Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Pai si e bine asa ? Devin greoi , burtos si pufos ? Acum , nu ca tin eu la silueta chiar asa de mult , da' nici asa. Cred c-o dau pe aerobice , ca la tara am unde alerga. La primavara vreau sa ma duc la o sala de smardoiala si vreau sa-mi pun conditia fizica la punct. Momentan am lasat fiarele grele cu repetari putine , am schimbat programul cu greutati mai mici si repetari mai multe si explozive. A devarul este ca nu mai pot sa-mi chinui muschii cum trebuie , trag tare si degeaba. Nu mai simt durerea. Tre' sa meditez la treaba sta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

. A devarul este ca nu mai pot sa-mi chinui muschii cum trebuie , trag tare si degeaba. Nu mai simt durerea. Tre' sa meditez la treaba sta.

 

 

Incearca sa faci 4 serii a cate 10-8 repatari in asa fel incat sa faci foarte corect execritiul si sa faci destul de incet ca viteza.Dupa fiecare serie intinzi bine de tot muschiul lucrat.E foarte dureros dar lucreaza foarte bine :)

Mesaj completat

sfat:daca pui filmulet,pune si tu un set intreg.nu pune un film de 30 de secunde unde vedem cum faci biceps ( sa zicem).altfel,toti ne putem inchipui cum arata cineva cind se antreneaza :finger:

adica la felul cum arati,e clar ca sti ce vorbesti,si filmulete explicative ar fi mai ok decit unul unde te putem vedea DOAR cum te antrenezi.

ceva gen:do you know how to....

astept.

 

cu riscul de a ma repeta:felicitari pentru perseverenta si felul in care ai ajuns sa arati (de bine).

 

 

 

 

 

PS:cum e cu pauza de la țighi?

 

azi am fumat 1 tigara de plictiseala... in timp ce fumam mi-am dat seama ce prostie fac... ma minteam pe mine insumi.simt ca sunt in control si nu am nevoie de tigara.dar era singurul meu viciu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fumat 1 tigara de plictiseala... in timp ce fumam mi-am dat seama ce prostie fac... ma minteam pe mine insumi.simt ca sunt in control si nu am nevoie de tigara.dar era singurul meu viciu...

 

 

prietene,sa nu ma intelegi gresit,poate ma repet,dar nu tin musai sa propavaduiesc ceva.

dar,poate nu doresti sa te lasi de fumat.

fumatul e plictiseala,e TOT fumatul.

in afara da tigara de dupa si de dupa potol,am fumat DOAR de plictiseala.

to smoke is easy.not to smoke,now that is a challenge!

to smoke is easy.not to smoke is hard.how hard can you get?

deci? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene,sa nu ma intelegi gresit,poate ma repet,dar nu tin musai sa propavaduiesc ceva.

dar,poate nu doresti sa te lasi de fumat.

fumatul e plictiseala,e TOT fumatul.

in afara da tigara de dupa si de dupa potol,am fumat DOAR de plictiseala.

to smoke is easy.not to smoke,now that is a challenge!

to smoke is easy.not to smoke is hard.how hard can you get?

deci? :)

 

 

stiu si iti dau mare dreptate.ori fumez ori nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu si iti dau mare dreptate.ori fumez ori nu...

 

1.zilele in care NU ai fumat,chiar daca intre timp ai pipat una ,se pot,si trebuie trecute la categoria "ce am cistigat"

2.daca fumatul te face fericit,fumeaza.nu are rost sa renunti,pentru ca nu vei reusi.

3.daca fumezi cu scirba si ca "ce plm,sa fac?",iti va fi usor.

 

 

sfaturile si incurajarile mele se opresc aici,ca o sa zica lumea ca is vreun ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar fumez... pentru ca sunt fraier.e singurul meu viciu.nu mananc dulciuri, nu beau alchool... doar tigara asta bat-o vina.Oricum o tigara dupa sex sau dupa o tura cu motoru pentru mine e like fresh air :scratch:

oricum dupa revelion sper sa fiu mai motivat si sa renunt complet.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar fumez... pentru ca sunt fraier.e singurul meu viciu.nu mananc dulciuri, nu beau alchool... doar tigara asta bat-o vina.Oricum o tigara dupa sex sau dupa o tura cu motoru pentru mine e like fresh air :scratch:

oricum dupa revelion sper sa fiu mai motivat si sa renunt complet.

 

 

 

auzi,

din moment ce suntem off topic total,si oricum parca e o discutie in doi,eu zic sa iti vezi linistit de pipe,ca nu vei pati nimic,daca o ti tot asa,cu no sweets si alcohol.

si,inca ceva.

nu te mai amagi cu "dupa revelion".

cind o sa fi pregatit sa te lasi,vei simti,asa ca nu te mai stresa,ca mai mult rau iti faci si nu vei reusi.

so ,enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxxer imi place topicul tau,dar cred ca faci cateva greseli in privinta incpatorilor, nu mi se pare un antrenament bun pt un incepator cu bicepsi-tricepsi..sau piept-tricepsi........iar unul care are ceva experienta in sala isi face singur antrenamentul dupa cum ii place ... bafta in continuare si daca ai o poza si cu picioarele ... o poti posta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxxer imi place topicul tau,dar cred ca faci cateva greseli in privinta incpatorilor, nu mi se pare un antrenament bun pt un incepator cu bicepsi-tricepsi..sau piept-tricepsi........iar unul care are ceva experienta in sala isi face singur antrenamentul dupa cum ii place ... bafta in continuare si daca ai o poza si cu picioarele ... o poti posta

 

 

eu consider ca pentru inceapatori un antrenament bun e de obisnuinta in primul rand cu aparatele.sa ajunga la nivelul in care cunoaste aparatul in asa fel incat isi solicita doar grupa respectiva de muschi.apoi cand se obisnuieste si poata sa isi schimbe antrenamentul in functie de cum doreste el.2 grupe pe zi sau 1.depinde fiecare ce rezultat are.

 

cat despre picioare am precizat ca sunt mai slab in picioare decat mi-ar place mie sa fiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Nu sunt rautacioasa, tin sa precizez...Dar asta cu picioarele se numeste "sindromul Jonny Bravo"( daca mai tii minte desenele alea) este foarte des intalnit in sali in ultimul timp. De ce? Pentru ca partea cea mai vizibila si mai usor de admirat este cea superioara. In concluzie se trage tare de piept, brate si mai rar de abdomene ( lucru pozitiv in cazul tau) iar de picioare...mai greu sau deloc. E adevarat ca e mai greu sa lucrezi picioare, e un antrenament obositor si care se lasa de obicei cu o febra musculara crunta. DAR totusi...

Oricum...in cazul tau (Gixxxer) nu e grav. Daca te superi "umpic" si faci constant o luna-doua picioare, macar o data pe sapt....cred ca ai mari sanse ca la vara sa fii mult mai proportionat . Este adevarat ca fiecare are o grupa deficitara, care reactioneaza mai greu...dar totul se poate! BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat , daca se poate spune asa , ce sa fac , sa simt din nou durerea din muschi. Repetari mai multe(20-25) , cu greutati care sa-ti permita.Asta si in ideea ca la primavara ma duc la o sala de pumni-picioare si vreau rezistenta la efort si explozie.Senzatia e marfa , ma dor muschii si dimineata , daca am tras tare-tare,am si ceva febra. Plus ca nu ma mai doare mijlocul , pt. ca incepusem sa am ceva probleme , asta de mai multi ani , si datorita statului in picioare la munca+fiare grele. Asa ca sint multumit.Deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Asta si in ideea ca la primavara ma duc la o sala de pumni-picioare si vreau rezistenta la efort si explozie.

 

rezistenta la efort si explozie=judo(unde mai capeti coordonare si simtul echilibrului duse la extrem)

pumni si picioare? da, dupa cativa ani de judo....dar dupa anii aia o sa iti fie mai usor sa il tavalesti pe jos si sa te joci cu adversarul dupa bunul plac

 

Parerea mea :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Nu sunt rautacioasa, tin sa precizez...Dar asta cu picioarele se numeste "sindromul Jonny Bravo"( daca mai tii minte desenele alea) este foarte des intalnit in sali in ultimul timp. De ce? Pentru ca partea cea mai vizibila si mai usor de admirat este cea superioara. In concluzie se trage tare de piept, brate si mai rar de abdomene ( lucru pozitiv in cazul tau) iar de picioare...mai greu sau deloc. E adevarat ca e mai greu sa lucrezi picioare, e un antrenament obositor si care se lasa de obicei cu o febra musculara crunta. DAR totusi...

Oricum...in cazul tau (Gixxxer) nu e grav. Daca te superi "umpic" si faci constant o luna-doua picioare, macar o data pe sapt....cred ca ai mari sanse ca la vara sa fii mult mai proportionat . Este adevarat ca fiecare are o grupa deficitara, care reactioneaza mai greu...dar totul se poate! BAFTA!

 

 

sindromul johnny bravo:):scratch: asta ai auzito la baieti de la bloc , sau ai citit pe undeva ?.... nu cred ca este nevoie ca gixxer sa se supere si sa traga vreo doua luni picoare ... este proportionat destul de bine,eu l-am intrebat daca are o poza cu picioarele din cauza ca nu prea am vazut in progaramele de antrenament si picioare ....daca va reusi ca in doualuni sa creasca in picioare nu va arata prea bine ..daca tot sti atatea ;ucruri despre culturism tin sa te anunt ca gixxxer nu ar face mare lucru in 2 luni ..si daca crezi ca vb prosti poate si el sa iti confirme.faptul ca a spus ca la inceput era foarte slab si a tras 8 ani sa ajunga aici cred ca alea doua luni sunt aproape nule pt el ...iar doua picioare foarte groase nu cred ca l-ar avantaja prea mult ... gixxer tine ritmul tot asa :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat , daca se poate spune asa , ce sa fac , sa simt din nou durerea din muschi. Repetari mai multe(20-25) , cu greutati care sa-ti permita.Asta si in ideea ca la primavara ma duc la o sala de pumni-picioare si vreau rezistenta la efort si explozie.Senzatia e marfa , ma dor muschii si dimineata , daca am tras tare-tare,am si ceva febra. Plus ca nu ma mai doare mijlocul , pt. ca incepusem sa am ceva probleme , asta de mai multi ani , si datorita statului in picioare la munca+fiare grele. Asa ca sint multumit.Deocamdata.

 

pentru forta-rezistenta + explozie se face antrenament "pe intervale".

adica: 20 sec faci efort intens + 10 sec pauza. repeti ciclul de 8 ori, adica 4 minute in total.

20 sec. efort intens faci ce exercitiu/combinatii vrei tu. ( flotari, geno, tractiuni :scratch: , bicicleta, sari coarda, dai la sac, alergari, smulsul gantelei/halterei deasupra capului etc... eu personal prefer combinatii 1geno+1 flotare repetat de cate ori incape in alea 20 sec, atat flotarile cat si geno cu viteza si explozie la finalul miscarii - nu incet, ca pt forta! )

10 sec. pauza.

 

ideea e ca in alea 20 sec. nu ai timp sa te obisnuiesti cu miscarea si sa treci de "pragul durerii" dupa care poti continua la nesfarsit iar in alea 10 nu ai timp sa-ti revii.

 

alt avantaj e ca schimband exercitiile nu te plictisesti.

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :huh: Desi defapt e de plans!!!!!! Eu sunt sigura ca ,cel putin in pectorali are silicon. De ce se mutileaza oare unii asa???? :laugh:

...si totusi, urmarind cu atentie sporita ( ca asa ceva rar vezi) am observat ca e siliconat peste tot...nu numai la piept...

 

nu e silicon, e syntol. se injecteaza in fibra musculara astfel volumizand muschiul. ca si proprietate syntolul nu se resoarbe, ramanand acolo, de aceea a fost folosit de suficienti culturisti pentru a-l injecta in grupele deficitare.

sunt destui pro care-si injecteaza syntol dar fara a depasi masura devenind ciudatenii, dar sunt si altii pentru care mare inseamna neaparat frumos ;)

 

probabil majoritatea de aici ati auzit de gregg valentino, respins de majoritatea federatiilor, ce si-a injectat syntol in majoritatea grupelor musculare, ajungand un monstru oribil.

 

http://earlthebutcher.files.wordpress.com/.../06/gregg21.jpg

http://www.rainbowskill.com/wp-content/upl...2009/03/b18.jpg

 

referitor la jijik, are dreptate cu antrenamentul picioarelor. ce-i drept, spre rusinea mea si eu am cateva luni de cand nu am mai antrenat picioare dar am ca motiv accidentare la un genunchi de la geno. cand ma refac complet, trec iar la treaba.

 

anyway, de ani de zile nu vad decat 2...maxim 3 care fac picioare asa cum trebuie.

restul, piept + biceps la greu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pt. explozie si rezistente folosesc greutati mai usoare si explozie pe miscare. Ex:genoflexiuni-cobor usor , ma ridic in explozie(ca si cum i-ai arde lui' unu un picior in piept).Doar atit , nu implic prea mult cardio deocamdata , vreau doar forta. Cardio , mai incolo , prin alergare.Acum , forta bruta , desi masa , in sistemul meu actual , cred ca mai putin , si asa nu ma omor cu mincatul.

Un om batrin.

post-5541-1260819424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pt. explozie si rezistente folosesc greutati mai usoare si explozie pe miscare. Ex:genoflexiuni-cobor usor , ma ridic in explozie(ca si cum i-ai arde lui' unu un picior in piept).Doar atit , nu implic prea mult cardio deocamdata , vreau doar forta. Cardio , mai incolo , prin alergare.Acum , forta bruta , desi masa , in sistemul meu actual , cred ca mai putin , si asa nu ma omor cu mincatul.

Un om batrin.

 

 

te mentii bine... esti masiv si nu umflat.

eu abia de miercuri incep sa ma duc la sala... ca am avut examene pfff.

spor lil debul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pt. explozie si rezistente folosesc greutati mai usoare si explozie pe miscare. Ex:genoflexiuni-cobor usor , ma ridic in explozie(ca si cum i-ai arde lui' unu un picior in piept).Doar atit , nu implic prea mult cardio deocamdata , vreau doar forta. Cardio , mai incolo , prin alergare.Acum , forta bruta , desi masa , in sistemul meu actual , cred ca mai putin , si asa nu ma omor cu mincatul.

Un om batrin.

 

pt forta bruta: greutati mari si repetari putine!

tu faci forta-rezistenta, fie iti convine, fie nu!

lasa, ca e bine asa!

 

n-am intalnit pe nimeni care sa fi pierdut un meci din cauza ca el impingea de la piept numai 80 si adversarul 120. am intalnit insa o gramada care nu au mai putut continua ca...li s-au taiat picioarele si nu ii mai tineau ficatii...

 

la enduro, nu cunosc pe nimeni care sa nu-si poata ridica motorul de pe jos insa constat ca sunt cativa care - la un moment dat - nu mai pot sa-si ridice motorul.

 

eu pt forta rezistenta fac "pe intervale" - dupa cum am spus iar pt forta ma limitez la flotari/tractiuni intr-o mana sau geno intr-un picior dar numai o data pe saptamana. la rezistenta nu pot sa fac "clasic" ca ma plictisesc de mor dupa cateva minute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan ma axez pe forta aia de tip "taietor de lemne" sau "fierar" , de aia facuti din munca. Din aia care muncesc 12 ore la lopata si nu au nimic. Am citit ceva pe net despre antrenamentul in pirnaile americane.Sint cite unii care trag continuu , pe izolare , cu greutati mici sau cu forta corpului si cica au mare forta , normal , muncesc muschii aia fara intrerupere (ce altceva sa faca acolo)? + ca oamenii trag pt. a avea forta , pe acolo se practica violurile , bataile si omorurile , daca nu faci fata , faci spate , sau mai rau.

Picioare bag ca nebunu' , cind eram mic , am facut judo si i-mi era rusine sa ma dezbrac la scoala , eram mutant fata de ce scobitori de picioare aveau colegii mei. Si nici vorba sa ma supraantrenez , cu toate antrenamentele , tin minte ca ne rupea , pur si simplu. Deci , supraantrenamentul sa fie un mit ? Inclin sa cred ca da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sindromul johnny bravo:):laugh: asta ai auzito la baieti de la bloc , sau ai citit pe undeva ?.... nu cred ca este nevoie ca gixxer sa se supere si sa traga vreo doua luni picoare ... este proportionat destul de bine,eu l-am intrebat daca are o poza cu picioarele din cauza ca nu prea am vazut in progaramele de antrenament si picioare ....daca va reusi ca in doualuni sa creasca in picioare nu va arata prea bine ..daca tot sti atatea ;ucruri despre culturism tin sa te anunt ca gixxxer nu ar face mare lucru in 2 luni ..si daca crezi ca vb prosti poate si el sa iti confirme.faptul ca a spus ca la inceput era foarte slab si a tras 8 ani sa ajunga aici cred ca alea doua luni sunt aproape nule pt el ...iar doua picioare foarte groase nu cred ca l-ar avantaja prea mult ... gixxer tine ritmul tot asa :huh:

 

 

Nu...nu am auzit-o la baietii de la bloc...pentru ca nu stau la bloc ;) Aceasta denumire este creatia mea...ca observator zilnic al barbatilor care trag de fiare. In ceea ce priveste cresterea lui in masa la nivelul picioarelor, cred sincer ca se poate mai bine. Am precizat ca nu e rau acuma...dar intotdeauna se poate mai bine! El stie asta cu siguranta, nu e nevoie sa i-o zic eu (asta ti-o zic tie) .

Si ce daca am zis 2 luni...si daca ziceam 4...este estimativ. Cresterea in masa tine de genetica fiecaruia, de alimentatie, de suplimentele pe care le ia sau nu, de tipul de antrenament si nu in ultimul rand de dorinta de a realiza ceva. Nu i-am spus sa faca "doua picoare foarte groase"... :laugh: Ma intelegi matale?? :) Nu mai fii asa de suparat!

 

Multumesc pentru explicatia cu Syntholul...chiar nu stiam asta.

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca o pitipoanca mi-a facut dauta totala masina si avea asigurare la carpatica ma vad car-less pe o perioada nedeterminata de timp.

 

Acum insa incepeam sa am putin timp pentru a ma reapuca de sala insa ghinion (vine si vremea mea..) asa ca ma bate de ceva vreme un gand, sa-mi iau pentru acasa strictul necesar, as avea loc insa nu vreau sa cheltui prea multi bani. Un loc de unde sa iau ce am nevoie dar sa fie SH nu cred ca am sanse sa gasesc.

 

Ma intereseaza in principiu: o banca normala pt piept (daca se poate ridica sa fie inclinata e si mai bine insa nu e f important acest lucru)

o bara olimpica de preferinta de 20 kg

greutati 2x2.5kg, 2x5kg, 2x10kg si 2x15kg

gantere: 2x5kg, 2x10kg, 2x15kg.

Unde gasesc online de preferinta si la un pret cat mai bun lucrurile de mai sus?

 

Daca stie cineva un site unde pot lua dimensiunile exacte a unei banci, un fel de blue print, e ok deoarece am unde sa o fabric personal.

Editat de Pijama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...