Sari la conținut

si politistii o patesc uneori


webber
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

politistii de la rutiera ne-au spus la spital ca "asa va trebuie! f bine, ca ne-am saturat de voi si de scuteristi"

Adica urasti polistii prin generalizare pentru ca unii dintre ei urasc motoclistii prin generalizare. Dasteapta lu tati :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no vezi, tocmai asta-i buba : "si-a ales prost rau peste cine sa dea".

adica daca dadea cu jeepu peste prapaditu de mine, existau toate sansele ca baietii cu uniforma sa rezolve problema altfel decat ar fi normal.

sa mute trecerea de pietoni, de exemplu.

 

si cine a patit asta si "a murit cu dreptatea in mana", poti sa-l intelegi de ce nu iubeste si respecta uniforma "aia".

 

aici ai dreptate deplina.

 

Din partea mea ii urez numai bine bikerului (pentru ca asta este pentru noi nemtenii, unul dintre noi si va fi mereu tratat cu respect), si insanatosire grabnica. Nemultumiri avem cu totii macar una atunci cand vine vorba de politisti. Dar ei sunt oameni care ocupa aceste posturi; deci prin urmare au fel si fel de caractere si personalitati. Unii fac exces de zel, altii doar aplica legea, altii sunt corupti, altii dintre ei au ciuda pe cei care incearca sa ii corupa, etc. Sunt fel si fel de politisti asa cum sunt fel si fel de motociclisti, de tiristi, de conducatori de masini 4x4, de femei la volan sau pe motor.

Nu o mai lungesc.

Insanatosire grabnica si numai bine bikerului si politistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orf, una e sa solutioneze o lucrare inainte de termenul legal si alta e sa ,,aiba dreptul sa-si aleaga clientii½, asa cum ai spus in prima postare, la care ti-a raspuns ssss, chestie care ar fi ilegala pana in maduva oaselor.

 

in alta ordine de idei, mi se pare absurd ca un topic despre accidentul urat patit de un motociclist, care intamplator este si politist, a devenit un loc de aruncat cu rosii in politisti versus in aia care-i apara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf vezi ca treaba cu mutatul trecerii nu e un mit...chiar s-a intamplat.

 

Poti demonstra acest lucru? Prin orice mijloc de proba? Fie el omologat sau nu? Ma refer aici la inregistrari video, poze, schite sau orice fel de schematica cadastrala? Puncte topografice fixate de firmele de marcatori? Hai sa vorbim sa ne aflam in treaba ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta prostie :

" Hai sa uram politistii "

Pentru ce ? Pentru ca se da gaz cu nesimtire ? Ca trag pe dreapta si baga fiola`n gura ? Ca iau permise pentru neacordare de prioritate la pietoni si masini ? Ca nu merge un far s`au un stop pe frana ? Astea le vedeti voi motive pentru care sa urasti pe cineva? Peste cati politisti ati dat voi si ati avut casca in cap iar ei v`au amendat pentru ca nu purtati ? Peste cati politisti ati dat care sa va amendeze pentru 50 km/h in localitate ori cat p` mea scria pe indicatorul ala si ati respectat ? Cand vedeti la tv ca un sofer beat a zdrobit pe nu stiu care , ca era beat ? tare mai sar toti in sus dar cand da ca au luat 10 permise pentru alcool intr`o zi nu v`ati bucura ca aia ar fi putut fi 10 criminali pe acea zi . FOARTE FRUMOS !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferente ce ce o fi el politist parasutist navigator pe mari - era omul pe motocicleta - deci este din "rasa" noastra

faptul ca era pe pe suza lui in timpul liber si nu pe cele de politie - il face si mai mult "din rasa noastra"

 

multa sanatate motociclistului

 

- si nu cred ca politistul a dat o amenda unui motociclist (pe nedrept) - doar pentru simplu fapt ca este motociclist sau nu a inchis ochii pentru unii din noi - la erori minore

 

- fapt intamplat - era sa ma faca unu muci pe splaiul independetei anul trecut in dec - un motopolitist ( am aflat a doua zi) in masina a vazut toata intamplarea - a venit intre noi iar retardul cu yaris-ul lui s-a ales cu 30 zile suspendare pentru neacordare de prioritate - a doua zi la sectie dadeam declaratie - la rugamintea militatinului sa nu faca ala contestatie - ca nu isi recunoscuse vina pe loc; si omul imi zicea :" Te vazusem de ceva vreme si vroiam sa vad care iti taie calea" - era coleg cu motopolitistul lovit (fractura de bazin) de un alt SUV care a intors pe linie dubla

 

de cate ori nu mi-a facut polita loc sa trec ... in fata lor; trafic - se statea pe loc - a avut bun simt si mi-a facut loc ... cu toate ca ma suiam calare pe banda continua si trebuia sa fac slalom printre masinile oprite la stop - asa fac si motopolitistii (cel putin la cora lujerului)

 

nu va bucurati aiurea ca e politist ... era pe 2 roti ca si noi

 

asfalt uscat si fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

disney, creca nu intelegi obiectul sondajului pe care l-ai citat: nu era vorba despre care este cea mai corupta institutie, ci care institutie este perceputa ca fiind cea mai corupta de catre populatie (un esantion al ei, de fapt). care populatie poate fi puternic influentata de mass-media. sau poate ca nu este. oricare dintre cele doua ipoteze e cea corecta, ideea e ca n-ai de unde sa stii, iar sondajul ala este irelevant privitor la situatia de fapt reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era omul pe motocicleta - deci este din "rasa" noastra

 

Sincer eu nu fac parte din rasa voastra de maimutareli pe forum :bounce:

 

Poate voi nu ati vazut tot contextul lui disney, dar si mie imi pare bine ca dat peste el o masina...vreti sa o luam cu inceputu?

 

Pai hai sa purcedem :

 

Cine da permise pe bani si genunchi? Mama mare? POLITIA!!! Bingo!

Tare as vrea sa fie ala cu Jeepanu unu care a luat permisu pe genunchi de la tot un mare mahar d-asta - sef de politie rutiera, etc...tocmai sa vada si el cum este cu noi pe 2 roti. Chiar daca el va trage doar fizic...va spune je, ca sunt destui trepadusi care-l pupa in poponeata pentru o promovare si vor face treaba pentru el. Declaratii, hartii...etc. Doar e sefu nu?! Pacat de treaba asta...sa vada si el cum e sa alergi prin instante pentru dreptate...dar pentru el se va face in 2 timpi si 3 miscari. Sunt cazuri cu decesuri care nu sunt rezolvate nici pana in ziua de azi, dar pentru sefu politiei rutiere? TOATA STIMA!!! In 2-3 zile s-a rezolvat tot. O sa vedeti voi, iar asta este dupa parerea mea un abuz de functie, dar cine va vedea? Nimeni...ca asa este la noi in tarisoara.

 

Macar sa vada exact cum sta treaba pe soselele Romaniei...poate e un semn de alarma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intriga ipocrizia unora care pe de o parte vor ca politia sa sprijine motociclistii in actiunile lor de promovare a existetei motociclistilor in trafic (cele mai multe tampite, prost realizate, care merita prezentacel mult a portarului de la politie nu a comisarului Ciocan, sambata...in soare ..aiurea), iar pe partea cealalta bucuria tampita ca a fost lovit un comisar de politie. Im plus comparatia comisar de politie vs militianul care sa presupunem ca a facut un abuz...e total nepotrivita.

Am mai spus, consider ca dintre toate institutiile statului, politia cea la care se observa cea mai mare schimbare in bine(daca nu si singura institutie), iar celor care se plang de abuzuri le transmit ca "se mai uita si la om"

Asfalt uscat....si rusinica unora ptr posturile de aici.

 

PS: nu lucrez in politie,nu am prieteni in politie, rude etc si nici macar nu-mi sunt dragi. Dar cred ca trebuie dat cezarului cei al cezarului. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta prostie :

" Hai sa uram politistii "

Pentru ce ? Pentru ca se da gaz cu nesimtire ? Ca trag pe dreapta si baga fiola`n gura ? Ca iau permise pentru neacordare de prioritate la pietoni si masini ? Ca nu merge un far s`au un stop pe frana ? Astea le vedeti voi motive pentru care sa urasti pe cineva? Peste cati politisti ati dat voi si ati avut casca in cap iar ei v`au amendat pentru ca nu purtati ? Peste cati politisti ati dat care sa va amendeze pentru 50 km/h in localitate ori cat p` mea scria pe indicatorul ala si ati respectat ? Cand vedeti la tv ca un sofer beat a zdrobit pe nu stiu care , ca era beat ? tare mai sar toti in sus dar cand da ca au luat 10 permise pentru alcool intr`o zi nu v`ati bucura ca aia ar fi putut fi 10 criminali pe acea zi . FOARTE FRUMOS !

 

FRUMOS SPUS. NU PUTEA FI SPUS MAI BINE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistii aia trimisi in justitie au fost urmariti tot de un departament al politiei. Macar se vede ca cineva vrea sa se schimbe ceva. Iar la spaga rezisti sau nu. A trecut de mult vremea cand spaga se cerea..am trait si eu vremurile alea...acum se ofera....si unii, mai sensibili nu pot rezista...sa zicem. Ce-as rade sa vina ziua aia in care politia sa ridice toate taloanele ptr numere ascunse, si sa faca filtre la motociclisti. Sa vedem atunci care-i procentul de indivizi ok in politie si intre motociclisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Din denumirea "Comunitatea Motociclistilor" vad ca incet incet ramane doar "Comunitatea" si atat. E pacat, pentru ca ar trebui sa fim uniti, atatia cati suntem.

 

Pentru reprezentantii Politiei Romane nici eu nu pot avea respect. Cu scuzele de rigoare pentru putinele exceptii care il merita.

 

Dar pe acei politisti pe motor ii simt ceva mai aproape de mine. Poate pentru ca avem o pasiune comuna.

 

Asa ca insanatosire rapida acestui motociclist pe care nu-l cunosc. Si daca ocupa postul pe care am inteles ca il ocupa ii va fi mai clar acum, daca nu ii era deja, ca mai trebuie lucrat pentru ca motociclistii sa fie in siguranta pe drumurile publice. Cel putin in zona de care se ocupa, are puterea sa faca ceva in acest sens. E doar o idee personala, o sugestie.

 

Multa sanatata si asfalt uscat tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparatia se poate face. Presupunem ca a plecat de jos si ca nu l-a pus ta-su direct pe scaunul de sef. NU? Iar eu nu cred ca un simplu militian de strada poate manevra dosare, fara permisiunea sefului. Pt mine exemplele vorbesc mult mai mult decat orice! Spui ca s-a schimbat treaba...da, dar nu in bine! Faptul ca au LOGANURI de 80 de mii de euro UNUL (opt zeci de mii de euro), asta nu le da decat un "burst" de imagine.

 

pacat ca nu scriu si cei patiti pe topicul asta, dar probabil i-ati speriat cu apelativele cu care mi v-ati adresat. tzaranilor. :bounce:

 

 

 

 

Eu am ce am doar cu politia rutiera.... asta am si sutinut de la bun inceput. Si sa stii ca si celalalte organe au ceva cu PR. Intrebati-l pe "lupul noptii".

Sa dea dumnezeu sa vina ziua aia!!! D-asta sunt impotriva lor!! Ca sunt niste fomisti!!!

O vanzatoare la magazin nu cere spaga si se descurca ! Iar saraca aia poate are salariul mai mic ca cei de la PR... Apropo... astia la rutiera fac 2 ani de scoala si aia e, nu? UAU.

 

 

 

 

 

 

REPET: eu sunt pro lege! sa ia permise, sa nu intinda mana!! sa fie corecti!!!

eu prin indulgenta inteleg: "ia doua puncte, in loc de patru!" nu "da-mi si mie o atentie sa te las sa pleci si tu linistit"

 

dar ce zic eu si ce intelegeti voi!

 

dragut-o si eu iti urez un politist dar iti garantez ca nu e corupt

 

Iti urez sa ai parte de Domnul Inspector Bivolaru

ai sa vezi cat de corect este

 

 

daca ia spaga si te lasa ... e spagar pandar dobitoc

daca iti da amenda - handicapatul mi-a dat amenda pt un nimic

si iti recomand sa mai treci tu pe la scoala - de soferi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator, sau nu, sondaj are urm definitie: Sondaj de opinie = anchetă care urmărește cunoașterea părerilor oamenilor în diferite probleme. [< fr. sondage].

Daca citesti atent, sau macar citeste, ai sa vezi ca scrie acolo in procente, cine ce-a facut. 50% au dat spagi, 20% au apelat la pile etc... Poti spune ca e ceva influentat de mass media? Sau cumva ziarele si televiziunile va manipuleaza oferindu-va realitatea? ok... CINE N-A DAT SPAGA SAU N.A ASISTAT LA DARE DE MITA SA RIDICE MANA SUUUS !!! :bounce:

poate tu citeste, ca atitudinea ta cam genul asta de origine il sugereaza, dar eu citesc.

 

in fine, passons, te anunt ca eu ti-am citit postul cu atentie si nu spune pe nicaieri ca 50& au dat spagi si 20% au apelat la pile. tot ceea ce spune e ca 41% din subiecti au dat spagi la angajatii unor institutii de stat, care nu includ doar politia, si ca o treime au cunostina despre asemenea fapte, dar din nimic nu-mi rezulta ca au cunostinta in mod direct, pot presupune ca au auzit si ei la a paispea mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine cats. totul este o inventie :bounce: dar sa stii ... cu cat mai multe spagi date, cu atat mai putine procese... iti pierzi painea.

n-ai nimerit-o, nu-s avocat, asa ca painea mea nu depinde de catwe procese sunt sau nu pe rol :rock:

 

si nu, n-am spus ca totul e o inventie, doar ti-am spus de ce sondajul ala nu prea e relevant pt ce vrei tu sa demonstrezi, si anume ca politia e devil's work si ca toti politistii is niste nesimtiti spagari. unii sunt, altii nu, este absurd sa generalizezi. ca sa nu mai spun ca a te bucura de accidentul cuiva este crud si inuman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi inca un accident in neamt . r6 . motociclistul e bucati . ( din ce am auzit )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E usor sa generalizam repede. Asa e natura noastra. Dar nu cred ca tie iti place sa fi bagata in aceeasi oala cu toate uscaturile din profesia ta, indiferent de procentul acestora. Nu stiu ce profesie ai dar sa luam una la nimereala. Sa zicem...strungar. Bah....pai am avut traba la un strungar (sau doi) si a facut o traba de cacao. Nu a ieasit saiba bine, a fost si scumpa si m-a tratat si cu poponeata. Concluzia nu poate fi decat una. Toti strungarii sunt niste meseriasi prosti si nesimtiti. Punct. Inclusiv tu, chiar daca nu te cunosc si nu stiu daca te pricepi la ceea ce faci sau nu.

 

Asa ajungem la : toti tiganii este hoti, toti politistii este niste spagari, totii doctorii este niste macelari spagari, toti avocatii este niste traficantii de influenta, toate mamele alora cu care ne certam este curve.

 

Pentru a da cateva exemple.

 

A si, cel mai important, toti motocilcisti este niste roacker satanisti violatori de babe. Mergand pe acest rationament, esti o infractoare imputita. Nu cred ca este o perspectiva care te incanta. De la un infractor la altul...cred ca tocmai noi ar trebui sa avem o atitudine diferita cand e vorba de catalogari aiurea si de bagat pe toata lumea in aceeasi oala.

 

Sunt sigur ca ai avut parte de o experienta (sau mai multe) neplacuta. Dar de aici si pana la a te bucura de raul unei alte persoane necunoscute, e drum lung. Cred totosi ca e vorba doar de un teribilism, Daca erai la locul accidentului, sunt sigur ca faceai tot ce tine de tine, chiar daca stiai profesia respectivului motociclist. Sau cel putin asa imi place mie sa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate..... M-am convins, fara nici o urma de dubiu. Mersul cu motocicleta in Romania nu mai are nici o treaba cu pasiunea pentru motocicleta in sine, ci a devenit un sport extrem. Treaba s-a nasolit rau de tot. Doua tabere sunt vinovate. Noi motociclisti, ei politisti.

Acuma, ca in orice padure exista si uscaturi, iar printre motociclisti din Romania se numara, doctori, avocati, ingineri, etc, dar asta nu opreste pe nimeni sa ne considere pe toti, rockeri, nespalati, lipsiti de respect, si ce mai vreti voi. Multumesc mult celor din Cluj, care au fost la TM la intalnire, un foarte bun exemplu. Jur ca nu era o motocicleta cu numar de CJ care sa nu aiba numarul de inmatriculare indoit de la jumatate in sus. Oare au indoit numerele ca merg regulamentar si ca respecta regulile de circulatie?! Nu prea cred.

Asa e si in Politie. Pentru cei corupti platesc toti acuma. Si daca mi spui ca superiorii nu stiu ce fac subalternii..... sa fim seriosi.

Noi "motociclisti" suntem toti in aceiasi oala, chiar daca ne place sau nu si la fel sunt si ei.

 

P.S. La o Grecia pe motoare dupa 15 Septembrie... cine se baga... ca in tara eu nu mai ma dau, vreau sa mai traiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparatia se poate face. Presupunem ca a plecat de jos si ca nu l-a pus ta-su direct pe scaunul de sef. NU? Iar eu nu cred ca un simplu militian de strada poate manevra dosare, fara permisiunea sefului. Pt mine exemplele vorbesc mult mai mult decat orice! Spui ca s-a schimbat treaba...da, dar nu in bine! Faptul ca au LOGANURI de 80 de mii de euro UNUL (opt zeci de mii de euro), asta nu le da decat un "burst" de imagine.

 

 

surpriza in general astia mici fac toate manevrele. In general astia mici vor sa arate cat de rai sunt si cat de importanti sunt. De ex. in facultate ca sa rezolvi un examen nu vorbeai cu profesorul sau asistentul, ci cu secretara, iar profesorul nu avea nici o implicare. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai pus o intrebarea pe un topic deschis din frustrarea cuiva:

cu ce sunt mai buni motociclistii decat politistii? In afara de motociclisti.....care dupa ce se bat bine la intruniri se considera in continuare rasa ariana...civilizata...nu cred ca cineva ar mai vota in favoarea motociclistilor. Ptr ca in realitate ..chiar asha e. Trist dar adevarat. In calitate de simplu posesor de motocicleta imi permit sa votez cu politistii si va las pe voi, motociclistii sa va expuneti in cuvinte academice dezaprobarea.

 

mihail, de ce vorbesti la plural? si nu stiu ce pasarica ti-a soptit dar jur ca nu am nicio legatura. nici macar prin alianta :bounce:

oricum, intrebarile mele au fost altele si ai ocolit sa imi raspunzi.

buburuz-o, in sinergia faptelor nu am avut timp probabil sa observ intrebarea ta.

Te implor repeta..si promit ca primesti raspuns inclussiv in scris daca doresti, ca sa-mi repar greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On Topic : sanatate maxima riderului...mai stie careva situatia lui?

 

Off Topic : fiecare comunite are uscaturiile ei, politistii pe cei corupti, motociclisti pe cei care nu au alta treaba decat sa se injure pe forum, si lista poate continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capul rautatilor intr-o institutie de stat este ... seful institutiei. Acolo se impart banii, acolo se taie si se spanzura.

Totusi este bine sa nu ne bucuram cand cineva si-o incaseaza pentru ca nu suntem noi in masura sa judecam oamenii daca merita sau nu ceea ce patesc.

Sincer sa fiu nu am avut de-a face cu politia pana acum dar din ce vad in jurul meu nu pot sa nu trag niste concluzii si sa-mi pun niste intrebari in ceea ce priveste calitatea oamenilor din aceasta institutie, profesionalismul si devotamentul lor...

Problema e ca suntem obisnuiti sa generalizam, de la un caz la toate cazurile si uite asa aruncam in carca unor oameni cinstiti mizeriile unora si ajungem la discutii ca si cea de aici.

Oricum e bine sa mergem pe principiul "fiecare primeste ce merita" si sa mergem mai departe.

Pana cand o sa va dati seama ca fiecare are pareri diferite care nu pot fi schimbate cu una cu doua o sa mai treaca multe pagini pe acest topic si o sa va mai etalati priceperea de a va jigni unul pe altul si in final o s-o lasati balta pentru ca in fond nu va intereseaza decat pe foarte putini soarta motociclistului dar va place sa va manjiti unu pe altul. Tipic balcanic, romanesc.

Hai sanatate la toti si in special motociclistului ca el are nevoi urgenta acum. Fiti mai buni mai intelepti ca geme tara de prosti!

(Primul si ultimul meu post pe acest topic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...