Sari la conținut

27 mai 2006 - Inca Un Accident Mortal Pe Dn1


mielu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din moment ce constientizezi ca oricand e posibil ca cineva sa intoarca fara sa se asigure(din anumite cauze:obosela,neatentie, probleme familiare,etc.) DE CE MERGI CU 200 KM/H?!Exista o alternativa: CIRCUITUL

Eu m-am lecuit dupa ce era de doua ori sa o patesc...

... :cheers: :ok:

uite un om cerebral!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-i fie tarana usoara.!

fara a avea o prea mare leg cu topicul trebuie sa fac o observatie ...si cred ca nu voi fi singurul : acum 2 sau 3 luni optica era la modul ''conservar nenorocit nu mi-a dat prioritate ..ce daca aveam 180km/h?''. era mai demult un topic ..unde un sofer la volanul masinii sale dand prioritate si asigrandu-se ....tece un motor in mare viteza. atunci i-au sarit in cap omului aproape toti. au fost foarte putini care au fost de acord ca viteza in oras , nu e buna.

dupa 2-3 luni lucrurile sunt altfel privite: cam 99% sunt de acord ca viteza f. mare , fie ea si pe un DN, este ucigatoare. presupunand ca acel sofer ar fi vrut sau chiar a intors , nu mai este pus la zid (asa de tare, chiar de loc).

pacat ca a trebuit sa dispara dintre noi niste oameni,pt. unii prieteni , pt altii cunoscuti sau pur si simplu frati care imbratiseaza aceasi pasiune pt motoare, ca unii sa isi dea seama ca viteza ar treb uitatasi altii chyiar sa-si intareasca convingerea si sa se stapaneasca pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masterus, ce spui tu e valabil ca si statistica. in realitate lumea vad ca merge tot ca si inainte, cu acel sentiment de "nu are cum sa mi se intample ceva tocmai mie". mare greseala.

 

Dumnezeu sa'l IERTE si sa'l odihneasca. :cheers: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

(Nu mai stiu ce campion american de moto putea sa anticipeze traficul cu 12 SECUNDE inainte!!!).

...

 

Probabil te referi la cartea "Proficient Motorcycling". Autorul este un motociclist american, adevarat, dar nu campion. Un motociclist care insa a ajuns la aproape 70 de ani si inca mai merge cu motocicleta.

 

M-am oferit s-o aduc in tara. E in engleza, dar multi va veti descurca s-o cititi si poate cineva, sau mai multi, vor contribui la traducere.

 

In forma originala catrea poate fi copiata la xerox si distribui, daca nu se fac bani din ea in felul asta.

Am incercat sa conatactez autorul pentru drepturi de traducere si publicare in Romania, dar n-am reusit.

Poate una din revistele de motociclism care fac reclama pentru tot felul de motociclete capabile de viteze superioare mult vitezei legale va putea face ceva mai mult decat mine. As dori sa le vad implicate, dar se pare asta nu e la fel de banos ca reclama.

 

Sper ca toti mortii acestia tineri sa nu fi murit in zadar. Viteza pe strada ucide, chiar daca esti profesionist. Ceilalti participanti la trafic nu sunt profesionisti si nu se asteapta sa va deplasati cu asemenea viteze.

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masterus, ce spui tu e valabil ca si statistica. in realitate lumea vad ca merge tot ca si inainte, cu acel sentiment de "nu are cum sa mi se intample ceva tocmai mie". mare greseala.

 

Dumnezeu sa'l IERTE si sa'l odihneasca. :cheers: :ok: :)

 

nu te contrazic. dar asa mi se pare din cee ce se posteaza...adica se pare ca si-au schimbat putin punctul de vedere..daca pe strada este altfel.....dumnezeu sa-i apere pe toti..(soferi . vitezomani , trecatori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei si prietenilor si sa-i fie tarana usoara...

 

Nu mai dati fratilor vina doar pe conservari! Tind sa cred ca 99% din cei ce dau vina exclusiv pe conservari nu au carnet de conserva. Ei bine, eu unu am si de conserva si de tatal conservei (B si C) si pot sa va spun ca am avut un moment nasol cand din cauza faptului ca nu cunosteam bine o masina, am crezut ca masina din spatele meu e mai departe, dar m-am inselat (din fericire m-am ales doar cu vreo 3 congelatoare de carne...). Dupa momentul ala, ma uitam in retrovizoare mai mult decat in fata si era sa fac cateva accidente usoare pe tema asta. Este imposibil sa te asiguri tot timpul in retrovizoare iar probabilitatea de a vedea un motor care vine cu 100-200km/h este extrem de mica, daca nu chiar inspre 0.x%. In majoritatea cazurilor este vina ambelor parti. Oricum, din nefericire de data asta s-a mai pierdut o viata. Sa speram ca altii vor invata ceva din acest tragic accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil te referi la cartea "Proficient Motorcycling". Autorul este un motociclist american, adevarat, dar nu campion. Un motociclist care insa a ajuns la aproape 70 de ani si inca mai merge cu motocicleta.

 

M-am oferit s-o aduc in tara. E in engleza, dar multi va veti descurca s-o cititi si poate cineva, sau mai multi, vor contribui la traducere.

 

In forma originala catrea poate fi copiata la xerox si distribui, daca nu se fac bani din ea in felul asta.

Am incercat sa conatactez autorul pentru drepturi de traducere si publicare in Romania, dar n-am reusit.

Poate una din revistele de motociclism care fac reclama pentru tot felul de motociclete capabile de viteze superioare mult vitezei legale va putea face ceva mai mult decat mine. As dori sa le vad implicate, dar se pare asta nu e la fel de banos ca reclama.

 

Sper ca toti mortii acestia tineri sa nu fi murit in zadar. Viteza pe strada ucide, chiar daca esti profesionist. Ceilalti participanti la trafic nu sunt profesionisti si nu se asteapta sa va deplasati cu asemenea viteze.

 

R.I.P.

 

Te-ai uitat cumva la ce scrie sub semnatura mea pe acest forum!? I guess not. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu-mi vine sa cred cit de JOS SUNTETI! Cine dracu sunteti ma SATANELOR, crisluca 1985 sau AK Raptor sau alti pierduti care AVETI POSTURI IDENTICE SI AICI SI PE SBZ! Copy paste! Nu mai puteti decit sa va bagati in seama ? PE MARGINEA MORTILOR BA?? De-abia astept sa ne intilnim!! Bai Ion Iliescu si minerii, bai Dan Nastase si Univers Morto! Bai inteleptii pe care nu i-a cerut nimeni. Aveti juma de norma ca sa faceti opinie si campanie electorala? A MURIT UN OM TERMINATILOR!!! Bai viermi de cimitir, si voi si altii care chibitati.. N-are nimeni nevoie de comentariile si cartile pe care le scrieti si promovati voi! Cine isi trage concluziile si le trage singur. Cine sufera sau regreta o face singur. Cine merge cu motocicleta, incet sau tare, regulamentar sau nu, cu tricou sau geaca lui, O FACE SINGUR ! SI CIND MOARE UN OM MOARE SINGUR! Nu are nevoie de terminati ca voi sa-i salute cu farul sau sa-i povatuiasca din cartile care le vinde sau de falsi regi ca voi pe care sa-i urmeze.

DUMNEZEU SA-L IERTE PE SCHULTZ!

In rest daca vreti sa va afirmati,vorbiti de bujiile voastre da nu de morti. Ca va asteapta moartea si pe voi, si pe noi toti, pe motor sau nu, curind sau nu. Nu uitati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu i-ai tras un par in capu lu ala cu sapca?!!!

 

DA! Asta l-ar fi invatat minte! Si in mod cert era metoda cea mai buna de a-l readuce la viata pe cel care a murit! Multa minte mai au unii... :cheers:

 

Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel ce a murit. Comentariile cu cine e de vina, care cu cat mergea, unde, cu ce echipament si altele sunt inutile.

 

@apriliabiker2004: RESPECT pentru ca ai stiut sa spui lucrurilor pe nume si pentru ca ai avut taria sa o faci.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se-n pace!

 

@stege: multumim pentru poze. Din cate vad eu in poze, masina vroia sa intoarca, n-a apucat s-o chiar faca. De asemenea totul se petrecea inca in localitate, inainte de iesirea din Tancabesti. Ce rol a avut pasatul mai nou? De ce e lovit si el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu-mi vine sa cred cit de JOS SUNTETI! Cine dracu sunteti ma SATANELOR, crisluca 1985 sau AK Raptor sau alti pierduti care AVETI POSTURI IDENTICE SI AICI SI PE SBZ! Copy paste! Nu mai puteti decit sa va bagati in seama ? PE MARGINEA MORTILOR BA?? De-abia astept sa ne intilnim!! Bai Ion Iliescu si minerii, bai Dan Nastase si Univers Morto! Bai inteleptii pe care nu i-a cerut nimeni. Aveti juma de norma ca sa faceti

opinie si campanie electorala? A MURIT UN OM TERMINATILOR!!! Bai viermi de cimitir, si voi si altii care chibitati.. N-are nimeni nevoie de comentariile si cartile pe care le scrieti si promovati voi! Cine isi trage concluziile si le trage singur. Cine sufera sau regreta o face singur. Cine merge cu motocicleta, incet sau tare, regulamentar sau nu, cu tricou sau geaca lui, O FACE SINGUR ! SI CIND MOARE UN OM MOARE SINGUR! Nu are nevoie de terminati ca voi sa-i salute cu farul sau sa-i povatuiasca din cartile care le vinde sau de falsi regi ca voi pe care sa-i urmeze.

DUMNEZEU SA-L IERTE PE SCHULTZ!

In rest daca vreti sa va afirmati,vorbiti de bujiile voastre da nu de morti. Ca va asteapta moartea si pe voi, si pe noi toti, pe motor sau nu, curind sau nu. Nu uitati!

Dumnezeu sa-l ierte si condoleante familiei.

 

Cat despre ce zici tu, nu cred ca-i cazul sa te ambalezi asa tare, te inteleg, iti era prieten, dar nu inseamna ca daca nu l-am cunoscut nu l-am plans, ieri am fost primii care am ajuns acolo, am incercat sa dam de familie, am cautat ca disperatii numarul motorului sa vedem cine e pentru ca politia nu vroia sa se uite la acte. Deci insensibili nu suntem, dovada cei peste 15 motociclisti care erau ieri opriti acolo, faptul ca nu ne-am lasat pana nu am reusit sa anuntam un membru al familiei.

 

Crezi ca daca ii faci viermi pe niste oameni care si-au spus sincerele regrete o sa schimbi ceva?

Crede-ma ca ieri cand treceam pe langa coloana de masini ma rugam sa nu fie motociclist, ma rugam sa fie un accident de masina, sa se fi busit doua masini, dar nu a fost sa fie, a fost un motociclist, un OM care a murit facand ceva ce-i placea, cat despre echipament, da, echipamentul poate ca-l ajuta intr-o alta situatie, dar in situatia de fata era degeaba, a avut gatul sectionat si a murit in momentul impactului pentru ca i se sectionase o artera, nimic nu l-ar fi salvat.

 

Nimic din ce s-a intamplat ieri nu o sa fie invatatura de minte pentru cineva, asta-i clar, pentru ca la cate accidente mortale au fost pana acum trebuia ca toti motociclistii sa mearga cu maxim 50, doar ca lumea isi face un pic de curaj, pentru ca nu stim cine o sa fie urmatorul, nu stim cine o sa fie intins pe sosea cu un cearsaf pe el.

 

Inca o data condoleante familiei si prietenilor, imi pare rau ca oricat m-am straduit nu am reusit sa tin lumanarea aprinsa.

 

Aveti grija de voi pentru ca nimeni altcineva nu o face.

:cheers:

 

 

Odihneasca-se-n pace!

 

@stege: multumim pentru poze. Din cate vad eu in poze, masina vroia sa intoarca, n-a apucat s-o chiar faca. De asemenea totul se petrecea inca in localitate, inainte de iesirea din Tancabesti. Ce rol a avut pasatul mai nou? De ce e lovit si el?

 

din cauza impactului cu motocicleta, passatul vechi a intrat in cel nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine isi trage concluziile si le trage singur. Cine sufera sau regreta o face singur. Cine merge cu motocicleta, incet sau tare, regulamentar sau nu, cu tricou sau geaca lui, O FACE SINGUR ! SI CIND MOARE UN OM MOARE SINGUR! Nu are nevoie de terminati ca voi sa-i salute cu farul sau sa-i povatuiasca din cartile care le vinde sau de falsi regi ca voi pe care sa-i urmeze.

Daca vrei sa fii si sa faci totul singur forumul nu e un loc tocmai potrivit.

De ce sa nu tragem invataminte din accidente? De ce sa nu se promoveze carti care sunt intr-adevar foarte bune si din care ai ce invata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent a cui a fost vina, a mai murit un tanar. Inconstienta sau nu? Pentru el nu mai conteaza, insa noi ar trebui sa ne punem intrebari si sa gasim solutii. E inceputul verii si sunt atatea accidente :cheers: Ma tot uit la diverse subiecte, mai ales cele de la intruniri si ma gandesc de ce nu se face ceva la fiecare intrunire de exemplu. Ceva gen miting in timpul paradei, cu slogane, seara un filmulet cu imagini de la diverse accidente, concursuri pe aceasta tema, macar 10% dintr-o intrunire sa cuprinda si astfel de subiecte. Ca de imbatat pot sa ma imbat si acasa nu trebuie sa merg pana la Cucuiata din deal.

 

R.I.P. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...