Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Ce crash-bar-uri imi puteti recomanda pentru africana? Am auzit ca cele de la Hebco&Becker nu sunt atit de bune, ar mai ramane cele de la SW Motech sau Riky Ross.

 

Voi ce spuneti?

 

Multumesc si Asfalt Uscat!

 

Vampi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ce crash-bar-uri imi puteti recomanda pentru africana? Am auzit ca cele de la Hebco&Becker nu sunt atit de bune, ar mai ramane cele de la SW Motech sau Riky Ross.

 

Voi ce spuneti?

 

Multumesc si Asfalt Uscat!

 

Vampi

 

Oridecare. Ce au alea de la H&B? Mai sunt si de la Five Stars, Touratech, AQ. Eu zic sa mergi pe cele mai ieftine, ca tot niste bucati de tzeava sunt si fac aceeasi treaba. Doar forma e diferita si poate mici diferente la sistemul de prindere.

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post='1641211' date='Jan 6 2009, 07:00 PM']iaca...

[

stie si pe zapada, dar doar la munte...

zi-mi si mie Mircea daca ai montate pannier'urile mai poti lua pasager?

si seaua touratech.......de unde si cati bani?

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi-mi si mie Mircea daca ai montate pannier'urile mai poti lua pasager?

si seaua touratech.......de unde si cati bani?

 

Daca te referi la pozitie/loc pentru pasager, n-ai nici o treaba.

Dana, nevasta-mea, unicul pasager de cursa lunga zice chiar acum in direct: "face calatoria pentru pasager mult mai comoda si iti sporeste sentimentul de siguranta".

Ea se tine de genti ( au fiecare cate 2 manere pe capac) iar faptul ca sunt mai sus decat saua nu o incomodeaza deloc, o face chiar sa stea mai bine si-i sporeste sentimentul de siguranta ... laterala. La drum lung in spatele Danei, intre genti , incap numa bine cortul si deasupra sacii de dormit ( intr-un sac ) asa incat are si un spatar comod.

post-19875-1231540125_thumb.jpg

 

Saua era montata pe motor, cand l-am luat din Germania. E luata de neamt de la touratech, pentru funduletul lui sensibil, si mie mi-a facilitat decizia de alegere si cumparare fix a motocicletei astea. Pentru ca mai are neste chestii de la touratech pe ea. In catalogul touratech e 280 eur. Nu stiu daca as da acum banii astia pe ea, dar in mod clar isi face banii...pentru mine.

E cu gel. Cu loc foarte misto pentru poponeata pasagerului.

http://www.touratech.com/shops/008/product...21b5bd36c0f0cf6

post-19875-1231539961_thumb.jpg

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vb despre "lazi" laterale...nu ma ajutati si pe mine?

Am de mult timp in cap sami achizitionez asa ceva , si in sfirsit cred ca vine momentu , asa ca mam tot uitat ce si cum.

Dar tot confuz am ramas.

 

Imi ziceti 2-3 variante (adik de unde sa le cumpar< de pe net cu cardul nu prea mas baga; pot lua eventual de la louis prin ROMI>; si de care sami cumpar) -Vreau sa cumpar si suporti, pt ca nu ma tine sai construiesc eu singur, ceea ce complica putin lucrurile, pt ca vreau sa fiu sigur ca se potrivesc...

 

La banii..nu le vreau cele mai scumpe, dar sa fie de calitate.

 

In romania nu se gasesc ceva magazine cu asa ceva?

 

Mersi anticipat!

 

PS ce se mai aude cu stikerele alea?,ca vine sezonu si ar fi fain sa fim toti "stampilati" cand iesim pe afara..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt raspuns si informatii ! Intr-adevar o caciula de bani seaua si in general tot ce face touratech.....dar calitate . Am vazut ca si in Long way round/down motoarele au fost ''preparate'' de firma asta .

 

 

 

Vlad daca nu te hazardezi sa cumperi repejor intr-o saptamana iti voi arata varianta mea de cufere de aluminiu ........care zic eu ca vor aduce calitativ foarte aproape de ZEGA dar fooooaaaaarte departe ca pret ! Ai putintica rabdare ca poate lansam o linie autohtona.........si alea pt BMW vor veni cu un baton de TNT standard si gratis in pret :))

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi kamarazi,

Iata o poza cu un motor de RD03 dupa ce a trecut printr-o sedinta de cosmetizare. De reparatie nu a fost nevoie pentru ca motorul merge ceas. Cadrul a fost deasemenea reconditionat pana la ultimul surub. Promit sa mai pun poze pe masura ce lucrarile avanseaza.

 

post-30-1231784573_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi kamarazi,

Iata o poza cu un motor de RD03 dupa ce a trecut printr-o sedinta de cosmetizare. De reparatie nu a fost nevoie pentru ca motorul merge ceas. Cadrul a fost deasemenea reconditionat pana la ultimul surub. Promit sa mai pun poze pe masura ce lucrarile avanseaza.

 

post-30-1231784573_thumb.jpg

 

arata minunat motorashu' ... da ce ti-ai propus sa faci cu mobra aia?

 

pt amatorii de confectionat lazi de aluminiu am gasit la Geplast in fundeni tabla de aluminiu striata de 2mm grosime cu 196 lei foaia si profil de 30x30 cu 2mm grosime la 40 de lei bara de 6m ... spor la treaba :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar o reconditionare. Motocicleta desi functiona ireprosabil era intr-o stare optica destul de proasta, in plus kit-ul de lant, discurile de frana, placutele, etc trebuiau schimbate.

Motocicleta a fost candva a mea, acum e a asociatului meu intr-ale reconditionarii. El face majoritatea treburilor, eu doar planific, supervizez, controlez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic :

la multi ani boierule. nu ma apuc sa deschid un nou topic, si sunt sigur ca nimeni care scrie pe aici nu e contrariat de postul meu .. asa ca bea cativa litri de fara plumb, sau cu plumb, cum iti vrea mandra, si dupa te tratezi si tu cu tuici si toate cele. sanatate si restul vine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! Sanatate la toata lumea! As baga eu multa benzina si tzuika, dar sunt pe mare, la munca... Si cand ma gandesc ca doar o data in viatza faci 30 de ani.... Asta e. O sa fac un chef mare mai la primavara, sa poata sa vina tot poporul. Cazare la cort, intr-un loc minunat. Numai bine si sa ne vedem sanatoshi!

P.S. Intru in concediu in februarie, si daca nu cumva se incalzeste vremea, ma apuc de demontat Afrikana pentru lucrari de intretzinere si alte cosmetizari. O sa va tzin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad daca nu te hazardezi sa cumperi repejor intr-o saptamana iti voi arata varianta mea de cufere de aluminiu ........care zic eu ca vor aduce calitativ foarte aproape de ZEGA dar fooooaaaaarte departe ca pret ! Ai putintica rabdare ca poate lansam o linie autohtona.........si alea pt BMW vor veni cu un baton de TNT standard si gratis in pret :crack:)

 

 

:crack: o trecut o saptamana... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imediat se duce si iarna asta, vad ca unii au iesit deja cu "jucariile" la aer, insa eu o mai tin in garaj. Din pacate am tot amanat sa ii fac plinul la rezervor si sper sa nu am surprize neplacute in primavara, de aceea m-am gandit ca atunci cand va veni momentul voi da jos rezervorul si ii voi goli benzina pentru a o filtra, nu inainte de a agita "recipientul" de 24 de litri pentru a mobiliza mizeriile depuse. Din experienta proprie am observat ca benzina are apa, indiferent de firma de la care am cumparat-o. De cateva ori am fost nevoit sa torn direct din canistra in rezervorul motocicletei si in palnie am pus un stramp de dama, in maimulte straturi. Rezultatul : s-a adunat apa iar benzina s-a scurs in rezervor. Discutand azi cu "papa" pe aceasta tema mi-a spus ca pe vremuri se folosea piele de caprioara pt a inlatura apa din benzina, tocmai pt a evita "surprizele". Inca n-am incercat metoda, dar in primvara cu siguranta ca voi apela la ea.

Sper sa fie folositoare informatia, avand in vedere ca se apropie momentul pt 1-a cheie pt multi dintre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am culcat deunazi Africana si acum "trage" dreapta. Probabil e ghidonul stramb. Puteti sa imi recomandati ce ghidon pot sa imi pun?

 

Multumesc,

 

Vampi

Eu iti recomand sa verifici daca nu cumva e stramb din juguri :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am culcat deunazi Africana si acum "trage" dreapta. Probabil e ghidonul stramb. Puteti sa imi recomandati ce ghidon pot sa imi pun?

 

Multumesc,

 

Vampi

 

verifica cu o ruleta capetele ghidonului fata de capetele jugurilor superioare. Dca distantele sunt diferite inseamna ca ai strabat ghidonul. Poti pune orice ghidon enduro de 22mm. Ghidoanele de cross sunt un pic mai joase si probabil va trebui sa folosesti inaltatoare. Eu am un Renthal pe a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa imi recomandati ce ghidon pot sa imi pun?

 

daca totusi problema e din ghidon, recomand cu nadejde asta!

 

pe dr big e mai bun pe orice drum, ceva mai lat ca standardul si mai putin tras inapoi. seamana tare cu originalul de pe africana. cele bune.

 

PS: are sectiunea interioara conica... cica ajuta la rigidizare :yikes:

post-14709-1232400430_thumb.jpg

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...