumuri noroiase, nimic. Asa s-au adunat partial acesti km.

19.000km parcursi cu un set Heidenau K60 Scout. Pana la urma profil model lubenita, pe spate.

Fata ar mai fi mers, dar am schimbat ambele cauciucuri.

Aderenta foarte buna atat pe uscat, dar si foarte buna pe asfalt ud.

Pot sa-ti recomand acest cauciuc, si pretul este ok.

 

Ralf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ralf, din ce scrii tu aici eu trag concluzia ca Heidenau vinde gume bune in Germania si rebuturi in Romania

Pentru ca nu subscriu de loc, dar absolut de loc la afirmatia ta, ca are aderenta foarte buna pe ud. Dimpotriva, la mine patina spatele in draci pe asfalt ud

Cert este ca eu nu voi mai folosi niciodata Heidenau

Nu sunt catastrofale, dar nici nu poti avea mare incredere in ele, mai ales pe asfalt ud, in curbe

Iar pe offroad-ul de care intreaba Arthur, profilul este de performanta medie

Singura "calitate" este pretul mai mic decat altor marci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicu,

depinde si de stilul de pilotaj si de cat de mult folosesti frana spate vs frana de motor. Si mai sunt doua elemente deloc de neglijat:

  • calitatea asfaltului care nu e aceeasi in Germania si in Romania.
  • curatenia drumului. La noi cand ploua e un fel de mazga subtire, nu doar apa, din cauza mizeriei si prafului

In plus, Ralf a folosit motorul mult prin zona Padurea Neagra, unde drumul e plin de curbe, aia inseamna ca anvelopa s-a uzat uniform pe mijloc si laterale pastrand o forma rotunda a sectiunii. daca anvelopa se uzeaza in timp mult pe mijloc sectiunea tinde sa capete o forma patrata, iar atunci cand apleci motorul pe o curba (adica ai muchia patratului in contact cu asfaltul), e clar ca aderenta va fi de cacao si simti ca "scapa".

 

In alta ordine de idei, la fel se spune si despre TKC-uri si Mitas E09. Unii le lauda altii le spurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai domn Profesor , pe una din Africane am avut TKC-uri si in regim de 70% on cu 30%off le-am topit in 5000 de km . Au devenit patrate . Nu contest ca nu sunt bune . Pe la Sag pe malul Timisului au facut minuni . Dupa aia am luat Anakee 2 si era sa-mi rup gatul pe iarba . Acum voi incerca K60 sa vad ce iese . Mii de multumiri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TKC-urile se stie ca tin putin. Eu le am de doi ani, nu stiu cati km am facut cu ele, in orice caz nu foarte multi. Nu le-am gasit alt cusur decat ca se consuma :)

De mentionat ca le-am cumparat noi, cu DOT vechi. Am dat 100 eur pe set. Acum o sa pun probabil vechile Anakee-uri ca sa le termin si pe astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-aş recomanda următoarea variantă : TKC80 pentru faţă şi K60 pentru spate. Poţi merge 15000km cu această combinaţie, te descurci în majoritatea situaţiilor fără a sta cu morcovu pregătit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tkc fata tine mult si bine daca nu-l folosesti doar pe asfalt, eu am luat mobra incaltata cu tkc, iar fata dupa multe mii de km inca o mai am dar cam la limita. deci is in cautare de alt cauciuc fata folosit dar inca bun.

daca are cineva faceti o poza si ziceti un pret.

numa bine

Editat de Gabitza_Bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...