Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Tocmai am venit de la revizia de 12.000km, am facut tot mai putin sincronizarea injectiei.

Mobra a fost conectata la calculator si toti paramentrii erau in limite normale asa ca am sarit peste sincronizare.

 

Ce mi se pare demn de prezicat a fost sfatul celor din service (B&S Motors) cu privire la ulei: V2-ul de la Suzuki, atat cel de la V-Strom cat si cel de pe SV, nu se intelege cu uleiul sintetic in sensul ca il consuma si intr-adevar nivelul era sub cel de la ultimul schimb de ulei.

 

Sfatul celor de la Suzuki este sa se foloseasca semisintetic pentru motoarele astea (in varianta Motul in loc de 7100 sa se foloseasca 5100).

Cum s-au comportat baietii? Esti multumit? Poti sa stai sa te uiti in timp ce lucreaza, sa vezi daca fac prostii? Au facut tot ce scrie in manual la revizie - verificat toate suruburile, cablaraie, etc? Ca banii ti-i iau oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-au comportat baietii? Esti multumit? Poti sa stai sa te uiti in timp ce lucreaza, sa vezi daca fac prostii? Au facut tot ce scrie in manual la revizie - verificat toate suruburile, cablaraie, etc? Ca banii ti-i iau oricum.

 

Baietii s-au comportat foarte bine, au facut tot ce trebuia mai putin sincronizarea injectiei pentru ca nu era necesara, motorul merge cum nu se poate mai rotund.

Sunt foarte multumit de rezultat, am venit cu piesele mele si n-a fost nicio problema pentru ei sa le monteze.

Am descoperit si de ce imi tot troncanea suspensia spate la coborat de pe trotuare, surubul de sus de la telescop nu era bine strans si-mi batea telescopul in prinderea cu cadrul.

Singura chestie pe care nu mi-o explic e cu nivelul uleiului; am plecat cu el de acolo exact la dunga superioara si azi cand ma uit era toata fereastra plina. Probabil au platforma intr-o parte. Am scos cam 150ml cu o seringa si un pai si l-am adus la nivel iarasi. O sa ma uit si in alte locuri sa vad daca se mentine la acelasi nivel.

Manopera a fost de 200RON pentru 2,5 ore de lucru efectiv plus inca 120RON pentru 2L de ulei eu mai avand ceva printr-un bidon ramas de asta primavara.

Eu zic ca am iesit mai ieftin decat la un service din asta dosit pe te miri unde si pentru prima oara am vazut si eu o cheie dinamometrica intr-un service romanesc.

 

Pentru cei care vor sa faca revizia de 24.000 ce presupune si verificarea jocului supapelor, sunati si intrebati daca au si pastile in caz ca e nevoie modificarea vreunui joc.

Ieri ziceau ca a fost comandat un set dar nu se stie cand ajunge. Nu de alta dar sa nu stati cu motorul desfacut pana ajung.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor sa faca revizia de 24.000 ce presupune si verificarea jocului supapelor, sunati si intrebati daca au si pastile in caz ca e nevoie modificarea vreunui joc.

Ieri ziceau ca a fost comandat un set dar nu se stie cand ajunge. Nu de alta dar sa nu stati cu motorul desfacut pana ajung.

E bine de stiut, mersi.

Maine ma duc sa fac revizia de 18000 si sa-mi schimb cauciucul pe spate, va raportez cum a decurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' azi nu-i maine (ca sa adaptez zicala "numa' maine nu-i poimaine")

Cei care ati fost la arc: ce ati hotarat. Pe la ce ora plecati, cand estimati sa ajungeti?

Cei care pleaca din alte locuri ale tarii: pe la ce ora estimati sa ajungeti.

Ca sa stiu pe la ce ora sa plec de la serviciu.

Sa va pot astepta pe fiecare.

 

Care cum ajungeti pe langa Sibiu ma puteti suna la 0722738871 si vin sa va iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' azi nu-i maine (ca sa adaptez zicala "numa' maine nu-i poimaine")

Cei care ati fost la arc: ce ati hotarat. Pe la ce ora plecati, cand estimati sa ajungeti?

Cei care pleaca din alte locuri ale tarii: pe la ce ora estimati sa ajungeti.

Ca sa stiu pe la ce ora sa plec de la serviciu.

Sa va pot astepta pe fiecare.

 

Care cum ajungeti pe langa Sibiu ma puteti suna la 0722738871 si vin sa va iau.

 

eu plec din Cluj cam pe la 12-13, cred ca ajung cam in 4sau 5 ore depinde de trafic. am inteles ca de la magazin Dumbrava urmez indicatorul pt Cisnadie dupa cum scriai zilele trecute. daca nu ma descurc mai intreb. sper sa nu ploaie prea tare. daca am probleme cu orientarea te sun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care vin dinspre Sebes:

intrati in Sibiu si mergeti inainte. coboriti o panta, treceti podul peste Cibin, si pe urma va urma o rampa cu un viraj mai strans spre dreapta, mergeti tot inainte si cand incepeti sa coboriti urmatoarea panta o sa vedeti in stanga magazinul dumbrava si in dreapta hotelul IBIS. Imediat dupa hotel faceti dreapta (drumul catre Paltinis). Mergeti tot inainte pe el pana iesiti din Sibiu (o sa treceti pe langa hotelul Hilton, pe stanga, chiar la iesire). dupa ce iesiti din Sibiu mergeti inca vreo 2 km si o sa vedeti un drum spre stanga (are indicator care arata Cisnadioara). Dupa ce ati intrat pe drumul ala prima localitate e Cisnadioara in care intrati coborand o panta destul de abrupta. Urmariti pe partea dreapta un indicator care arata "Pensiunea Elimheim" spre stanga. E un drum de tara. Pe el mergeti cam 500 metri si o sa vedeti pensiunea pe partea stanga a drumului. Se intra pe un drum pavat cu piatra de rau.

 

Pentru cei care vin dinspre Valcea sau Brasov:

dupa ce intrati pe soseaua cu 4 benzi care duce la Sibiu o sa ajungeti la un sens giratoriu. Mergeti inainte si la aprox 1-2 km o sa fie un pod care trece peste sosea. dupa ce treceti pe sub pod va incadrati pe partea stanga pentru ca trebuie sa virati stanga pe urmatorul drum. Indicatoarele va arata localitatea Cisnadie. Treceti prin Cisnadie urmand drumul principal. Dupa iesirea din Cisnadie la aprox 2 km e intrarea in Cisnadioara. Treceti de centru (e un viraj de 90 de grade catre dreapta) si pe la 100 m o sa vedeti pe stranga indicatorul cu Pensiunea Elimheim. In dreptul lui virati dreapta pe drumul de tara. Pe el mergeti cam 500 metri si o sa vedeti pensiunea pe partea stanga a drumului. Se intra pe un drum pavat cu piatra de rau.

 

Revin si zic: fara nici o problema vin si va iau de pe unde sunteti, de la intersectia de pe DN1 spre Cisnadie, de la intrarea in Sibiu dinspre Sebes ...

puteti sa ma sunati inainte sa ajungeti si stabilim o ora si va astept eu pe drum...

fiecare cum se simte mai bine.

Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pana la urma o sa plec sambata dimineatza....nu stiu la ce ora inca...astept o propunere sa vad daca mai pleaca cineva din creierii noptzii cu mine....cand ssunt aproape o sa te sun si eu (sau noi)

Azi am facut revizia de 18000 si am schimbat cauciucul pe spate, asa ca vin si eu!

De data asta am fost la B&S si totul ok, am fost foarte multumit de ei.

Si eu as pleca tot sambata dimineata, dar nu stiu daca are rost sa plecam chiar cu noaptea in cap. Eu zic ca pe la 8:30 la iesirea spre Pitesti e OK. Cred ca cel mai rapid e pe A1 si pe Valea Oltului, in maxim 4 ore ar trebui sa fim acolo. Nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti si va urez un week-end placut si uscat pe cat se poate. Revin si eu cu o intrebare! Are cineva o carte de service in care sa fie trecute reviziile ce trebuiesc facute? La cati kilometrii si ce anume operatii se fac? Multumesc si sa va intoarceti sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti si va urez un week-end placut si uscat pe cat se poate. Revin si eu cu o intrebare! Are cineva o carte de service in care sa fie trecute reviziile ce trebuiesc facute? La cati kilometrii si ce anume operatii se fac? Multumesc si sa va intoarceti sanatosi!

Scrie si in manualul utilizatorului, nu doar in manualul de service.

Uite o poza cu pagina respectiva:

post-6232-1253193649_thumb.jpg

 

Multumim de urari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simbata dimineata plec si eu din bucuresti,daca se poate sa ne intilnim pe la ora 7,30 -8 dimineata la iesirea spre autostrada ar fi ok,am doar o rugaminte sa facem si pauze de mers cam la 70-80 de km ,sa mai fumam si cite o tigara noi astia fumatorii,drumul il parcurgem in 4 ore ,doar sa nu ploua prea tare sau trafic infernal

sa ne vedem cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie si in manualul utilizatorului, nu doar in manualul de service.

Uite o poza cu pagina respectiva:

post-6232-1253193649_thumb.jpg

 

Multumim de urari!

Multumesc pentru tabel, insa eu am sarit de 36.000, dar ma pot inspira de acolo. Am crezut ca in carte sunt trecute operatiunile pana la mai multi kilometri. Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru tabel, insa eu am sarit de 36.000, dar ma pot inspira de acolo. Am crezut ca in carte sunt trecute operatiunile pana la mai multi kilometri. Drum bun!

 

Operatiunile sunt ciclice si de aceea e prezentat doar primul ciclu. De exemplu revizia de 30.000 e identica cu cea de 6.000, cea de 36.000 cu cea de 12.000 samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cine mai pleaca maine dimineata din Bucuresti, si la ce ora?

7:30 la iesirea spre autostrada mi se pare un pic cam extrem, mai ales ca eu stau exact in partea cealalta a Bucurestiului. :D

8:30 ar fi mai rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intalnire la 6:30 la petromv la intrarea pe autostrada. se pleaca la ora 6:45 pentru cine vrea acesta este orarul care ne permite sa ajungem acolo fara sa alergam ca nebunii pe drum si sa avem si noi timpul necesar sa ne cazam si sa ne odihnim putin dupa drum. pt alte clarificari 0733546951 Fabio. teoretic sunten deja 3: Iustin,Sorin si eu.

 

am zis AUGH!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am si eu o intrebare: pentru a citi un cod de eroare (ex: C21, C44...) care fire trebuie "scurtcircuitate"? Mufa cu pricina am identificat-o din manual.

Sa aveti vreme buna in weekend si sa va simtiti bine la intalnire! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...