Sari la conținut

27 mai 2006 - Inca Un Accident Mortal Pe Dn1


mielu
 Share

Postări Recomandate

Oameni buni, cine a inteles mesajul meu de mai sus, l-a inteles. Cine nu, nu-i nici o problema. "Politicieni" de ocazie au fost si vor fi peste tot, nu numai pe site-uri. Ideea e ca a murit un om. Pentru unii un necunoscut, pentru altii prieten, fiu, iubit, etc. Nu e nimeni obligat nici sa citeasca, nici sa raspunda, doar cu RIP sau cu mai mult. Nici nu e anormal sa incerci sa inveti din ce se intimpla in jurul tau. Dar sa te apuci sa comentezi chiar in locul in care unii anunta ca cineva a murit iar altii simt sa exprime condoleante sau un gind bun e ca si cum ai opri popa din slujba in biserica ca sa anunti ca mortul a facut greseli in viata.. Poti sa o faci dar in alta parte. Nu acolo, nu atunci. Asa ca "politicienii" ieftini care nu au bani de parlament si se afirma pe site, sa se retraga daca sunt asa de doritori sa "invete" poporul cum sa traiasca si cu ce viteza sa mearga si sa faca un post separat despre "cum sa... " ce vor ei.

Asa ca un sfat de decenta.. ca daca nu erati protejati de monitoare, si eram in aceeasi incapere precis cineva sau mai multi va scoteau afara.

Lasati amintirea omului nepatata de lamentatiile voastre.

Pentru unii a fost mai mult decit un post pe site.

 

Vezi ca se poate si fara injurii.

Asa e, am gresit multi postand aici ce e bine si ce nu e bine legat de motociclism.

Cel mai simplu ar fi sa faca curat un admin pe aici.

Mea Culpa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu mai inteleg nimic din ce se intampla,de fiecare data cand ma uit pe forum in weekend mai vad cat un accident si nu accidente ushoare,majoritatea mortale...Parerea mea este ca e ceva inadmisibil sa vedem cu mor atatia in jurul nostru,acum ma gandesc de 2 ori cand ma urc pe motor si imi este frica sa nu patesc ceva.Nici pana la piata nu ma mai duc neechipat.Zilnic trebuie sa vad cum imi mai iese un prost in fata altul cum nu se asigura cand schimba banda si a.s.m.d.Nu numai ca iti ies in fata de pe un drum lateral dar vor sa ajunga direct pe banda a 3-a.Oricum eu sunt de parere ca sunt si ei vinovati in mare parte dar cum se zice viteza ucide,au fost putine cazuri in care un motociclist echipat a patit ceva la 50 la ora.

 

 

Condoleante familiei si celor apropiati,odihneasca-se in pace si sper ca a ajuns intr-un loc mai bun. :cheers: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erminati fratilor cu prostiile...exact pe acest subiect m-am certat si cu politia si cu cei de la fata locului...

- motoreta nu arata ca ar fi avut 200 km/h...daca intra-devar motorul avea 200 la ora ii gaseam piesele pe la Ploiesti.

- urmele de franare erau relativ foarte mici...deci nu a avut timp sa franeze sa ajunga de la o ipotetica viteza de 200 la o viteza de impact mai mica, masina pur si simplu i-a aparut in fata.

 

viteza cert este ca avea..probabil 100...150 maxim..dupa parerea mea..inainte de incercarea de franare. oricum prea mult.

 

 

urmele de franre de fapt nu sunt urme de franare ci numai urme de patinare / derapare. franarea putea sa fie de 3 ori mai lunga, daca nu patina / derapa roata nu iti dadeai seama. pot sa oprsc si de la 400 la ora fara sa ramana vreo urma pe jos.

 

in alta ordine de idei daca el avea 150 in momentul impactului si masina avea 50, impactul s-a produs la 100 la ora. daca s-ar fi lovit de ceva oprit, impactul ar fi fost la 150. diferenta de energie intre cele 2 cazuri este de 1.5*1.5, adica 2.25. pe intelesul tau, prin faptul ca masina avea 50km/h avariile sunt, teoretic, de 2.25 ori mai mici decat daca s-ar fi lovit de o masina parcata. de aia ti se pare tie ca 'motocicleta nu arata ca ar fi avut 200km/h'.

 

radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa o faci dar in alta parte. Nu acolo, nu atunci.

 

N-ai inteles... SINTEM in alta parte. Nici la biserica nici la inmormintare si nici in fata familiei. Ci intr-o discutie privata pe care nu te obliga nimeni sa o asculti. Nu cred ca e asta locul sa-ti exprimi condoleantele. Alea se fac personal. Daca tu iti inchipui ca scriind 3 initiale inseamna ca te rupe respectul si tristetea, te amagesti. Nu vezi ca majoritatea au dat-o din romana in engleza, si aia prescurtata? Eu decit sa scriu RIP n-as scrie naibii nimic. Ce naiba chiar numai realizeaza nimeni ridicolul situatiei? Pe de alta parte 3 intiale sau 300 de rinduri nu dovedesc nimic din ce e in inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...

 

nush daca ai aflat inca... si nu shtiu daca il cunosti... daca e vb de accidentul de sambata... a fost Cristian Sandu... probabil voi il stiati de Schultz...

 

 

Dumnezeu sa -l ierte...mare pierdere pt noi toti ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca in pace.

 

Nu as fi vrut sa mai scriu la sectia accidente, dar poate scriind aici, le mai deschid si altora ochii si cine stie... poate salvez o viata....

 

Schultz, pe numele lui adevarat Cristi Sandu imi era bun prieten de 20 de ani de zile. Nu imi pot exprima regretele in cuvinte. As fi vrut sa gasesc pe cineva pe care sa dau vina, dar nu isi mai are rostul. Da, a gresit intradevar. S-a dat fara echipament, s-a dat cu viteza in trafic, dar cred ca a platit mult prea scump pt asta. Intradevar, sintem multi care gresim asa. Poate ca unii isi iau echipamentul dar tot cu viteza se dau. Toti gresim. Ceea ce e mai trist e ca si soferii de conserve gresesc si chiar daca ne vad tot se baga in fatza motociclistilor. Nu realizeaza ca defapt se indreapta spre ei un fier de 200kg cu o viteza de 200km/h. Nu stiu ce isi imagineaza in momentele alea, dar sint inconstienti. Este tare ciudat. Daca vad un ciine pe strada ei incearca sa il ocoleasca ca cica "isi indoaie masina" dar daca vine o motocicleta spre ei cu o viteza mult prea mare cred ca isi inchipuie ca nu se intimpla nimic.... Poate ca ar fi mai bine sa fie mai multe reclame la televizor cum sa se uite dupa motociclisti. Poate ca ar fi mai bine sa ii invete in scolile de sofat despre motociclisti si atunci cind se da examenul sa fie eliminatorie proba cu uitatul in oglinda dupa motociclsti. Poate ca ar fi mai bine si ca motociclistii sa mearga mai incet si sa invete sa mearga in trafic cu o motocicleta cu astfel de putere. Poate ca.... dar ar fi multe de spus. Ceea ce e cert, e ca un bun prieten de-al meu si-a pierdut astazi viata si in fiecare saptamina aud de cel putin un accident mortal. Ceva trebuie facut. Parerea mea este ca nu putem sa invatam toti soferii sa se uite dupa motociclisti pentru ca nu avem cum. Ginditi-va ca orice tzaran care lucreaza pe cimp are o dacie si conduce. Nu are ala de unde sa stie ce putere are o motocicleta si cam cum se poate merge cu ea. Singura solutie pe care o am este ca noi, motociclistii, sa ne pazim. Pentru ca la urma urmei, orice conservist ar fi de vina, tot motociclistii mor . Da sint motociclist de multi ani. Da am spart si eu o gramada de oglinzi la masinile care mi-au luat fatza sau s-au bagat in fatza. Da am dat picioare in aripi/portiere acelora care nu ma respectau in trafic si se bagau la 20 cm linga mine dindu-ma la o parte de pe banda. Am crezut ca ii invatz minte, dar la urma urmei tot eu riscam cel mai mult si era sa ma dau pe jos facind chestiile astea.

 

Vreau sa mai simt acel sentiment minunat de mers cu motocicleta si vreau sa il mai simt pt mult timp de acum incolo, asa ca eu am facut alegerea: voi merge mult mai usor si voi avea si mai multa grija. Problema ramine cu restul. Voi ce veti face?

RIP Cristi . Sper ca esti intr-un loc mult mai bun... :cheers:

 

 

R.I.P. :ok: :) :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dumnezeu sa-l ierte. :ok: Pacat, din nou cineva pleaca ... din nou viteza.

 

Suntem aici pentru a strange randurile si a invata cum sa ne aparam in continuare. Ne exprimam regretele si incercam sa gasim explicatii si cauze, pentru a ne putea apara pe viitor.

 

 

Sper ca toti mortii acestia tineri sa nu fi murit in zadar. Viteza pe strada ucide, chiar daca esti profesionist. Ceilalti participanti la trafic nu sunt profesionisti si nu se asteapta sa va deplasati cu asemenea viteze.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :cheers: :ok:

 

Dar peste care linie continua a intors masina, ca din cate vad sunt paleti plini cu apa distrusi presupun de masina aruncata in ei din impactul cu motorul.

Pana la urma cum s-a intamplat de fapt?

 

iti explic eu.. el venea pe banda de viteza..cand s-au terminat paletii un idiot a vrut sa intoarca de pe cealalta banda... sa skimbe directia de mers.. si.... mai departe iti imaginezi... :crack:(((((

 

erminati fratilor cu prostiile...exact pe acest subiect m-am certat si cu politia si cu cei de la fata locului...

- motoreta nu arata ca ar fi avut 200 km/h...daca intra-devar motorul avea 200 la ora ii gaseam piesele pe la Ploiesti.

- urmele de franare erau relativ foarte mici...deci nu a avut timp sa franeze sa ajunga de la o ipotetica viteza de 200 la o viteza de impact mai mica, masina pur si simplu i-a aparut in fata.

 

viteza cert este ca avea..probabil 100...150 maxim..dupa parerea mea..inainte de incercarea de franare. oricum prea mult.

 

DUMNEZEU SA TE IERTE SI SA TE ODIHNEASCA ACOLO INTRE SFINTI oricine ai fi!

 

o experienta...socanta oricum!

 

ps. ce inseamna indiferenta oamenilor: era strans tot satul acolo si nimeni nu se obosea sa-i aprinda o lumanare baiatului. la tipetele si insistentele noastrea aparut o lumanare. multi spuneau ca nu au lumanari in casa. hal de oameni...hal de societate.RUSINE!

:) :crack: :crack:

pe bord avea 12300 turatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti explic eu.. el venea pe banda de viteza..cand s-au terminat paletii un idiot a vrut sa intoarca de pe cealalta banda... sa skimbe directia de mers.. si.... mai departe iti imaginezi... :cheers:(((((

 

Fratzilor, din cate vad eu in pozele alea mashina cu pricina e lovita in spate... asta inseamna ca era deja pe banda in momentul impactului. Shtim fiecare dintre noi ca d.p.d.v. legal daca ai lovit din spate e vina ta pt. ca nu ai respectat distanta, nu ai adaptat viteza, nu ai condus la limita evitarii oricarui pericol etc.

 

Daca motociclistul ar fi rulat cu viteza legala probabil ca altfel ar fi stat treburile acum...

 

Cred ca este singurul lucru care conteaza pentru noi ca invatzatura din tragedia asta.

 

Avetzi grija

Editat de skullz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN1 este pista neoficiala pentru kamikaze.

In fiecare zi merg pe DN1 (cu motorul bineinteles) si vad ce imbecili pot sa fie soferii in general.

Vad si cum trec unii motociclisti pe linga mine de parca ii fugareste dreaq din spate.

Acum citeva saptamini ii dadeam un 90km/h spre Tincabesti si vine un Ducati galben pe linga mine cu vreo 180 pe sub radar si probabil cu o mare durere in anus de tot ce misca pe linga el.

Si asa se gaseste cite unul in fiecare zi.

Si ii gasim subiecte aici.

Puteti sa bateti matanii si sa faceti donatii catre D-zeu direct.

Ideea e sa va schimbati modul de mers si sa va ginditi la cei din jur si de acasa.

Alfel forumul asta e degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru cine l-a cunoscut pe Schultz, ar trebui sa si-l aduca aminte calare pe motor, nu intins pe asfalt. Cine nu l-a cunoscut, ar trebui sa incerce sa-si infraneze curiozitatea morbida. Va rog (in special admin-ul), scoateti pozele de pe site, prietenii lui vor pune altele, sa il vedeti asa cum a fost cu adevarat.

Multumesc,

 

 

Arthur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Nu vreau sa ne certam aici, dar am si eu niste pareri personale, a unuia caruia i-a murit prietenul saptamana trecuta in Piata Constitutiei.

1. Masina este lovita in partea dreapta spate ceea ce denota faptul ca masina ori se angajase deja in depasire, ori se pregatea sa intoarca spre Bucuresti.

Tin sa cred totusi ca intrase in depasire, deoarece din locul in care era cazuta motocicleta mai era ceva distanta pana se terminau butoaiele.

2. Viteza pe DN1 in localitati este de 70Km/h.

Ce viteza putea avea motocicleta daca turometrul s-a oprit la 12.000 si ceva?

Viteza vehiculata aici este intre 150 - 200Km/h. Oare nu este prea mult pentru o localitate?

3. Lipsa echipamentului. Nu cred ca are rost sa discutam. Dan cand pleca purta echipament complet si tot nu a scapat.

 

Stiu ca o sa spuneti ca pentru asta avem motoare de viteza si nu "capre" sai choppere. Totusi nu este mai sigura pista de la Tunari pentru cei impatimiti de adrenalina.

 

Eu ca, "conservar", cu toate ca ma asigur de 1000 de ori cand intru intr-o intersectie nu apuc sa vad un "obuz", care ajunge la 100 in 3-4secunde. Este timpul in care poate ma uit in partea dreapta sa ma asigur.

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Pentru cine l-a cunoscut pe Schultz, ar trebui sa si-l aduca aminte calare pe motor, nu intins pe asfalt. Cine nu l-a cunoscut, ar trebui sa incerce sa-si infraneze curiozitatea morbida. Va rog (in special admin-ul), scoateti pozele de pe site, prietenii lui vor pune altele, sa il vedeti asa cum a fost cu adevarat.

Multumesc,

Arthur

 

Poate ca tocmai pozele ar trebui lasate ca sa ne apara imaginile in minte cind tragem de acceleratie....

Daca nimeni nu invata nimic din aceste accidente atunci scriem degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca tocmai pozele ar trebui lasate ca sa ne apara imaginile in minte cind tragem de acceleratie....

Daca nimeni nu invata nimic din aceste accidente atunci scriem degeaba.

 

De acord!

 

Nu e vorba de curiozitate morbida ... este vorba de realitate crunta, nu cred ca e bine sa ne prefacem ca nu exista...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca. Sincere condoleante familiei si prietenilor.

 

Aveti mare grija .. Oricat de stapani am fi pe noi, tot se gaseste un idiot sa faca vre-o manevra pe care n-o anticipam. E pacat de noi ca suntem tineri si liberi. Mare grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei si prietenilor .

 

Sa se odihneasca in pace!

 

Am trecut pe acolo la f putin timp dupa ce s-a consumat accidentul, imaginile erau de nedescris , pur si simplu nu am putut opri sa le aprofundez .

Am vazut omul intins si acoperit pe sosea si am inteles ca nu mai este nimic de facut .

Mai grozav este ca am avut camera de filmat montata pe locul din spate si , trecand pe banda de langa axul drumului ,am filmat putin din cele ramase in urma accidentului.

La fel cum a spus cineva mai devreme , intrand in coloana oprita ma rugam sa fie numai accident auto , nu cu motociclisti .

Mi-a vajait sangele in vene mult timp dupa ce am trecut de locul acela insa nu de teama ci de indignare .

Prea mare pretul cu care platim greselile de felul acesta!

 

Luati mana din gaz , fratilor !

Cad chiar si cei ce se dau la curse !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN1 este pista neoficiala pentru kamikaze.

In fiecare zi merg pe DN1 (cu motorul bineinteles) si vad ce imbecili pot sa fie soferii in general.

Vad si cum trec unii motociclisti pe linga mine de parca ii fugareste dreaq din spate.

Acum citeva saptamini ii dadeam un 90km/h spre Tincabesti si vine un Ducati galben pe linga mine cu vreo 180 pe sub radar si probabil cu o mare durere in anus de tot ce misca pe linga el.

Si asa se gaseste cite unul in fiecare zi.

Si ii gasim subiecte aici.

Puteti sa bateti matanii si sa faceti donatii catre D-zeu direct.

Ideea e sa va schimbati modul de mers si sa va ginditi la cei din jur si de acasa.

Alfel forumul asta e degeaba

 

:ok: M-am saturat sa ma intreb: "Ce cunoscut mai e de data asta?"... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai saturat ?

Mie imi vine sa rup toate relatiile moto pe care le am doar la gandul acesta sau macar sa incetez a-mi face altele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...