Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Intrebare tehnica: am un prieten cu un dl650 care are ceva probleme electrice care apar mai ales dupa ce sta in soare o vreme:

- cand pune cheia pe off ramane bordul aprins cu tot cu becul rosu

- in mers se tot opreste bordul, isi revine face toata treaba aia cu check, iar se opreste si tot asa

 

Idei?

daca se intampla chestii in mers - tind sa cred ca este un comportament care este influentat de vibratii.

daca taie contactul din cheie si bordul ramane aprins - tind sa cred ca are un scurt pe undeva.

as lua schema electrica si as urmari traseele semnalelor de bord.

Am mai scris la un moment dat (desi acum nu imi dau seama daca pe acolo trec aceste semnale) - manunchiul care trece prin dreapta cutiei filtrului de aer, prin spatele releului de incarcare - trece peste o marginea taioasa de la suportul releului - sa nu se fi strapuns izolatia.

 

si da - daca tot face investigatii in zona circuitului electric - luat mufa cu mufa si verificat ca nu are pini corodati - curatit cu spray de contact/wd40 si dat cu vaselina dielectrica pentru izolatie antiumezeala.

ar fi recomandat sa nu mai mearga cu motoreta pana nu identifica problema ca daca are un scurt pe undeva - nu e oki.

 

numai bine,

paul

» Post actualizat in 28 Apr 2015 07:50

Salut,

 

Dintr-o insomnie am desfacut un STVA (nu ala de pe mobra :D) ca sa il inspectez cum functioneaza/curat/ung.

Pe langa faptul ca am belit capatul la un surub de la fluturas (si acum imi ma frec pe cap sa ma gandesc cum sa scot surubul) nu reusesc sa reglez cursa initiala corecta la fluturasii secundari.

Intrebare ajutatoare (ca sa nu ma pun sa dau rezervorul meu jos/filtru aer doar pentru atat desi probabil acolo o sa se ajung):

cand fluturasii secundari sunt inchisi la maxim (surubul de actionare este intr-un capat al cursei) - cele 2 distante A si B sunt identice?

(distantele A si B sunt distantele folosite in instructiunile de sincronizare stva - distanta de la suprafata admisiei pana la capatul fiecarui semi-fluturas).

 

merci,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu problema de mai sus.. dupa ce am facut toate verificarile, masuratorile si curatarile posibile fara nici un succes, am pus bordul meu pe motorul lui si invers.. au aparut aceleasi simptome pe motorul meu, al lui mergea ok cu bordul schimbat. Deci s-a rezolvat problema cu schimbarea bordului.. ma gandesc ca avea ceva crapatura pe pcb sau ceva conexiune care se dilata pe acolo de la caldura si facea figuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ca sa reformulez intrebarea mea de 1 post mai sus - cand A si B sunt la identice - surubul incercuit rotund este la capatul cursei?

daca aveti un dl650 deschis imi salvati o ora de surubarit la carene/cutie filtru diseara ...

 

post-18136-0-25236000-1430220240_thumb.jpg

 

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu problema de mai sus.. dupa ce am facut toate verificarile, masuratorile si curatarile posibile fara nici un succes, am pus bordul meu pe motorul lui si invers.. au aparut aceleasi simptome pe motorul meu, al lui mergea ok cu bordul schimbat. Deci s-a rezolvat problema cu schimbarea bordului.. ma gandesc ca avea ceva crapatura pe pcb sau ceva conexiune care se dilata pe acolo de la caldura si facea figuri.

Desfa bordul si verifica lipiturile de pe placa cu circuite, s-au mai vazut cazuri de lipituri "reci" de fabrica, iar de la vibratii sau cald/frig sa se intrerupa circuitul/circuitele.

Editat de Dkw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ca sa reformulez intrebarea mea de 1 post mai sus - cand A si B sunt la identice - surubul incercuit rotund este la capatul cursei?

daca aveti un dl650 deschis imi salvati o ora de surubarit la carene/cutie filtru diseara ...

attachicon.gifstva.jpg

stima,

paul

Raspuns: da

Este la capatul cursei si fluturasii sunt la maxim inchis + ceva peste (capat). Acel ceva consta intr-o diferenta de 1 - 1.5 mm intre cele doua distante A si B (A>B).

numai bine,

paul

» Post actualizat in 29 Apr 2015 13:18

Salut,

 

Azi sau maine ar trebui sa ajunga piesele de la Vasile.

 

Pentru cei din Bucuresti - un amic va fi in Bucuresti duminica (pentru maraton) cu masina. Ar fi fain ca unul dintre voi sa isi aloce un pic de timp sa se intalneasca cu el. Daca nu aveti o alta varianta mai rapida - astept de la voi un contact cu numar de telefon.

Pentru Timisoara/Arad (xebi - gps mount, emiliano - kit coborare)- rezolvam aici local.

Pentru Cluj (Benny - kit scarite, Hunor - forkbrace) - aveti pe cineva care vine in arad/Timisoara/Lugoj in perioada umatoare? (daca nu - o varianta ar fi sa le pun intr-un plic si trimit la unul dintre voi cu curier - doar sa va hotarati si sa imi dai o adresa/nr tel).

Toate piesele cu exceptia TM/Arad/Cluj - vor pleca la Bucuresti (sper ca nu am uitat pe cineva din alta localitate si la final piesele vor ajunte la bucuresti - daca da, va rog sa dati un mesaj scurt).

 

 

numai bine,

Paul

 

 

xsebi adi2all - bucuresti sorin 666 bucuresti horia long - Bucuresti Csotany (Hunor) - Cluj mihai stancu - Bucuresti emiliano bacosb - Cluj kreator - bucuresti

» Post actualizat in 29 Apr 2015 13:39

PS - cred ca astia de la UPS au asteptat de dimineata sa dau mesaj pe grup ... imediat dupa ce am postat m-au sunat ca am un colet ...si au ajuns.

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi sau maine ar trebui sa ajunga piesele de la Vasile.

 

Pentru cei din Bucuresti - un amic va fi in Bucuresti duminica (pentru maraton) cu masina. Ar fi fain ca unul dintre voi sa isi aloce un pic de timp sa se intalneasca cu el. Daca nu aveti o alta varianta mai rapida - astept de la voi un contact cu numar de telefon.

Pentru Timisoara/Arad (xebi - gps mount, emiliano - kit coborare)- rezolvam aici local.

Pentru Cluj (Benny - kit scarite, Hunor - forkbrace) - aveti pe cineva care vine in arad/Timisoara/Lugoj in perioada umatoare? (daca nu - o varianta ar fi sa le pun intr-un plic si trimit la unul dintre voi cu curier - doar sa va hotarati si sa imi dai o adresa/nr tel).

Toate piesele cu exceptia TM/Arad/Cluj - vor pleca la Bucuresti (sper ca nu am uitat pe cineva din alta localitate si la final piesele vor ajunte la bucuresti - daca da, va rog sa dati un mesaj scurt).

 

 

numai bine,

Paul

Salut,

 

Eu plec maine dimineata din oras si ajung inapoi numai marti. Nu prea stiu pe nimeni care sa fie in zona ta zilele astea dar daca pentru Benny nu e urgent poti trimite la adresa mea, si preiau coletul marti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu plec maine dimineata din oras si ajung inapoi numai marti. Nu prea stiu pe nimeni care sa fie in zona ta zilele astea dar daca pentru Benny nu e urgent poti trimite la adresa mea, si preiau coletul marti.

Pentru mine e ok, atunci ne auzim dupa ce ajung la tine sa ne vedem pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu plec maine dimineata din oras si ajung inapoi numai marti. Nu prea stiu pe nimeni care sa fie in zona ta zilele astea dar daca pentru Benny nu e urgent poti trimite la adresa mea, si preiau coletul marti.

Se pare ca Benny nu are nimic impotriva - da-mi te rog o adresa unde sa trimit forkbrace-ul si kit scarite.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pierzi avionul "intentionat" ,sunt eu prin zona

Bafta

si placa de bord cred ca merge adaptata si pe un 650 cu un cutter ...

 

PS:

duminica vor ajunge in bucuresti (la kreator/Marius):

sorin666 - 2 capace rezervor lichide

horia long - placa bord v+12v dl650

mihai stancu - forkbrace

kreator - placa bord v+12v dl1000

 

La Adi/Ploiesti am expediat azi, mai ramane de rezolvat clujul - astept o adresa de expeditie.

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La Adi/Ploiesti am expediat azi, mai ramane de rezolvat clujul - astept o adresa de expeditie.

 

 

Poti sa mi le trimiti si mie ca vad ca colegu nu a mai intrat azi si zicea ca pleaca din Cluj pana marti, poate nu mai are acces la net - adresa mea o ai, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mi le trimiti si mie ca vad ca colegu nu a mai intrat azi si zicea ca pleaca din Cluj pana marti, poate nu mai are acces la net - adresa mea o ai, nu?

este.

trimit luni (ca azi nu mai prind curierul si maine/poimaine nu lucreaza nici ei).

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta piesa sau cum as putea repara? Nu stiu daca este marimea suportului original, caci oglinzile nu sunt cele stock si asa am cumparat-o. Nu am nici un cunoscut cu vstrom sa pot proba la el surubul de sustinere a oglinzii sa stiu daca este aceeasi marime si pas a filetului, sa iau suportul original...

 

Multumesc anticipat

 

20150502_192149.jpg
Editat de kudd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta piesa sau cum as putea repara? Nu stiu daca este marimea suportului original, caci oglinzile nu sunt cele stock si asa am cumparat-o. Nu am nici un cunoscut cu vstrom sa pot proba la el surubul de sustinere a oglinzii sa stiu daca este aceeasi marime si pas a filetului, sa iau suportul original...

 

Multumesc anticipat

 

20150502_192149.jpg

cel OEM este de 10mm diametru, dreapta are filet spre dreapta (normal) si oglinda stanga spre stanga - sper va imi amintesc bine.

pasul este marunt (1,5).

daca vrei sa repari filetul existent cred ca cea mai potrivita solutie este un kit helicoil pt 10mm:

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezerve helicoil gasesti la bucata la Fabory. Acum numai comandand pe net cu transport platit la curier. Costa cativa lei. Trusa in sine, burghiu si tarod sunt foarte scumpe, cateva milioane. Incearca la un service mai pricopsit care are kitul de reparatie si eventual cumpara doar spirala. Reparatia in sine este max, mult mai buna decat piesa originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leilor, voi va stiti mai bine cu search-ul pe net, asa ca poate ma ajutati sa gasesc si eu o PLACA BORD (ca in poza 3 de la Ivan de mai sus), dar pt. modelul nou de Vstrom L2.

Poate fi si fara gaurile de voltmetru/priza....

 

Danke!

na ca astia s-or miscat:

http://www.adventuretech.biz/auxiliary-shelves-main-page.html

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...