Sari la conținut

BMW K1300R


lazar.iulian
 Share

Postări Recomandate

Noroc,

Ai facut o super alegere cu K. Sa te bucuri de el.

Motocicleta este perfecta.

 

O spun din propie experienta pentru ca merg cu un K1200S de ceva vreme. Am facut cu al meu 55000 km aproape prin toata Europa. Motocicleta este incredibila.

Franele sunt excelente, ABS este de vis, suspensia lucreaza perfect, este confortabila la drum lung. Ce imi place foarte mult este faptul ca la franare, indiferent cat de brusca este, motocicleta parca se "aseaza" pe burta. Nu te arunca peste ghidon ca la cele cu furci normale.

Multumesc lui Dumnezeu, eu nu am avut nicio problema tehnica cu motocicleta. Si nici o cazatura.

 

Ma doare sufletul ca am scos-o la vanzare.

 

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente.

 

SSSSSSS. mai incet ca te aud japonezi si se supara ca ai asa o motocicleta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Telelever si Paralever sa traiasca, ca-ti dau tie senzatii de-astea :grinbandit:

Saxon-Motodd (Telelever)

BMW Telelever fork on an R1200GSThe Saxon-Motodd (marketed as Telelever by BMW) has an additional swingarm that mounts to the frame and supports the spring. This causes the trail and castor angle (rake) to increase during braking instead of decreasing as with traditional telescopic forks.[6] In the 21st century, BMW's boxer twins are equipped with Telelever forks.

 

Duolever front fork[edit] Hossack/Fior (Duolever)The Hossack/Fior (marketed as Duolever by BMW) separates completely the suspension from steering forces. It was developed by Norman Hossack though used by Claude Fior and John Britten on racebikes. Hossack himself described the system as a 'steered upright'. In 2004 BMW announced the K1200S with a new front suspension that appears to be based upon the design. As of 2006, the Duolever is on the K1200S, K1200R, and K1200GT.

 

Oriunde pe acest forum moto

te distrezi minunat in compania posesorilor BMW...

Exemplele sunt prea multe, "subtile" si "technice" pentru a fi citate aici...

Da' cand se confunda iadeshul cu pantograful... nu mai rezisti si dai buzna!

 

Cu rezerva ca

traducerea este automata...

iaca niscaiva stiri on-topic:

 

http://www.moto.it/EICMA/edizioni-speciali-bmw-k-1300-s-k-1300-r.html

 

Sa auzim numai de bine!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asa este, o confuzie datorata asemanarii termenilor tehnici :rusinica: .

Muritorii de rand, asemenea mie, se incadreaza la "numai cine nu munceste nu greseste" , fapt ce este scuzabil de catre(aproape)toti.

Oricum, s-a inteles ceea ce am vrut sa spun, sunt convins..

 

pe acest forum moto

te distrezi minunat

De-astea distractive gasim pe bulivar, la Tanase!

..Scuzabil daca s-a uitat, avand in vedere etatea, vecina cu senectutea..

Ma-ncearca putina tristete, ma asteptam ca un "guru bemveist", recunoscut de catre cine??..sa inteleaga un lucru simplu:noi incercam sa ne ajutam cu sfaturi si idei, dobandite din experienta noastra, atat cit ne pricepem.

Se poate foarte bine ca in acest context sa se si greseasca, iarasi este de inteles, pentru cine are bunavointa sa o faca.

Poezia compusa cu versuri voit mestesugite dar veninoase nu este apanajul nostru, asa incat rugam eminenta cenusie pusa pe distractie sa "ne lase"..

:rose: :rose: :rose:

 

.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi, te rog frumos ca data viitoare inainte sa postezi sa ceri binecuvantarea profesorului, inestimabilului, cel mai cel, tata si mama BMW'urilor de la inceputuri la sfarsituri, alfa si omega motocicilismului..am ramas fara suflare. Asta este...in timp ce unii ajuta si raspund prompt cand ai vreo problemae altii intra pe forum sa se distreze, pacat ca lipsesc bagaboantele, animatoarele, ochiosule... avelo bahtalo .

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSSSSS. mai incet ca te aud japonezi si se supara ca ai asa o motocicleta :crack:

 

 

Prietene ...cind am regele-n garaj .....mi se cam rupe ce motoare au unii...altii.....ma intelegi .....scuze pt. off topic insa te-ai cam umflat cam tare si inutil in pene si nu m-am putut abtine:)) ...............asa arata cel mai puternic si cel mai bun naked ...si dupa cum vezi n-are forma de caramida:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe fiecare topic iti lauzi mobra..da este frumoasa..dar nu mi-as lua niciodata asa ceva, pt ca nu-i vad rostul...un naked cu motor de hayabusa.Daca mi-ar trebui motorul atunci mi-as lua Hayabusa ..si la altii li se rupe de ''regele'' tau..trust me. :rolleyes:

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene ...cind am regele-n garaj .....mi se cam rupe ce motoare au unii...altii.....ma intelegi .....scuze pt. off topic insa te-ai cam umflat cam tare si inutil in pene si nu m-am putut abtine:)) ...............asa arata cel mai puternic si cel mai bun naked ...si dupa cum vezi n-are forma de caramida:))

 

 

uauuuuuuuuu...puternicule......voiniculeeeee......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe fiecare topic iti lauzi mobra..da este frumoasa..dar nu mi-as lua niciodata asa ceva, pt ca nu-i vad rostul...un naked cu motor de hayabusa.Daca mi-ar trebui motorul atunci mi-as lua Hayabusa ..

 

 

Bine ca esti tu modest :))), prietene ...eu nu imi laud motorul spre deosebire de altii de pe aici ....sa nu ma intelegi gresit ....insa tu ce ai fi raspuns la o asemenea provocare? Daca nu umflai atita bmw-ul asta ...nimeni nu-ti dadea nici un reply .......doar nu era sa stau sa nu zic numic ......mai ales ca eram vizat ca am o japoneza .....dar hai sa nu transformam topicul intr-un circ , ....treaba era sa se discute despre k 1300r ,adica o prezentare nu cineva sa se laude ca el are cel mai bun motor si bmw-ul e cel mai tare si ceilalti care nu au bmw sunt niste imferiori si motoarele lor sunt de cct ...........na uite ca nu e asa ,asta am vrut sa zic

Editat de the_mephisto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun..eu nu mi-am laudat niciodata BMW'ul..pt ca imi place mie nu inseamna ca este cel mai tare.De fapt nu cred ca exista mobra suprema si sincer nici nu mi-as dori asa ceva.Am vrut doar sa subliniez ca alegerea unui motor depinde de gust, de presonalitate, de experientele anteriore si nu in ultimul rand de moda. :cheers: Pt mine fiecare motor are frumusetea lui (interioara si exterioara) si de aceea imi voi mari ograda ori de cate ori se va putea (nu sunt milionar dar cu sacrificii, rate, 2 joburi este realizabil)

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu modest :))), prietene ...eu nu imi laud motorul spre deosebire de altii de pe aici ....sa nu ma intelegi gresit ....insa tu ce ai fi raspuns la o asemenea provocare? Daca nu umflai atita bmw-ul asta ...nimeni nu-ti dadea nici un reply .......doar nu era sa stau sa nu zic numic ......mai ales ca eram vizat ca am o japoneza .....dar hai sa nu transformam topicul intr-un circ , ....treaba era sa se discute despre k 1300r ,adica o prezentare nu cineva sa se laude ca el are cel mai bun motor si bmw-ul e cel mai tare si ceilalti care nu au bmw sunt niste imferiori si motoarele lor sunt de cct ...........na uite ca nu e asa ,asta am vrut sa zic

 

 

bruta mica....

tu si cu bestia ta......:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Akrapovic titanium BMW K special edition

post-53825-0-60877400-1321482084_thumb.jpg

 

Evacuarile comercializate de mine. Normal edition. Full inox. 190 euro - capac carbon. 160 euro - capac metalic.

post-53825-0-94697500-1321482255_thumb.jpgpost-53825-0-98485100-1321482258_thumb.jpgpost-53825-0-65289600-1321482260_thumb.jpg

 

@the mephisto:

Fara nici o suparare, dar B King-ul este un dulap. In afara de puterea si cuplul care te catapulteaza din orice tura si treapta...

Ca sa nu fie cu suparare, am tobe si ca ale tale, la 130 E buc. 160 invelite in fibra de carbon.

Editat de zero_motoshop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun..eu nu mi-am laudat niciodata BMW'ul..pt ca imi place mie nu inseamna ca este cel mai tare.De fapt nu cred ca exista mobra suprema si sincer nici nu mi-as dori asa ceva.Am vrut doar sa subliniez ca alegerea unui motor depinde de gust, de presonalitate, de experientele anteriore si nu in ultimul rand de moda. :cheers: Pt mine fiecare motor are frumusetea lui (interioara si exterioara) si de aceea imi voi mari ograda ori de cate ori se va putea (nu sunt milionar dar cu sacrificii, rate, 2 joburi este realizabil)

 

 

Asta inseamna motociclismul .........bun raspuns ....pina la urma RESPECT

 

post-53825-0-94697500-1321482255_thumb.jpgAkrapovic titanium BMW K special edition

post-53825-0-60877400-1321482084_thumb.jpg

 

Race. Normal edition - 190 E cu capac carbon. 160 E cu capac metalic

post-53825-0-94697500-1321482255_thumb.jpgpost-53825-0-98485100-1321482258_thumb.jpgpost-53825-0-65289600-1321482260_thumb.jpg

 

@the mephisto:

Fara nici o suparare, dar B King-ul este un dulap. In afara de puterea si cuplul care te catapulteaza din orice tura si treapta...

Ca sa nu fie cu suparare, am tobe si ca ale tale, la 130 E buc. 160 invelite in fibra de carbon.

 

 

Nu m-am suparat dar tre sa stii ca tobele mele sunt boss gp1 carbon si be ebay cele mai ieftine sunt 8oo sh iar noi 1200 .fara suparare ( http://www.polo-motorrad.de/en/umbau-styling.html?limit=36&material=21086) ......si daca tu ai tobe de astea la 160 e iau si eu 2 miine dar sa fie boss gp1 carbon nu home made invelite-n carbon .....mare diferenta......nu de alta da am si un fz6 fazer tot cu tobele sub sezut si ar sta bine niste bossuri acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mephisto...nu stiu daca te-ai uitat macar de curiozitate la profilul meu ca sa vezi ca...nu am BMW! Si nu...nu il ridic in slavi! Am avut numai japoneze pana acum. Dar pur si simplu daca ai merge pe o mobra ca asta ai intelege ce am vrut sa scriu! ;) Apropo....eu am relatat despre K1200 si nu despre K1300! Spune-ne si noua, de curiozitate, ce motorete ai mai avut inainte de acest preaminunat Bking? Am avut posibilitatea(si am in continuare) sa merg pe B-king(chiar cu tobe 2Brothers si nu Bo$$) dar pur si simplu...nu am simtit nevoia sau placerea! :)

 

Luigi...permite-mi te rog sa tusesc putin...sec! :D ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mephisto...nu stiu daca te-ai uitat macar de curiozitate la profilul meu ca sa vezi ca...nu am BMW! Si nu...nu il ridic in slavi! Am avut numai japoneze pana acum. Dar pur si simplu daca ai merge pe o mobra ca asta ai intelege ce am vrut sa scriu! ;) Apropo....eu am relatat despre K1200 si nu despre K1300! Spune-ne si noua, de curiozitate, ce motorete ai mai avut inainte de acest preaminunat Bking? Am avut posibilitatea(si am in continuare) sa merg pe B-king(chiar cu tobe 2Brothers si nu Bo$$) dar pur si simplu...nu am simtit nevoia sau placerea! :)

 

Luigi...permite-mi te rog sa tusesc putin...sec! :D ;)

 

 

Mah da nu-mi aduc aminte sa te fi intrebat ceva pe tine si in legatura cu ce motoare am mai avut .........daca-ti spun nu cite am avut ci cite am o sa zica astia ca ma laud iar , iar referitor la ce am avut .......am inceput cu mz-etz-250 , in 2000 honda ntv 650 revere in 2002 iar dupa honda pina acu am avut cel puti 20 de motoare ale mele nu povesti de genul e de vinzare si nu-i trecut pe mine....etc sunt foarte pasionat de motoare iar situatia a fost in asa fel incit am avut ce am vrut cind am vrut si le-am avut pe barba mea pt. ca n-am fost de bani gata .....daca vrei sa vorbim despre motoarele mele vorbim pe pm. ca sa nu stricam topicul omului si sa cadem in PENIBIL !! ACU POTI SA TUSESTI SEC :)))) FARA SUPARARE N-am putut sa ma abtin

Editat de the_mephisto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si chiken stripsurile alea vin standard pe bking? :crack:

 

acum serios, ai mers pe vre-un K? nu vad pe nimeni sa se dea mare pe aici cu mobra lui, (nu ca posesorii de bmw ar fi foarte modesti) dar seria K e cu adevarat extraordinara, si motorul sau emblema nu prea au nimic de a face cu asta, mi-as lua unul chiar daca ar avea doar 100cp.

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si chiken stripsurile alea vin standard pe bking? :crack:

 

acum serios, ai mers pe vre-un K? nu vad pe nimeni sa se dea mare pe aici cu mobra lui, (nu ca posesorii de bmw ar fi foarte modesti) dar seria K e cu adevarat extraordinara, si motorul sau emblema nu prea au nimic de a face cu asta, mi-as lua unul chiar daca ar avea doar 100cp.

 

 

Am mers pe k.......si 1200 si 1300 de fapt era sa-mi iau un k1200r acu 2 ani .....sunt motoare foarte bune iar suspensia si frinele m-au impresionat placut dar din punctul meu de vedere ii lipsea ceva si acel ceva il avea b-kingul ....era mai pe gustul meu de aceea mi-am luat b-king nu ca ar avea bmw-ul ceva .....fiecare se regaseste pe un anumit motor care pt. el este motorul perfect si nu l-ar schimba cu nimic ......cam asa sta treaba

Editat de the_mephisto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuze pentru traducerea automata.

Gol se va citi NAKED (varianta moto) :blink:

 

http://www.moto.it/prove/bmw-k-1300-r.html

 

Evaluarea "motorcyclenews":

 

http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/BMW/BMW-K1300-R-2009-current/

 

Enjoy!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multumiri sincere si imensa stima pentru veteranul motociclist Nico Cereghini...

 

:ok: Cel mai bengos K... este acesta:

 

http://www.moto.it/p...sud-africa.html

 

EVER!

 

:wave:

 

bmw-k-1600-gt-93_460x0w.jpg <BR class=line itxtNodeId="134">BMW has unveiled today the new K 1600 GT and K 1600 GTL. motorcycles that come with a supreme, impressive and equally distinctive appearance, creating a desire to travel at first sight.

 

The two models are powered by a new 6-cylinder in-line engine that develops a total of 160 HP and a maximum torque of 175 NM. The rider of the K 1600 models has three different engine characteristics directly available at the press of a button at the right-hand end of the handlebars so as to be able to adapt to different uses such as touring on the road, riding on wet surfaces and sporty, dynamic motorcycling - the modes "Rain", "Road" and "Dynamic".

 

The K 1600 GT is has a very extensive range of standard features ex works consisting of xenon headlamps, heated grips and seat, cruise control and on-board computer. In the K 1600 GT, the body colours of Light Grey metallic and Vermilion Red metallic create a fascinating contrast with the frame and wheels in Ostra Grey and the engine in Platinum metallic matte.

 

UPDATE 02/15/2011: Prices for the BMW K 1600 GT and K 1600 GTL have finally been released. The K 1600 GT is priced at $20,900, while the K 1600 GTL will have a base price of $23,200. If you want to further customize your bike, then you can also opt for the Standard Package. This package is only offered on the K 1600 GT and is priced at $23,045. Further customization can be found on the Premium Package which is available on both models and priced at $24,540 for the K 1600 GT and $25,845 for the K 1600 GTL.

 

 

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-882-0-72595900-1322752507_thumb.jpg

Oricât ar băli inghițitorii de clisme,

Orice ar zice piți si poncii & subinginerii.ro...

 

Cel mai bengos K de la BMW este K16! :ok:

 

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grandpa, ne lasi cu troleibuzele astea? mai bine iau conserva decat sa merg cu asa ceva.

 

 

IUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :banana:

 

uite un baiet destept :cheers:

 

k 16 este adevarat cel mai tare dar pentru un segment de piata prea restrictiv.................. scor, asfalt, volum

 

nu asa da r -ul si k- ul pe un k1600 NICIODATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...