Sari la conținut

ESTE INACCEPTABIL!


ciudat...
 Share

Postări Recomandate

Deci...cred ca multi il cunoasteti pe Iulica de la Balta Alba.Veneam de la Cheile Bicazului si in drum spre locul unde eram cazati un idiot pune frana si o ia in fata lui spre stanga in timp ce Iulica il depasea.Iulica este relativ bine dar necesita o operatie la glezna. Foarte deranjant este ca lumea stransa la locul accidentului tot pe el dadea vina iar la un moment dat un Idiot ca nu il pot numi altfel iese din cei care radeau de Iulica si incepe sa ne faca donatori de organe,ucigasi de copii si batrani(mai nou).

 

 

PROPUN SA SE REINCEAPA CAMPANIA "MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa se inceapa campania...un carbon in dinti pentru fiecare idiot care ne deranjeaza...ceva sustinatori?

 

Vorba proverbului...cine n-are carboane...sa-si cumpere.

 

LE: era sa uit esentialul...bine ca nu e mai rau...cu toate ca si asa se chinuie rau...si ii urez refacere rapida...ca oricum s-a cam dus sezonul.

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact aceeasi chestie am patit si eu acum 2 luni, un (cuvant urat) a virat la stanga in timp ce eu il depaseam si eu m-am ales cu pareza la piciorul stang femurul rupt in 2 locuri si mana dreapta fractura deschisa si politia inca nu a inceput ancheta

 

 

motivul?? acelasi nu m-a vazut desi aveam max 70km....ce ramane de facut? cum ii prindem sa la dam cu ceva in cap?

 

 

Supapa_Jr: unde gasesc si eu carboane???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa iau o mama de bataie (in Roman) cand ma intorceam de la Iasi si iata de ce: s-a facut verde la semafor pentru inainte unde eram incadrata si eu. Pe contrasens s-a facut rosu pentru cei care mergeau inainte si la stanga si cei care faceau la stanga au ramas in intersectie (nu se agita nimeni acolo deoarece nu exista drum la dreapta, astfel asteapta urmatorul verde). Am mai lasat totusi sa treaca vreo 2 masini, dar cum primeam claxoane de la cei care erau in spate am trecut. A 5-a masina din coloana celor care erau pe rosu (de pe contrasens, asta la vreo 6 sec de cand era verde pentru noi) si-a bagat picioarele si a facut stanga din coloana. Aveam 15km/h si cum a facut asta exact cand era in dreptul meu, am incercat sa il evit, m-am inclinat, dar cum aveam masina pe banda din dreapta nu am putut face prea multe. Multe nu s-au intamplat, a pus frana brusc, eu l-am agatat cu scarita din stanga si i-am zgariat f putin vopseaua de pe spoiler. Omul de vreo 50 de ani a coborat din masina si m-a apucat de mana stanga si m-a injurat, moment in care s-au bagat cei de pe margine. Daca nu se baga lumea cred ca imi luam o mama de bataie de la ala. Asa ca nu ma mai mira nimic... practic nu facusem nimic... deci, daca un om serios la vreo 50 de ani face asta la ce sa ma mai mire ceva? Tre sa invatam chestia cu "un cap in gura cu casca pe cap", mai ales noi fetele! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt el, insanatosire grabnica!!

 

Era s-o pun si eu aseara cu pasager.

In tg jiu, un prost ma depaseste pe dreapta intra in fata mea f aproape si pune frana brusc, nu am putut sa reduc si sa opresc in spatete lui si vazand ca ma pot strecura pe langa el si bordura din stanga , a luat si el stanga si m-a bagat in bordura, dar am trecut exact intre el si bordura frecandu-mi cauciucul de bordura.

Numai idioti !!!

Off. Adica mentionez ca ieri am avut o zi f proasta, tot in tg jiu cand am intrat intr-o pizzerie in terasa localuilui persoana care serveste hranea un caine vagabond, am trecut pe langa el dupa ce mi-am pus casca pe masa i-am cerut un meniu iar cainele a sarit si m-a muscat de spate, nimik vrea grav doar niste zgarieturi si tricoul rupt:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca se putea si mai grav dar nu pot sa cred,era printre cei mai experimentati din oras si din cauza unui prost sa faca accident?nu se poate asa ceva si mai ales nu se poate ca cei de pe margine sa rada cand el nu mai putea de durere

 

 

Soferul masinii implicate in accident era unul cu relatii si imediat a sunat rude,cunostinte si toate astea pt ce?ca nu a stiut sa semnalizeze?Doamne ce tampiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia care sunt de vina si tot ei cu gura mare merita sa le bagi un tub de spray lacrimogen pe geam si sa pleci!

Unii sunt prea nesimtiti si nu ai ce sa le ceri!

Oricum obisnuiti va si nu va mai plangeti ca doar traim in ROMANIA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulica necesita operatie la glezna iar starea lui va decide daca se mai fac operatii...va rog frumos daca aveti,daca puteti si cel mai important daca vreti sa donati o puteti face la nr de cont RO 02RNCB0289103974200001

 

 

Daca puteti si vreti sa donati va multumesc din toata inima,Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a fost mai rau la viteza aia. am impresia ca asta este cel mai comun accident pe meleagurile noastre in afara temutului viraj la stanga pe langa benzinarii sau prin localitati in curbe etc. pe mine era sa ma arunce o proasta de pe podul cernavoda acu o luna. n-avem nici o sansa daca ma atingea.cred ca era cel mai spectaculos accident moto ever.mai ales ca aveam peste 130. din nou , bine ca e doar o glezna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuki vezi ca virajul la stanga in acceptiunea motociclistilor reprezinta o masina care face stanga incalcand linia continua sau neacordand prioritate de trecere si lovind motociclistul sau blocand contrasensul si provocand un accident.. accidentul de fata se refera la o depasire in care soferul masinii nu s-a asigurat inainte sa schimbe directia de mers. amandoua sunt comune. primul este cel mai intalnit iar al doilea are de regula urmari mai putin grave.

daca eu ma aflu intr-o depasire si soferul automobilului face stanga si da peste mine este clar a cui este vina. n-are legatura cu intersectiile pentru ca acolo depasirea este interzisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are legatura cu intersectiile pentru ca acolo depasirea este interzisa.

Depasirea este interzisa doar in intersectiile nedirijate. Din pacate, la fel ca si tine, multi conducatori nu cunosc acest lucru si nici nu le trece prin cap sa se asigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in intersectie, pe banda de langa axul drumului, se afla o masina mie ca motociclist mi se pare de bun-simt sa nu incerc sa o depasesc pe stanga.

 

1. daca a semnalizat stanga e clar: intentioneaza sa vireze la stanga si deci il pot depasi, conform legii, doar pe dreapta.

2. daca nu a semnalizat prefer sa stau in spatele lui si il depasesc mai incolo, tinand cont de probabilitatea foarte mare sa am de-a face cu un ciumpalac care nu semnalizeaza manevrele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silenti.stiu legea.pur si simplu nu am mentionat intersectie nedirijata pentru ca nu ma intereseaza.eu nu depasesc deloc in intersectii. de ce ? pentru ca trebuie sa ma asigur daca am indicator "depasirea interzisa" sa ma orientez daca e rampa sau nu (spre exemplu la academie e rampa in intersectie sau nu e rampa?) sa ma asigura daca am avut indicator cu drum denivelat , sa ma asigur ca nu e si un tramvai pe acolo la mai putin de 50m de statie , sa ma asigur ca nu depasesc intr-o intersectie in curba cu vizibilitate mai mica de 50m etc , sa ma asigur ca nu e trecere de pietoni pe undeva etc.. asa ca pentru mine lucrurile sunt simple.nu depasesc in intersectie niciodata.

on topic : la accidentul de fata cred ca se aplica asta :

in cazul efectuarii unei depasiri conducatorul auto este obligat sa se asigure ca soferul din spatele sau nu face o manevra similara, sa semnalizeze, sa pastreze distanta suficienta fata de vehicululu depasit, iar apoi sa revina pe banda sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic : la accidentul de fata cred ca se aplica asta :

in cazul efectuarii unei depasiri conducatorul auto este obligat sa se asigure ca soferul din spatele sau nu face o manevra similara, sa semnalizeze, sa pastreze distanta suficienta fata de vehicululu depasit, iar apoi sa revina pe banda sa.

 

Asta daca conducatorul moto a realizat depasirea regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca nu am descris bine accidentul dar eram cam bulversat..acum mai trebuie niste bani pentru a plati doctorul,asistentele etc.Soferul conservei a virat la stanga fara a se asigura pe linie continua(asta din ce isi aminteste Iulica)pentru a va tine la curent bagati id meu alex_alex_stefan

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, multumesc tuturor care l-au ajutat pana acum pe Iulica.. financiar, cu o vorba sau un gand bun! Sunteti buni de pus la rana!!! la propriu:) Demonstrati ca sunteti intr-adevar o comunitate respectabila care tine la membrii sai. In ochii mei aveti tot respectul!

Este regretabil acest stupid accident, dar mi se pare ca nu are rost sa despicam firul in patru cu speculatii si invinuiri. Faptele acestea sunt: in localitatea Bicaz, pe drum intins(nici intersectie, nici curba!!!) o masina a virat la stanga (sa parcheze masina in fata portilor) fara sa semnalizeze si fara sa se asigure. Daca se asigura, ar fi vazut grupul de motociclisti care veneau din spate!!! Primul motociclist din grup a evitat la milimetru impactul cu masina, dar Iulica nu a reusit sa mai faca asta si a intrat in spatele masinii, impact care l-a aruncat de pe motocicleta. Viteza pe care o avea era in jur de 60 de km/h..altfel va dati seama ca era franjuri facut. Nu are rost sa va mai explic traseul de la un spital la altul si tot ce s-a intamplat mai apoi pentru ca nu stiu mai mult decat ca nu doresc nimanui sa vada pe cineva drag plin de sange si in chinuri.

Este regretabil sa vezi cum (ne)oamenii se strang la fata locului si rad in batjocura, tipa, gesticuleaza, sar la scandal, injura un om la pamant, plin de sange! Oameni saraci cu duhul ( erau rudele si vecinii soferului de masina, deh'), plini de prejudecati si salbatici carora nu merita sa le acorzi atentie. Si nici nu imi doream sa ne bage in seama.

Pentru mine, mersul pe motocicleta este la fel de periculos ca cel pe bicicleta, pe role sau pe jos...oricand un sofer neatent te poate arunca pe celalalt trotuar sau direct pe lumea cealalta fara sa isi dea seama. Mersul pe motocicleta este un risc pe care fiecare si-l asuma, la fel ca traversatul strazii..accidentele se intampla fara voia niciunuia. Spun asta, pentru ca la Urgente pe unde am fost in noaptea aceea cu Iulica am vazut multi pietoni accidentati cu multiple traumatisme..Singura diferenta este ca pietonii, desi pot fi si ei vinovati de accidente(ex. traversarea neregulamentara) nu pot accidenta pe cineva sau ceva! Motociclistii trebuie sa fie mai responsabili si constienti de propriile limite pentru a evita cel putin accidentarea cuiva...in fine, prea multa teorie, practica ne omoara de-a dreptul!

Iulica este in prezent internat la spitalul baltazar arseni din Bucuresti si urmeaza a fi supus maine la operatie la glezna dreapta care este rupta. Nu suna grav poate, dar va asigur ca simplu nu e deloc! Cunoscatorii inteleg ce spun! Dar o sa se faca bine :X:X:X ceea ce este cel mai important!

 

Va multumesc tuturor inca o data si va urez asfalt uscat! Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...in localitatea Bicaz, pe drum intins(nici intersectie, nici curba!!!) o masina a virat la stanga (sa parcheze masina in fata portilor) fara sa semnalizeze si fara sa se asigure. Daca se asigura, ar fi vazut grupul de motociclisti care veneau din spate!!! Primul motociclist din grup a evitat la milimetru impactul cu masina, dar Iulica nu a reusit sa mai faca asta si a intrat in spatele masinii...

 

Din ce ai scris tu aici, s-ar putea ca Iulica sa fie scos vinovat (daca a lovit in spate - pt ca nu a pastrat distanta regulamentara fata de masina din fata), sau cel mult culpa comuna (daca ala a facut la stanga peste linia continua).

Totusi, macar stopurile s-au aprins??? Daca nu-i functionau posibil sa foloseasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce ai scris tu aici, s-ar putea ca Iulica sa fie scos vinovat (daca a lovit in spate - pt ca nu a pastrat distanta regulamentara fata de masina din fata), sau cel mult culpa comuna (daca ala a facut la stanga peste linia continua).

Totusi, macar stopurile s-au aprins??? Daca nu-i functionau posibil sa foloseasca...

Nu cunosc mai multe detalii, a fost socul prea mare sa realizez ce se intampla..inca nu am aflat mai multe, nici declaratie nu i-a luat inca..dar stiu ca idiotul ala a franat in mijlocul drumului, de-asta a intrat in el cu motocicleta, nu a dus manevra la capat dupa ce primul motociclist l-a evitat...macar atat sa fi facut! nu o sa iasa prea bine din asta, dar o sa cand o sa am mai multe detalii o sa revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Inteleg ca Iulica a fost operat ieri la picior si i-asu fost montate tijele necesare, dar ca partea cea mai proasta consta, ca de fiecare data in spitalele romanesti, in felul in care este tratat postoperator. Aici este mai usor de facut ceva. Si anume de a se arata celor de prin spital (asistente, etc) ca nu e singur si ca se ne interesam de cum decurg lucrurile. Pentru asta sunt foarte bune vizitele. In grup.

Maine, daca voi reusi sa scap cumva de la munca mai devreme am de gand sa ma duc impreuna cu un prieten pana la spital la el. Ideeal ar fi sa fim cat mai multi. Daca se mai baga cineva spuneti. Si daca a fost careva azi la spital si are noutati, tot asa, spuneti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Inteleg ca Iulica a fost operat ieri la picior si i-asu fost montate tijele necesare, dar ca partea cea mai proasta consta, ca de fiecare data in spitalele romanesti, in felul in care este tratat postoperator. Aici este mai usor de facut ceva. Si anume de a se arata celor de prin spital (asistente, etc) ca nu e singur si ca se ne interesam de cum decurg lucrurile. Pentru asta sunt foarte bune vizitele. In grup.

Maine, daca voi reusi sa scap cumva de la munca mai devreme am de gand sa ma duc impreuna cu un prieten pana la spital la el. Ideeal ar fi sa fim cat mai multi. Daca se mai baga cineva spuneti. Si daca a fost careva azi la spital si are noutati, tot asa, spuneti.

 

ma bate gandul sa vin si eu... ( daca am timp )

Mesaj completat

ma bate gandul sa vin si eu... ( daca am timp )

 

Desi, pentru un motociclist nebun, nu prea merita sa-mi pierd timpul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...