Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Pot oferii cateva sfaturi utile, celor care vor sa inceapa un program de intretinere normal si sanatos, al intregului corp. Gratis! Singura conditie este sa se deplaseze la sala pe care o administrez. Nu o fac din interes sau pt. publicitate, deoarece sala este cu circuit inchis. Cateva poze ale sali:

post-6592-1263469860_thumb.jpg

post-6592-1263469945_thumb.jpg

post-6592-1263469964_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exista remediu pentru febra musculara?

Da

Acelasi lucru pe care l-ai facut de ai facut febra :lol:

 

Daca ai facut sa zicem flotari si abdomene, continui sa faci, incet si sigur, ca trece febra si te obisnuiesti...Asta ca exemplu...cu sexu e la fel :wacko:

 

Adica, sunt remedii si medicale din cate stiu, daca la asta te referi, dar cea mai buna metoda e aia de am zis-o...daca e vb de miscare facuta dupa o lunga pauza :D

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu de saptamana trecuta sala, dupa ce mai facusem 1 luna inainte de sarbatori...Am 1.83, 93kg, 26 de anisori :D...Si sunt cam grasutz. Scopul....90-95 de kg cu grasime cat mai putina...pana la vara.

O sa fac doar antrenament de forta in urmatoarele 2 luni...si dupa sa vedem ce program am daca o sa introduc si ceva aerobic.

Din pacate pentru aspectul meu de plaja :crack: grupele cele mai slabe sunt pieptul si abdomenul...la piept chiar am probleme legate de forta, dar incerc sa mai pun cate 2 kg pe bara la fiecare antrenament. Am mai facut sala cand eram la liceu, deci cam stiu despre ce e vorba.

Programul

Luni: geno(ex favorit), ridicari pe varfuri, extensii si flexii pt picioare

Marti: impins de la umeri, fluturari, ridicari de umeri(ex "nu stiu" :lol: ), crunch si ridicari de picioare

Joi: tractiuni si ramat la aparat, flexii pt biceps

Vineri: impins inclinat si impins culcat pt piept, impins cu priza mica pt triceps

Cam 5 serii pe exercitiu la grupele mari, 3-4 la grupele mici, 2minute pauza intre ele(strict), 15-12-10-8-6 repetari. Cateodata mai arunc o serie cu un exercitiu de izolare (fluturari pt piept, flexii siextensi la scripeti pt brate, etc.)la sfarsit la care incep cu greutate mare(6-8repetari) si descresc pana simt ca imi ia muschiul respectiv foc.

In ziua de spate sau de picioare mai adaug 3 serii de hiperextensii sau indreptari dar cu greutate mica deocamdata.

Ce sa mai zic...am probleme cu forta la inaltimea si greutatea mea, dar sper sa o recapat incet-incet. Rezistenta nu am avut niciodata, nici macar in adolescenta, alergam suta in 12-13 sec fara antrenament si fara ghete cu cuie, dar daca ma pui sa alerg 1 km mor :wacko:, o sa incerc sa lucrez si la asta mai spre vara.

 

Sunt la sala cativa tinerei de 16-18 ani, care lucreaza de cativa ani si arata destul de bine...de la buric in sus...cu niste picioruse subtiri. Nu am sa inteleg niciodata de unde ideea asta de a lucra numai trenul superior. Si am vazut ca la mai toate exercitiile fac cu greutati mai mari decat mine, dar doar 4-5 repetari singurei, restul ajutati si cu o forma incorecta. Totusi au masa musculara si forta peste mine...asa ca nu mai stiu ce sa cred despre sfaturile de a pastra forma corecta.

 

O sa continui cu programelul meu si poate o sa incerc si ceva suplimente proteice si vitaminutze si ceva carnitina. Daca ma fac un "monstru" foarte bine, daca doar imi imbunatatesc conditia fizica foarte bine, daca nu progresez deloc...iar foarte bine. Nu am ambitii de a ridica tone de fiare sau de a crapa tricoul pe mine...ci doar ambitia de a obtine cele mai bune rezultate dupa un lucru facut de capul si stiinta mea.

 

Exercitiul este pentru trapez,asa ii zice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot oferii cateva sfaturi utile, celor care vor sa inceapa un program de intretinere normal si sanatos, al intregului corp. Gratis! Singura conditie este sa se deplaseze la sala pe care o administrez. Nu o fac din interes sau pt. publicitate, deoarece sala este cu circuit inchis. Cateva poze ale sali:

 

unde se afla sala :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu imi place exericitul "ridicari de umeri", nu il fac niciodata. Muschiul trapez se dezvolta putin si de la ridicari de la umeri din stand, fara sa devina mai proeminent decat umarul in sine.

In momentul in care ai trapezul prea dezvoltat nu pot decat sa ma gandesc ca ori ai o meserie care implica carat ceva, ori vrei sa te judece lumea pe strada ca esti bodyguard sau ceva si ca sigur nu ai nimic in cap.

 

Sigur,un corp armonios necesita dezvoltarea tuturor muschilor dar eu nu as dezvolta prea tare muschiul trapez...parerea mea. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista remediu pentru febra musculara?

 

dus fierbinte imediat dupa antrenament.

ajuta la absorbtia acidului lactic din muschi.

 

aspirina.

 

masaj cu sare.

 

pentru prima varianta garantez, de ultimele doua doar am auzit ca ar fi eficiente.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt ton nu ai voie mai mult de 1 data pe saptamina si uleiul de masiline nu se foloseste niciodata la prajit. Chiar si uleiul de floarea soarelui e mai bun. Uleiul de masline e pentru salate.

 

pai si Jamie Oliver,de ce foloseste?

Nu direct la prajeli,dar la mincaruri ce le face la cuptor,pe gratar etc.

O gramada de bucatari folosesc uleiul de masline la gatit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deadcow, multumesc de sfaturi o sa incerc sa le urmez.

 

azi am luat macrou afumat si ton in apa cu sare. am zis sa stau departe de tonul il ulei.

 

o sa incerc treaba cu salata suna foarte bine :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placerea e a mea. daca pot sa mai insist un pic pe subiect in speranta ca nu plictisesc pe nimeni , haideti sa mai dau niste detalii. fiind vegetarian de atatia ani am acumulat un bagaj consistent de cunostinte pe tema in discutie asa ca as vrea sa suplinesc postul de dimineata cu inca cateva detalii.

 

1.nucile , alunele , semintele , fisticul sunt cele mai bune surse de proteine pentru snacksurile din timpul zilei. de ce da cineva sute de mii pe un shake de proteine care are 500 de calorii cand o punga de seminte nutline mica are 300 calorii si 10gr proteina nu stiu. un carnat de porc are exact aceleasi valori. lipsa aminoacizilor (neesentiali , adica nu mori fara , ii completezi din alte surse) este insignifianta pentru slabire sau cum se zice "a pune fibra". si nu cred ca ma contrazice nimeni cand spun ca un carnat in ulei este mai nesanatos decat o samanta sau o nuca. sau mai ieftin.

 

 

2. eu nu cred in termenul de dieta. este unul medical si se aplica bolnavilor. eu cred in stil de viata.din punctul meu de vedere , dupa ce am studiat si practicat cam toate dietele populare (inclusiv atkins si atunci mancam numai carne si deloc carbohidrati esentiali sanatatii ), am ajuns la concluzia ca nu exista o dieta sanatoasa care sa elimine vreun grup de macronutrienti si care sa poata sa fie sustenabila pe termen lung. e drept ca daca nu mai mananci carbohidrati deloc o sa slabesti ca toti dracii. in lipsa , organismul arde grasimile. dar eventual nu o sa mai poti pentru ca te dor dintii , capul , oasele si ai sa ai o stare de frustrare si indispozitie teribila asociata cu excesul de testosteron.nu mai zic de eventualul cancer de testicul sau de prostata.

in concluzie eu zic ca trebuie sa mancam din toate si de toate intr-un fel in care sa obtinem un echilibru. nimic prea mult. totul in moderatie.Mi-a luat ani multi sa ajung la conluzia asta.as fi putut sa-mi ascult parintii care sunt doctori.banuiesc ca pana nu incerci pe pielea ta nu te inveti.am avut fluctuatii mari in greutate toata viata. pana acum 8 ani cand am ales sa schimb felul in care mananc. de atunci nu m-am mai uitat inapoi.

 

Acu vine mica exceptie de la regula. un om sanatos fara probleme cu glandele ar putea manca tone de alimente cu indice glicemic mic si a caror digestie consuma mai multe calorii decat au alimentele respective. ex : varza , morcovi , fasole , verdeturi. cred ca va dati seama unde merg cu argumentul asta. ca sa sintetizez , daca ai manca cat de multa varza ai putea toata ziua , eventual ai muri de foame. asta inseamna ca poti sa mananci cantitati uriase de salate zilnic. asta pare un minus.unii or sa zica :

"pai taica eu vreau masa musculara. eu trebuie sa depasesc necesarul corpului meu.asa se face muschiul.imi trebe proteina animala."

si cine ar spune asta ar avea dreptate cu o singura obiectie. 20% din supradoza de nutrienti pe care o primeste corpul nostru zilnic se transforma in grasime.80% in muschi. de aceea culturistii intra la cure drastice cu cateva luni inainte de un concurs. acu pe bune , cine vrea sa se ingrase ca un porc 7 luni pe an iar dupa aia sa stea nemancat si incruntat restul anului ? cum pot excesele si respectiv perioadele de lipsuri sa-ti faca bine psihic sau fizic ? este nenatural si organismul are sa sufere.daca mai bagi si suplimente cu injectie in fundulet a.k.a "fluturasi" nu o sa se mai mire nimeni ca nu-ti mai functioneaza stiuletele in pat.

nu poti pune masa fara grasime.

dar poti sa intretii muschiul si sa pierzi grasime.

e o treaba delicata dar se poate face.uitati-va de ex. la fizicul lui brad pitt in fight club. desi admit ca e si o mare componenta genetica , omul avea body fat pe la 5%. asta e greu de intretinut , dar arata de un salariu de erou de la hollywood.

 

3. fructe/legume.

sunt carbohidrati. pe net zice sa te feresti de ei pentru ca au indice glicemic ridicat.

R: e o prostie.eventual , la 30 , 40 , 50 de ani ai sa mori de boli cardiovasculare. propavaduitorii unei astfel de diete abominabile aduc in discutie populatia inuita din alaska care se hranea cu carne si grasime de foca dar aveau colesterolul mic. ceea ce-i corect. ce uita dieticienii astia de vand carti de milioane este ca speranta de viata este pe la 43 de ani si ca organismul este adaptat genetic conditiilor alimentare. spre ex , daca ma duc sa stau in igluu si sa mananc ochi de pui de foca eu imi dau duhul in cativa ani. cred ca ce zic are logica.

 

4. fructele au zahar mult.legumele sunt carbohidrati si ingrasa.

R :nu mai mult decat glucoza. ca sa dau un exemplu glucoza este 100% "zahar". sau viceversa.spaghetele au 32-42 indice glicemic.painea alba pe la 71%.orezu tot pe acolo.

mazarea , fasolea , broccoli , varza , rosiile , salata , ardeiul gras, ceapa , prazul, vinetele , etc. ... toate se incadreaza intre 10-15%indice glicemic.

ciresele , prunele , grepfruit'u, piersicile, merele , perele etc. toate sunt intre 20 si 40GI. un kil de fructe si un kil de legume cu indice glicemic ridicat echivaleaza cu o ciocolata milka. asta ca sa va faceti o idee.

indicele glicemic , explicat simplist , este cantitatea de insulina secretata de pancreas ca sa poata sa potoleasca glicemia. cu cat e mai mare , cu atat te ingrasi mai repede. sau, altfel zis , este efectul carbohidratilor asupra "zaharului" din sange. cu cat e mai mare , cu atat de ingrasi mai repede si pui grasime.

 

5. excesul de proteina creeaza muschi. sa bagam 200gr/zi.

R : nu este posibil ca un om normal sa poata sa introduca atata proteina in dieta fara riscuri serioase la adresa sanatatii lui. este ca si cand eu m-as hotara sa mananc numai batoane de ciocolata si doar un pic de carne o data la doua zile. in timp , indiferent ca voi slabi , efectele vor fi dintre cele mai nefaste.

 

6. carnea din dieta pune muschi , grasimile pun burta , legumele dau vitamine si doar atat.

R : nici nu o sa ma obosesc pe treaba asta deoarece exista wikipedia. dar , sintetizat , nici una nu pune muschi. daca mananci proteine si iti depasesti necesarul caloric o sa pui grasime. la fel si cu fructele si cu legumele si cu orice grupa de macro nutrienti.

grasimea se pune cand mananci mai mult decat are nevoie organismul. punct. ca o grupa stimuleaza crestere musculara , ca daca nu mananci o alta grupa slabesti..asta e alta problema. eu cred , dupa cum am zis mai sus , in sustenabilitatea regimului de viata. sa poti sa traiesti dupa cum mananci , sa fii fericit , sa ai energie , sa fii sanatos cat poti. mi se par idiotenii treburile astea cu 60% proteina , 30 carbs , 10 grasimi. fiecare om este diferit. fiecare are nevoi diferite. nu inteleg de ce nutritionistii clasifica. probabil pentru ca le sunt mai usor de citit cartile.

 

7.grasimea pune burta.

dieta mediteraneana care este documentata ca fiind cel mai vechi si rezilient stil de viata din lume ajunge uneori la 70% din calorii/zi numai din grasimi.

bine inteles ca nu din grasimea porcului tocata in mic. banuiesc ca toti intuim asta. din ulei de masline.

puteti sa va interesati de asemenea de "paradoxul francez" .este vorba despre faptul ca francezii consuma mult mai multe grasimi decat americanii dar au o incidenta mai scazuta de boli cardiovasculare. : http://en.wikipedia.org/wiki/French_paradox

 

dieta pe care o recomand eu , desi nu mi-a cerut-o nimeni si nu am nici o autoritate sa o fac , doar mult timp liber in seara asta este urmatoarea :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mediterranean_diet

 

 

 

Mesaj completat

 

8. bauturi.

bere :cat de putina bere se poate.enorm de multe calorii raportat la felul in care te pilesti de la ea. mai bine bei tarie desi nu e recomandat din motive evidente cred eu.

vin : daca ai chef in fiecare zi , bea in fiecare zi. cu moderatie. asta inseamna doua pahare pe zi pentru barbati , unul pentru femei. sau 4 pahare pe seara cu o zi pauza.

nu subestimati resveratrolul din vin. este cel mai puternic antioxidant cunoscut la ora actuala si este chintesenta sperantei de viata a popoarelor mediteraneene. d'aia americanu are 3 infarcte pana la 40 de ani si italianu o arde pe malul marii cu doua "balerine" romance.

http://en.wikipedia.org/wiki/Resveratrol#Life_extension

apa : cata poti duce cand vrei sa slabesti sau sa faci detoxifiere. in limitele ratiunii cand te mentii.

sucuri naturale : nu exista.

sucuri carbogazoase (cola , fanta , sprite) : unealta diavolului. :cheers: 1000. de calorii dintr-o cola la 2L echivaleaza cu cativa pui la gratar. sau in cazul meu cu vreo 6 salate de 500gr. :banana:

revin daca mai imi aduc aminte de ceva. o seara faina !

post-16365-1263495049_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dus fierbinte imediat dupa antrenament.

ajuta la absorbtia acidului lactic din muschi.

 

aspirina.

 

masaj cu sare.

 

pentru prima varianta garantez, de ultimele doua doar am auzit ca ar fi eficiente.

 

 

in completare ......dulciuri multe !!!! multi sportivi de performanta , daca nu fac febra musculara dupa antrenament considera ca nu au lucrat suficient de bine musculatura ....

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franch paradox e cel mai probabil o manevra de marketing. "Descoperit" de un nene din Bordeaux, ca sa vezi, complet neinteresat :cheers:. Sint prea multe diferente intre francezi si americani ca sa vii cu concluzia ca vezi doamne, e de la vin. Incepind cu genetica, dieta (calitativ, dar mai ales cantitativ) si terminind cu mersul pe jos. De fapt scrie si-n articolul ala din wikpedia.

Mesaj completat

. uleiul demasline extravirgin devine toxic IN UNELE CAZURI la peste 177 grade celsius.

 

Daca pui ulei de masline in tigaia incinsa se vede cu ochiul liber ca fumega si umple casa de mirosul ala de peste. Uleiul ars imbatrineste (oxidanti) si da cancer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si Jamie Oliver,de ce foloseste?

Nu direct la prajeli,dar la mincaruri ce le face la cuptor,pe gratar etc.

O gramada de bucatari folosesc uleiul de masline la gatit.

 

 

la calit ........... la prajit probabil ai vomita !!!!! de ex. in ulei de masline poti cali niste ciuperci la conserva arunci si niste sunca York , trantesti niste rosii in bulion ( mai pe romaneste ) arunci o mana de spaghete fierte niste buruieni si un pic de parmezan siiii...... gata milaneza' sau un file de somon stropit constant cu zeama de amaie si un pic de vin

 

prajeala e autohtona la noi cu fasole batuta :banana:

 

daca chiar vrei sa mananci sanatos , mananca legume in stare cat mai naturala si evita tot ce e prajit sau bine facut ( tocmai ce e gustos :cheers: )

 

 

de stiut ......un om poate duce o viata sanatoasa consumand doar 1200 cal. pe zi , in conditiile in care nu depune efort fizic .........1200 de cal. insemnand un mic dejun normal , un pranz sarac si o cina doar din fructe sau legume !!!

 

daca as fi stiut asta inainte sa ma indop cu calciu , multivitamine si fiole din complexul B , poate mai aveam ficat ..........sau asta sa dus de la bautura ??!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placerea e a mea. daca pot sa mai insist un pic pe subiect in speranta ca nu plictisesc pe nimeni , haideti sa mai dau niste detalii. fiind vegetarian de atatia ani am acumulat un bagaj consistent de cunostinte pe tema in discutie asa ca as vrea sa suplinesc postul de dimineata cu inca cateva detalii.

 

1.nucile , alunele , semintele , fisticul sunt cele mai bune surse de proteine pentru snacksurile din timpul zilei. de ce da cineva sute de mii pe un shake de proteine care are 500 de calorii cand o punga de seminte nutline mica are 300 calorii si 10gr proteina nu stiu. un carnat de porc are exact aceleasi valori. lipsa aminoacizilor (neesentiali , adica nu mori fara , ii completezi din alte surse) este insignifianta pentru slabire sau cum se zice "a pune fibra". si nu cred ca ma contrazice nimeni cand spun ca un carnat in ulei este mai nesanatos decat o samanta sau o nuca. sau mai ieftin.

 

 

2. eu nu cred in termenul de dieta. este unul medical si se aplica bolnavilor. eu cred in stil de viata.din punctul meu de vedere , dupa ce am studiat si practicat cam toate dietele populare (inclusiv atkins si atunci mancam numai carne si deloc carbohidrati esentiali sanatatii ), am ajuns la concluzia ca nu exista o dieta sanatoasa care sa elimine vreun grup de macronutrienti si care sa poata sa fie sustenabila pe termen lung. e drept ca daca nu mai mananci carbohidrati deloc o sa slabesti ca toti dracii. in lipsa , organismul arde grasimile. dar eventual nu o sa mai poti pentru ca te dor dintii , capul , oasele si ai sa ai o stare de frustrare si indispozitie teribila asociata cu excesul de testosteron.nu mai zic de eventualul cancer de testicul sau de prostata.

in concluzie eu zic ca trebuie sa mancam din toate si de toate intr-un fel in care sa obtinem un echilibru. nimic prea mult. totul in moderatie.Mi-a luat ani multi sa ajung la conluzia asta.as fi putut sa-mi ascult parintii care sunt doctori.banuiesc ca pana nu incerci pe pielea ta nu te inveti.am avut fluctuatii mari in greutate toata viata. pana acum 8 ani cand am ales sa schimb felul in care mananc. de atunci nu m-am mai uitat inapoi.

 

Acu vine mica exceptie de la regula. un om sanatos fara probleme cu glandele ar putea manca tone de alimente cu indice glicemic mic si a caror digestie consuma mai multe calorii decat au alimentele respective. ex : varza , morcovi , fasole , verdeturi. cred ca va dati seama unde merg cu argumentul asta. ca sa sintetizez , daca ai manca cat de multa varza ai putea toata ziua , eventual ai muri de foame. asta inseamna ca poti sa mananci cantitati uriase de salate zilnic. asta pare un minus.unii or sa zica :

"pai taica eu vreau masa musculara. eu trebuie sa depasesc necesarul corpului meu.asa se face muschiul.imi trebe proteina animala."

si cine ar spune asta ar avea dreptate cu o singura obiectie. 20% din supradoza de nutrienti pe care o primeste corpul nostru zilnic se transforma in grasime.80% in muschi. de aceea culturistii intra la cure drastice cu cateva luni inainte de un concurs. acu pe bune , cine vrea sa se ingrase ca un porc 7 luni pe an iar dupa aia sa stea nemancat si incruntat restul anului ? cum pot excesele si respectiv perioadele de lipsuri sa-ti faca bine psihic sau fizic ? este nenatural si organismul are sa sufere.daca mai bagi si suplimente cu injectie in fundulet a.k.a "fluturasi" nu o sa se mai mire nimeni ca nu-ti mai functioneaza stiuletele in pat.

nu poti pune masa fara grasime.

dar poti sa intretii muschiul si sa pierzi grasime.

e o treaba delicata dar se poate face.uitati-va de ex. la fizicul lui brad pitt in fight club. desi admit ca e si o mare componenta genetica , omul avea body fat pe la 5%. asta e greu de intretinut , dar arata de un salariu de erou de la hollywood.

 

3. fructe/legume.

sunt carbohidrati. pe net zice sa te feresti de ei pentru ca au indice glicemic ridicat.

R: e o prostie.eventual , la 30 , 40 , 50 de ani ai sa mori de boli cardiovasculare. propavaduitorii unei astfel de diete abominabile aduc in discutie populatia inuita din alaska care se hranea cu carne si grasime de foca dar aveau colesterolul mic. ceea ce-i corect. ce uita dieticienii astia de vand carti de milioane este ca speranta de viata este pe la 43 de ani si ca organismul este adaptat genetic conditiilor alimentare. spre ex , daca ma duc sa stau in igluu si sa mananc ochi de pui de foca eu imi dau duhul in cativa ani. cred ca ce zic are logica.

 

4. fructele au zahar mult.legumele sunt carbohidrati si ingrasa.

R :nu mai mult decat glucoza. ca sa dau un exemplu glucoza este 100% "zahar". sau viceversa.spaghetele au 32-42 indice glicemic.painea alba pe la 71%.orezu tot pe acolo.

mazarea , fasolea , broccoli , varza , rosiile , salata , ardeiul gras, ceapa , prazul, vinetele , etc. ... toate se incadreaza intre 10-15%indice glicemic.

ciresele , prunele , grepfruit'u, piersicile, merele , perele etc. toate sunt intre 20 si 40GI. un kil de fructe si un kil de legume cu indice glicemic ridicat echivaleaza cu o ciocolata milka. asta ca sa va faceti o idee.

indicele glicemic , explicat simplist , este cantitatea de insulina secretata de pancreas ca sa poata sa potoleasca glicemia. cu cat e mai mare , cu atat te ingrasi mai repede. sau, altfel zis , este efectul carbohidratilor asupra "zaharului" din sange. cu cat e mai mare , cu atat de ingrasi mai repede si pui grasime.

 

5. excesul de proteina creeaza muschi. sa bagam 200gr/zi.

R : nu este posibil ca un om normal sa poata sa introduca atata proteina in dieta fara riscuri serioase la adresa sanatatii lui. este ca si cand eu m-as hotara sa mananc numai batoane de ciocolata si doar un pic de carne o data la doua zile. in timp , indiferent ca voi slabi , efectele vor fi dintre cele mai nefaste.

 

6. carnea din dieta pune muschi , grasimile pun burta , legumele dau vitamine si doar atat.

R : nici nu o sa ma obosesc pe treaba asta deoarece exista wikipedia. dar , sintetizat , nici una nu pune muschi. daca mananci proteine si iti depasesti necesarul caloric o sa pui grasime. la fel si cu fructele si cu legumele si cu orice grupa de macro nutrienti.

grasimea se pune cand mananci mai mult decat are nevoie organismul. punct. ca o grupa stimuleaza crestere musculara , ca daca nu mananci o alta grupa slabesti..asta e alta problema. eu cred , dupa cum am zis mai sus , in sustenabilitatea regimului de viata. sa poti sa traiesti dupa cum mananci , sa fii fericit , sa ai energie , sa fii sanatos cat poti. mi se par idiotenii treburile astea cu 60% proteina , 30 carbs , 10 grasimi. fiecare om este diferit. fiecare are nevoi diferite. nu inteleg de ce nutritionistii clasifica. probabil pentru ca le sunt mai usor de citit cartile.

 

7.grasimea pune burta.

dieta mediteraneana care este documentata ca fiind cel mai vechi si rezilient stil de viata din lume ajunge uneori la 70% din calorii/zi numai din grasimi.

bine inteles ca nu din grasimea porcului tocata in mic. banuiesc ca toti intuim asta. din ulei de masline.

puteti sa va interesati de asemenea de "paradoxul francez" .este vorba despre faptul ca francezii consuma mult mai multe grasimi decat americanii dar au o incidenta mai scazuta de boli cardiovasculare. : http://en.wikipedia.org/wiki/French_paradox

 

dieta pe care o recomand eu , desi nu mi-a cerut-o nimeni si nu am nici o autoritate sa o fac , doar mult timp liber in seara asta este urmatoarea :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mediterranean_diet

 

 

 

Mesaj completat

 

8. bauturi.

bere :cat de putina bere se poate.enorm de multe calorii raportat la felul in care te pilesti de la ea. mai bine bei tarie desi nu e recomandat din motive evidente cred eu.

vin : daca ai chef in fiecare zi , bea in fiecare zi. cu moderatie. asta inseamna doua pahare pe zi pentru barbati , unul pentru femei. sau 4 pahare pe seara cu o zi pauza.

nu subestimati resveratrolul din vin. este cel mai puternic antioxidant cunoscut la ora actuala si este chintesenta sperantei de viata a popoarelor mediteraneene. d'aia americanu are 3 infarcte pana la 40 de ani si italianu o arde pe malul marii cu doua "balerine" romance.

http://en.wikipedia.org/wiki/Resveratrol#Life_extension

apa : cata poti duce cand vrei sa slabesti sau sa faci detoxifiere. in limitele ratiunii cand te mentii.

sucuri naturale : nu exista.

sucuri carbogazoase (cola , fanta , sprite) : unealta diavolului. :cheers: 1000. de calorii dintr-o cola la 2L echivaleaza cu cativa pui la gratar. sau in cazul meu cu vreo 6 salate de 500gr. :banana:

revin daca mai imi aduc aminte de ceva. o seara faina !

 

Teoria ta seamana foarte mult cu cartea lui Motignac:"Mananc,deci slabesc!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in completare ......dulciuri multe !!!! multi sportivi de performanta , daca nu fac febra musculara dupa antrenament considera ca nu au lucrat suficient de bine musculatura ....

 

p.s. si evitati sa mancati inainte de antrenament produse lactate fermentate si citrice , reduce riscul de aparitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi curios sa aflu citi dintre cei,ce dau sfaturi pe aici,in afara de deadcow,care imi pare ca sti e ce vorbeste,chiar se tine de sfaturile pe care le da.

daca macar cei care dau sfaturi pe aici,ar duce stilul de viata pe care il explica ,eu unul as fi super bucuros sa aflu ca mai sunt si romani care nu maninca porc si mezeluri ca fiind "cea mai tare minacare".

cit despre uleiul de masline:nimeni nu spunea sa il folosesti la prejeli,asta in conditiile in care nu vorbea nimeni de prajeli in the first place.

daca si uleiul de masline e nociv,in general,atunci hai sa nu mai bem apa ci ulei de floarea soarelui !!!

a inceput si aici offtopicul,mama lui...

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare face cum crede de cuviinta.

sunt multe moduri.si e bine sa fie asa pentru ca ai din ce alege.

eu daca as fi prea mare nu mi-ar place pentru ca nu as mai fi mobil.eu fac si ceva gimnastica si acolo am nevoie de mobilitate.in primavara ma pun sa fac si parkour.

scuze daca sunt offtopic.

 

 

Gixxxer check this :

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=bVL_592qmPA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi curios sa aflu citi dintre cei,ce dau sfaturi pe aici,in afara de deadcow,care imi pare ca sti e ce vorbeste,chiar se tine de sfaturile pe care le da.

daca macar cei care dau sfaturi pe aici,ar duce stilul de viata pe care il explica ,eu unul as fi super bucuros sa aflu ca mai sunt si romani care nu maninca porc si mezeluri ca fiind "cea mai tare minacare".

cit despre uleiul de masline:nimeni nu spunea sa il folosesti la prejeli,asta in conditiile in care nu vorbea nimeni de prajeli in the first place.

daca si uleiul de masline e nociv,in general,atunci hai sa nu mai bem apa ci ulei de floarea soarelui !!!

a inceput si aici offtopicul,mama lui...

 

tu nu esti familiar cu vorba "fa ce zice popa nu ce face popa" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi curios sa aflu citi dintre cei,ce dau sfaturi pe aici,in afara de deadcow,care imi pare ca sti e ce vorbeste,chiar se tine de sfaturile pe care le da.

daca macar cei care dau sfaturi pe aici,ar duce stilul de viata pe care il explica ,eu unul as fi super bucuros sa aflu ca mai sunt si romani care nu maninca porc si mezeluri ca fiind "cea mai tare minacare".

cit despre uleiul de masline:nimeni nu spunea sa il folosesti la prejeli,asta in conditiile in care nu vorbea nimeni de prajeli in the first place.

daca si uleiul de masline e nociv,in general,atunci hai sa nu mai bem apa ci ulei de floarea soarelui !!!

a inceput si aici offtopicul,mama lui...

 

as vrea sa zic ca ai dreptate chiar imi doresc asta ....darrr !!!

 

din cauza stilului de viata ( somn putin multa agitatie , stres ) abuz de mancare , medicamente tot felul de vitamine si suplimente nutritive , tigari mancare proasta etc. ......te anunt ca daca mananc porc mi se umfla ficatelul ( consum maxim 100 g intr-o sapt. si doar macra si inabusita ) , de fumat m-am lasat de 5 luni ( dupa 10 ani de fumat ) si consum doar carne de pui si vaca iar ocazional peste ( nu imi place pestele ) in rest 1 kg mandarine pe zii , legume cat cuprinde si apa cam 3 litri / zi . momentan urmez un tratament cu denoxinal si omez , dupa care trec pe LIV52 .......toate astea pt. un ficat distrus din incostienta si un ulcer de zile mari .....

 

....pe viitor doresc sa trec la regim vegetarian si sa renunt si la sare .

 

aici este vorba de sport si viata sanatoasa si nu cred ca este off-topic sa vb de mancarea proasta .........uite asa te trezesti cu 120 kg si ficat zdrente

 

 

ps. nu numai ca folosesc ulei de masline a gatit ci imi si dau cu el pe chelie , fata si maini inainte de a face baie si imi place sa cred ca este si foarte sanatos pana la o anumita temperatura .............

 

dar pana la urma nu poate nimeni sa spuna cum sa traiesti sanatos .............TREBUIE SA ALEGI TU CUM !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere ,totul este simplu.

1.nimeni nu a ajuns sa aiba o stare generala proasta de sanatate,mincind sanatos

2.in conditiile punctului 1, a spune ca uleiul de masline e nociv e aiurea,daca te gindesti ca oricum e muult mai bun decit ce minca un omul inainte

3. la punctul 1 nu s-a ajuns consumind ulei de masline,ci din contra ulei de floarea-soarelui,cel mai sigur,si in cantitati

4.uleiul de masline nu e bun la prajeli e fals,de fapt mai corect ar fi prejelile nu sunt bune,si atunci nu ai nici o treaba cu uleiul de masline

5.daca vrei sa incepi un stil de viata sanatos,consumul de ulei de masline e cea mai mica dintre "rele",ca sa nu mai vorbesc de dorul dupa niste cirnaciori prajiti sau cartofi prajiti sau ce vreti voi,prajit

6.uleiul de masline este mega sanatos si bun daca este folosit in conditiile in care trebuie sau pentru ce a fost destinat

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adolf imi pare rau sa aud de probleme la ficat. sa stii totusi ca nu e capat de lume. slava domnului , ai probleme la singurul organ cu capacitati regenerative. daca ai grija de el cum a avut si el grija sa-ti filtreze toate otravurile pe care le-ai bagat in corp , o sa sa-si revina la vremurile lui de glorie.trebe doar rabdare.

mai toti bikerii au ficatul in pioneze pentru ca suntem hardcore si-l pleznim cu grataru si berea la pet mai constincios decat alte grupuri/categorii sociale. :banana:

cu renuntatu la sare o sa ai probleme mari. cred ca este cel mai greu lucru de lasat inapoi. cola , cafea , tigari , carne rosie ,zahar , heroina , metadona..deh.. de astea te lasi :cheers:

dar sarea e taticu lor. la o adica poti sa o arzi burghez si sa mananci numai sare de mare. sau vara sa faci o groapa in nisip pe undeva prin constanta , o umpli cu apa de mare si pe la finele lunii te duci sa recoltezi sarea dintre alge si scoici. dar tot sare e. d'aia s zice "painea si sarea pamantului" :D

 

in privinta uleiului de masline si de proprietatile curative ale altor uleiuri tot ce pot spune e asta : http://www.youtube.com/watch?v=Gmaj5CMAiuo...feature=related

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice extrema e nociva, fie + sau -. Deci in caz ca nu ai hipertensiune arteriala sau alte boli cand consumul de NaCl e contraindicat poti, de fapt chiar e indicat, sa o consumi, cu mentiunea ca DZR e de 4g. De reglajele fine se ocupa rinichiul.

Iar celula hepatica intradevar se regenereaza, dar la fel e si cea din mucoasa gastrica, doar sa nu o mai agresezi si sa ii permiti sa refaca leziunea/golul de substanta. Asta insemnand regim cateva luni bune, "mancare de spital" si ceaiuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...