Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

adriane,produsele de tip pre antrenament se bazeaza in special pe cofeina si alte chestii similare,care sa te trezeasca si sa ai energie sa rupi fiarele.daca il bei seara adio somn

vitaminele si mineralele nu au nici o legatura cu efectul asta,dar ceva se mai simte(zic unii) de la anumiti aminoacizi sau combinatii a acestora,printr o uosara stimulare hormonala

ca paranteza fara legatura cu cele de mai sus: din pacate pentru cei care cauta informatii folositoare topicul asta e atata de plin de balarii,aberatii,dezinformari voite sau mai putin incat e realmente hilar

 

Vitaminele si mineralele au legatura cu cresterea musculara..da, ar mai fi niste aminoacizi precum l-argintina care ajuta vascularizarea. Parerea mea e ca produsele astea au un efect destul de bun..bineinteles ca probabil jumatate din merite sunt ale placebo-ului. E un topic la fel ca oricare altul..oamenii vin si isi exprima parerea:-?? evident ca asta nu duce la ceva constructiv. Cei care cauta informatii folositoare si sunt intradevar interesati ar face bine sa caute un site specializat, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

adriane,produsele de tip pre antrenament se bazeaza in special pe cofeina si alte chestii similare,care sa te trezeasca si sa ai energie sa rupi fiarele.daca il bei seara adio somn

vitaminele si mineralele nu au nici o legatura cu efectul asta,dar ceva se mai simte(zic unii) de la anumiti aminoacizi sau combinatii a acestora,printr o uosara stimulare hormonala

ca paranteza fara legatura cu cele de mai sus: din pacate pentru cei care cauta informatii folositoare topicul asta e atata de plin de balarii,aberatii,dezinformari voite sau mai putin incat e realmente hilar

 

 

acest topic a fost mega ok,pina cind,am inceput sa ne balarim in vesnica discutia:culturistii e prosti.

cu o mina mai forte,acest topic,putea fi un exemplu,ca si aici se poate "strict la subiect".

nici sa fi moderatorul "drac" nu-i bine,dar putin tras de urechi nu era rau.parca

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma influenteaza cu nimic certurile astea.Fiecare are dreptul la opinie... ce nu imi place mie e atunci cand omul devine ipocrit si fara respect.

Noi ne vedem de treaba noastra... si ne antrenam si traim dupa cum credem de cuviinta.Mergem inainte :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul asta ar trebuii sa se intre cu "legitimatie". O poza cu cel care scrie un comentariu , sa vedem , aia care se cearta , cum arata ??? Ca daca arata jalnic si se mai rup si-n sfaturi , e clara treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul asta ar trebuii sa se intre cu "legitimatie". O poza cu cel care scrie un comentariu , sa vedem , aia care se cearta , cum arata ??? Ca daca arata jalnic si se mai rup si-n sfaturi , e clara treaba.

 

:)

 

adica,nu conteaza ca faci miscare,ca vrei sa arati altfel,ca mai ridici o fiara ,doua,daca ai putina burta,trebe sa taci? :laugh:

dar daca ai muschi si vorbesti 2 la leu ,de genul " bai io am muschi si stiu ce zic,ca bai,am muschi" atunci,ai voie sa aberezi in liniste.

acest topic,este un schimb de pareri si experiente,din prisma unor hobby-isti,ce impartasesc din experienta lor de hobby-isti,pentru alti hobby-isti.

din cite am vazut pe aici,nu ni s-a alaturat vreun sportiv de performanta,vreunu ce traieste din asa ceva,ca sa ne uitam la el ca la un profi.

si chiar si asa,tot ce poti face e sa iei aminte la sfaturi,aplicarea lor oarba nu inseamna 100 % succes,din cauza ca,hm,suntem diferiti,si nu tot ce merge la unu ,merge si la altul.

dar na, cine sunt eu sa zic ceva,ca doar ,vorba aia,am burtica.

nu imi aduc aminte,sa se fi discutat vreodata pe aici,un schimb de pareri legat de antrenamente,durata,intensitate,tipuri si modele de exercitii,alimentatie (nu suplimente),odihna,tipuri de exercitii cardio.

aproximativ 35% din topic sunt discutii legate de opiniile lui Dexter si ,pe linga.

un singur om a reusit sa foota tot topicul,din cauza ,ca noi,restul i-am dat atentie.

mi se pare ca mai interesant ar fi un schimb de experienta de genul : io la umeri nu fac impins de la ceafa ca mi se pare periculos,fac doar fluturari laterale,impins din fata pentru umeri,fluturari la scripeti samd.........sau............impinsul la plan orizontal pentru piept mi se pare o porcarie,un exercitiu unde pot aparea multe accidentari,si ca atare nu il fac,dar in schimb fac.......

am transformat topicul,intr-o cearta,intr-un loc unde lumea se chinuie sa isi impuna punctul de vedere,unde multa informatie se bazeaza pe "auzite" /"citite" si nu "incercate".

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu arat intr-un mare fel. Dar , daca faci miscare , se vede , fie ca ai putina burta , dar se vede ca esti masiv , fie ca ai 65 de kile , dar se vad fibrele. Despre asta era vorba , nu ca tre' sa fie toti niste Arnoldzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are burtica e simplu.Daca vrei sa scapi de ea schimbi alimentatia si bagi fuga sau mers pe bicicleta.Alimentatia face tot.Grasimea de pe burtica e cea mai al draq, de scappi cel mai greu.Dar se poate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are burtica e simplu.Daca vrei sa scapi de ea schimbi alimentatia si bagi fuga sau mers pe bicicleta.Alimentatia face tot.Grasimea de pe burtica e cea mai al draq, de scappi cel mai greu.Dar se poate :laugh:

depinde de organism cred.en fac alerg 10 km marti di joi.sambata duminica merg cu bicicleta in jur de 40.50 km.cind am chef mai merg la inot.dorm 7 ore. mananc 5 ori pe zi.nu am voie sa mananc gras(colitis ulcerosa).nu am burta,dar sunt umflat un pic.ai ceva sfaturi pentru mine?nu trag de fiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,depinde de organism.eu-s ectomorf si nush cum naiba facusem un pic d burta.de ce?mancanm f multi carbo,gen orez,si aveam vreo 7 mese pe zi.bagam si suplimente,gainere.am umblat un pic la alimentatie,mai putini carbi si mai multa proteina,cardio-bicla,la geru si s-a mai rezolvat.repet,eu-s ectomorf,nu am probleme prea mari cu acumularea grasimii.eu zic ca aliemntatia e cheia:esti ceea ce mananci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de organism cred.en fac alerg 10 km marti di joi.sambata duminica merg cu bicicleta in jur de 40.50 km.cind am chef mai merg la inot.dorm 7 ore. mananc 5 ori pe zi.nu am voie sa mananc gras(colitis ulcerosa).nu am burta,dar sunt umflat un pic.ai ceva sfaturi pentru mine?nu trag de fiare.

 

am vazut la altii ca isi infasurau mijlocul (burta) in folie din plastic (de impachetat...)

ziceau ca transpira abundent sub ea si ca da rezultate fantastice.

 

eu zic ca e un fel de sauna locala asa ca mai bine du-te la o sauna adevarata. aia chiar da rezultate.

 

 

eu zic ca aliemntatia e cheia:esti ceea ce mananci

 

vezi ca o sa-ti sara in cap aia de gandesc prin fotosinteza. sunt cativa pe aici... :laugh:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinind cont ca organizmul uman pierde grasime NEUNIFORM , ce rezultat are folia aia ??? Daca are rezultat , o impachetez si pe doamna lil debul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau asta...

 

:cheers:

 

Esti cumva frustrat...? Totul la tine are tenta sexuala. Constat si eu...nu dau cu parul..

 

 

Apropo de folie...am folosit si eu asa ceva . Nu stiu daca faptul ca am avut folie sau ca lucrez abdomene la greu a dat rezultate. Ulterior am vorbit cu un doctor care a spus ca nu e tocmai indicat ca folia sa fie aplicata direct pe piele, ca toxinele eliminate de corp se resorb in tesuturi. Asa ca daca va hotaratti sa folositi, puneti-o peste un maiou de bumbac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu citisem la un moment dat un articol de-al lui F. Uceanu sau Al. Bolborici,nu mai stiu exact,in care se recomanda pentru arderea grasimilor in special exercitiile compuse,gen indreptari sau geno.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un strat de grasime depus in ani de zile,nu se poate disipa dupa citeva luni de sala,poate nici dupa 1 an.

de cele mai multe ori acel strat de grasime este depus in ani buni,si odata cu el s-au format niste obiceiuri super nasoale,legate de "mincare".

de cele mai multe ori se minca de plictiseala,la un film bun,la o emisiune,o saminta ,un popcorn,o pizza ,o maslina.

ar fi absurd sa crezi ca dupa ani de nemiscare,si poate doar fotbalul de 2 ore de "joi",sa poti scapa de grasime "dupa 2 luni de sala".

slabitul,in asemena cazuri,la fel ca si cresterea in masa musculara,pe baza naturala,fara pilule/injectii/prafuri(nu suplimente minune,dureaza foarte mult.

la fel ca si un sport de performanta,doar cei care se tin de antrenamente si nu cedeaza psihic "ca nu slabesc odata",vor reusi.

spor(t)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un strat de grasime pus in 10 ani se dispa in 2 saptamini daca tii neaparat. E o simpla aritmetica aici. Muncesti de 3000 de calorii pe zi si bagi in tine numai 1500 (poa sa fie si slana cu ceapa), scazi un kil pe saptamina. N-o fi cea mai sanatoasa metoda, dar nu va mai ascundeti dupa deget ca e mincarea nu stiu cum ca obiceiuri ca nu stiu ce... alea sint bune pe termen lung daca vrei sa te mentii cu efort mic, dar daca arzi mai mult decit maninci slabesti, e destul de simplu. Restul sint hauhauri de nutritionsiti care trebuie sa faca si eu un trai din sffatri de genul o ceapa verde in fiecare zi. Grasii sint grasi ca baga mult fata d ecit muncesc, indiferet cit de "sanatos" e ce baga ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un strat de grasime pus in 10 ani se dispa in 2 saptamini daca tii neaparat. E o simpla aritmetica aici. Muncesti de 3000 de calorii pe zi si bagi in tine numai 1500 (poa sa fie si slana cu ceapa), scazi un kil pe saptamina. N-o fi cea mai sanatoasa metoda, dar nu va mai ascundeti dupa deget ca e mincarea nu stiu cum ca obiceiuri ca nu stiu ce... alea sint bune pe termen lung daca vrei sa te mentii cu efort mic, dar daca arzi mai mult decit maninci slabesti, e destul de simplu. Restul sint hauhauri de nutritionsiti care trebuie sa faca si eu un trai din sffatri de genul o ceapa verde in fiecare zi. Grasii sint grasi ca baga mult fata d ecit muncesc, indiferet cit de "sanatos" e ce baga ei.

 

tu fiind slab toata viata,probabil.

eu cred,ca tu vorbesti din carti..........mai mult decit mine din viata reala,si din cazul propriu.

asa cum un organism se invata sa primeasca,precum arunci gunoi in galeata,asa trebuie sa invete sa primeasca mincare putina de mai multe ori pe zi.

si zi-mi si mie cum arzi 3000 calorii pe zi,si cum vei supravetui apoi cu 1500.

hai,ca eu unul sunt dispus sa incerc.

Mesaj completat

tu fiind slab toata viata,probabil.

eu cred,ca tu vorbesti din carti..........mai mult decit mine din viata reala,si din cazul propriu.

asa cum un organism se invata sa primeasca,precum arunci gunoi in galeata,asa trebuie sa invete sa primeasca mincare putina de mai multe ori pe zi.

si zi-mi si mie cum arzi 3000 calorii pe zi,si cum vei supravetui apoi cu 1500.

hai,ca eu unul sunt dispus sa incerc.

 

 

chiar vreau sa stiu cum sa arzi 3000 calorii/zi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai indicat e sa iti schimbi programul treptat, pentru ca organismul sa se adapteze cu noua alimentatie.Iar referitor 3000 de calori pe zi, eu zic ca e exces.Cine vrea sa slabeasca sa isi propuna pe un termen mai lung si nu prin a face foamea, ci prin regim si miscare zi de zi.Cine face foamea nu rezolva nimic.

 

Folia sau banda elastica, au acelasi efect termic.E mai bine daca se pune peste maiou sau tricou care absoarbe transpiratia.E buna...si eu o folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar vreau sa stiu cum sa arzi 3000 calorii/zi !

 

Eu 2000-2500 ard stind in c*ur, restul de 1000 inseana vreo ora, o ora jumate de aerobic. Era un caz extrem (exces), nu trebuie sa faci asta, nu-i sanatos, a fost un exemplu. Stai in c*ur, 2000 de calorii, faci aerobic de 500 (~45 de minute), iaca 2500 de calorii, maninci 2000, pierzi juma de kil pe saptamina fara sa faci nimic nesanatos. Poate sa fie alergat, inot, bicicleta, masinile din sala. Uite un exemplu de calculator:

 

http://walking.about.com/cs/calories/l/blcalcalc.htm

 

Sint zile in care trec lejer de 4000, poate chiar 5000, de exemplu o zi de schi, urcat pe munte sau mountain biking, 2-3 ore de surfing, dar trebuie mai mult timp. Cu cit te antrenezi mai mult poti sa arzi mai mult. Ca sa arzi calorii iti trebuie muschi cu care sa faci efort (aerobic, nu fiare).

 

tu fiind slab toata viata,probabil.

eu cred,ca tu vorbesti din carti..........mai mult decit mine din viata reala,si din cazul propriu.

 

E exact atit se simplu cum am spus. Corpul uman nu face miracole, daca nu are de unde maninca rezervele proprii... nu poate sa fuga si sa faca efort fara combustibil.

Cazul propriu: in septembrie 90 de kile. In Decembrie, putin peste 80, in urma unui pariu cu un prieten. Mincat mai putin, evitat dulce, piine, orez, cartofi, inceput masa cu o salata (fara nimic pe ea, imi place mai mult asa) si o supa ca sa se umple burta cind ajung la mincarea calorica. Renuntat la bere zilnic, trecut pe vin, bere numai o data pe saptamina. Nu a fost un efort prea mare. Am urcat putin dupa pariu (spre sfirsit am tra stare) dar ma mentin desi am trecut prin niste perioade in care n-am mai avut timp de activitati. N-am nevoie sub 80 dar la fel d ebine poti sa pierzi si 100 de kile doar ca trebuie mentinut regimul pe termen mai lung.

Am un prieten care a scazut in mai putin de-un an de la 90 la 70. Mincat mai putin si aerobic des si mult.

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu 2000-2500 ard stind in c*ur, restul de 1000 inseana vreo ora, o ora jumate de aerobic. Era un caz extrem (exces), nu trebuie sa faci asta, nu-i sanatos, a fost un exemplu. Stai in c*ur, 2000 de calorii, faci aerobic de 500 (~45 de minute), iaca 2500 de calorii, maninci 2000, pierzi juma de kil pe saptamina fara sa faci nimic nesanatos. Poate sa fie alergat, inot, bicicleta, masinile din sala. Uite un exemplu de calculator:

 

http://walking.about.com/cs/calories/l/blcalcalc.htm

 

Sint zile in care trec lejer de 4000, poate chiar 5000, de exemplu o zi de schi, urcat pe munte sau mountain biking, 2-3 ore de surfing, dar trebuie mai mult timp. Cu cit te antrenezi mai mult poti sa arzi mai mult. Ca sa arzi calorii iti trebuie muschi cu care sa faci efort (aerobic, nu fiare).

 

 

 

E exact atit se simplu cum am spus. Corpul uman nu face miracole, daca nu are de unde maninca rezervele proprii... nu poate sa fuga si sa faca efort fara combustibil.

Cazul propriu: in septembrie 90 de kile. In Decembrie, putin peste 80, in urma unui pariu cu un prieten. Mincat mai putin, evitat dulce, piine, orez, cartofi, inceput masa cu o salata (fara nimic pe ea, imi place mai mult asa) si o supa ca sa se umple burta cind ajung la mincarea calorica. Renuntat la bere zilnic, trecut pe vin, bere numai o data pe saptamina. Nu a fost un efort prea mare. Am urcat putin dupa pariu (spre sfirsit am tra stare) dar ma mentin desi am trecut prin niste perioade in care n-am mai avut timp de activitati. N-am nevoie sub 80 dar la fel d ebine poti sa pierzi si 100 de kile doar ca trebuie mentinut regimul pe termen mai lung.

Am un prieten care a scazut in mai putin de-un an de la 90 la 70. Mincat mai putin si aerobic des si mult.

 

 

initial chiar mi-am dorit sa imi dai un raspuns serios.

cind vi cu texte de ars din poponeata 2000 de calorii (cind eu alerg 2 km si ard citeva sute 2-300),ca te urci pe munte,ca faci surf.......da-mi voie sa cred ca faci glume.

mai sunt chestii care nu prea u logica in ce spui tu,dar nu as dori sa intru in discutii inutile.

mersi de "sfaturi".

Mesaj completat

initial chiar mi-am dorit sa imi dai un raspuns serios.

cind vi cu texte de ars din poponeata 2000 de calorii (cind eu alerg 2 km si ard citeva sute 2-300),ca te urci pe munte,ca faci surf.......da-mi voie sa cred ca faci glume.

mai sunt chestii care nu prea u logica in ce spui tu,dar nu as dori sa intru in discutii inutile.

mersi de "sfaturi".

 

eu la un antrenament cu tot cu cardio poate ard 1200-1350 calorii,poate mai mult dar din pacate nu pot masura la trasul de fiare,cu toate ca in sistemul in care trag eu ,e un fel de cardio cu greutati.

ramin la ideea ca nu toti suntem la fel,ca nu tot c emerge la unu poate fi aplicat si la al 2-lea.

ca obiceiurile proste se indeparteaza greu.

ca e nevoie de multa ,multa,multa munca,pentru a si putea mentine starea lean and mean muscle machine.

a fi slab,a arata bine,a face sport cit mai mult,zilnic,a nu ceda tenatatiilor,e un mod de viata.

la unii dureaza mai mult pina il pot schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...