Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Nu o las afara, am eu fixul meu. Cu husa, indiferent de care, face condens. Si condensul nu face bine la instalatia electrica. Si daca tot am posibilitatea sa-l bag in hol (pe unde nici nu intru, e intrare separata), de ce sa-l las sa-l bata ninsoarea/vantul/ploaia? Oricum ii scot toata benzina din rezervor si curat bine totul, dupa care acesta va sta in camara, la o temperatura pozitiva constanta. Anul viitor fac o prelungire la garaj de 2x4 m si o sa il bag acolo, dar rezervorul tot in camara il voi aduce.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o las afara, am eu fixul meu. Cu husa, indiferent de care, face condens. Si condensul nu face bine la instalatia electrica. Si daca tot am posibilitatea sa-l bag in hol (pe unde nici nu intru, e intrare separata), de ce sa-l las sa-l bata ninsoarea/vantul/ploaia? Oricum ii scot toata benzina din rezervor si curat bine totul, dupa care acesta va sta in camara, la o temperatura pozitiva constanta. Anul viitor fac o prelungire la garaj de 2x4 m si o sa il bag acolo, dar rezervorul tot in camara il voi aduce.

Luciane, lasa fixurile, au aparut mobile de ceva ani. :)

Vad ca esti din Piatra Neamt, frumoase meleagurile de sub Pietricica. Nu e mai indicat sa-i iei niste cauciucuri cu crampoane, mai uzate, sa-i pui cuie si sa te dai pe gheata si zapada toata iarna?

» Post actualizat in 15 Nov 2016 19:01

Luciane, lasa fixurile, au aparut mobile de ceva ani. :)

Vad ca esti din Piatra Neamt, frumoase meleagurile de sub Pietricica. Nu e mai indicat sa-i iei niste cauciucuri cu crampoane, mai uzate, sa-i pui cuie si sa te dai pe gheata si zapada toata iarna?

post-88469-0-87664200-1479236454_thumb.jpgpost-88469-0-92840500-1479236442_thumb.jpg

» Post actualizat in 15 Nov 2016 19:05

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau in Piatra, ci intr-o localitate de pe langa Hanu Ancutei. Sincer nu prea ma tenteaza sa ies iarna cu motorul, tin la sanatatea mea (am reumatism, frigul nu imi prea prieste). Si tin si la oasele mele, le prefer intregi. Am luat motorul pentru plimbari, nu pentru scamatorii.

Jucaria o sa stea cuminte iarna asta, iar eu o sa mai mesteresc cate ceva pe langa ea, la adapost de vant si zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-strom versiunea 2017- poze spion?


» Post actualizat in 16 Nov 2016 17:10

O chestie care-mi sta pe chelie (la figurat, ca am coama deasa): ceva reduceri de BF- ponturi si indicatii? Ca as fi in cautare de cizme de touring si vreun top-case de 35-49 litri.


» Post actualizat in 16 Nov 2016 17:10

Poate si un set de cauciucuri...


» Post actualizat in 16 Nov 2016 20:06

Ma uit la clipul asta, prea periculos suna esapamentul... Nu ma mai satur. Vine ea primavara si ma delectez si eu cu oleca de grohaiala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-strom versiunea 2017- poze spion?

» Post actualizat in 16 Nov 2016 17:10

O chestie care-mi sta pe chelie (la figurat, ca am coama deasa): ceva reduceri de BF- ponturi si indicatii? Ca as fi in cautare de cizme de touring si vreun top-case de 35-49 litri.

http://motodiscount.ro/CIZME-MOTO-TCX-TRACK-EVO-WP-42

http://motodiscount.ro/GHETE-MOTO-TCX-X-FIVE-WP-42

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cauciucuri, baga un ochi si pe la astia! Au reduceri mari. Eu am luat fata cu 190 de lei.

 

http://www.anvelopemoto.eu/anvelope-motocicleta-si-scuter/?:=&sort_=&amp=&currency=RON&features_hash=2-26.3-39.25-706

 

Problema e ca trebuie sa astepti vreo doua saptamani, dar presupun ca nu te grabesti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ei am luat un Street pentru ER5. Nu e grabă.

» Post actualizat in 18 Nov 2016 15:51

Nexam reduceri la gume, sa-mi dau palme. Asta e, asteptam. Azi au plecat spre mine crash-bars-urile, mai tarziu ma apuc de comandat de la vecinii chinezi alarma, semnalizatoare, deflector, suport telefon, maneta cruise control, ham relee etc. De BF i-am luat sotiei SSD, mie mi-am luat doar un... energizant si espresso astazi. Soarta...

» Post actualizat in 18 Nov 2016 17:56

Gata comanda! Poate pana de Craciun ajunge, sa le pun sub brad. Pardon, sub motor :D.

» Post actualizat in 18 Nov 2016 18:32

Ceva de ajutor pe viitor

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Bai fratilor, nu aveti idee de un set de jante second de vanzare pt un strom de 650?

Vreau sa ma bag mai mult pe off si as vrea inca un rand de roti cu gume de aratura pe care sa le schimb eu cu cele de sosea!

Si inca ceva, cam cat ar fi o pereche de jante?

Multzam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut!

 

Treaba e în felul următor: anul trecut am intenţionat să rectific oala de ambreiaj în Anglia (DL 1000, evident), dar am renunţat pentru că tipul cerea prea mult (nu îmi amintesc exact, dar parcă era vorba de 200 sau 250 lire, la care se adăugau transportul şi transferul banilor) şi obiectul nici nu era foarte prost.

Un prieten, tot vestromist, a luat zilele astea legătura cu omul (John Sykes alias Sharealike), un inginer care a rectificat, probabil, peste o sută de oale din toată lumea (am înţeles de la el că a avut clienţi şi din România) şi care i-a zis că pentru două bucăţi lasă la 340 lire, iar pentru mai multe, ceva mai mult. Prietenul meu are un prieten în Anglia, iar oalele şi banii i-ar fi trimise acestuia cu autobuzul. Costuri suplimentare ar fi poşta din Angia până la meseriaş şi înapoi şi un ciubuc la şoferul de autobuz. Meseriaşul a zis că pentru două bucăţi durează două săptămâni.

 

Deci ideea ar fi, cu cât mai mulţi, cu atât mai bine şi atunci, dacă sunteţi şi alţii interesaţi, sunaţi la 0771500123, Gabi (vestromistul care se ocupă de toată treaba administrativă). Pentru a fi expediate în Anglia, oalele ar trebui să ajungă la Dej.

 

Cine nu ştie, se poate informa despre meseriaş aici:

 

http://www.vibefreev.com/

http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,11745.600.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ei am luat un Street pentru ER5. Nu e grabă.

» Post actualizat in 18 Nov 2016 15:51

Nexam reduceri la gume, sa-mi dau palme. Asta e, asteptam. Azi au plecat spre mine crash-bars-urile, mai tarziu ma apuc de comandat de la vecinii chinezi alarma, semnalizatoare, deflector, suport telefon, maneta cruise control, ham relee etc. De BF i-am luat sotiei SSD, mie mi-am luat doar un... energizant si espresso astazi. Soarta...

De ce ai vrea sa pui alarma pe ea???? Cred ca in toata lumea s-au furat 10 Vstroame. :))) La noi nu place la hoti. Mari si urate. Si fara piata de desfacere pise sau alte alea....prea ne stim toti intre noi. :D

A mea a zacut o saptamana cu cheile infipte in topcase in fata blocului.

Plus ca descarca bateriile daca sunt naspa alarmele. Mai bine un Gps-traker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru manopera si efectul ei, modificarea merita fiecare lira!

Vă salut!

 

Treaba e în felul următor: anul trecut am intenţionat să rectific oala de ambreiaj în Anglia (DL 1000, evident), dar am renunţat pentru că tipul cerea prea mult (nu îmi amintesc exact, dar parcă era vorba de 200 sau 250 lire, la care se adăugau transportul şi transferul banilor) şi obiectul nici nu era foarte prost.

Un prieten, tot vestromist, a luat zilele astea legătura cu omul (John Sykes alias Sharealike), un inginer care a rectificat, probabil, peste o sută de oale din toată lumea (am înţeles de la el că a avut clienţi şi din România) şi care i-a zis că pentru două bucăţi lasă la 340 lire, iar pentru mai multe, ceva mai mult. Prietenul meu are un prieten în Anglia, iar oalele şi banii i-ar fi trimise acestuia cu autobuzul. Costuri suplimentare ar fi poşta din Angia până la meseriaş şi înapoi şi un ciubuc la şoferul de autobuz. Meseriaşul a zis că pentru două bucăţi durează două săptămâni.

 

Deci ideea ar fi, cu cât mai mulţi, cu atât mai bine şi atunci, dacă sunteţi şi alţii interesaţi, sunaţi la 0771500123, Gabi (vestromistul care se ocupă de toată treaba administrativă). Pentru a fi expediate în Anglia, oalele ar trebui să ajungă la Dej.

 

Cine nu ştie, se poate informa despre meseriaş aici:

 

http://www.vibefreev.com/

http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,11745.600.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Bai fratilor, nu aveti idee de un set de jante second de vanzare pt un strom de 650?

Vreau sa ma bag mai mult pe off si as vrea inca un rand de roti cu gume de aratura pe care sa le schimb eu cu cele de sosea!

Si inca ceva, cam cat ar fi o pereche de jante?

Multzam.

e 840 de oiuro o janta de spate noua si 660 aia de fata. :((( O sa caut eu sa vad daca mai am ceva. Spate cred ca da. Fata mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru manopera si efectul ei, modificarea merita fiecare lira!

Spune-mi, te rog, dacă vorbeşti din experienţă proprie, iar în caz afirmativ, cum s-a comportat/se comportă în timp. Eventual câţi km ai făcut de la modificare.

 

Mulţumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e 840 de oiuro o janta de spate noua si 660 aia de fata. :((( O sa caut eu sa vad daca mai am ceva. Spate cred ca da. Fata mai greu.

pffffffff, cam multicel. Am gasit ceva pe olx dintr-o dezmembrare dar tipul zice ca janta fata e indoita

» Post actualizat in 21 Nov 2016 19:13

pffffffff, cam multicel. Am gasit ceva pe olx dintr-o dezmembrare dar tipul zice ca janta fata e indoita

voi cum procedati in cazul in care intentionati sa va bagati in noroaie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă un pas...

Pare un pic firav, vopseaua sărită pe alocuri, bucșa are ceva joc, trebuie ceva mai bun. Prețul e decent, montez totul abia după ce iau gumele, care am impresia că vor fi Anakee 2, ca să pot ieși ocazional și pe vreun forestier light. Oricum nu țin mult, dacă Tourance de 6 ani nu m-au trântit, niște gume mai bune și noi nu vor fi chiar rele. Mă bătea gândul și la Haidenau K60, dar nu prea vreau vibrații, așa că niște 80/20 vor fi relativ ok, nu cred că mă țin două sezoane, deși ar fi fain. Scump să ai motor și să mai ai și grijă de el. De 150 lei îmi iau rulmenți pentru jug + manoperă. Nu că aș fi zgârcit, dacă nu sunt mulțumit mă bag pe ceva mai bun după ce trec prin astea. Gumele actuale merg la gunoi imediat ce scot roțile.

» Post actualizat in 21 Nov 2016 20:59

Hmm, barele sunt Kappa. Să fie de încredere? Oricum calitatea e sub Givi, eu credeam că asta am comandat. Sper să nu fie nevoie de ele decât pentru montaj proiectoare.

post-92464-0-09406900-1479756694_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Givi si Kappa sunt la fel. aceeasi fabrica acelasi patron aceeasi calitate. Sunt cele mai ok dintre toate. Sau un home made facut cu simt de raspundere.

Anakee 2 nu a fost si nu va fi niciodata peste Tourance. Testate si paratestate si pe off si pe strada. Prea mult siliciu cand da caldura devin alunecoase, bune numai cu temperaturi medii. Pe off aluneca ca dracu cu designul ala triunghiular si se incarca imediat. Mult mai bune caramelele de la Tourance. Am fos cu ele si pe pista. Aceeasi senzatie de alunecacios la spate fata de Tourance care da o senzatie de stabil mult mai buna. Dupa 6-8000 km incep sa vibreza si sa fie zgomotoase. Cu Tourance eu am facut circa 25-28 la fiecare schimb (5 seturi), la 28000 erau slik (au fost minunate pe pista :))) ) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabio, merci de lămuriri, stau mai liniștit în legătură cu barele Kappa.

Cât despre gume, chiar am observat la Tourance, deși îs de pe vremea lui Ceaușescu, că se țin frumos pe asfalt, exceptând frână spate agresivă. Iarna e lungă, așteptăm reduceri la gume. Și coletele de la chinezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi, te rog, dacă vorbeşti din experienţă proprie, iar în caz afirmativ, cum s-a comportat/se comportă în timp. Eventual câţi km ai făcut de la modificare.

 

Mulţumesc!

Da, vorbesc din experienta mea, am modificat oala de ambreiaj dupa metoda englezului, am peste 15000 km, e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...