Sari la conținut

Cata Protectie Iti Poate Asigura O Casca?


marius_stp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cata protectie iti poate asigura o casca care costa 1 milion noua. Ii atat de rea pe cat pare?

Pretul castii NU este intotdeauna determinat de nivelul de protectie pe care ti-l ofera (calitatea materialului interior, interiorul in sine, calitatea vizierei, nivelul de aerisiere / zgomot, brand-ul, etc.). In principiu exista anumite standarde si teste la care sunt supuse castile inainte de a fi lansate in productie. Adica, daca casca X care costa 30$ a trecut aceleasi teste ca si casca Y care costa 200$, inseamna ca o sa-ti ofere acelasi nivel de protectie.

Totusi, incearca sa faci urmatorul "calcul": cat de mult iti pretuiesti capul? Eu nu mi-as cumpara aceasta casca.

 

Cred ca gasesti suficiente discutii pe forum (si pe alte site-uri) despre casca pe care sa o alegi. :)

 

Asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata protectie iti poate asigura o casca care costa 1 milion noua. Ii atat de rea pe cat pare?

 

io as pune altfel intrebarea:

crezi ca intr-un accident de motocicleta in care se pun la incercare limitele maxime de rezistenta ale castii, fie ea de 30 sau de 300 de euro, mai conteaza raspunsul pt motociclistul respectiv ?

eu cred ca nu...

 

sa ne dorim insa sa nu sa "testam" castile in felul asta

numai bine

:)

 

PS

sau, cei mai experimentati care au trait/vazut asemenea "teste", sa ne povesteasca si noua, sa bagam la cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum la viteza mea de incepator pe rs50 sper ca ma pot baza pe casca de 1 milion. momentat toate fondurile mele au fost decimate de costul motorului + inmatriculare care nu e inca gata. o sa incerc sa starg bani cat pot eu de repede si imi cumpar ceva mai bun. si sa nu uitam de pasager(a).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum la viteza mea de incepator pe rs50 sper ca ma pot baza pe casca de 1 milion. momentat toate fondurile mele au fost decimate de costul motorului + inmatriculare care nu e inca gata. o sa incerc sa starg bani cat pot eu de repede si imi cumpar ceva mai bun. si sa nu uitam de pasager(a).

Stiu cum suna atunci cand ti se spune sa investesti in echipament bun iar tu ai dat toti banii (unii poate luati cu imprumut :) ) pe motor si nu ti-au mai ramas pentru echipament. Aici e loc de o alta discutie, unde ar trebui spus in gura mare ca pretul unei motociclete = pretul motocicletei + pretul echipamentului!

Vreau doar sa evidentiez un lucru: calitatea castii nu are mare legatura cu viteza cu care mergi. Studiile efectuate au aratat ca cel mai des impactul este din "cauza" fortei de gravitatie, adica tu cazi si te lovesti vertical cu capul de asfalt. Sunt putine cazurile cand ai viteza si te lovesti frontal cu capul (intri cu capul in masina care ti-a taiat fata :crack: , sau cu capul intr-un stalp?! :baldy: )

Gandeste-te ca daca stai la semafor si vine unul din spate si te loveste, tu cazi si te lovesti cu capul de bordura. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.

Acum lasand la o parte teoria, stiu ca in practica lucrurile stau altfel si tu oricum o sa urci pe 2oo roti, chiar si cu casca de 30$. Vreau sa-ti urez multa bafta si sa incerci sa gasesti o casca cat mai buna in scurt timp. Iar daca ai o prietena pe care vrei sa o dai pe 2oo roti si nu ai macar o casca pentru ea (nu mai vorbesc de alt echipament de protectie pentru tine si pentru pasagera) - las-o sa mai mearga un pic cu RATBul. Incearca sa nu urci pe motoreta niciodata cu ideea "lasa ca ma duc doar pana la pizza, fac 10 min, pot sa merg fara casca".

 

P.S.: Am recitit post-ul si mi se pare un pic cam dur, dar sper ca vei intelege ce am vrut sa zic si ca de fapt nu m-am adresat direct tie, ci doar am incercat sa atrag atentia asupra importantei echipamentului de protectie si, in primul rand, a castii!

Asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa iti spun eu cum e cu casca.

Acum vreo doi ani mi-am luat o casca fiindca nu aveam de loc si am zis asa "provizoriu" si nu am dat pe ea

1 milion ci am dat 2 milioane, in fine nu mi s-a parut mult atunci si aveam nevoie rapid...

 

Dupa ceva timp dat cu ea de pamant ca m-am enervat odata si i-a crapat "botul"... pai apoi sa nu iti bagi ceva in ele?

Mai ai rabdare, mai strange un ban si ia o casca Probiker ca nu e scumpa.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o casca probiker este 2 milioane daca e mai ieftina :)

 

lasand asta : eu am avut casca de 850 000 , noua.. ceva din cehia, dracu stie... am cazut cu ea si am dat cu capul .. nu am patit nimic si nici ea.. am cazut de mai multe ori si nu am patit nimic.. ceva urme are.. eu am ost multumit .. acum am o casca de 100 euro .. nu e cine stie ce dar se zice ca e mai buna.. eu nu vreau sa o testez...

 

eu daca nu as avea bani deloc, decat sa merg fara casca as merge cu una de 1 000 000 .. daca as avea cums a iau una mais cumpa as lua fara sa stau sa ma gandesc,... sfaturi cu "daca nu ai echipament stai in casa" sunt adevarate dar eu nu le respect... bani nu am dar de iesit ies.. stiu ca gresesc... ar trebui sa am mai multi bani .. faptul ca ies este inevitabil ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am asteptat 8 luni dupa motoru asta. imi cumpar 2 casti cu 1 milion (una acum si una cand mai strang bani) si in maxim o luna jumate fac rost de casca cu 80 de euro imi aduce un prieten. si pana atunci o sa fiu FOARTE atent la trafic. azi am vazut vreo 15 motociclete si culmea ca NICI UN motociclist nu mergea incet (adica toti se dadeau mare si bagau gaz urat de tot) si nu stiu daca jumatate din ei aveau alt echipament in afara de casca. aia sunt inconstienti. eu sunt in stare sa imi dau seama la ce pericol sunt expus fara echipament, dar ce pot sa fac? ii greu sa stai acasa dupa ce ai asteptat 8 luni. mersi de sfaturi dar pana nu fac rost de cash nu am alternativa.

 

P.S.: cine o facut casca aia cu 1 milion presunpun ca nu o facut-o pt kamikaze. atata timp cat nu o sa merg cu 100 la ora intr-un stalp nu cred k o sa am contuzii daca pic de pe motor la 30km la ora(doamne fereste).

 

 

EDIT: si orice ar fi pasagerul primeste casca mai buna. nu sunt genu de om care sa mearga cu casca buna si pasagerul fara. mai ales daca merg cu prietena mea. ea primeste casca si eu cu aia naspa. daca am numai o casca nu plimb pe nimeni.

Editat de mariusweed_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zic si eu: inainte sa imi cumpar motoreta, am cumparat o casca Safebet....

Am zis ca: dom'le, acum pt. inceput este buna.....

Am mers de cateva ori cu ea si multumesc luui Dumnezeu ca nu s-a intamplat inevitabilul, pt. ca intr-o seara i-am dat-o unui prieten! Avea nevoie sa o poarte un pasager!

Cand a venit la bloc, a pus casca pe motor si dintr-o greseala s-a miscat moto si a cazut casca!

S-a spart in 2 bucati!!! :)

Am dat pe ea 1,5 mil. lei....

Intelege ce vrei si tu din asta.......

Inainte de acest eveniment, imi luasem deja un Madhead cross, si acum cateva zile un Vemar integrala!

Nu as mai lua Safebet nici macar pt. pasager!

Vorba unuia de mai sus: aia e buna sa iti tina de cald sau sa ai aerisiri pe care nu iti puteai imagina ca le ai!! :) :crack: :baldy:

Echipamentul este fff important!!! Nu te grabii!

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce-ai mai pus topicul?

Frate gasesti cu 1 500 000 Probiker, casca foarte buna dupa parerea mea, o am de 2 ani. Am dat cu ea de multe ori de pamant, vizorul bun, nu intra vant, tine cald, nu jeneaza, nu se impute repede. Este o casca cel mult mediocra printre marcile cunoscute si scumpe, dar nu este casca chinezeasca din plastic, in categoria ei de pret e cea mai buna.

Sau poti sa iei casca SH integrala.

Ce daca ai asteptat 8 luni. Stii foarte bine ca tot trebuie sa iti iei o casca cat de cat, asa ca fa un efort acum. Oricum o casca ieftina, incomoda, taie din placerea condusului.

 

 

Am mers si cu un Nolan N100 mai vechi dar impecabil si Probikerul mi s-a parut egal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA IEI SAU NU CASCA DE UN MILION... SPER CA RESTU' ECHIPAMENTULUI L-AI CUMPARAT....

 

IN PRIMU RAND MANUSI SI GEACA... TE APARA IN PRIMU SI IN PRIMUL RAND DE MARI ZGARIETURI.. LA MICI CAZATURI... [DOAMEE FERESTE]...

 

Echipament <> casca

Editat de noneother
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.louis.de/_20ae9bc92e794b7f918ef...tnr_gr=20411200 <-- uite aici de exemplu,

probiker, 20 de euro acolo, vorbesti cu Romi (cauta la sectiunea vanzari echipamente oferta lui ) si ti-o aduce cu un comision decent si iesi chiar sub 1 mil...cu casca probiker

Bafta !

Editat de sebby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"La ce-ai mai pus topicul?"

 

pai uite de ce. nu stiam ca gasesc casti bune atat de ieftin. am zis 1 milion asa in mare. daca ii un milion jumate nu ii nici o problema. mersi! o sa mai pun 500 de mii si imi cumpar ceva mai de incredere! si asa am rezolvat problema cu casca. acum vreau o camasa cu protectii umeri-coate-coloana vertebrala. mersi again!

 

P.S.: daca iau probiker mai trebuie sa o schimb? sau m-am scos definitiv cu casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ceva timp dat cu ea de pamant ca m-am enervat odata si i-a crapat "botul"...

 

Hai ca asta e tare :) . Tu n-ai auzit chestia simpla ca daca iti cade casca de pe saua motocicletei poti sa o dai la gunoi chiar daca a costat 500$... da ma rog, nu valoreaza devla oricui atita.

Deci ca idee casca nu se loveste de ziduri, nu se lasa sa cada, ce sa mai, e de portelan. Cine da cu ea de pamint nu are ce face ori cu banii ori cu capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu n-ai auzit chestia simpla ca daca iti cade casca de pe saua motocicletei poti sa o dai la gunoi chiar daca a costat 500$...

Wellll... nu chiar. Daca ai casca de $500 cel mai bine te duci si-i faci o scanare cu ultrasunete/lazer/wha'eva' sa vezi daca au aparut microfisuri. Daca n-au aparut, sa arunci la gunoi o casca perfect functionala (edit: si nu chiar ieftina) e aiurea rau de tot.

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt nu e chiar asa. Uita-te cum "functioneaza" o casca: http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet#Function Pe urma vezi daca merita sa vezi daca sunt microfisuri. Nu e vorba doar de coaja, foarte important e si materialul din interior, altfel poti sa porti o bucata de metal pe cap si ai rezolvat problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si daca respectiva casca are "rebounding inner padding" (un strat de captuseala, de obicei sub cea care vine in contact cu pielea/cagula ta, ce revine la forma initiala dupa comprimare). Unele casti mai scumpe au asa ceva.

Edit: si eu oricum vorbeam despre cazul in care-ti cade accidental pe jos, nu de cel in care te izbesti de ceva cu ea pe cap.

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi nu-si dau seama, dar preturile la diverse echipamente (hai sa ne referim aici la casti) si in general la marfuri de gen , de cele mai multe ori nu reflecta si calitatea/nivelul de protectie. Binenteles ca o casca de 500 e f probabil sa ofere o protectie mai buna decat una de 50 in majoritatea cazurilor, dar in general pretul are mai mult legatura cu costurile de marketing/distributie si strategia de vanzari, decat cu procesul de fabricatie si costurile aferente. Din nou e de asteptat ca ace acasca de 10 ori mai scumpa sa fie ceva mai confortabila, sa se aeriseasca mai bine , sa fie mai putin zgomotoasa la viteza,etc, dar asta nu inseamna ca te scoate intreg dupa un impact la care o casca mediocra fara pretentii nu te poate proteja.

O firma care investeste in reclama e normal sa mareasca pretul odata cu "imaginea " crescuta a marcii, prin asta acoperind costurile suplimentare dar si o marja mai babana de profit. Pe urma intervine partea estetica,moda, ceea ce face sa se vanda de obicei orice marfa, trecand peste calitatile functionale de multe ori. Casca marca X model 2006 va fi "varf de gama" si scumpa ca dracu, iar modelul de top de acum 2 ani, cu pretul undeva sub jumate. Asta inseamna ca protejeaza de 2 ori mai bine cea scumpa? Cu siguranta nu. :)

Apoi daca e sa luam strategia unui distribuitor mare, daca din stocul de anul trecut a vandut 5000 de casti cu un profit foarte mare, iar cele 500 ramase pe stoc se vand mult mai greu pentru ca nu mai are toate marimile si culorile, modelul s-a demodat, concurenta a venit cu modele mai bune sau mai ieftine, sau poate ca pilotul care ii face reclama in motogp a castigat cateva curse. Ce face atunci comerciantul? Le da repede foarte ieftin, pentru el fiind mai profitabil sa-si elibereze depozitul si sa scoata macar o parte din cat l-au costat pe el, pentru ca oricum deja profitul a fost acoperit cu varf si indesat la lotul ala si acum trebuie sa-si concentreze eforturile pe noile modele, care ii aduc mai mult profit.

 

Concluzia? O trage fiecare, tot ce va spun e ca puteti gasi casti care sa ofere protectie sigura si poate si ceva confort, la preturi decente, in categoria mediu-ieftin. Mai recent am avut de a face cu 2 casti , una Probiker si una Vemar, prima a costat 1,5 mil si a doua 2,1 mil. In Probiker cam bate vantul si vajaie, Vemarul fluiera peste 90 kmh, nu au viziera tratata antifog etc, dar la capitolul protectie as avea incredere in ele, atata timp cat marimea e corecta pentru capul purtatorului si casca e inchisa strans sa nu poata zbura din cap.

 

 

Bafta va doresc si retineti ca orice casca oricat de ieftina e mai buna decat baticul si ochelarii de soare, chiar daca ochelarii sunt de firma si au costat 200E :crack:

 

:)

 

 

 

P.S. Si nu, nu am nici o casca de vanzare :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce-ai mai pus topicul?

Frate gasesti cu 1 500 000 Probiker, casca foarte buna dupa parerea mea, o am de 2 ani. Am dat cu ea de multe ori de pamant, vizorul bun, nu intra vant, tine cald, nu jeneaza, nu se impute repede. Este o casca cel mult mediocra printre marcile cunoscute si scumpe, dar nu este casca chinezeasca din plastic, in categoria ei de pret e cea mai buna.

Sau poti sa iei casca SH integrala.

Ce daca ai asteptat 8 luni. Stii foarte bine ca tot trebuie sa iti iei o casca cat de cat, asa ca fa un efort acum. Oricum o casca ieftina, incomoda, taie din placerea condusului.

Am mers si cu un Nolan N100 mai vechi dar impecabil si Probikerul mi s-a parut egal .

 

Casca SH ??? :) trebiuie sa fi nebun... de unde sti ca nu e lovita/cazuta??

Daca nu ai pretentii la materiale dein interior, zgomot la vint, greutate, etc poti sa-ti iei o casca (chiar si deschisa cu vizor full-face - cam asta ar fi minim pe care-l accept eu) CMS sau echivalent la pret. Inainte sa o cumperi arunca o privire pe net la siteul producatorului si vezi daca modelul pe care-l vrei tu este testat si este conform cu standardele.

PS. si mie mi-a cazut casca de pe sa, cu vizorul deschis... evident a cazut in vizor care s-a spart exact in 2o.. asha ca o casca este normal sa se sparga.. important e sa "nu se sparga continutul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ati spune, NU E NORMAL sa se sparga "barbia" unei casti integrale la o cazatura de pe motocicleta (1m- 1m si un pic). Cum s-ar comporta casca aia la un impact la viteza mai mare?

Bafta va doresc si retineti ca orice casca oricat de ieftina e mai buna decat baticul si ochelarii de soare, chiar daca ochelarii sunt de firma si au costat 200E

Good point !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

oricum la viteza mea de incepator pe rs50 sper ca ma pot baza pe casca de 1 milion. momentat toate fondurile mele au fost decimate de costul motorului + inmatriculare care nu e inca gata. o sa incerc sa starg bani cat pot eu de repede si imi cumpar ceva mai bun. si sa nu uitam de pasager(a).

La primul motor bugetul trebuie sa includa si echipamentul! Obligatoriu! Statistic vorbind, la inceput ai nevoie mai multa de protectie decat mai incolo. Asta nu inseamna ca dupa ce ai un pic de experienta poti merge fara echipament, inseamna doar ca la inceput probabilitatea sa cazi e mult mai mare.

 

Daca vrei o confirmare (macar psihologica) la casca asta ... nu cred c-o vei obtine. E buna doar pe loc eventual.

 

La o cazatura nu dai cu capul doar o singura data, te mai rostogolesti, mai plesnesti si alte obiecte in traiectorie, etc. Daca plasticul crapa la prima atingere, mai incolo esti cu "capul gol". O casca de slaba calitate are si prinderi de proasta calitate care se pot rupe, desprinde => iti sare casca din cap la prima atingere.

 

In plus si capitolul "confort" e important, pentru ca o casca inconfortabila te distrage de la condus.

 

Daca vrei o casca ieftina, alege ceva de la Pro-Biker in sus, nimeni nu te obliga sa iei Shoei/Arai/Schubert.

 

 

Hai ca asta e tare :baldy: . Tu n-ai auzit chestia simpla ca daca iti cade casca de pe saua motocicletei poti sa o dai la gunoi chiar daca a costat 500$... da ma rog, nu valoreaza devla oricui atita.

Deci ca idee casca nu se loveste de ziduri, nu se lasa sa cada, ce sa mai, e de portelan. Cine da cu ea de pamint nu are ce face ori cu banii ori cu capul.

:)

 

O casca cazuta isi pierde proprietatile :) ... Scanare cu ultra sunete, in alte tari :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni nu mai bagati "din top" ...chiar si cu cele mai bune intentii, realitatea noastra e alta. :) Cati dintre noi am avut din prima bani de echipament in tipla, conform cu standardele, scanat cu ultrasunete samd??? eu ,unul, de banii pe care acum ii dai pe o casca "mediocra", mi-am luat primul motor, si la vremea aia pentru mine era vorba de multi bani...si restul echipamentului l-am adunat de ici colo, evident SH.

 

Da, asa e , o casca S-H nu e recomandata, dar ce te faci daca chiar nu iti permiti una noua ? sau "de firma" ?

 

Ia sa-l vad eu pe ala care are permisul, motorul, si nu se plimba cu el 2 luni pana nu strange bani de echipament full "conform cu standardele" . :)

 

P.S. Marius, nu stiu exact despre e model de casca ieftina vorbesti, macar lamureste-ne sa ne putem da cu parerea. Poate a avut cineva si iti poate da un sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...