Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

la 1,76 cm si 80 kg arati absolut normal!

felicitari!

intr-o lume in care majoritatea sunt supraponderali tu reusesti sa te mentii!

eu zic sa nici nu mai mergi la sala!

acolo se merge doar daca vrei sa pui muschi!

dar tu nu vrei!

daca vrei sa te "tonifiezi" lasa sala si du-te la inot sau alergat!

 

nu trebie sa imi multumesti pt sfat! :P

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:)

 

Fac sport de vreo 6 ani la intensitatea asta din mai multe motive. În primul rând, întotdeauna am avut o tendinţă puternică spre îngrăşare pe care incercam s-o contracarez cu înot. Din păcate, de multe ori făceam inot 2-3 luni pe an, iar în momentul în care mă opream, luam 10 kg în câteva luni. Pe la 25 de ani ajunsesem la 98 kg. La 30 de ani m-am hotărât să slăbesc cu regim, la 32 m-am apucat de alergat. Pe scurt, de-atunci m-am hotărât să fac sport obligatoriu minim 1 oră pe zi, chit că am sau n-am chef. Şi le combin, ca sa nu ma plictisesc. În general, un antrenament oarecare ma tine cam 3 luni până când mă acresc de el. După aia îl schimb şi accentul pică pe altceva. Pe ăsta de mai sus îl fac de vreo lună, după o perioadă în care făcusem sală intensiv şi cam luasem proporţii.

 

Oricum, mie cel puţin, cea mai grea parte mi se pare să mă reapuc după ce m-am oprit 2-3 luni. De-aia fac tot posibilul să nu mă opresc. Partea bună e totuşi că, după ce m-am apucat, nu-mi mai vine să mă opresc. Am înţeles că efortul fizic eliberează endorfine la greu şi am hotărât să-mi cultiv dependenţa asta în dauna altora mai naşpa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot asa si eu cu dependenta de endorfina! doar ca mie parca imi place mai mult aia eliberata dupa sex:)

supercircuite bag si eu: geno cu tractiuni, indreptari cu piept etc

este intr-adevar mai mult spre fitness dar incerc sa maresc greutatea macar odata pe luna. incep cu 4 serii X 12 rep si cresc treptat nr de repetari pana la 15. cand ajung la 15 maresc greutatea. a si nu las pauza mai mult de un minut intre serii.

problema mea e ca nu prea reusesc sa ma pun la punct cu nutritia. dar incet incet ii dau de cap.

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dintre antrenamentele grupate;

- piept/trices vs piept/biceps,

- spate/biceps vs spate/triceps

- grupe antagonice.

Cu care ati avut cele mai bune randamente?

Vb strict de antrenamentul partii superioare.

Spate - piept ai încercat? Arnold style. Faci impins cu bara si apoi 8-10 tracțiuni. Superset.

Sau tracțiuni cu flotari la paralele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arnold a fost the one and only. Consider ca putea sa se antreneze si biceps cu gambe, ca tot asa arata.

E un exemplu de luat in calcul, o sa incerc si recomandarea ta.

sau steroizii pe care ii lua erau one and only? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai s-o dam de gard cu steroizii.

 

Eu am un antrenament pe săptămână in care fac 100 de tracțiuni in 10 serii sau mai puțin si 120 de flotari la paralele in serii de 20. Antrenament doar in greutatea corporala. Încercați și vedeți cum va merge. La mine a fost spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti au bagat steroizi,dar pe arnold arata intr-un fel anume brandu'.

Pe vremea lui Jack Lalanne nu se bagau steroizi si se lucra 100% natural

Asta asa e. Toti baga, la el a fost si geneticul.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 09:58

Hai s-o dam de gard cu steroizii.

 

Eu am un antrenament pe săptămână in care fac 100 de tracțiuni in 10 serii sau mai puțin si 120 de flotari la paralele in serii de 20. Antrenament doar in greutatea corporala. Încercați și vedeți cum va merge. La mine a fost spectaculos.

Cum poate sa mearga? De cat timp faci sala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm si eu treaba asta, insa sunt de parere ca odata cu progresul, trebuie suplimentat si cu greutati. eu cel putin am facut tractiuni cu 30 de kg legate, si flotari la paralele cu 50. genul de antrenament 10 serii 10 repetari, nu ii vad sensul. poate maxim 10 serii, 10 repetari, dar la fiecare serie sa simti cum esti aproape de limita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că diferă foarte mult şi de la un organism la altul, şi de obiectivul fiecăruia. Eu de pildp, fac tractiuni 4 serii a 10 repetari şi flotări verticale 4 serii a 20 de repetari, în superseturi cu alte exercitii. Nu vreau să cresc, ci să mă menţin şi să definesc masa pe care o am deja. În schimb, am prieteni alpinişti care fac tracţiuni în degete, ore întregi... serii de câte 10-15-20. Genul 1,80 inaltime si 65 kg de fibre şi tendoane. La fel cum cunosc băieţi la sala care împing 200 de la piept, dar mor după 10 tracţiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că diferă foarte mult şi de la un organism la altul, şi de obiectivul fiecăruia. Eu de pildp, fac tractiuni 4 serii a 10 repetari şi flotări verticale 4 serii a 20 de repetari, în superseturi cu alte exercitii. Nu vreau să cresc, ci să mă menţin şi să definesc masa pe care o am deja. În schimb, am prieteni alpinişti care fac tracţiuni în degete, ore întregi... serii de câte 10-15-20. Genul 1,80 inaltime si 65 kg de fibre şi tendoane. La fel cum cunosc băieţi la sala care împing 200 de la piept, dar mor după 10 tracţiuni.

corect, dar stii ca organismul se plafoneaza cand faci acelasi lucru timp indelungat. indiferent de ce obiectiv ai, definire, sau crestere in masa. periodic trebuie schimbat antrenamentul pentru a prevenii aceasta plafonare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca putini ajung pana acolo. Pe cei mai multi ii razbeste plictisul pana atunci. Si ori schimba antrenamentul, ori combina sporturile, ori fac pauza, ori se lasa. Si chiar la acelasi antrenament, cu pauzele de sărbători, concedii, raceli, perioade de vf la serviciu... La cei mai multi se rupe rutina si pot sa o tina mult si bine cu acelasi antrenament. Desigur, cu exceptia cazurilor in care sunt profesionisti sau semiprofesionisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bajeti

o intrebare. ia cineva de aici vreun pre workout?

daca da, recomandati ceva? cel mai bun dupa parerea mea a fost si o sa fie Jack3D. ceva asemanator?

un amic mi a recomandat Neurocore de la muscletech - dar slabut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bajeti

o intrebare. ia cineva de aici vreun pre workout?

 

daca da, recomandati ceva? cel mai bun dupa parerea mea a fost si o sa fie Jack3D. ceva asemanator?

un amic mi a recomandat Neurocore de la muscletech - dar slabut

superpump (gaspari), nu am luat niciodata, dar toti prietenii mei s-au simtit f bine de la el

no-xplode (bsn), eu numai d-asta am luat, la gust nu e minunat, dar eu ma simteam f bine (energie, pompare, forta).

jack3d la mine nu a mers, dupa 30 de minute cascam prin sala, nu luam nici doza mare, decat 1 cupa.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 14:01

A nu se intelege ca nu sunt de acord cu chestia cu plafonarea. Doar ca părerea mea e ca apare mult mai târziu si mai greu decât cred cei mai multi dintre noi.

eu imi aduc aminte in primul an de sala, ca am ramas blocat la 65 de kg la piept timp de 3 luni, nu puteam mai mult, am schimat exercitiile si s-au vazut progresele. bine, eram si in primul an, deci nu stiam f multe despre acest fenomen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic. Eu schimb partial antrenamentul cam tot la 3 luni, dar din motiv de plictiseala. Totusi mi se întâmplă sa tin anumite exercitii si pe perioade mai lungi. Nu am resimtit niciodat plafonarea, dar e foarte probabil sa fi fost din cauza obiectivului diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazic. Eu schimb partial antrenamentul cam tot la 3 luni, dar din motiv de plictiseala. Totusi mi se întâmplă sa tin anumite exercitii si pe perioade mai lungi. Nu am resimtit niciodat plafonarea, dar e foarte probabil sa fi fost din cauza obiectivului diferit.

eu incerc sa schimb toate exercitiile odata la 6 sapt (nu mai stiu unde am citit asta, dar cica asta ar fi perioada), dar ordinea grupelor ramane aceeasi. progrese sunt, dar am ajuns intr-un punct in care natural nu prea mai pot progresa cine stie ce, asa ca ma multumesc cu putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta asa e. Toti baga, la el a fost si geneticul.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 09:58

 

Cum poate sa mearga? De cat timp faci sala?

Încearcă și vei vedea cum. Asta e antrenamentul de volum. La cel de forta fac cu greutăți suplimentare. Acum am ajuns la 40 kg, atat la tracțiuni cat si la flotări, pentru 8 repetari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici pomeneala. Am 188 cm la 92 kg cu 9% grăsime corporala.

Sunt obsedat de tracțiuni însă. Am vrut să fac serii de minim 20 de repetari, am făcut. Am vrut să leg 2 discuri de 20 la brâu, am legat. Mi-a luat 10 ani însă :)

» Post actualizat in 03 Mar 2015 17:13

Sunt atât de obsedat încât pana si sotia mea a început să facă tracțiuni :):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...