Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Ai idee de unde se cumara TPS-ul? Am citit ceva pe net pe afara si am vazut ca toti se duca catre TPS petru astfel de pb. NU vreau sa il cumpar deocamdata si o sa incerc sa fac reglajele conform manualului service dar daca nu iese atunci il iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

B

Ai idee de unde se cumara TPS-ul? Am citit ceva pe net pe afara si am vazut ca toti se duca catre TPS petru astfel de pb. NU vreau sa il cumpar deocamdata si o sa incerc sa fac reglajele conform manualului service dar daca nu iese atunci il iau.

De la reprezentante...Dar daca nu te stii apeleaza la un meserias de incredere,zic eu...Succes!!!

 

ca sa fiu sincer nu a pupat nici un reglaj la injectie ca ba n-am avut bani...ba n-am avut timp. cand am avut bani si timp am bagat kilometri :) . astept sa vina iarna sa le fac pe toate :). ma gandesc serios s-o pun pe platforma si s-o duc si eu la baietii aia din ungaria unde ai fost tu. dar dupa ce se termina sezonul ca vreau sa ma mai plimb acum :D.

Oricand si cu placere ...iti vand pontul.In Romania,mai ales in Ardeal e vai si amar de ea mecanica.Meseriasii din Sud sa nu se supere,ca nu stiu nimic despre ei.Ma refer strict la nord-vest.

Editat de transilvania72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai idee de unde se cumara TPS-ul? Am citit ceva pe net pe afara si am vazut ca toti se duca catre TPS petru astfel de pb. NU vreau sa il cumpar deocamdata si o sa incerc sa fac reglajele conform manualului service dar daca nu iese atunci il iau.

Gasesti pe net filmulete destule cu reglarea tps-ului. Si la mine era dereglat insa nu asa ca la tine. Cauti pentru modelul tau cum se pune in "dealer mode" cu o agrafa de birou unesti doi pini, aici trebuie sa cauti tu exact culorile, din mufa alba din partea dreapta spate a rezervorului. N-ai cum sa o ratezi, este singura libera cu o acoperitoare de cauciuc. Ca scule iti trebuie un torx cu gaura pe centru

cam ce face nenea asta aici:

http://www.youtube.com/watch?v=NQMqN_7zL2M

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi iese o manevra, poate pun roti fata-spate de Aprilia Caponord.Sper sa adaptez fara multe modificari jugul si suspensia fata de la Caponord,fiindca are telescoape cu diametrul de 50mm fata de 45mm,stock.Pe spate e mai usor,cred,fiind vorba doar de un ax (strung -made) si alte distantiere.Daca nu,poate adaptez bascula cu tot cu suspensie....Vad eu....Si pasul 2:transmisie pe curea.E scumpa al naibii,dar se pare ca neamtul negociaza....Oi vedea!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi iese o manevra, poate pun roti fata-spate de Aprilia Caponord.Sper sa adaptez fara multe modificari jugul si suspensia fata de la Caponord,fiindca are telescoape cu diametrul de 50mm fata de 45mm,stock.Pe spate e mai usor,cred,fiind vorba doar de un ax (strung -made) si alte distantiere.Daca nu,poate adaptez bascula cu tot cu suspensie....Vad eu....Si pasul 2:transmisie pe curea.E scumpa al naibii,dar se pare ca neamtul negociaza....Oi vedea!!!!

 

o s-o tot modifici pana iese BMW :)

 

Ai idee de unde se cumara TPS-ul? Am citit ceva pe net pe afara si am vazut ca toti se duca catre TPS petru astfel de pb. NU vreau sa il cumpar deocamdata si o sa incerc sa fac reglajele conform manualului service dar daca nu iese atunci il iau.

man daca nu te pricepi mai bine mergi cu ea la Fabio si o rezolva el. Eu is incapatat si de asta mai fac unele chestii singur si in plus mai si scule si ceva cunostinte de mecanica / electronica.

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi iese o manevra, poate pun roti fata-spate de Aprilia Caponord.Sper sa adaptez fara multe modificari jugul si suspensia fata de la Caponord,fiindca are telescoape cu diametrul de 50mm fata de 45mm,stock.Pe spate e mai usor,cred,fiind vorba doar de un ax (strung -made) si alte distantiere.Daca nu,poate adaptez bascula cu tot cu suspensie....Vad eu....Si pasul 2:transmisie pe curea.E scumpa al naibii,dar se pare ca neamtul negociaza....Oi vedea!!!!

Fara sa fiu rautacios... nu e mai simplu sa schimbi v-stromul cu un caponord? Ar fi frumoasa o modificare in directia KTM 990 roti, suspensii... Insa Caponordul este doar o idee peste v-strom la capitolul asta, poate nu la fel de fiabila dar in orice caz nu se face de rusine, cred ca este cea mai fiabila aprilia facuta vreodata.

Ai grija cu transmisia pe curea daca faci si offroad trebuie sa fie foarte bine protejata

 

...

o s-o tot modifici pana iese BMW :))

Ca sa iasa BMW este simplu de modificat Iti bati joc de ea o perioada pana incepe sa consume ulei sau sa-l piarda pe la toate garniturile si sa se strice des :crack:

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei!

 

Hei!Era vorba doar de rotile alea smechere,spitate si tubeless(aproape moca si impecabile).Cine dracu e nebun sa ia motor italian cu motorizare Rotax si carter sec?Rezervorul de ulei e amplasat "strategic" pe stanga si mult exteriorizat,astfel incat la prima tranta pe stanga,rezervorul de ulei o incaseaza primul...Ce proiectanti idioti!!!Si mai faceti misto de economistii japonezi!!!Cat despre curea,da!Exista in Germania,dar la pret prea mare.Am vorbit si neamtul a spus ca se mai gandeste....Pe viitor voi lua o FJR 1300 sau Kawa GTR 1400,dar la Stroama mea nu o sa renunt nici mort.Si nici nu voi inceta sa o imbunatatesc...cat pot,desigur!Si nicidecum a la BMW!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia aseara sa incerc franele lui florin.radu, si... imi plac rau :)

Nu sunt foarte brutale, dar franeaza foarte ferm si predictibil. Cand tragi cu un deget chiar simti ca se intampla ceva, nu doar ca-ti mangaie discurile. Bine, el a schimbat si pompa cu una de 16mm, ramane de vazut cum se comporta cu aia originala.

Intr-adevar, poate ar mai trebui intarita furca un pic - dar asta era valabil oricum.

Parerea mea e ca dupa ce te obisnuiesti cu ele pe asfalt poti sa mergi fara probleme si pe "offroad".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@atw este de 19mm este pompa de pe motocicleta mea fata de una de 14mm cat are modelul cu abs stock, depun aproximativ 70% mai mult efort in schimbul unei mai bune dozabilitati a franelor si castig o cursa mult mai mica a manetei.

Probabil una de 16mm, cum are v-stromul 1000 sau 650-ul 2004-2006 le imbina pe toate perfect dpdv dozabilitate, cursa maneta, putere de franare.

De cand am aflat ca R1 are pompa de 14mm, sper sa fie adevarata informatia, ma cam mananca in c@r sa incerc si combinatia cu pompa originala... :D vom vedea... momentan imi este teama sa nu stric ceva ca toti stim: "Dusmanul binelui este mai bine!"

Probabil cu placute de frana HH franeaza mult mai tare depinde de gusturi, eu nu am vrut o frana on/off

Editat de florin.radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata o plimbare, ceva? Cu intoarcere in aceeasi zi, max 300km, plecarea la 9,30. Sugestii, inscrieri.

is cam in corzi cu serviciul si nu-mi permit prea mult timp liber dar as face o iesire de max 500km sambata :)

daca va hotarati la vreun traseu, in functie de cum imi rezolv tampeniile de la serviciu as merge si eu.

discutasesm cu un coleg de un traseu de genul asta : http://goo.gl/maps/d3W1E dar bucata aia de forestiera s-ar putea sa fie cam nasoala ca a plouat ieri prin zona aia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios sergiu?

Le ai bine cu offroadul? Traseul D-C-B l-am facut anul trecut cu @rul si cu @igi. Nu e foarte usor pe anumite portiuni. Urcari in panta destul de abrupta si cu bolovani din aia de munte cu muchii ascutite. Curbe in ac de par cu bolovani in ele.

Cea mai grea portiune este de la Lacul Petrimanu la cam pana la jumatatea distantei pana la Polovraci. Pana la Polovraci e drum cu bolovani pe el de iti cam tremura coatele.

De la D la C e destul de ok. Dar tot nu se trece de 40 - 50 km/h.

Uite aici ceva poze: de la poza 25 la poza 51:

https://plus.google.com/u/0/photos/100151099179106496270/albums/5627971037302824609/5627971664412037842

Primele sunt exact deasupra barajului Petrimanu.

 

Si nu te lua de faptul ca @igi a fost cu pasagera. El a urcat pe varful care se vede in stanga pe Transalpina (directia Ranca-Obarsie), in pasul Urdele, cu pasagera pe moto. Hardcore.

Deci ... mie mi s-a parut ok, fara probleme mari, dar obositor. Sa intrepui traseul ala in mijlocul unui drum de 360 km e cam mult.

Da' bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutasesm cu un coleg de un traseu de genul asta : http://goo.gl/maps/d3W1E dar bucata aia de forestiera s-ar putea sa fie cam nasoala ca a plouat ieri prin zona aia .

Ha, eu nu dadusem zoom pe harta, la prima vedere mi s-a parut ca e vorba doar de transalpina cu intoarcere pe la voineasa, chiar ma intrebam care e problema... acum am vazut pe unde vrei tu s-o iei :)

As mai fi bagat o transalpina scurta, dar asa... succes, ca nu ma tin suruburile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios sergiu?

Le ai bine cu offroadul? Traseul D-C-B l-am facut anul trecut cu @rul si cu @igi. Nu e foarte usor pe anumite portiuni. Urcari in panta destul de abrupta si cu bolovani din aia de munte cu muchii ascutite. Curbe in ac de par cu bolovani in ele.

Cea mai grea portiune este de la Lacul Petrimanu la cam pana la jumatatea distantei pana la Polovraci. Pana la Polovraci e drum cu bolovani pe el de iti cam tremura coatele.

De la D la C e destul de ok. Dar tot nu se trece de 40 - 50 km/h.

Uite aici ceva poze: de la poza 25 la poza 51:

https://plus.google....971664412037842

Primele sunt exact deasupra barajului Petrimanu.

 

Si nu te lua de faptul ca @igi a fost cu pasagera. El a urcat pe varful care se vede in stanga pe Transalpina (directia Ranca-Obarsie), in pasul Urdele, cu pasagera pe moto. Hardcore.

Deci ... mie mi s-a parut ok, fara probleme mari, dar obositor. Sa intrepui traseul ala in mijlocul unui drum de 360 km e cam mult.

Da' bafta.

 

Radule , nu's vreun zmeu dar imi place . chiar ma gandesc serios sa-mi iau si un ktm 250-350 pentru drumuri de genul asta. mai iau cate o tranta dar nu ma sperii usor :)

primii 250km pana la Polovragi is pentru incalzire :))

oricum ala cu care vreau sa merg are CB500 deci o sa avem o scuza daca ne intoarcem din drum :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radule , nu's vreun zmeu dar imi place . chiar ma gandesc serios sa-mi iau si un ktm 250-350 pentru drumuri de genul asta. mai iau cate o tranta dar nu ma sperii usor.

primii 250km pana la Polovragi is pentru incalzire.

oricum ala cu care vreau sa merg are CB500 deci o sa avem o scuza daca ne intoarcem din drum.

 

In august se lucra la drum pe portiunea Polovragi-urcarea in Curmatura Oltetului. Mai precis se nivela, tasa si se punea un strat de pietris. Portiunile cu pietris afanat te pot surprinde daca intri cu ceva viteza pe ele.

CB-ul merge usurel pe portiunea mentionata si pe portiunea Petrimanu-Ciunget. Urcarea si coborarea curmaturii o sa fie piatra de incercare. :)

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane...astia se viseaza pe o roata in turul Romaniei.

Bai baieti, a lansat Bogdan o invitatie de 300km sambata only...adica ceva usurel....numa' raceri pe aici.

 

bine hai sa zic si eu...ceva propuneri pt o mosnegeasca cu o oprire la o bere si o ciorba si sa venim acasa la familie si indatoriri pe lumina se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am adunat la sedinta astazi si am hotarat. Se pleaca sambata la 9,30 de la OMV-ul de la intrarea in1 Decembrie, spre Veliko Tarnovo. Traseul arhicunoscut, dar majoritatea dintre noi nu l-am facut anul asta. Masa si dansul probabil la Arbanasi. Sunt 190 km dus si tot atat intors. Sunt mai mult de 300 km dar nu am gasit o destinatie convenabila mai aproape.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane...astia se viseaza pe o roata in turul Romaniei.

Bai baieti, a lansat Bogdan o invitatie de 300km sambata only...adica ceva usurel....numa' raceri pe aici.

uite-o baba!

 

bai baiete, politicos ar fi sa-ti permiti mici rautati doar cu cei pe care-i cunosti deja personal. nu te impiedica nimeni sa te plimbi cu cine si cit doresti, lasa-i si pe altii sa traiasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidi bre adriane ca edutzu ne cunoaste. Si asta e si el din ala de cursa lunga. Da' face misto.

La Durau a venit de la la Geoagiu si la 8 dimineata era la locul de intalnire de langa Sibiu mai iute ca mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane...astia se viseaza pe o roata in turul Romaniei.

Bai baieti, a lansat Bogdan o invitatie de 300km sambata only...adica ceva usurel....numa' raceri pe aici.

 

bine hai sa zic si eu...ceva propuneri pt o mosnegeasca cu o oprire la o bere si o ciorba si sa venim acasa la familie si indatoriri pe lumina se poate?

 

eu o sa ma chinui sa raman pe doua roti pe cat posibil. sau mai bine zis ...sper ca trantele sa fie cu damage minim :)

suna bine si treaba cu Veliko . la cat is eu de schimbator nu e mare lucru sa va treziti cu mine pe cap :)

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

bai baiete, politicos ar fi sa-ti permiti mici rautati doar cu cei pe care-i cunosti deja personal. nu te impiedica nimeni sa te plimbi cu cine si cit doresti, lasa-i si pe altii sa traiasca.

 

Adi, Edutzu ne cunoaste pe toti cei care am fost la Durau. Este un vechi prieten al nostru, initial virtual pentru ca a stat vreo doi ani in Portugalia dar anul asta l-am si ne-a cunoscut. Este un mare glumet si rezista la tavaleala. A fost doar o mica greseala de interpretare.

@Edutzu: stiu ca o sa te doara acest post a lui Adi si ai vrea sa-i dai o replica cat mai acida, dar, te rog eu, n-o face! Si Adi este un foarte bun prieten si un excelent companion. O sa ajungeti sa va cunoasteti si o sa radeti la un pahar de bere de aceasta mica neintelegere. Internetul este un mediu de comunicare impersonal si daca nu cunosti persoana, ai tendinta de a exagera sau interpreta mult prea literal posturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...