Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Personal in momentu de fata sunt convins ca orice ulei e mai bun decat 5100le de la motul

 

Pt. 650 cel mai bun tot Motul 5100 ramane....eventual 10w50....THE BEST !!

Editat de zece d rosu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la 1000 folosesc de 3 ani belray EXS 10w50 si sunt multumit . ultima data cand am folosit motul 5100 s-a dovedit ca era o pisoarca. poate la 650 e ok dar motoretei mele sigur nu-i place 5100 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre schimburi mai completezi ceva belray ?
eu in 4 mii de km iarna asta a trebuit sa completez in total 800 de ml la 650 de 5100. Mi se pare total inacceptabil. Schimbu trecut pe la 4 mii am pus 300 de ml si o fu bine, dar acu "pisoarca" mi se pare termenu cel mai potrivit :)
In conditile in care motulul ala "de germania" cu care am adus motoru dupa 2 mii si de km nu a scazut pe gemulet mai nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

GATA!!!
Detaliile au fost discutate si negociate, conturile au fost deschide, tabelele create.
Inscrierile se pot face conform primului post din topicul de intrunire de pe vstromania.ro
Va asteptam!!!
Sesiunea de inscrieri pentru V-STROMANIA 2015 este deschisa.
**************************************************************************************

» Post actualizat in 17 Mar 2015 12:06

Exista un set de reguli referitor la aceasta intrunire: ca sa nu existe discutii si povesti : asta e V-Stromania and friends.

Regulile sunt urmatoarele:

1. Ai V-Strom si ai mai venit la intruniri: esti indreptati sa vii

2. Ai V-Strom si e prima ta intrunire: esti indeptati sa vii (vezi ca nu intri sub incidenta punctului 4).

3. Ai avut V-Strom si ai venit la intrunirile vechi deci te cunoaste lumea: esti indreptatit sa vii.

4. Faci parte din 1. sau 3. si ai 1 prieten bun cu care te dai poti sa il aduci si pe el. Va rog sa va alegeti cu grija prietenii ca sa fie in acord cu restul lumii.

5. Nu ai si nu ai avut V-Strom dar ai mai participat la intrunirile noastre ca si in cazul 4. si ne cunosti: poti sa vii.

 

Buna ziua!

 

Doar de curiozitate intreb: ce intamplare a dus la aparitia acestor reguli?

Care daca ma intrebati pe mine suna descurajatoare.

 

Va salut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Doar de curiozitate intreb: ce intamplare a dus la aparitia acestor reguli?

Care daca ma intrebati pe mine suna descurajatoare.

 

Va salut?

pentru ca au fost tot felul de discutii in trecut si in concluzie a fost sa facem un set de reguli. unii le-au vrut mai stricte altii mai relaxate. in final a iesit ceva de mijloc care impaca in mare parte pe toate lumea :)

suna descurajant poate...dar e totusi o intalnire bazata pe modelul motoretei si nu e o intalnire public deschisa :)

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Doar de curiozitate intreb: ce intamplare a dus la aparitia acestor reguli?

Care daca ma intrebati pe mine suna descurajatoare.

 

Va salut?

Discutiile interminabile de la fiecare intrunire despre cate V-Stroame au fost versus cate Kawasaki HP2. Cine si-a adus 1 si cine 3 si cine nici un prieten cu alt motor la intrunirea asta.

Ce as vrea sa inteleaga lumea este ca a fost o intrunire monomodel (nu monomarca) dar s-a inchegat ca un grup de oameni faini dintre care unii si-au schimbat motocicletele cu alta marca/model. Dar ei au ramas in grup pentru spiritul grupului.

De aia si acum se numeste V-Stromania & friends.

De ce suna descurajatoare? Daca nu pici sub incidenta niciunuia dintre puncte atunci clar e descurajatoare, atfel... nu inteleg. Daca vrei sa vii la intrunire cu gasca ta de acasa cu care te dai, formata din 10 oameni atunci e descurajatoare si ar fi trebuit ca tu, ca si motociclist, sa gandesti mai mult de atat. Sunt oameni care se chinuie sa organizeze asa ceva fara nici un beneficiu si sa faca sa se simta bine V-Stromerii. De aia nu ma duc la intrunirile de la Varadero sau Tenere. Ca am V-Strom si ma duc doar cu ai mei. M-as simti acolo ca un strain. Dar pot fi altii care nu au acest simt. Asta am vrut sa specific cu regulile astea. Ele ar fi trebuit mai bine zis sa fie un ghid de participare.

 

Cred ca, aceste reguli pe care le consider eu de bun simt, au inceput sa atace spiritul liber al motociclistului.

 

Si la intrebarea "va salut?" nu cred ca iti pot raspunde eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre schimburi mai completezi ceva belray ?

eu in 4 mii de km iarna asta a trebuit sa completez in total 800 de ml la 650 de 5100. Mi se pare total inacceptabil. Schimbu trecut pe la 4 mii am pus 300 de ml si o fu bine, dar acu "pisoarca" mi se pare termenu cel mai potrivit :)

In conditile in care motulul ala "de germania" cu care am adus motoru dupa 2 mii si de km nu a scazut pe gemulet mai nimic.

nu a trebuit niciodata . 800ml e chiar mult. vezi sa nu ai si alte probleme de a trebuit sa completezi asa mult. dar daca zici ca cel original a fost ok...e clar ca ce ai pus tu dupa a fost " ulei de la bunica" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, eu ma incadrez la art.3 din legea promovata prin ordonanta de urgenta :))))

Va marturisesc faptul ca am participat anul trecut pe langa V Stromania si la Teneristi (no'.. avand Supertenere e logic) si la Varaderisti (cunoscandu-l pe Alin Gabor / HD si din dorinta de plimbare si relaxare).

Peste tot oameni faini si distractie, asa ca propun sa nu reeditati problemele contradictorii din anii trecuti. Doar e vorba de relaxare... nu-i asa ?

 

O zi faina si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca am inteles ca ai o sursa buna de palinca prin zona ta...din partea mea esti bine venit chiar daca vii cu bicicleta sau chiar cu barca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Un site din Romania unde se poate comanda Ipone?

Mersi,

Mihai

Eu in zona TM de aici: http://motobikeshop.eu/ (poate au distribuitori si in zona ta).

dar astept de o luna - oricum cred ca exista un singur importator in Ro de la care iau si restul de depozite si apoi vanzatorii.(si in acet moment importatorul nu are).

eu am mers la primul schimb tot pe motul 7100 10w40 (sic!) si mai incolo o sa pun Ipone (sintetic 10w60 - katana).

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am completat nici un gram .folosesc motul 7100 10w50 iar anul asta incerc 5100 15w50.

lasa-l cu 7100 chiar daca e un pic mai scump. poti pune 10w60 in loc de 10w40, 5k km.

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile interminabile de la fiecare intrunire despre cate V-Stroame au fost versus cate Kawasaki HP2. Cine si-a adus 1 si cine 3 si cine nici un prieten cu alt motor la intrunirea asta.

Ce as vrea sa inteleaga lumea este ca a fost o intrunire monomodel (nu monomarca) dar s-a inchegat ca un grup de oameni faini dintre care unii si-au schimbat motocicletele cu alta marca/model. Dar ei au ramas in grup pentru spiritul grupului.

De aia si acum se numeste V-Stromania & friends.

De ce suna descurajatoare? Daca nu pici sub incidenta niciunuia dintre puncte atunci clar e descurajatoare, atfel... nu inteleg. Daca vrei sa vii la intrunire cu gasca ta de acasa cu care te dai, formata din 10 oameni atunci e descurajatoare si ar fi trebuit ca tu, ca si motociclist, sa gandesti mai mult de atat. Sunt oameni care se chinuie sa organizeze asa ceva fara nici un beneficiu si sa faca sa se simta bine V-Stromerii. De aia nu ma duc la intrunirile de la Varadero sau Tenere. Ca am V-Strom si ma duc doar cu ai mei. M-as simti acolo ca un strain. Dar pot fi altii care nu au acest simt. Asta am vrut sa specific cu regulile astea. Ele ar fi trebuit mai bine zis sa fie un ghid de participare.

 

Cred ca, aceste reguli pe care le consider eu de bun simt, au inceput sa atace spiritul liber al motociclistului.

 

Si la intrebarea "va salut?" nu cred ca iti pot raspunde eu.

 

Buna ziua!

 

Imi pare rau pentru greseala de punctuatie trebuia "!", chiar nu am vrut sa sune ca o intrebare, probabil din acest motiv ati sarit asa

in sus, intrebarea mea a fost pur obiectiva, ar fi fost suficient raspunsul lui Sergiu. Am inteles printre randuri ca probabil dumneavoastra va ocupati de organizare

si nu am de gand sa va stric distractia sau intrunirea, pentru ca asa cum ati spus, cred ca m-as simti strain chiar daca am V Strom, asta e, voi va cunoasteti

de atata timp, aveti povestile voastre, plimbarile voastre. Pentru mine descurajant suna "sub incidenta" de parca deja am facut ceva rau.

Si consider ca orice detinator, (nu intamplator) al unui V Strom gandeste ceva peste medie.

 

Inca odata regret greseala de punctuatie.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut pe vremea aceasta nu detineam inca Vstrom. Cochetam cu ideea de vreo 2 ani. Urmaream atat forumul acesta cat si cel de vstromania. Cont aveam doar pe acesta. La inceputul lui aprilie am facut si io rost de cal pe care scre Vstrom. Cochetam cu idea de a merge la vstromania. Era la Vama Veche, eu din Timisoara. Din cauza lucrurlui am stat pana in ultima saptamana. Fara cont pe forumul de Vstromania, pentru ca nu sunt un mare forumist, am facut rost de numarul organizatorilor, i-am sunat, am intrebat daca mai sunt locuri, mi-am facut rezervarea. Apoi am primit numere de telefon atat de la oameni care mergeau din timisoara cat si de la cei din bucuresti.

Nu cunosteam pe nimeni. M-am decis sa ma alatur grupului din bucuresti care mergea spre vama. In benzinarie in bucuresti am intalnit prima oara grupul de vstromisti. Mare mi-a fost mirarea sa ii vad cum toti se cunosc intre ei. Asadar m-am alaturat lor, eu strain, cum probabil te simti tu acum @Flanker. Am ajuns pe bac la dunare. Cineva din grup s-a gandit la noi toti si ne-a impartit cate un sandvici la fiecare. Eu eram plecat de acasa de cu o zi inainte, iar in ziua aia venisem de la pitesti. In toata ecuatia asta am neglijat mancarea si era deja trecut bine de ora pranzului. In acel moment am fost "cucerit" de spiritul grupului. De cand mananc io sanviciuri, nu imi amintesc sa fi fost vreunul care sa imi fi picat mai bine decat acela, atunci, acolo. : )

Ajungem in vama, la cazare. Eu am fost la foarte multe intalniri moto, datorita jobului si stiam in mare ce se intampla la intalnire moto. Imi facusem eu o idee ce inseamna vstromania, dar totusi "motociclisti" nu? Ei, nui asa. Daca ai fost vreodata la vreo intalnire de bikeri, uita tot. Vstromania nu are nimic de aface cu motociclistii sau cu bikerii. Intru eu in curtea pensiunii si peste tot oameni "normali". Pe drum "oameni normali" acolo "oameni normali". Vine cina si la masa mai discut cu unii, altii. Bai frate, unde cucu meu sunt bikerii :))))) astia toti is cu capu. Toti au joburi normale, toti au familii, o mare parte din ei au copii acasa, toti au aceasi pasiune plimbatul cu motocicleta prin toate locurile posibile si imposibile. Da, toti au, sau au avut vstrom, pt ca se stie ca sunt cele mai fiabile : ))))))))).

Bun, vine ziua de plecare acasa. Vazand io grupu de sibieni, asa un pic mai galagiosi, care faceau nota discordanta cu restu ca se intelegeau astia prea bine, timid asa, crezand ca astias cu bisericuta lor si credinta lor, : ), ma duc la ei si ii intreb daca ma primesc si pe mine in grupu lor de intoarcere ca m-as duce la Sibiu, sa dorm acolo in vreun camping, Vraji chiar ma ajuta sa imi gaseasca un campingul. Bun, pe drum inteleg de ce oamenii astia sunt un pic diferiti de ceilalti. Pai cum naiba sa nu fii, cand ei intre ei si cu ei au mai multi km impreuna parcursi, decand am io pe kilometraju de la motor : )))). Din toate astea a se intelege ca sunt oameni faini, da : ) Vine seara si datorita potopului ce se anunta in urmatoarea saptamana, decid pe valea oltului la o pauza de cafea, ca o iau iniante la Sibiu si de acolo ma duc frumos pan la Timisoara. Crezi ca am scapat de gura lor? Vrajii a insistat sa il sun sa ii zic daca ajung cu bine sau nu. Problema sti care e? : ) Nu a insistat pentru ca asa e frumos, a insistat pentru ca devenisem si eu un membru al familiei Vstromania. Am venit acasa, si no, mi-am facut cont pe forumul vstromania, unde acolo toata lumea se cunsoate cu toata lumea : )

iar acu tre sa particip la fiecare vstromanie la care imi permite jobul. Unele nu sunt chiar aproape si imi toaca toti banii : )))))))))))))))

Si cu discutiile inutile pe forumuri, la intalnire erau peste 30 de motoare. Pai oare toti oamenii aia mergeau acolo cu neveste/prietene daca nu se simteau bine ? Ma cam indoiesc.

Deci morala, lasa prejudecatile acasa. vino la intalnire mai ales daca ai Vstrom. Din regulile alea scrise, eu inteleg asa. Esti la prima intalnire vstromania, vino singur cu motoru alaturi de prietena/preieten/nevasta/sot si esti rugat daca ai totusi un prieten bun care nu are inca vstrom sa il lasi acasa, asa pana vezi ce fel de oameni sunt ca apoi la anu sa iti dai seama daca acel prieten de al tau sa incadreaza sau nu in spiritul vstromaniei. Drept sa iti spun toate regulile acestea le-am inteles si eu, anul trecut, fara sa fie scrise undeva, dar facand rezumatul a zeci de pagini de forumuri si de discutii, marea majoritate inutila. Umbland mult prin tara am observat clar ca exista diferente clare de mentalitate si de perceptie a lucrurilor. Oamenii de dincolo de carpati, Sibiu Timisoara, Cluj etc. sunt foarte directi, spun lucururilor pe nume si nu se obosesc sa se faca placuti in cea ce spun. Deci te rog atat pe tine cat si pe ceilalti, dupa ce cititi formularea acestor reguli sa va ganditi bine la ce vor defapt sa zica si nu la formulari de genu incidente si io mai stiu ce. Toata lumea este binevenita si nimeni nu va pleca de la vreo intalnire vstromania cu impresia ca este strain de grup, iar cine pleaca cu aceasta impresie cred ca nu si-a cumparat motocicleta potrivita : )))))))))))))))))))))))))))

 

Iar acum un mesaj pt Vlad. Doc, nu ai de ce sa fi suparat pe Vraji ca a impus aceste reguli. Defapt nu le-a impus el. Aceste reguli exista de ani de zile si au evoluat in bine o data cu familia Vstromania care nu ar fi existat fara ajutorul tau si a celorlalti implicati. Aceasta evolutie fireasca a venit datorita relatiilor interumane si nu avem cum sa o neglijam sau sa o indepartam.

Singuru lucru ce l-a facut Vraji fata de ceilalti organizatori a fost sa le exepuna, clar, pentru toata lumea de la bun inceput, fara sa se citeasca printre randuri si pentru a evita discutiile ulterioare. Ca nu sunt ele formulate placut, e alta discutie, si aici rog pe oricine care se pricepe un pic la limba romana sa le ambaleze intr-un text care defapt spune acelasi lucru, dar care par mai placute auzului atunci cand sunt citite si sunt convins ca Vraji le va edita acolo sa impace pe toata lumea. Din pacate, ca ne convine, ca nu, nu se poate alta regula mai simpla si sigura decat cea a platii. Cine chiar vrea sa participe si nu are bani de platit acum inscrierea, sunt sigur ca va gasii o solutie, poate chiar cu organizatorul, care pana la urma este si el om si intelege. Daca nu ne convine regula banilor, o putem discuta la intalnire, nu pe forum, ca pe viiitor de exemplu sa alocam camere conform random.org, daca lumea este de acord, asa se va proceda pe viitor, dar din ce am vazut eu cam toata lumea agreaza aceasta abordare.

Parerea mea de nou venit, este ca mai bine citesc regulile de la bun inceput decat sa le concluzionez eu dupa ureche printre randuri si oricum atata vreme cat am vstrom pot participa fara nici o problema la intalniri, ba chiar este de dorit ca toti posesorii de vstrom sa participe : )

Sa ne vedem cu bine peste 4 wenduri la deschiderea de sezon, iar apoi in numar mult mai mare in iunie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roman fluviu.

Mersi @cooldeep.

Sa stii ca ai interpretat foarte bine regulile mele. Pentru asta te las sa te dai o tura cu matura mea la V-Stromania.

@Flanker: sper sa nu tragi concluzii pripite referitoare la mine si caracterul meu inainte sa ma cunosti. Daca o faci sa stii ca o faci pe barba ta. :)

PS: sa stiti ca noi ne antrenam sa venim impreuna dar separati si la deschidere si la V-Stromania:
1610898_653283908108803_6662211146810874
Doamna face progrese cu fiecare kilometru si sunt extrem de mandru de asta!
Si nu are Suzuki ci Honda, dar se afla "sub incidenta" punctului 5 si eu "sub incidenta" punctului 4 asa ca suntem in carti. :)
Mai am o intrebare pentru restul lumii: mai e cineva, in afara de mine, care sa fi fost la toate intrunirile?
Ca sa stiu cu cine beau ca am facut aia "7 ani de acasa"!
Editat de vrajitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce greu este sa exprimi ceea de vrei, in scris, voi trageti concluziile pripite, nu eu.

De la o intrebare idioata si o greseala de punctuatie (inerenta de altfel) ati ajuns la

postari lungi ca un curs de facultate.

Asa cum a zis un prieten: "ma retrag in lumea mea, sa-mi cultiv pepenii..."

 

Ma inclin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roman fluviu.

 

Mai degraba Bildungsroman, caci actiunea se centreaza in jurul personajului si anume eu : ))))))))))))))))))))

Merci de oferta cu matura, dar nu prea sunt interesat de a face curatenie :)

Tu sti, la varsta ta, ca cine se aseamana se aduna :), deci progresele ei sunt la fel de normale ca ale tale : )))) Oricum nu te vad bine, daca din cauza ta or sa apara in unele familii al 2 lea motor. Vei fi urat cu spume pt asta toata viata : ))))), dar ti-ai asumat-o deja :)

Am mai zis-o pe aia cu regulile, nu sunt ale tale, sunt ale comunitatii, nescrise pana acu, dar nu prea te pricepi sa le expui frumos : )))) cauta un translator : ))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ vraji: io as fi fost la toate daca nu avea cineva grija sa strice shung- feiu!!! da de baut tot bem ceva. ca e ca si cum as fi fost!!! si in cinstea baltii in care ne-am tavalit la prima intrunire!!!!

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...