Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Bun next asta pt strada?eu optez pt anakee 2 .am vazut ce aderenta are pe asfalt uscat dar am auzit k si pe ud e bun.acum am bridgestone bw pe ea si cam tb sal schimb.din experiente ,ce sa iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun next asta pt strada?eu optez pt anakee 2 .am vazut ce aderenta are pe asfalt uscat dar am auzit k si pe ud e bun.acum am bridgestone bw pe ea si cam tb sal schimb.din experiente ,ce sa iau.

Pentru strada eu mi-as lua Pilot Road 4 (eventual varianta Trail).. nu prea are sens sa pui dual sport daca nu intri deloc pe off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun next asta pt strada?eu optez pt anakee 2 .am vazut ce aderenta are pe asfalt uscat dar am auzit k si pe ud e bun.acum am bridgestone bw pe ea si cam tb sal schimb.din experiente ,ce sa iau.

combinatia mea de vis - anakee 2 pe fata si anakee 3 pe spate (sau tourance pt spate).

(doar pt strada)

stima,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am EXP pe fata/spate, sta foarte decent, spatele nu prea se intelege cu liniile albe de pe asfalt, dar nimic grav daca nu e stresat prea tare; fata nu prea se intelege cu nisipu si pietricele de pe drumuri, dar ... nu stiu ce ar putea fi mai ok. OFF sunt degeaba. La prima mocirla adevarata trebuie intoarsa vaca inapoi ca nu are nici o sansa, dar sunt gume unde locu lor e pe asfalt nu off.

Eu am ca si comparatie pe Yamaha Majesty Michelin Power Pure SC si Metzeler Feel Free. Intre cele 2 pot spune fara probleme ca michelinu e de cocos.

Conform "reclamei" NEXT urile ar trebui sa fie mai bune ca EXPurile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva recomandari pentru utilizare mixta asfalt + noroi?

De cand m-am mutat "la tara" am de parcurs cam 500m de drum neasfaltat care atunci cand ploua se innamoleste/balteste bine.

Cu Anakee 2 e ca mersul pe gheata desi pe asfalt sunt multumit de aderenta si uzura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva recomandari pentru utilizare mixta asfalt + noroi?

De cand m-am mutat "la tara" am de parcurs cam 500m de drum neasfaltat care atunci cand ploua se innamoleste/balteste bine.

Cu Anakee 2 e ca mersul pe gheata desi pe asfalt sunt multumit de aderenta si uzura.

nici anakee 2 si nici 3 nu au treaba cu noroiul. nici tourance - normal, exp sau next.

daca merg pe noroiala vei pierde la aderenta pe asfalt dar probabil ca stii.

m-as uita dupa michelin sirac sau metzeler karoo 3.

 

uite si un link cu mai multe detalii:

http://allroadendurotouring.com/allroad-touring-enduros/allroad-motorcycle-tyres/tyre-tread-patterns/

 

 

bafta,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot e sa ne luam dupa reclame, cica NEXTurile sunt dual compound pe spate iar aici http://www.revzilla.com/motorcycle/metzeler-tourance-next-tires unii zic numai de bine despre ele. Cica vreo 20 de mii de km pe fata, si vreo 12-15 pe spate. Daca ar fi asa chiar ar fi mai mult decat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva recomandari pentru utilizare mixta asfalt + noroi?

De cand m-am mutat "la tara" am de parcurs cam 500m de drum neasfaltat care atunci cand ploua se innamoleste/balteste bine.

Cu Anakee 2 e ca mersul pe gheata desi pe asfalt sunt multumit de aderenta si uzura.

karoo3 cred ca e compromisul cel mai bun, daca vorbim de utilizare mixta asfalt-macadam/noroi. descarca foarte bine in noroi, durata de viata relativ buna 12-14k si se comporta decent pe asfalt - zgomot/trepidatii. Pe asfalt ud nu le-am fortat, insa mi-a fugit spatele la un moment dat mergand relativ usor (s-a intamplat la inceput, probabil obisnuit fiind cu gumele de strada).

asta pana vor aparea anakee wild, la care profilul imi pare similar cu cel de la karoo3.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva recomandari pentru utilizare mixta asfalt + noroi?

De cand m-am mutat "la tara" am de parcurs cam 500m de drum neasfaltat care atunci cand ploua se innamoleste/balteste bine.

Cu Anakee 2 e ca mersul pe gheata desi pe asfalt sunt multumit de aderenta si uzura.

recomand si eu karoo 3. am avut anakee 2 si am trecut la karoo 3 acum (pe 1150 gs adventure).

o sa-ti placa pe offroad din ce in ce mai mult.

dupa job, o cam tai de-a dreptu peste dealuri. si cum vad un forestier nou, intru pe el sa vad unde duce :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand si eu karoo 3. am avut anakee 2 si am trecut la karoo 3 acum (pe 1150 gs adventure).

o sa-ti placa pe offroad din ce in ce mai mult.

dupa job, o cam tai de-a dreptu peste dealuri. si cum vad un forestier nou, intru pe el sa vad unde duce :))

Cati km ai cu ele? Sunt curios de cat tin? Daca tin aproape 15ooo, le-as incerca si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km ai cu ele? Sunt curios de cat tin? Daca tin aproape 15ooo, le-as incerca si eu.

cred ca am in jur de 2.000. in afara drumului, faci mai greu km. si nici timp f mult de plimbare n-am avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb si cu mecanicul care tot mai imi face una alta la motor cand ii nevoie. El zicea ceva de modul 7100 sau ceva de genul asta cu 7000. A zis ca asta ii mai scump ca 5100 dar ii mai bun

Merita sa bag asta cu 7100 sau e ok si 5100? Eu nu prea solicit motorul , m ar interesa ceva ulei care sa tina mai multe mii de Km de cat sa tina la forja

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7100 daca o vei folosi des in oras.5100 fiind semi-sintetic,isi va pierde din proprietati din cauza uzurii si vei vedea cum va incepe sa schimbe treptele mai greu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Karoo 3 am si eu pe Stroama si personal, mi se par excelente. Aderenta foarta buna atat pe asfalt cat si pe off. Bine, ele teoretic sunt 70%strada-30% off.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...pai nu prea imi place sa nu mearga cutia bine...deci at mai bine bag 7100 in oras merg...dar nu stau in oras mare deci pot sa spun ca nu ii circulatia dintr un oras mare

Eu am 7100 10w50.bun sa sti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...