Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Traiau 40 ani din cauza razboaielor, medicamentatiei inexistente etc.

 

Before you speak, read.

 

Si acum, ca tot veni vorba. Stiai ca soia era folosita pentru cresterea animalelor? Da, ai citit bine. Datorita noii mode, aceasta a ajuns la noi. Si ia-ta cum fetele de 14 ani ajung la menstruatie iar cei ce folosesc suplimente din soia ajung sa aiba probleme cu productia de testeosteron, respectiv fertilitatea.

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traiau 40 ani din cauza razboaielor, medicamentatiei inexistente etc.

 

Before you speak, read.

 

Si acum, ca tot veni vorba. Stiai ca soia era folosita pentru cresterea animalelor? Da, ai citit bine. Datorita noii mode, aceasta a ajuns la noi. Si ia-ta cum fetele de 14 ani ajung la menstruatie iar cei ce folosesc suplimente din soia ajung sa aiba probleme cu productia de testeosteron, respectiv fertilitatea.

Man, hormonul de crestere in cazul femeilor e estrogenul, nu testosteronul ...iar soia afecteaza barbatii ...vezi ca a explicat cineva mai sus.

 

Mentalist, am citit de curand un articol referitor la legatura dintre GI si secretia de testo. Il caut si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, hormonul de crestere in cazul femeilor e estrogenul, nu testosteronul ...iar soia afecteaza barbatii ...vezi ca a explicat cineva mai sus.

 

Mentalist, am citit de curand un articol referitor la legatura dintre GI si secretia de testo. Il caut si revin.

AHAHAHAHAAH

Nu te cunosc dar te ador!

Asa bine am ras de numa!

Hormonul de crestere e estrogenul!........aahahahhaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Estrogeni (greaca veche: οἶστρος lat. oestrus ghimpe, pasiune) sunt hormoni sexuali sau foliculari produși de regulă de organele sexuale, ovar, glandele sexuale feminine.

 

 

 

 

 

Hormonul de crestere e produs de catre glanda hipofiza din creier!

HGH si estrogen sunt doua lucruri TOTAL diferite cu actiuni TOTAL diferite!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si durata medie de viata era sub 40 ani.

 

Treaba asta cu durata de viata de sub 40 de ani de pe vremuri se explica prin faptul ca erau multe morti la nastere si deasemenea in primii ani de viata copii erau mai expusi bolilor.. facand media iese 40 de ani dar aasta nu inseamna ca majoritatea adultilor mureau la 40 de ani, banuiesc ca majoritatea traiau pana la 70-80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu unul cu targetul meu raspund super bine la antrenamentul 5x5 pt masa fara definire.. dupa ce termin slabitul prin vara, cred ca o sa aleg varianta piept/triceps spate/biceps cu volum mai mic la grupa secundara care o sa fie deja obosita dupa cea principala. Pe cealalta varianta mi se pare dificil cu timpii de revenire si nu mai poti sa tragi in zile consecutive(daca ai tras ieri triceps si vrei sa bagi azi piept... e cam naspa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre antrenamentele grupate;

- piept/trices vs piept/biceps,

- spate/biceps vs spate/triceps

- grupe antagonice.

Cu care ati avut cele mai bune randamente?

Vb strict de antrenamentul partii superioare.

Cum merge cu Impact Whey Protein? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ridica tu 30 cu o mana si vorbim dupa ;)

pai cred ca ridic un pic mai mult, bineinteles, cu gantera. cu bara e o prostie, la cel mai mic dezechilibru se produce dezastrul.

» Post actualizat in 20 Feb 2015 08:19

Dintre antrenamentele grupate;

- piept/trices vs piept/biceps,

- spate/biceps vs spate/triceps

- grupe antagonice.

Cu care ati avut cele mai bune randamente?

Vb strict de antrenamentul partii superioare.

Nu e o regula. Ce merge bine la mine, la tine s-ar putea sa nu mearga deloc. D-aia e greu sportul asta, trebuie incercate toate, si unde vezi rezultatele cele mai bune la tine, acolo sa ramai. Bineinteles, exercitiile, cateodata si programul, trebuie schimbate periodic astfel incat muschii sa nu se obisnuiasca cu miscarea si sa se plafoneze.

» Post actualizat in 20 Feb 2015 08:31

Apropo de asta cu grupe antagonice, stiam pe cineva care a participat ulterior si la concursuri de culturism, care facea piept - spate, simultan. o serie de impins cu o serie de tractiuni. 3 sau 4 exercitii cate 4 serii. daca te tine tratamentul si alimentatia poti sa faci ce vrei.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o regula. Ce merge bine la mine, la tine s-ar putea sa nu mearga deloc. D-aia e greu sportul asta, trebuie incercate toate, si unde vezi rezultatele cele mai bune la tine, acolo sa ramai. Bineinteles, exercitiile, cateodata si programul, trebuie schimbate periodic astfel incat muschii sa nu se obisnuiasca cu miscarea si sa se plafoneze.

 

Ma bag si eu putin in seama. La mine cele mai bune rezultate le-am observat lucrand aparent disproportionat. De pilda, am constatat ca umarul trage puternic dupa el si spatele si tricepsul. Pieptul, în schimb nu prea trage nimic dupa el. Poate primul fascicul din umar si putin triceps.

 

Antrenamentul meu din momentul asta (5 zile/sapt, L-V) e asa:

L - umeri, triceps, spate, abdomen

M - alergare 7 km, inot 1 km

M - picioare, abdomen

J - alergare 7 km, inot 1 km

V - umeri, biceps, piept, abdomen

 

Cam tot ce e de lucrat in sala lucrez in super-serii ca sa scap mai repede. Eu sunt mezomorf si am avut rezultate mult mai bune cu antrenamentul asta decat cu clasicele piept/biceps, spate/triceps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu putin in seama. La mine cele mai bune rezultate le-am observat lucrand aparent disproportionat. De pilda, am constatat ca umarul trage puternic dupa el si spatele si tricepsul. Pieptul, în schimb nu prea trage nimic dupa el. Poate primul fascicul din umar si putin triceps.

 

Antrenamentul meu din momentul asta (5 zile/sapt, L-V) e asa:

L - umeri, triceps, spate, abdomen

M - alergare 7 km, inot 1 km

M - picioare, abdomen

J - alergare 7 km, inot 1 km

V - umeri, biceps, piept, abdomen

 

Cam tot ce e de lucrat in sala lucrez in super-serii ca sa scap mai repede. Eu sunt mezomorf si am avut rezultate mult mai bune cu antrenamentul asta decat cu clasicele piept/biceps, spate/triceps.

sper ca nu incepi grupele in ordinea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum ma trezesc in ziua aia :crack:

 

De obicei incep antrenamentul cu 10 min de incalzire pe stepper. Dupa aia cate 4 superserii cu diverse numere de repetari:

 

- tractiuni + abdomen

- ramat + tractiuni verticale

- fluturari (pentru umeri, cu cotul la nivelul umarului) + împins la aparat pentru umeri

- abdomen la banca + oblici cu un disc de 15

- alt ex de abdomen + flotari

 

Cam 45 de min distractia. Nu lucrez cu greutati mari si incerc pe cat posibil sa lucrez cu greutatea corpului.


» Post actualizat in 20 Feb 2015 09:05

(Pare mai mult spate decat umeri, dar ramatul il fac pt umeri, nu pentru spate. Cu priza f sus - cotul la nivelul umarului - pe barele aparatului si miscare incompleta. Pentru fasciculul ala din spate.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, bate mult spre fitness, pentru că nu mai vreau masă în plus. Eu am 1,76 si 80 kg acum. Daca o las moale cu cardio-ul si nu sunt atent la ce mananc (cu alte cuvinte, scap hăţurile la dulciuri şi mezeluri), iau imediat în greutate şi mă deranjează, că tre s-o car dupa mine :crack:

 

Oricum, ce vroiam să subliniez (observat pe pielea mea) e faptul că umărul trage după el şi braţele, şi pieptul şi spatele, şi dă corpului mult mai rapid o formă armonioasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...