Sari la conținut

rateuri intentionate in mers


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sunt curios daca rateurile alea care se lasa cu flacari pe toba , provocate fiind de intreruperea scanteii in mers cu motorul in viteza , afecteaza motorul ?

 

deloc!

 

uneori e posibil sa iasa o biela prin blocu' motor, da' asta se repara usooor.

 

in rest totul e ok

 

drive safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deloc!

 

uneori e posibil sa iasa o biela prin blocu' motor, da' asta se repara usooor.

 

in rest totul e ok

 

drive safe!

Corect, unii "rideri" prefera schimbul periodic al bielelor in locul schimbului de ulei. Cica ar fi mai ieftin :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista sansa sa-ti sara siguranta la vreo supapa care apoi cade in cilindru si de aici iti dai seama si tu ce se poate intampla.....

Scrisese unu mai demult pe aici ca a patit faza asta la un R6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiti ce usor sar sigurantele supapelor la socuri aplicate unde trebuie, si pacanelele chiar asta fac.

In rest e OK. Keep up the poc poc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiu eu unu' care n-a reusit sa-si beleasca motoreta in 2 ani prin super-forje si a reusit in 2 minute prin poc-poc-poc. Motorul a necesitat RK sanatos. Nu dau nume, nu dau marci. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corectati-ma daca gresesc ,insa eu stiam ca se pot deforma supapele de la asemenea ghidusii ..

 

Nu gresesti, se deformeaza... mai ales cand le piseaza pistonul, care la randul sau dup-aia se face muci. :D Radem noi dar nu e de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

benzina nearsa spala camasa pistonului de pelicula de ulei de acolo rezulta restul de probleme.....cu cat se da mai mult rateuri cu atat viata motorului se scurteaza, nu e obligatoriu sa iasa biela prin blok`shor :D

asa ca cei care nu tin o mobra mai mult de 2-3 ani si incalta pe altu`.....sau nu tin la mobra lor...sporeanu la pocneli

no offence

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

benzina nearsa spala camasa pistonului de pelicula de ulei de acolo rezulta restul de probleme.....cu cat se da mai mult rateuri cu atat viata motorului se scurteaza, nu e obligatoriu sa iasa biela prin blok`shor :D

asa ca cei care nu tin o mobra mai mult de 2-3 ani si incalta pe altu`.....sau nu tin la mobra lor...sporeanu la pocneli

no offence

Mai, si eu care am fost facut de (cuvant urat) cind am deschis un topic in care scriam ca-n Romania bataia de joc la adresa motoarelor e la ordinea zilei, si ca multi cumpara motor TOCMAI pentru a-si bate joc de el si a-l pasa mai departe cu un text gen "motor super-ingrijit" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, si eu care am fost facut de (cuvant urat) cind am deschis un topic in care scriam ca-n Romania bataia de joc la adresa motoarelor e la ordinea zilei, si ca multi cumpara motor TOCMAI pentru a-si bate joc de el si a-l pasa mai departe cu un text gen "motor super-ingrijit" :P

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

mie-mi plac filmuletele de la intruniri, in care se dau forje la motoare, pana pe la o bucata de noapte si apoi se vand ca motoare ingrijite. :P

ar trebui facut un topic cu motoare din astea "ingrijite" de care sa se fereasca lumea. ca filmulete sunt, slava Domnului (inclusiv numerele de inmatriculare ale motoarelor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi plac filmuletele de la intruniri, in care se dau forje la motoare, pana pe la o bucata de noapte si apoi se vand ca motoare ingrijite. :D

ar trebui facut un topic cu motoare din astea "ingrijite" de care sa se fereasca lumea. ca filmulete sunt, slava Domnului (inclusiv numerele de inmatriculare ale motoarelor)

 

 

Exact, sa se faca un astfel de topic, eu vin cu ceva filmari....apropos, sunt de 3 tipuri "pacanelele": 1 din gaz blana, 2 din gaz blana + intreruperea contactului si 3 din mers, luat contact si apoi pus...

Editat de BodoR1redline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi plac filmuletele de la intruniri, in care se dau forje la motoare, pana pe la o bucata de noapte si apoi se vand ca motoare ingrijite. :P

ar trebui facut un topic cu motoare din astea "ingrijite" de care sa se fereasca lumea. ca filmulete sunt, slava Domnului (inclusiv numerele de inmatriculare ale motoarelor)

asta chiar e o idee buna. la intalniri ar trebui facute poze cu aia care se imbata si folosesc motoarele pe post de petarde toata noaptea. ar trebui facut chiar un topic separat cu "motoare care merg si arata impecabil" :baubau: ca sa stie viitorii posesori la ce exceleaza motoru' ala si cum sa-l intrebuinteze mai bine.

bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 2t ce se poate farma ?

2 T este tot ansamblu motor,adica piston,biela,etc.deci riscul este tot ala.

 

PS:ar fi bun topicul cu "criminalii"de motoare :D care se vand apoi ca impecabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
deloc!

 

uneori e posibil sa iasa o biela prin blocu' motor, da' asta se repara usooor.

 

in rest totul e ok

 

drive safe!

AÂş vrea să mi se explice Âşi mie care este "mecanismul" prin care biela sare prin blocul motor în asemenea cazuri.

 

mai crapa si cate un piston !!

Valabil Âşi pentru tine! Cum crapă pistonul?

 

Exista sansa sa-ti sara siguranta la vreo supapa care apoi cade in cilindru si de aici iti dai seama si tu ce se poate intampla.....

Scrisese unu mai demult pe aici ca a patit faza asta la un R6.

ÂŞi, valabil si pentru tine. Cum sar siguranțele de la supape?

Editat de mariion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AÂş vrea să mi se explice Âşi mie care este "mecanismul" prin care biela sare prin blocul motor în asemenea cazuri.

mecanismul de ejectare al bielei in cazuri de urgenta.

 

Valabil Âşi pentru tine! Cum crapă pistonul?

poc

 

ÂŞi, valabil si pentru tine. Cum sar siguranțele de la supape?

in toate partile

 

 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...