Sari la conținut

Vand Kilometri de Povesti


bizoo_n
 Share

Postări Recomandate

pai mai uita-te coane si tu pe net.

Uite, de pilda , despre Khovd:

 

The Khovd Airport (HVD/ZMKD) has two runways, one of which is paved, and gets served by regular flights from and to Ulan Bator, MĂśrĂśn, and Bulgan - deci are aeroport de acu', nu de acu 100 ani.

 

here is a sizable hydroelectric dambuilding project underway that will theoretically generate enough electricity to power the three most western aimags (Uvs, Bayan-Ălgii, and Khovd). Currently, the city of Khovd is connected to the Russian power grid and subject to blackouts if it falls behind in its payments. - na, de aici are curentul ptr. tebmelizor

 

citeam pe undeva ca mai e acolo si o universitate. Deci ... universitate, aeroport si tu te miri ca au curent si benzina ? :ph34r:

 

Khovd is the biggest city in Western Mongolia and 1425 km far away from the capital city, Ulaanbaatar

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Khovd_Province

http://www.world66.com/asia/centralasia/mongolia/khovd

 

Eu nu am zis ca nu e deloc benzina si curent, insa imi imaginez ca nu gasesti asa la fiecare 50-100 km ca in lumea civilizata.

 

Iar curent la cort, chiar daca e de pe la rusi, tot o curiozitate e pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 842
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai presupun ca, daca mongolezii au auzit de curent si benzina, au si notiunea de "bani" destul de bine cunoscuta. Asta... sau Mihai mana cu motoreta lui o turma de oi si pentru fiecare plin de benzina trebuie sa se desparta de vreo doua.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai presupun ca, daca mongolezii au auzit de curent si benzina, au si notiunea de "bani" destul de bine cunoscuta. Asta... sau Mihai mana cu motoreta lui o turma de oi si pentru fiecare plin de benzina trebuie sa se desparta de vreo doua.

 

:ph34r:).. ce ai putea sa faci sa castigi un ban in "in the middle of nowhere"?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Uci Duci,

 

[...] Ajung in oraselul Taihshir, unde intreb un om incotro e Uliastai. Imi explica in asa fel incat de data asta chiar inteleg ceva. Vad un pod, sub care cu siguranta gasesc umbra, si trag sub el, ca sa devastez o conserva de peste. Ma asez in poponeata pe o piatra si… nu. Haideee, maaa. Doyle al meu are evacurea neagra si motorul stropit de o chestie ciudata. Ma apropii cu frica, sa inspectez problema. Yes, radiatorul meu e spart. [...]

 

post-18350-1251880256_thumb.jpg

 

 

update maine dimineata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS.

In numarul asta de Esquire (asta de septembrie, e la chioscuri) e un material cu Mihai si Mongolia. are 8 pagini.

...scris cu picioarele, dar ilustrat bine. Ca doar Punghi le-a facut :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mongolia updated.

sry de intarziere.

 

PS.

In numarul asta de Esquire (asta de septembrie, e la chioscuri) e un material cu Mihai si Mongolia. are 8 pagini.

 

* wow!

Cavalerul nostru o sa fie in visurile oricarei fete de-acuma :ph34r:

well done!

 

P.S. gata, ma apuc si eu de citit up-date. coffeeee!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am alimentat azi mi-am adus aminte de Esquire. Nu prea cumpar eu reviste de gen, insa nu pot sa zic ca regret cei 10 lei dati :wacko: Sunt cateva poze si ceva povestiri ce nu au aparut nicaieri pana acum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ukraina, Rusia, Mongolia, Kazakhstan, Kyrgystan, Tajikistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Azerbaijan, Georgia, Armenia, Turcia si Bulgaria, calare pe un BMW F650GS Dakar – Doyle pe nume. O sa dorm la cort, o sa mananc de sub unghii, o sa merg, o sa ma opresc, o sa mi se strice motocicleta, o s-o repar (sper), o sa ma ratacesc, cu siguranta o sa ma regasesc, si o sa ma intorc.

 

Mai omule, esti de-a dreptul nebun sa mergi de unul singur in aventura asta, dar pentru ca m-ai luat si pe mine cu tine,(prin faptul ca-ti pot citi aventura) da-mi si mie 500 km din cei pe care i-ai facut in plus in ratacirile tale.

Drum bun si praf uscat, ca de asfalt nu prea ai parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am alimentat azi mi-am adus aminte de Esquire. Nu prea cumpar eu reviste de gen, insa nu pot sa zic ca regret cei 10 lei dati :wacko: Sunt cateva poze si ceva povestiri ce nu au aparut nicaieri pana acum :)

Da, se pare ca o sa cumpar pentru prima oara o revista de acest gen. Let's get trendy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule, esti de-a dreptul nebun sa mergi de unul singur in aventura asta, dar pentru ca m-ai luat si pe mine cu tine,(prin faptul ca-ti pot citi aventura) da-mi si mie 500 km din cei pe care i-ai facut in plus in ratacirile tale.

Drum bun si praf uscat, ca de asfalt nu prea ai parte.

 

Omul nebun, ne-nebun a plecat acum vreo 2 luni si e deja in Mongolia.

 

pe www.mongolia.ro poti vedea ce primesc cei care au apucat kilometri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihai,

 

[...] Dau peste un motociclist. Ich Uul? Da, inainte. In sfarsit, primul om care stie unde e oraselul asta. Ajuns intr-un varf de deal ma vad nevoit sa-mi pun costumul de ploaie. Incepe sa ploo. Pana acum mi-a fost usor, dar acum pamantul asta de pe poteci s-a transformat in noroi si mersul cu Doyle pe aici devine din ce in ce mai dificil. Sunt singur in tot peisajul asta, si nici cerul, nici pamantul nu au un aspect prea prietenos. Hopaaa, senzatia pe care o cunosc – mi-e frica. [...]

 

post-18350-1252227783_thumb.jpg

 

update maine dimineata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf, maine iar o sa intarzii la birou daca ma apuc sa citesc dimineata

 

* lasa, bre, ca iti dam noi scutire :wacko:

 

ce, esti singuru'?

 

haide, ca mai e putin pana maine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai te-nvat ceva...

Iei o lingura si te bati usor pe mana, preferabil langa incheietura. Dai pana se umfla si-si schimba culoarea. Iti bagi mana-n gips si cateva saptamani astepti update-uri :wacko:

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai te-nvat ceva...

Iei o lingura si te bati usor pe mana, preferabil langa incheietura. Dai pana se umfla si-si schimba culoarea. Iti bagi mana-n gips si cateva saptamani astepti update-uri :)

:wacko: ...mah....numa' minuni il invetzi pe c8pchil...

hai cu update-u...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mongolia updated.

Mesaj completat

Draga Perapunzel,

 

 

[…]E deja destul de tarziu, dupa toate opririle astea, cand de dupa o colina, imi apare in fata ochilor si a rotilor… Ulaan Baatar. Draga Perapunzel, mi se taie tot - picioare, maini, rasuflare, si nu in ultimul rand contactul la Doyle. Pentru ca vezi tu, trebuie sa opresc, ca nu prea mai vad pe unde inaintez. Spune-mi muiere, fraier, spune-mi cum vrei. Plang. Sa-mi fuck una, doua, trei, cinci sute. “Acolo”-ul de acum doi ani s-a transformat in “aici”. E chiar in fata mea. Iar atunci e acum. Mi-e greu sa spun cum imi e. Sunt muci. O avalansa de ganduri da cu mine de toti peretii. Prin cate am trecut, si cum. Ma uit la Doyle cel murdar si greu incercat, cu farul lui incruntat, apoi la mine. Toata treaba asta e pe bune, nu? E ciudat, pentru ca nici macar la jumatatea drumului nu sunt, dar am in fata linia asta de sosire, sarbatoarea asta de oras care la cum arata nu pare sa spuna nimic altcuiva decat mie. Sunt DiCaprio agatat de Titanic, si-i urlu marii de verde si munti din fata mea ca I’m the king of the world. Sunt the fucking lizard king, I can do anything... Ma sui calare si in cateva minute trec linia, indicatorul cu Ulaan Baatar. Opresc din nou sa-i sun pe cei dragi.

 

De-aici… ma-ntorc acasa. […]

 

post-18350-1252485817_thumb.jpg

 

 

povestea numaru' 20, update in seara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...