Sari la conținut

X-LITE - Discutii Generale


Vizitator
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

unde pot gasii magazin in bucuresti sa probez modelele x-lite?

 

Cei de la olivers.ro aduc Nolan ,X-lite, parca si Grex sau cum se numeste. Au magazin cum te duci spre pipera pe soseaua petricani.....te descurci tu.

Editat de tassadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

avand in vedere ca Nolan Groups fac si castile X-lite si Nolan-uri ar insemna ca au aceleasi marimi,adica daca am marimea M la Nolan tot M mi se potriveste si la X-lite.sa-mi spuneti daca gresec.cum este X-lite x-602?cum se comporta pe naked?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca Nolan Groups fac si castile X-lite si Nolan-uri ar insemna ca au aceleasi marimi,adica daca am marimea M la Nolan tot M mi se potriveste si la X-lite.sa-mi spuneti daca gresec.cum este X-lite x-602?cum se comporta pe naked?

 

Gresit .

Da , Nolan Group fac castile Grex , Nolan si X-Lite , dar in fabrici diferite . Marimile , difera . XS - ul de la Nolan este mare fata de XS - ul de la X-Lite . Nu sunt aceleasi marimi la casti . Am incercat pe pielea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci as putea un x-lite fara sa-l probez.sa fac comanda direct pe net, bazandu-ma doar pe masuratori?acu un an jumate mi-am luat cizmele de pe louis.de doar masurandu-mi talpa si comparand rezultatu cu marimile date de ei

 

oricum la casti am marimi diferite,la Nitro am XS, la Premier M, Nolan tot M, IXS marimea S

Editat de paul90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci as putea un x-lite fara sa-l probez.sa fac comanda direct pe net, bazandu-ma doar pe masuratori?acu un an jumate mi-am luat cizmele de pe louis.de doar masurandu-mi talpa si comparand rezultatu cu marimile date de ei

 

oricum la casti am marimi diferite,la Nitro am XS, la Premier M, Nolan tot M, IXS marimea S

 

Se poate comanda , de pe net , fara nici o problema . Eu am comandat Nolan de la FC Moto si imi este ok . Dar , precizez , in cazul in care nu-mi era buna , aveam cui sa o dau imediat , fara sa pierd nimic . Sfatul meu , nu cumpara nimic pana nu vezi si pana nu probezi .

Tocmai in ideea asta , am creat topic-ul /index.php?showtopic=618092 .

Multa bafta !

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am S de la X-lite(802) si am avut S si la Shoei(XR 800), te ajuta cu ceva informatia asta?

interiorul castii s-a lasat f putin si o am din 2009. daca nu ma insel XS si S au acelasi "outer shell", doar interiorul e diferit

 

si daca tot iti iei x-lite cel mai bine ar fi sa beneficiezi de cele cu loc pt bluetooth/ x-com (701 e un model super)

 

chiar daca sunt facute tot de nolan, x-lite sunt foarte diferite

Mesaj completat

@paul

 

 

http://www.racevisors.co.uk/category/helme...orcycle-helmets

 

astea is acum la promotii, ultimele marimi daca nu chiar ultima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

De ceva vreme, casca asta parca ma atrage , dar inainte de a face o asa investitie vreau sa aflu cateva pareri din partea posesorilor.

Ceea ce ma incanta pe mine este faptul ca are ochelari de soare integrati (o solutie mult mai buna dupa parerea mea decat cei exteriori pe care-i am la casca actuala), e pregatita pt a monta N-Com-ul + ca pare facuta pt genul de motor pe care-l calaresc eu (Aprilia Caponord).

Astept parerile voastre. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...

Totusi x-lite ul nu se bate de la egal la egal cu Shoei si Arai, ca finisare. Am avut Shoei x-11, din 2008, adusa din SUA(care era pentru un cap oval, din aceasta cauza am dat-o) si mi-am luat x-lite 701 recent. X-lite 701, o casca buna, dar unele chestii la ea sunt facute pe fuga, de exemplu chederul, de la viziera, nu e turnat dintr-o singura bucata, imbinarea lasa de dorit. Aerisirea la gura nu pare fiabila. Materialul textil din casca e foarte bun la atingere, dar nu sta mulat de interiorul castii. Ca zgomot in stationare; cand inchid viziera nu e mare diferenta, comparativ cu ea deschisa. La Shoei, era ca la fereastra termopan. Vizor deschis, zgomot normal, cand inchizi, izoleaza instant. Nu am reusit inca sa merg pe motor cu x-lite ca e iarna. Echiparea e foarte buna, are incluse protectiile la gat si nas, inclusiv pinlock. Ca aerodinamica x-11 era impecabil(a). Casca in mers era foarte stabila, fara oscilatii ale capului in stg/dr., de la vant sau viteze mai mari. Zgomot toate fac peste 130 km/h. Vizorul la x-11 statea foarte bine intre-deschis exact cat trebuie, materialele dupa 3 ani arata cam la fel in ea.

Numai bine.

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MCN helmet review X-lite X802, by Rob Hull. nov 2009

 

X-Lite X802 Replica £449.99

Miles covered/time: 5000/four months

 

What’s good? I decided to give X-Lite a chance again after owning an X801RR a couple of years ago.

 

 

It was average but never really measured up to other top of the range race lids. The X802 has broken into that top league though.

 

The two biggest changes to the riding experience is the much bigger visor aperture, which means a massive peripheral and head-down vision improvement, and the improved ventilation system.

 

It’s the first helmet I’ve used (and there’s been a lot) that I can really feel the top vent working on.

 

What’s not? At £450 it’s not cheap and is going up against some big players in the helmet game.

 

 

But I can honestly say, hand-on-heart, it’s the best helmet I’ve owned, period.

I’ve worn Arai, Shoei, AGV, Lazer, OKG, Shark and so on, but this stands out for me.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar trebui sa fii un mega-cunoscator sau macar un cunoscator mediocru ca sa poti spune despre ceva ca este "pentru cunoscatori" ? Sau macar sa fi avut vreo 5-6 casti de la diverse firme si categorii ca sa iti permiti sa vii cu o parere/recomandare relativ pertinenta. Eu unul asa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, e cam aiurea descrierea(din entuziasm), poate trebuia sa scriu:" pentru pasionati" , in fine 2009 was a long time ago, motociclistic vorbind.

Ideea era ca aceste casti nu-s la fel de populare precum Shoei, Arai etc, abia acum incep sa apara serios prin reviste, dupa ce le-au facut reclama pilotii gp.

Eu nu le-am gasit cusur inca (decat ca trebuie sa inchid aerisirile, sunt prea ventilate pt mine), ba chiar as lua si alte modele dar momentan nu am nevoie, arata ca noua si pe interior si pe exterior.

 

Sunt curioasa de 702, cel mai nou model al lor si de modelul off-road 501.

Daca are cineva, va rog lasati un review.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanatismul duce la ingustarea orizonturilor.

desi mai temperata tot sustii o atitudine condescendenta, patronizing ca sa intelegi si tu ca esti londoneza observ.

frigidere, din partea mea ai liber la muiala, io sunt un gentleman, ce ciucurelu' meu !

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanatismul duce la ingustarea orizonturilor.

desi mai temperata tot sustii o atitudine condescendenta, patronizing ca sa intelegi si tu ca esti londoneza observ.

frigidere, din partea mea ai liber la muiala, io sunt un gentleman, ce ciucurelu' meu !

 

 

Eu cred ca orizonturile mele sunt altele decat cele din 2009, si nu pot sa neg ca sunt datorate si "schimbarii de peisaj" (and honing my people skills) daca tot amintesti de treaba asta.

Nici in 2009 n-am vrut sa fiu/par aroganta cu toate ca am reusit 100% judecand dupa reactiile celorlalti. :what: Daca am jignit pe cineva fara sa vreau imi cer scuze, uneori ma grabesc si ajung sa ma exprim prost/interpretabil.

Fanatism hm, poate, poate asa sunt astia cu X-lite, mai caposi :laugh:

 

big_GPMacau20113-540x359.jpg

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Luiza :ok:

chiar nu am stiut ca ai fost prezenta la stunting in brent cross..am ales etapa de wsbk in ziua aceea altfel eram prezent si eu la spectacol.cat despre comentariile din topicul ala :lol: 100% romanesc

 

personal eu va apreciez..putini dintre romanii plecati reusesc sa isi largeasca orizonturile, pe cand 90% dintre ei incearca o europenizare in ritm de manele si fum de mici iar daca asta esueaza se intorc in tara mai limitati.ca o mica atentie ti-as sugera sa iti vezi de treaba in sensul ca nu te obliga nimeni sa dai explicatii despre ce ai condus, cat ai condus sau daca ai condus in special pe acest forum minunat.bafta multa in continuare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pareri despre prestatia duduii au fost exprimate aici: :D /index.php?/topic/668009-o-incepatoare-fara-niciun-kilometru-la-ghidon/

 

Cel mai jenibil topic, mi-e rusine sa scriu ceva acolo (cred ca am facut asta :laugh:)

 

Ala-i ala, asta-i asta, femeia a zis ca poate a luat-o valul :) e o treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Salut la toti motociclisti

vreau sa achizitionez o casca X-LITE 702 mar M si as vrea sa o probez sa vad cum imi sta pe cap si daca este ok marimea ,daca ma poate ajuta cineva cu o casca sa o probez sau stie un magazin in care sa gasesc modelul acesta as fi foarte recunoscator

Multumesc

Brasov

Celestin

post-18449-0-71646600-1353741027_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...