Sari la conținut

Accident Azi Orele 11:15


Lupu
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta Moto-Guzzi culoare Galben-Crem (nu stiu marca deocamdata) cu numar de inmatriculare

B-96-DRO circula regulamentar pe banda 2 de pe Sos. Chitilei si se indrepta dinspre Podul Constanta catre Biserica Sf. Andrei cu aproximativ 60 - 70 km/h (Estimata de politie).

 

Putin inaintea fabricii Den Braven, de dupa o duba parcata pe dreapta SARE un pieton si alearga sa traverseze soseaua FARA SA ARUNCE O PRIVIRE MACAR! Impactul a fost iminent si inevitabil si s-a soldat cu vatamarea deosebit de grava a pietonului neatent!! (picioare rupte, schije de oase si sange pe sosea).

 

Motociclistul nu a cazut, nu are absolut nimic doar din punct de vedere psihic. Motocicleta are farul si semnalizatoarele fatza sparte, ghidonul un pic strambat, bordul la fel si la prima vedere rezervorul putin lovit.

Despre "victima" nu se prea poate spune acelasi lucru, nestiindu-se daca va mai putea merge deocamdata.

 

Revin cu detalii mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fi mare dobitoc sa treci strada fara sa te asiguri. Si am vazut si eu destui. Sper ca are bani sa-i repare si cavalerului pagubele la motor + despagubire morala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :crack: La prima ciire ma bucura faptul ca e intreg motociclistul,...insa ma intristeaza oricum sa aud ca un om a suferit un accident!! Sper sa fie recuperabil pietonul, fara urmari grave si sa fie mult mai atent data viitoare cand traverseaza!!

 

tind sa fiu de acord cu Silvan! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Sunt de exact aceeashi parere cu DDU!!!

Imi pare rau atat de pieton cat shi de motociclist!

Dar trebuie reamintita stravechea vorba: Cine nu casca ochii, casca punga!

Nu e nevoie sa va zic care e varianta de la tzara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

:) :baldy: La prima ciire ma bucura faptul ca e intreg motociclistul,...insa ma intristeaza oricum sa aud ca un om a suferit un accident!! Sper sa fie recuperabil pietonul, fara urmari grave si sa fie mult mai atent data viitoare cand traverseaza!!

 

tind sa fiu de acord cu Silvan! :baldy:

:crack:

Sper sa nu existe repercursiuni (din partea politiei) asupra motociclistului...(conduita preventiva...bla bla bla chestii de genul asta)...Bafta multa atit pietonului neatent cit si motociclistului!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua Kytillei e o sursa permanenta de situatii limita. Este poate cea mai bizara strada din Bucuresti:, fara benzi, obstacolata, inaltata diferit, intotdeauna prafuita si plina de autobuze incete cu pietoni saritori, dacii papuc care nu dau proiritate. Era sa iau pe atas un tziganush biciclist la 60 la ora in plin (taia strada direct fara sa se asigure in fata autobuzului), il terminam. Am avut grija sa il lamuresc dup-aia.

Mai departe spre Targoviste e bine sa tii cont de periculoasele diferente de nivel intre straturile de asfalt. Pe poduri mai nou se circula cu 30 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana in toamna cand legislatia va fi schimbata... soferul de moto/auto/etc da cu subsemnatul si e la mila judecatorului care poate sa-l "incalte" cu ce vrea el.

 

Am o pica pe pietonii astia ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana in toamna cand legislatia va fi schimbata... soferul de moto/auto/etc da cu subsemnatul si e la mila judecatorului care poate sa-l "incalte" cu ce vrea el.

 

Am o pica pe pietonii astia ... :)

 

Normal. Ce faci daca dai peste 6-7 pietoni anual care nu se obosesc sa intoarca capul atunci cand trec strada ? Eu cred ca incepi sa nu te mai gandesti la ei ci doar la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci daca dai peste 6-7 pietoni anual care nu se obosesc sa intoarca capul atunci cand trec strada ?

 

tu iti iei un tanc sau ceva cu care sa ii calci bine daca tot ii calci si daca faci un obicei din asta imi zici si mie ca sa fiu in preajma sa aoer servicii complete de splitalizare, inmormantare/impartasanie la preturi promotionale.. iti dau pocent ...

lasand asta imi pare rau numai penru motociclist daca va trebui sa plateasca in fata legii .. atat si nimic mai mult.. motorul se repara, asta e, psihicul mai greu dar sa speram ca se repara.. si asta e .. daca nu se bisnuiesc sa se asigura ca traverseaza sa locuiasca in padure..

in paduri in care nu se face enduro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca exagerati deja. Este vorba de un om care s-ar putea sa nu mai mearga(dupa cum a mai zis cineva) si chiar daca a fost vinovat e si el om, are familie si poate si copii.

P.S. Daca nu l-a lovit pe trecerea de pietonii, motociclistul nu prea are ce sa pateasca, in afara de lovitura psihica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fi mare dobitoc sa treci strada fara sa te asiguri. Si am vazut si eu destui. Sper ca are bani sa-i repare si cavalerului pagubele la motor + despagubire morala.

baiete, esti un terminat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiete, esti un terminat.

 

De ce?

Acum toti avem grija de toti? Eu zic ca fiecare sa-si aiba de grija singur. Va dati seama ce putea pati si motociclistul daca nu avea norocul sa nu cada. Aidica eu ca sofer sau ca motociclist am grija de totzi (cuvant jignitor) care nu stiu exact ca se afla in Buc., Girugiu sau etc sau la masa pe tarla la tzara si alearga vaca pe cimp.

Cum noi trebuie sa ne oprim la stop, cedeaza si alte semne, asa ar trebui si incultzii astia sa treaca pe trecerile de pietoni si sa se asigure si acolo. Dar nu noi doar dorim sa intream in EUROPA nu sa ne si comportam ca acolo. Motociclistul dupa parerea mea ar trebui sa ceara despagubire familiei fictimei pentru consecintze morale si nu neaparat materiale. Noi toata ziua ne ferim de totzii dobitocii si dobitoacele de la volan, sa ne mai fereasca si altzii pe noi. Iar daca nu sint treceri de pietoni destule, asta se intampla ca nici sosele nu prea avem. Deci ....????????????? Romania

Terminatziva cu afirmatziile astea baiete esti un terminat sau altele ca poate nu va cunoastetzi live ca sa stii ca asta e chiar adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

Acum toti avem grija de toti? Eu zic ca fiecare sa-si aiba de grija singur. Va dati seama ce putea pati si motociclistul daca nu avea norocul sa nu cada. Aidica eu ca sofer sau ca motociclist am grija de totzi (cuvant jignitor) care nu stiu exact ca se afla in Buc., Girugiu sau etc sau la masa pe tarla la tzara si alearga vaca pe cimp.

Cum noi trebuie sa ne oprim la stop, cedeaza si alte semne, asa ar trebui si incultzii astia sa treaca pe trecerile de pietoni si sa se asigure si acolo. Dar nu noi doar dorim sa intream in EUROPA nu sa ne si comportam ca acolo. Motociclistul dupa parerea mea ar trebui sa ceara despagubire familiei fictimei pentru consecintze morale si nu neaparat materiale. Noi toata ziua ne ferim de totzii dobitocii si dobitoacele de la volan, sa ne mai fereasca si altzii pe noi. Iar daca nu sint treceri de pietoni destule, asta se intampla ca nici sosele nu prea avem. Deci ....????????????? Romania

Terminatziva cu afirmatziile astea baiete esti un terminat sau altele ca poate nu va cunoastetzi live ca sa stii ca asta e chiar adevarul.

 

Inainte de a fi motociclist,sofer, biciclist suntem oameni si de aceea nu putem lovi sau omara pe altcineva fie el om sau animal numai pentru ca suntem acoperiti de regulamente de circulatie!

Eu stau in zona soseaua Chitilei si daca motociclistul mergea pe banda a doua si nu avea viteza mare si era atent este imposibil sa nu vezi pe cineva trecand strada.Marcaje pentru trecerea de pietoni nu exista in zona iar semnele de pe marginea drumului nu prea sunt vizibile.Automat esti mai atent cand vezi un pieton pe marginea drumului.Si din cate stiu 60-70 km/h nu este nici legal si mai ales este destul de riscant in pentru o franare in conditii de siguranta pentru toata lumea in oras.Si ce facem daca este vb de un copil?Reformulam?Sau spunem ca asa i-i trebuia daca nu a fost atent!Cerem si daune morale?

Diferenta intre om si animal este ca omul gandeste si animalul actioneaza instinctiv.Daca este asa haideti sa gandim inainte sa actionam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este normal sa feresti un om, dar tot normal este ca cel care a provocat accidentul sa suporte pagubele.

Ca sa rezum scurt parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Germania in Munchen este o plancarda pe care scrie, aici a murit un om care a avut prioritate de trecere, deci concluzia este ca noi ca oameni trebuie sa fim atenti in primul rind, dupa care sa fie altii atenti pt. noi.

 

Apropos eu stau la Chibrit si crede-ma ca stiu soseaua Chitei pe dinafara. Ceea care e in astfaltari de 3 ani. Bravo Primariei Capitalei, treaba buna mai fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracul pieton. Problema este ca nimeni in afara lui nu va invatza din aceasta lectzie. Insanatoshire grabnica.

 

In opinia mea cea mai mare tragedie care tzi se poate intampla ca motociclist/shofer este sa omori un pieton sau pasagerul. Prefer sa mi se intample mie decat altcuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

Acum toti avem grija de toti? Eu zic ca fiecare sa-si aiba de grija singur. Va dati seama ce putea pati si motociclistul daca nu avea norocul sa nu cada. Aidica eu ca sofer sau ca motociclist am grija de totzi (cuvant jignitor) care nu stiu exact ca se afla in Buc., Girugiu sau etc sau la masa pe tarla la tzara si alearga vaca pe cimp.

Cum noi trebuie sa ne oprim la stop, cedeaza si alte semne, asa ar trebui si incultzii astia sa treaca pe trecerile de pietoni si sa se asigure si acolo. Dar nu noi doar dorim sa intream in EUROPA nu sa ne si comportam ca acolo. Motociclistul dupa parerea mea ar trebui sa ceara despagubire familiei fictimei pentru consecintze morale si nu neaparat materiale. Noi toata ziua ne ferim de totzii dobitocii si dobitoacele de la volan, sa ne mai fereasca si altzii pe noi. Iar daca nu sint treceri de pietoni destule, asta se intampla ca nici sosele nu prea avem. Deci ....????????????? Romania

Terminatziva cu afirmatziile astea baiete esti un terminat sau altele ca poate nu va cunoastetzi live ca sa stii ca asta e chiar adevarul.

 

Zahei e laconic in stilul lui, dar ... atunci cand un om a avut de suferit fizic nu mai conteaza fierul. Ca este motociclist, sofer, pieton, pilot, ce vreti voi...

 

Sa o ia draku de motocicleta sau masina, daca am de ales intre un om si fier, alegerea e evidenta...

 

Remi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a fi motociclist,sofer, biciclist suntem oameni si de aceea nu putem lovi sau omara pe altcineva fie el om sau animal numai pentru ca suntem acoperiti de regulamente de circulatie!

Un pieton care sare pe stradă fără să se asigure e un sinucigaÂş sau un inconÂştient. Nu mă consider responsabil pentru nici una din categorii, dacă pot să îi evit o fac Âşi atâta tot. Cine e sinucigaÂş o mierleÂşte, e singura regulă care funcționează fără greÂş de când există viață pe Tera. Mai e una cu 'cine greÂşeÂşte plăteÂşte', dar la noi se aplică mai rar, din păcate.

 

Dacă pietonul a ieÂşit pe stradă fără să se uite ce vină are motociclistul că Âşi-a lovit motocicleta? Cine îi repară pagubele - el, din buzunarul lui? De ce, că unul a confundat strada cu buda proprie? Regulamentul de circulație nu 'te acoperă', ci spune cum stau lucrurile: pietonul e responsabil. Nimeni altcineva, e alegerea lui, e responsabilitatea lui în întregime. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare revoltator ca un cartier intreg sa stea de atitia ani sa indure nepasarea autoritatilor, sa nu zica nimeni nimic sa se intample ceva. bani sunt la primarii, strada trebuia facuta demult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare revoltator ca un cartier intreg sa stea de atitia ani sa indure nepasarea autoritatilor, sa nu zica nimeni nimic sa se intample ceva. bani sunt la primarii, strada trebuia facuta demult.

 

Problema e ca se pare ca se mai sta inca vreo 2 ani cu astfaltarile pe Chitila. Probabil cind o sa termine, o sa se apuce iarasi ca se va strica ce au facut in ultimii 5 ani. E de toata jena pe Videanul nici in funduletz nu il doare. Dar pina la urma de ce l-ar durea, daca noi Bucurestenii avem numai primari din provincie. E un adevar (ex: Basescu, Videanu) si altzii inaintea lor.

 

Dar in schimb se astfalteaza si se schimba bordurile pe Magherul care nu avea nici o problema. Singura chestie e ca din banii nostrii si comisioanele le iau tot iei. Concluzie niste tzepari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Inainte de a fi motociclist,sofer, biciclist suntem oameni si de aceea nu putem lovi sau omara pe altcineva fie el om sau animal numai pentru ca suntem acoperiti de regulamente de circulatie!

Eu stau in zona soseaua Chitilei si daca motociclistul mergea pe banda a doua si nu avea viteza mare si era atent este imposibil sa nu vezi pe cineva trecand strada.Marcaje pentru trecerea de pietoni nu exista in zona iar semnele de pe marginea drumului nu prea sunt vizibile.Automat esti mai atent cand vezi un pieton pe marginea drumului.Si din cate stiu 60-70 km/h nu este nici legal si mai ales este destul de riscant in pentru o franare in conditii de siguranta pentru toata lumea in oras.Si ce facem daca este vb de un copil?Reformulam?Sau spunem ca asa i-i trebuia daca nu a fost atent!Cerem si daune morale?

Diferenta intre om si animal este ca omul gandeste si animalul actioneaza instinctiv.Daca este asa haideti sa gandim inainte sa actionam.

 

 

 

Nu cred ca vre-un om cat de cat intreg la mine ar lovi un pieton care traverseaza aiurea intentionat, doar pentru ca "e acoperit de regulament". Dar din pacate unii si-o cauta cu reflectorul, nu cu lumanarea. Si sincer sa fiu, avand in vedere ca pe motor risti foarte mult la impactul cu un pieton (vezi cazul celui care a lovit o baba care i-a sarit in fata pe drumul catre Vama), ma cam lasa rece ce risca/patesc cate unii din retarzii astia. Asa ca abia astept sa intre in vigoare legea care ii face 100% responsabili daca se intampla ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

Nasol...

Eu stau pe Chitila si zona e de facut capul girofar ! Mai nou cei care vin dinspre centura s-au facut stapani pe "banda" de pe mijloc si sunt contrariati/agresivi daca ies pe acea portiune ca sa fac stg sa ma duc acasa... Iar carausii de la depozite sunt stapanii zonei si merg dupa propriile legi, ca si unii bastinasi :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...