Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

Da,pe primarie.E super simplu : declari pe proprie raspundere ca mopedul e sub 50cc,le zici serie sasiu,culoare,an fab si ei iti fac un talon si iti dau nr galbene (70 lei).Nu iti trebuie rar,itp,act v-c,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da,pe primarie.E super simplu : declari pe proprie raspundere ca mopedul e sub 50cc,le zici serie sasiu,culoare,an fab si ei iti fac un talon si iti dau nr galbene (70 lei).Nu iti trebuie rar,itp,act v-c,etc.

 

 

salut. sa inteleg ca doar cu aceea declaratie pe proprie raspundere (+ restul detaliilor),se poate inscrie la primarie fara a avea cartea/vre-un act al mopedului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salut. poate ma ajuta si pe mine cineva, vreau sa cumpar un scuter Derbi GP1 de 50cmc, inainte sa il cumpar vreau sa va cer parerea voastra, scuterul este adus de afara..si are doar un act, o hartiuta mica care nici nus tiu sigur daca este ceea ce trbuie sa fie ca sa o inscriu, atasez documentul aici, ciudat este ca nu vad in acest document capacitatea motorului. Astept pareri.. Multumesc

 

documentul

post-11302-0-62081500-1353601881_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Stie cineva cam cat dureaza pana se primeste numarul de la primarie? Maine se fac 2 saptamani de cand am fost la sect 5 cu toate actele. A ramas ca ma suna ei. Dar parca dureaza prea mult pt un amarat de numar. Am inteles ca firma care le face le trimite intre 7-10 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Kentauros

Tot la sectorul 5, depuse actele pe 29 aprilie și nimic până acum. Lucrează cu cei de la Vesta Investments și au un chef ca „câinelui a linge sare”. Din păcate legea îi acoperă, având un interval de 30 de zile pentru a da un răspuns (la dosar se depune o cerere către primar).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata in sfarsit l-am luat. A durat fix 2 saptamani. Am fost eu dupa el ca daca mai asteptam sa ma sune ei.... :))

Felicitari! De ce dureaza atat de mult la Primarie? la politie dureaza 2-3 ore...

Nu cred ca asta intra in alea 30 de zile, nu e o cerere speciala ci o procedura ordinara de inscriere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Kentauros

Durează atât de mult datorită indolenței funcționarilor și a imbecilității legii. Conform legii, DRPCIV trebuie să menționeze în CIV noul proprietar. Primăria nu are dreptul de a face mențiuni. De aceea CIV trebuie să ajungă de la Primărie la (hai să-i spunem pe față, că asta este) Poliție, aici să se facă mențiunea și apoi CIV să se întoarcă la Primărie. Numerele sunt făcute separat de către diverse firme autorizate (teoretic). Cred că cei de la Primărie trimit cel mult săptămânal actele către Vesta (hoții ăștia au contract cu Primăria Sectorului 5), aceștia le duc la Poliție tot o dată pe săptămână, prilej cu care recuperează actele depuse în săptămâna anterioară. Astfel, un proces care la Poliție durează 2 ore (inclusiv confecționarea numerelor) ajunge să aibă nevoie de atâta timp.

Ca o observație, la Primărie sunt 6 sau 7 funcționari într-o cameră de cel mult 25 de mp, funcționari care la cele două drumuri pe care le-am făcut (depunere la sfârșitul lunii aprilie și ieri să văd dacă sunt gata - că la telefon nu răspunde nimeni pe interior) nu făceau nimic. Se uitau în gol ca vitele în staul. Oricum, cel care mi-a primit actele nu este capabil să facă diferența între „înmatriculare” și „înregistrare”.

Legea este total c retină, întocmită de indivizi care nu au nimic de-a face cu gestionarea proceselor. Ca exemplu, acum câțiva ani m-am ocupat de un proiect în care o agenție de stat centraliza și verifica niște documente. Au reușit să emită forma centralizatorului de date doar după circa 3 săptămâni de la debutul acțiunii iar în acesta se cereau și informații care nu există (nimeni nu a avut decența să se uite pe anumite documente și să vadă dacă acestea cuprind sau nu informațiile solicitate). Nimeni de acolo nu a făcut o normare a procesului, o analiză de impact cu simulări de situații, analiză de riscuri etc. Dura câteva ore și aveai un proces beton, care putea fi condus ușor. Nu, nu numai că nu se pricep dar nici nu-și dau interesul. Și ar mai fi multe de spus...

Iar cele 30 de zile sunt paravanul sub care se ascund. Acesta este termenul legal (maxim), ei sunt acoperiți atât timp cât se încadrează. Niște...



Azi am luat numerele (20 mai). Actele depuse pe 29 aprilie. Mențiunea pe CIV o face un nene de la primărie (este ștampila lor). Oare ce or fi făcut atâta vreme? Nu înțeleg. Bătaie de joc pe față.

Editat de Kentauros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...
  • 4 months later...

Salutare!!! Detin un hoinar care a fost inmatriculat si dupaia radiat, vreau sa-l inmatriculez (sa-l iau in evidenta la primarie, fara rar nr normale de inmatriculare) Am umblat azi toata ziua de la primarie la rar, la parcul auto. La rar imi spune sa ma duc la parcul auto ca nu se incadreaza ca motocicleta, pt ca are o capacitate de 50 cm cubi si sub 4 kw. La parcul auto imi spune ca da intardevar are 50 cm si 3,6 kw dar depaseste 45 km/h si nu o poate incadra la motocicu L1.... Am vb la rar si nu vor sa o limiteze la 45 km/h (am incercat si asta)....


Sper ca am explicat destul de bine...


Va multumesc anticipat



PS: vreau sa o inmatriculez la primarie, ca sa poata fi condusa cu categoria B,


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Bag si eu un topic cu numere galbene :)

 

Deci in mod oficial, e mai rapid si mai ieftin sa inmatriculezi motoreta, masina, camion, tanc la DRPCIV decat sa inregistrezi moped la primarie. Sector 4, ca sa fiu mai exact.

 

Ieri am luat frumusete de moped, Aprilia SR50, aspect impecabil, totul ok, Singura "problema" - este inmatriculat cu numere albe, din 2007, la DRPCIV. Deh, asa se facea atunci, aia era legea. Intre timp, s-a trecut inregistrarea mopedelor la primariile de sector. Scuterul ok, are carte de identitate cu folie de la RAR, certificat de inmatriculare, am facut tot ieri si ITP-ul (trecut pe talon, ca la auto/moto). Am completat contractul de vanzare-cumparare model nou (cel cu 4 casute), am fost la administratia financiara a vanzatorului, pus stampile cu scoatere din evidenta si "fiscal" (de fapt tot o stampila pe contract, in casuta din dreapta-sus). Facut si RCA pe 4 luni, pe numele meu, in vederea inregistrarii, ca sa fiu legal 100%.

 

Toate bune si frumoase, pana ajung la primarie sector 4, "serviciul mopede", de fapt un flacau care, cand a vazut talonul si numerele albe, s-a albit si el la fata. Nu putem sa-l inregistram, zice el. Pai ce are? Cei de la sectorul 1, de unde s-a radiat de pe numele vanzatorului, ar fi trebuit sa retina si talonul si numerele. (???) De fapt, nici nu aveti voie sa circulati cu numerele astea (???) Deci daca cumpar ditai masina, am 30 de zile in care pot sa merg linistit cu numerele fostului proprietar, timp in care trebuie sa cer inmatricularea. Daca am un moped de 49 cmc, nu. Buna treaba. Si eu ce sa fac? il intreb. Se duce omul prin niste birouri (presupun ca erau ceva ninja level 80 la inregistrari mopede pe acolo), se intoarce, imi balmajeste ceva gen trebuie sa predati numarul si talonul la DRPCIV (cumva aici are cat de cat logica, doar aia le-au emis prima oara), iar aia de acolo sa imi dea ceva adeverinta pe baza careia astia sa imi dea numere galbene + certificat de inregistrare. Insa cand o sa reveniti, mi-a zis, o sa va cer dovada efectuarii ITP, in prezent pe certificatul care o sa ramana la DRPCIV. X-( Am incercat sa zic ceva gen ca nu-s eu de vina ca s-au schimbat legile si ca s-ar fi putut foarte bine ca, in situatii din astea, sa existe ceva protocol intre primarie si DRPCIV, prin care primaria sa primeasca placutele cu numere albe si sa le trimita la DRPCIV. Prea multe vreau si eu, ma cred in Elvetia... N-am avut cu cine. O zi buna, pa.

 

Baiet tenace ce sunt, m-am dus la DRPCIV, la informatii. Acolo, o domnisoara amabila de altfel, imi zice ceva gen... moped? pai la primarie se inregistreaza, nu la noi, nu stiu ce va trebuie acolo, etc. Pai de acolo vin, zic eu. Domnisoara intuieste ca e ceva cu numerele, cu talonul, se mai duce pe la alti colegi, sah mat la toti. Pana la urma, se intoarce si imi zice sa vin peste 3 zile (joi), in audienta la ceva guru de-al lor.

 

Intre timp, m-am hotarat sa circul linistit cu scuterul. Sa dea naiba sa ma opreasca cineva sa ma intrebe de ce nu e inregistrat pe numele meu...

 

Evident, daca are cineva vreun gand intelept cu privire la situatia mea, il rog sa nu se abtina.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Pe viitor pune si tu un titlu din care sa se inteleaga despre ce e vorba.

Poti sa o conduci unde vrei tu atata timp cat e inregistrata legal si tu ai permis pentru ea. Mai putin pe drumurile cu restrictie pentru mopede, cum ar fi autostrazile.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Speedy.K said:

Pe viitor pune si tu un titlu din care sa se inteleaga despre ce e vorba.

Poti sa o conduci unde vrei tu atata timp cat e inregistrata legal si tu ai permis pentru ea. Mai putin pe drumurile cu restrictie pentru mopede, cum ar fi autostrazile.

 

corect

 

@MariusPruna11

sunt sanse foarte mari sa trebuiasca oricum sa ii schimbi numerele. Numerele galbene ti le da primaria de domiciliu, si daca vanzatorul e din alt sector / oras / sat, le vei schimba obligatoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare,

 

A inregistrat cineva la primarie anu asta un scooter de 50cc? Ma intereseaza exact de ce acte am nevoie.. si pana la urma e nevoie de ITP sau nu? Pana acum pe net am gasit doar raspunsuri contradictorii ... 

 

Mentionez ca e vorba de primaria Brasov daca conteaza cumva ...

Editat de bucsaadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...