Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Va salut, posesori de V-Strom!

 

De mai bine de un an, ma bate gindul sa-mi iau si eu un V-Strom. Am tot incercat si inca o mai fac, sa-mi vind motorul, insa merge foarte greu.

Pina la urma voi reusi eu, caci orice lucru are cumparatorul lui.

 

Inclinam spre DL 1000, chiar daca acest model nu are inca ABS.

Motivul este acela ca as fi dorit ceva mai mare, cu care sa merg in ture mai joase si desigur sa fie ceva mai puternic.

 

Facind exceptie de ABS, ce parere aveti, 650 sau 1000.

Auzisem ca cel de 1000 este mai putin reusit, insa cred ca este doar folclor.

 

Voi ce parere aveti?

 

Va multumesc anticipat.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, posesori de V-Strom!

 

De mai bine de un an, ma bate gindul sa-mi iau si eu un V-Strom. Am tot incercat si inca o mai fac, sa-mi vind motorul, insa merge foarte greu.

Pina la urma voi reusi eu, caci orice lucru are cumparatorul lui.

 

Inclinam spre DL 1000, chiar daca acest model nu are inca ABS.

Motivul este acela ca as fi dorit ceva mai mare, cu care sa merg in ture mai joase si desigur sa fie ceva mai puternic.

 

Facind exceptie de ABS, ce parere aveti, 650 sau 1000.

Auzisem ca cel de 1000 este mai putin reusit, insa cred ca este doar folclor.

 

Voi ce parere aveti?

 

Va multumesc anticipat.

 

Numai bine!

 

Mergi pe fiecare din ele si o sa iei decizia singur. La mine au fost prioritare: ABS-ul si consumul scazut, asa ca si nu-mi ramanea decat o varianta ... 650-ul. Orice ai lua nu o sa-ti para rau , ambele modele sunt foarte reusite. Disputele 1000 vs 650 sunt interminabile :D

 

http://www.stromtrooper.com/showthread.php?t=20341

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata cu cel de 1000, desi as fi si eu curios, ce si cum. Cei care au de 1000 insa spun ca tocmai in ture joase nu prea trage si se balbaie, abia peste 3500-4000 ture merge uniform si trage foarte bine peste 5000. Eu inca il astept pe cel de 800 :D .

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata cu cel de 1000, desi as fi si eu curios, ce si cum. Cei care au de 1000 insa spun ca tocmai in ture joase nu prea trage si se balbaie, abia peste 3500-4000 ture merge uniform si trage foarte bine peste 5000. Eu inca il astept pe cel de 800 :D .

 

la mine cu iridium (si nu-s ngk) trage intr-a 2-a de la 1700 iar a 3-a de la 2000 dar mi se pare subturat si nu merg sub 2500 de ture; evident ca nu are cuplu mare la turatiile astea mici. la 3000 chiar nu sint probleme in treptele 1-5. a 6-a e alta poveste caci e overdrive, merge bine de la 3500.

 

depinde fiecare ce intelege prin "a trage". eu nu rotesc acceleratia la maxim cind sint la 2000 de ture; daca esti cuminte cu acceleratia nu se ineaca/bilbiie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inclinam spre DL 1000, chiar daca acest model nu are inca ABS.

 

Suntem deja in mileniul 3, nu te mai gandi la moto fara ABS :D

Serios acum, asta ar fi si un inconvenient la urmatoarea revanzare.

 

Eu stiam ca 1000 nu se mai fabbrica... gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul este acela ca as fi dorit ceva mai mare, cu care sa merg in ture mai joase si desigur sa fie ceva mai puternic.

 

Facind exceptie de ABS, ce parere aveti, 650 sau 1000.

 

 

Daca ai de gand sa mergi mult in doi si cu bagaje, 650 e cam mic, mai ales la depasiri si urcari, dar cel de 1000 ia cu cel putin un litru la suta mai mult.

Daca circuli mai mult singur nu te face de rusine nici cel de 650.

Oricum V-Strom sa-ti iei, ca-s fiabile si consuma putin fata de concurenta.

Hai noroc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum ramine exact cu intilnirea. S-a stabilit locatia. La ce ora se pleaca din Buc, cum ne intilnim si cu altii pe drum, etc ????

Sorry dar nu prea am mai intrat pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cum ramine exact cu intilnirea. S-a stabilit locatia. La ce ora se pleaca din Buc, cum ne intilnim si cu altii pe drum, etc ????

Sorry dar nu prea am mai intrat pe net.

 

stai mai, ca totusi mai e ceva timp pana atunci

inca 2 saptamani si ceva. astea sunt deja detalii. rabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem deja in mileniul 3, nu te mai gandi la moto fara ABS :D

Serios acum, asta ar fi si un inconvenient la urmatoarea revanzare.

 

Eu stiam ca 1000 nu se mai fabbrica... gresesc?

 

 

se fabrica si se vinde in afara europei, motorul este euro2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia: http://www.elimheim.ro

Cisnadioara

17 camere (cu 2 sau 3 paturi ) => ca cel putin 34 de locuri sunt asigurate (deci asteptam si alti doritori sa vina)

50 ron / pers cu mic dejun

70 ron / pers cu mic dejun si cina calda

 

Rezervat pentru weekendul 18-20 Septembrie

 

Ruta de plimbare de sambata: Cisnadioara - Cisnadie - Valea Sadului - Lacul de acumulare Gatul Berbecului - Paltinis - Curmatura (unde putem manca) - 4 km inapoi spre Paltinis - Gura Raului - Baraj Gura Raului - Vizitare Bradul de 500 de ani - Retur Gura Raului - Orlat - Sibiu - Cisnadioara.

 

Pana acum sunt 14 V-Strom (23 persoane)

Posibil in ca 3 motociclete (4 persoane)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locatia: http://www.elimheim.ro

Cisnadioara

17 camere (cu 2 sau 3 paturi ) => ca cel putin 34 de locuri sunt asigurate (deci asteptam si alti doritori sa vina)

50 ron / pers cu mic dejun

70 ron / pers cu mic dejun si cina calda

 

Rezervat pentru weekendul 18-20 Septembrie

 

Ruta de plimbare de sambata: Cisnadioara - Cisnadie - Valea Sadului - Lacul de acumulare Gatul Berbecului - Paltinis - Curmatura (unde putem manca) - 4 km inapoi spre Paltinis - Gura Raului - Baraj Gura Raului - Vizitare Bradul de 500 de ani - Retur Gura Raului - Orlat - Sibiu - Cisnadioara.

 

Pana acum sunt 14 V-Strom (23 persoane)

Posibil in ca 3 motociclete (4 persoane)

 

Merci.

Hai sa stabilim cei din Buc. cum ne organizam cu plecarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci.

Hai sa stabilim cei din Buc. cum ne organizam cu plecarea.

Ne vedem miercuri la Arc si discutam. Eu as pleca de vineri sa fiu deja acolo sambata dimineata pt a bate zona. Duminica drumul de intoarcere, eventual Transfagarasan, spre Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza baietzi....Wekendul asta e vreo iesirepe undeva?

o zi buna sa avetzi :ph34r:

 

sigur ca e

e intrunirea de la rasnov, editia a doua

eu am fost si anul trecut si a fost misto. eu si cu sotul meu vrem sa plecam sambata dimineata. care vrea sa ne insoteasca, e binevenit

Mesaj completat

sigur ca e

e intrunirea de la rasnov, editia a doua

eu am fost si anul trecut si a fost misto. eu si cu sotul meu vrem sa plecam sambata dimineata. care vrea sa ne insoteasca, e binevenit

 

si cred ca e cazul sa spui: baietzi si fete :P

ca mai suntem si noi, fetele pe aici :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem miercuri la Arc si discutam. Eu as pleca de vineri sa fiu deja acolo sambata dimineata pt a bate zona. Duminica drumul de intoarcere, eventual Transfagarasan, spre Bucuresti.

 

Nu stiu daca ajung la ARC dar eu tot de Vineri as veni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, posesori de V-Strom!

 

De mai bine de un an, ma bate gindul sa-mi iau si eu un V-Strom. Am tot incercat si inca o mai fac, sa-mi vind motorul, insa merge foarte greu.

Pina la urma voi reusi eu, caci orice lucru are cumparatorul lui.

 

Inclinam spre DL 1000, chiar daca acest model nu are inca ABS.

Motivul este acela ca as fi dorit ceva mai mare, cu care sa merg in ture mai joase si desigur sa fie ceva mai puternic.

 

Facind exceptie de ABS, ce parere aveti, 650 sau 1000.

Auzisem ca cel de 1000 este mai putin reusit, insa cred ca este doar folclor.

 

Voi ce parere aveti?

 

Va multumesc anticipat.

 

Numai bine!

1000!!!! Chiar acum vreo 4 ore am ajuns acasa dintr-o tura prin Ungaria,Austria,Elvetia,o particica din Germania,Italia,Lichstenstein de 4200 de km.in 8 zile.Am avut pe ea 2 genti de 45 de litri bucata,burdusite bine+o nevasta.Ca e deal,ca e vale,ca e incarcata tare, ca nu...merge.Si in caz de ceva bagi mana in gaz si te scoate mai sigur decat o 650.Da-l naibii de ABS...

Mesaj completat

Nu am mers niciodata cu cel de 1000, desi as fi si eu curios, ce si cum. Cei care au de 1000 insa spun ca tocmai in ture joase nu prea trage si se balbaie, abia peste 3500-4000 ture merge uniform si trage foarte bine peste 5000. Eu inca il astept pe cel de 800 :ph34r: .

Las' ca ti-l dau pe al meu sa vezi cum e.Are o frana de motor puternica.In prima si a doua treapta transferul de sarcina e putin deranjant(adica tragi si lasi gazul).Oricum nu am sesizat nici o balbaiala la nici o turatie.Singurul tunning e un biet filtru K&N.Eu acum am sosit dintr-o tura mai lunga si nu mai sunt la curent.Daca se tine intrunirea vin sigur,dar vreau sa stiu exact cand.Si mai vreau un tricou cu logo V-Strom(marimea M),si mai vreau un stiker pentru motocicleta,si mai vreau o Lamborghini,si....Glumeam!Nu vreau Lamborghini ca nu sunt vreun homo italian.Deci cand ne vedem???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, posesori de V-Strom!

 

De mai bine de un an, ma bate gindul sa-mi iau si eu un V-Strom. Am tot incercat si inca o mai fac, sa-mi vind motorul, insa merge foarte greu.

Pina la urma voi reusi eu, caci orice lucru are cumparatorul lui.

 

Inclinam spre DL 1000, chiar daca acest model nu are inca ABS.

Motivul este acela ca as fi dorit ceva mai mare, cu care sa merg in ture mai joase si desigur sa fie ceva mai puternic.

 

Facind exceptie de ABS, ce parere aveti, 650 sau 1000.

Auzisem ca cel de 1000 este mai putin reusit, insa cred ca este doar folclor.

 

Voi ce parere aveti?

 

Va multumesc anticipat.

 

Numai bine!

 

Daca zici ca inclini spre 1000, ia-ti de 1000, cred ca decizia e deja luata! :lol:

Nu cred ca cel de 1000 e mai putin reusit, doar ca cel de 650 e extrem de reusit :ph34r: si e ceva mai practic, un motor cu adevarat bun in orice situatie, de asta are atat de multi fani.

Am facut si eu multe mii de km prin munti cu nevasta si ticsit de bagaje si, sincer, n-am simtit niciodata nevoia sa ma dau jos sa-l imping la deal! :P

Oricum, asta e o chestie care tine mai mult de gusturi, asa ca singura solutie e sa le incerci pe amandoua si sa vezi care-ti place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1000!!!! Chiar acum vreo 4 ore am ajuns acasa dintr-o tura prin Ungaria,Austria,Elvetia,o particica din Germania,Italia,Lichstenstein de 4200 de km.in 8 zile.Am avut pe ea 2 genti de 45 de litri bucata,burdusite bine+o nevasta.Ca e deal,ca e vale,ca e incarcata tare, ca nu...merge.Si in caz de ceva bagi mana in gaz si te scoate mai sigur decat o 650.Da-l naibii de ABS...

Mesaj completat

 

Las' ca ti-l dau pe al meu sa vezi cum e.Are o frana de motor puternica.In prima si a doua treapta transferul de sarcina e putin deranjant(adica tragi si lasi gazul).Oricum nu am sesizat nici o balbaiala la nici o turatie.Singurul tunning e un biet filtru K&N.Eu acum am sosit dintr-o tura mai lunga si nu mai sunt la curent.Daca se tine intrunirea vin sigur,dar vreau sa stiu exact cand.Si mai vreau un tricou cu logo V-Strom(marimea M),si mai vreau un stiker pentru motocicleta,si mai vreau o Lamborghini,si....Glumeam!Nu vreau Lamborghini ca nu sunt vreun homo italian.Deci cand ne vedem???????

 

Legat de intilnire citeste citeva posturi mai sus de al tau. Tare frumos ar fi sa fim citi mai multi din tara sa povestim fiecare experientele acumultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum am sosit dintr-o tura mai lunga si nu mai sunt la curent.Daca se tine intrunirea vin sigur,dar vreau sa stiu exact cand.Si mai vreau un tricou cu logo V-Strom(marimea M),si mai vreau un stiker pentru motocicleta,si mai vreau o Lamborghini,si....Glumeam!Nu vreau Lamborghini ca nu sunt vreun homo italian.Deci cand ne vedem???????

 

intalnirea e in 18-20 septembrie la Cisnadioare langa Sibiu.

Citeste postul asta /index.php?...t&p=2078453

Daca vii te rog sa specifici cate persoane si de cand vii (vineri sau sambata)

daca poti sa dai si numele complet ca eu fac o lista cu oamenii care vin.

De tricouri cred ca se ocupa @Johann.

 

Cei are ati fost ieri la Arc: ce ati hotarat? AMR 15 zile

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

Ma pusese pe ginduri "balbaiala" la turatii mici, dar daca ziceti ca nu e chiar asa, atunci e bine.

Intr-adevar, ABS-ul e foarte util in situatii critice insa ma gindesc ca daca o sa-l am, sa nu capat incredere in capacitatea de a frina, si sa ma dau din ce in ce mai tare. Ei... glumesc. Oscilez intre 650 care are ABS si inca mai poate fi achizitionat de la reprezentanta si 1000 care este ceva mai puternic, desi unii spun ca nu e mare diferenta. Totusi 98 fata de 67 CP si respectiv 101 fata de 60 Nm e ceva diferenta.

In plus, cel de 1000 imi pare ceva mai frumusel datorita celei de a doua tobe si carenelor putin diferite.

 

Ma bate gindul sa vin si eu la intrunirea voastra, pentru a mai discuta despre acest subiect si poate chiar sa iau o decizie.

Am vazut ca mai sint si non-Strom-eri, astfel incit sper sa nu deranjez.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bate gindul sa vin si eu la intrunirea voastra, pentru a mai discuta despre acest subiect si poate chiar sa iau o decizie.

Am vazut ca mai sint si non-Strom-eri, astfel incit sper sa nu deranjez.

 

Numai bine.

anunta-te si hai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intalnirea e in 18-20 septembrie la Cisnadioare langa Sibiu.

Daca vii te rog sa specifici cate persoane si de cand vii (vineri sau sambata)

daca poti sa dai si numele complet ca eu fac o lista cu oamenii care vin.

De tricouri cred ca se ocupa @Johann.

 

Pai am mai spus:Serban Lucian+Serban Ana-Maria si stam de la inceput pana la finalDeci 2 persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Bogdan Harea (bogdan_harea) - 2 persoane - pentru 18-19 septembrie

2. Radu Prie (vrajitoru) - 2 persoane pt Sibiu - 1 persoana pentru alta locatie

3. Daniel Dragomir (xdxanny) - 2 persoane

4. Leucus Sorin (spd) - 1/2? persoane - cel mai devreme 19-20sep

5. Fabio Todircan (bozoro) - 2 persoane - 90% confirmat

6. Stancu Iustinian (iustys) - 2 persoane si 1 baterie noua

7. Stefan Ivanov (D3LeiCuie) - 2 persoane - functie de programul de la ocna

8. Adrian Cristea (adrian cristea) - 1 persoana, doar noaptea de simbata spre duminica, cel mai devreme 19-20 septembrie, sta impreuna cu Leucus Sorin

9. Ion Nastase (jhon-n)-2 persoane-doar noaptea de simbata spre duminica

10. Lukic Emilian (emilian_rks) - 1 persoana - 18 si 19 Sep (2 nopti -> vineri/sambata si sambata/duminica)

11. Serban Lucian (transilvania72) - 2 persoane - dupa a doua jumatate a lui septembrie pentru orice locatie

12. Andrei Stoican (AS25) - 2 persoane pentru 18-20 septembrie

13. Ioan Cizmas(Johann) - 1 persoana 18-19 sept.

14. Calin Campian(co98)- 1 pers pt 18 noaptea si 19 noaptea

15. Doru - 1 persoana, doar noaptea de simbata spre duminica

16. Piero - 1 persoana, doar noaptea de simbata spre duminica, sta impreuna cu Doru

 

v_Strom.txt

 

nu stiu daca au cont pe forum si nici numele complet. cind le aflu le actualizez.

Editat de adrian cristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...