Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Salut , cine stie un mecanic bun sa rezolve troncanitul din furca ? este vorba de un suzuki dl650 2007

 

Hm, mai strange piulita de la jug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie sintetic...se degradeaza mai greu.

10w de la motul mi s.a parut destul de gros ...cam la limita de sus de folosit pentru vstrom. motul (pp ca si altii) au sintetic si 7.5w. cred ca e mai importanta suspensia buna dacat lipsa clank clank care daca ai uleiul schimbat la 2 ani se aude doar la gropi mari si abrupte.

 

stima,

paul

» Post actualizat in 06 May 2016 12:15

ah...am uitat sa zic...zgomotul clank nu are legatura cu stransul/nestransul jugului. daca are legatura atunci trebuie schimbati rulmentii de la jug...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ah...am uitat sa zic...zgomotul clank nu are legatura cu stransul/nestransul jugului. daca are legatura atunci trebuie schimbati rulmentii de la jug...

 

De ce? Nu sunt conici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei OEM sunt cilindrici. Eu am vrut insa sa subliniez ca sunt doua probleme diferite clankul clasic de furca vstrom si un alt zgomot generat de uzura in rulmentii jug. Eu am inteles ca omul a intrebat de clankul clasic care se poate diminua cu un ulei proaspat in suspensie. Daca este a doua cauza generata de uzura in rulmenti se rezolva prin inlocuire (recomandat conici). Strangerea jugului nu prea ajuta in nici unul dintre cele doua cazuri...doar in cazul 3 cand rulmentii au fost stransi prost.

 

stima,

paul

 

 

 

De ce? Nu sunt conici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis asta din propria experienta. La un Tenere am inceput sa am un troncanit in furca fata. Am comandat bucse de frictiune (cuzineti), simeringuri de ulei si ulei, crezand ca s-au uzat treburile prin telescoape. Cand sa dau jos furca, am vazut ca pur si simplu avea joc in jug.

Nu am stiut ca la VStrom exista un zgomot specific in telescoape si nici ca jugul are rulmenti cu bile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intru in randul vostru. Mai exact, caut sa cumpar un V-Strom mare. M-am gandit sa postez aici poate stie cineva vreunul sau exista un vanzator indecis care nu l-a pus inca la vanzare. As vrea an minim 2004, buget 3000 si eventual cateva sute de euro. Daca stie cineva ceva, apreciez un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune arcuri mai tari si ulei mai gros si furca nu va mai plonja asa de mult si nici cloncani.

 

Salut , cine stie un mecanic bun sa rezolve troncanitul din furca ? este vorba de un suzuki dl650 2007

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intru in randul vostru. Mai exact, caut sa cumpar un V-Strom mare. M-am gandit sa postez aici poate stie cineva vreunul sau exista un vanzator indecis care nu l-a pus inca la vanzare. As vrea an minim 2004, buget 3000 si eventual cateva sute de euro. Daca stie cineva ceva, apreciez un PM.

daca mai puneai 1500e ti-l vindeam pe al meu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intru in randul vostru. Mai exact, caut sa cumpar un V-Strom mare. M-am gandit sa postez aici poate stie cineva vreunul sau exista un vanzator indecis care nu l-a pus inca la vanzare. As vrea an minim 2004, buget 3000 si eventual cateva sute de euro. Daca stie cineva ceva, apreciez un PM.

http://olx.ro/oferta/suzuki-vstrom-ID5qX2s.html#19b3acfcbe

 

poate te mai interesaza

 

Spor la cumparat

» Post actualizat in 08 May 2016 19:33

http://olx.ro/oferta/suzuki-vstrom-ID5qX2s.html#19b3acfcbe

 

poate te mai interesaza

 

Spor la cumparat

sau asta

 

/index.php?/topic/736670-vand-suzuki-v-strom-1000/

Editat de piffi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai puneai 1500e ti-l vindeam pe al meu :))

Mai pun daca-i din 2009 :P

 

http://olx.ro/oferta/suzuki-vstrom-ID5qX2s.html#19b3acfcbe

 

poate te mai interesaza

 

Spor la cumparat

» Post actualizat in 08 May 2016 19:33

sau asta

 

/index.php?/topic/736670-vand-suzuki-v-strom-1000/

Primul e fain, cam out of budget, dar deh, e 2006 :D . Al doilea e vandut din pacate.

 

Momentan am gasit asta http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=623205&selpic=0&zoom=1#foto numai ca nu raspunde omul la telefon, si pe net nu vrea sa zica ce km are in bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , cine stie un mecanic bun sa rezolve troncanitul din furca ? este vorba de un suzuki dl650 2007

Da o fuga pe la mine sa vedem de unde troncane. Chiar si ala din furca se poate elimina aproape complet din ulei si o revizie corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pun daca-i din 2009 :P

 

Primul e fain, cam out of budget, dar deh, e 2006 :D . Al doilea e vandut din pacate.

 

Momentan am gasit asta http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=623205&selpic=0&zoom=1#foto numai ca nu raspunde omul la telefon, si pe net nu vrea sa zica ce km are in bord.

am studiat putin anuntul si sa stii ca pare ar fi ok la cum arata ...asta daca nu a fost revopsit ,,,,si 50 mii daca are si nu are probleme ceva la motor io zic ca ar merita ,,

 

Te decizi tu cumva

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pun daca-i din 2009 :P

 

Primul e fain, cam out of budget, dar deh, e 2006 :D . Al doilea e vandut din pacate.

 

Momentan am gasit asta http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=623205&selpic=0&zoom=1#foto numai ca nu raspunde omul la telefon, si pe net nu vrea sa zica ce km are in bord.

la naiba. al meu e doar din 2008 :)

 

nu trebuie sa te grabesti. poate ai noroc si gasesti o motoreta buna.

cand ai zis ca vrei de 1000 am uitat sa te intreb daca stii cat consuma si daca stii care sunt problemele clasice ale miarului ? . mai bine sa stii de acum in ce te bagi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la naiba. al meu e doar din 2008 :)

 

nu trebuie sa te grabesti. poate ai noroc si gasesti o motoreta buna.

cand ai zis ca vrei de 1000 am uitat sa te intreb daca stii cat consuma si daca stii care sunt problemele clasice ale miarului ? . mai bine sa stii de acum in ce te bagi.

O iau lejer da' ma mai apuca din cand in cand ca tot trece din sezon si n-am cu ce sa ma dau. M-am documentat rezonabil, zic. Consumul nu prea mi-e criteriu, de-aia nu vreau 650 ca nu-mi place sa merg la consum. Alte probleme inafara ca e mai grea nu prea stiu. Is incapatanat in draci ca nu vreau sa verific starea drumului la ture lungi da' nu vreau sa fac nici compromis la putere pentru asta. Si-mi place cu doua tobe sub coor :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci esti pregatit.cat de cat :D

vad ca ai trecut la profil FZ6. daca asta ai avut inainte o sa-ti placa si v-stromul. miarul are oleaca mai mult cuplu decat FZ-ul iar ca viteza sunt comparabile. iar la consum sunt asemanatoare chiar cu un mic avantaj la v-strom la viteze mari. la 200kmh FZ-ul papa si 12l/100km. eu la v-strom mai mult de 8.5 n-am avut oricat am tras de el (si am avut zile cand ma plictiseam pe autostrada si sub 180 nu-l lasam ).

sa nu te sperie trancanitul ambreiajului la anumite turatii. o sa iti dea impresia ca urmeaza sa crape motorul dar nu e asa :) . eu am rezolvat problema asta mai mult de curiozitate nu ca ar fi fost neaparat necesar.

spor la cumparaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci esti pregatit.cat de cat

vad ca ai trecut la profil FZ6. daca asta ai avut inainte o sa-ti placa si v-stromul. miarul are oleaca mai mult cuplu decat FZ-ul iar ca viteza sunt comparabile. iar la consum sunt asemanatoare chiar cu un mic avantaj la v-strom la viteze mari. la 200kmh FZ-ul papa si 12l/100km. eu la v-strom mai mult de 8.5 n-am avut oricat am tras de el (si am avut zile cand ma plictiseam pe autostrada si sub 180 nu-l lasam ).

sa nu te sperie trancanitul ambreiajului la anumite turatii. o sa iti dea impresia ca urmeaza sa crape motorul dar nu e asa :) . eu am rezolvat problema asta mai mult de curiozitate nu ca ar fi fost neaparat necesar.

spor la cumparaturi

 

Asta pe scurt :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,,,,as vrea sa-mi achizitionez un set de proiectoare ,,,daca aveti ceva idei sa ma ajutati cu un model,,,,dar nu din acelea scumpe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,,,,as vrea sa-mi achizitionez un set de proiectoare ,,,daca aveti ceva idei sa ma ajutati cu un model,,,,dar nu din acelea scumpe

Salut. Iti recomand http://www.bestride....umeni-12cm.html

Trebuie facut separat un suport de prindere dar de luminat sunt forte OK

Editat de AS25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut. Iti recomand http://www.bestride....umeni-12cm.html

Trebuie facut separat un suport de prindere dar de luminat sunt forte OK

Sunt interesante ..le-am vazut pe un motor puse dar mi se par cam prea late si eu an distanta cam mica unde as vrea eu sa le montez.

 

ar mai fi post-78682-0-05613700-1437556604_thumb.j

» Post actualizat in 12 May 2016 08:17

Sunt interesante ..le-am vazut pe un motor puse dar mi se par cam prea late si eu an distanta cam mica unde as vrea eu sa le montez.

 

ar mai fi post-78682-0-05613700-1437556604_thumb.j

se gasesc si varianta cu o singura faza??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ieri in timpul unei plimbari am intampinat o problema: voblajul.

M-a mancat in f*nd sa alerg motocicleta un pic: Eu + topcase(gol), cauciucuri Anakee 3(merg cu ele de peste 2 ani) si pentru prima oara ... am intalnit fenomenul voblajului.

Mergand anul trecut cu prietena in spate + topcase ... nu am intampinat aceasta problema...

 

Am verificat presiunea in roti si este in regula... sa fie topcase-ul de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...