Sari la conținut

29 mai 2006 - I-am Facut Si Eu Botezul Asfaltului


bea2000
 Share

Postări Recomandate

a fost un accident, absolut banal.Suzi e cam varza, eu cu mana dreapta in gips.

mie-mi trece, dar de suzi imi pare tare rau, cand ma gandesc cum se misca astia de la service-ul suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau. cum s-a intimplat?

 

 

s-a intamplat tare banal.Tocmai plecam, deci mergeam incet.La un moment dat, am luat mana dreapta de pe acceleratie ca sa salut niste amici,moment in care viteza a scazut si tocmai treceam prin niste gropi. Smucitura aia de la groapa, m-a determinat sa pun mana din nou pe ghidon si in clipa aia, mana mi-a alunecat pe acceleratie, s-a accelerat puternic si m-a aruncat intr-o masina, de unde am fost proiectata in cap.Motocicleta a intrat sub masina, iar in cadere mi-a prins mie mana.Evident, ca nu purtam decat casca (norocul meu), ca asa e cand trebuie sa o patesti. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. se saluta cu stanga!

2. se saluta daca si numai daca actiunea de a'i saluta in acel moment si in acele conditii de trafic nu te pune pe tine in pericol.

 

insanatosire grabnica si invatare de minte! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intamplat tare banal.Tocmai plecam, deci mergeam incet.La un moment dat, am luat mana dreapta de pe acceleratie ca sa salut niste amici,moment in care viteza a scazut si tocmai treceam prin niste gropi. Smucitura aia de la groapa, m-a determinat sa pun mana din nou pe ghidon si in clipa aia, mana mi-a alunecat pe acceleratie, s-a accelerat puternic si m-a aruncat intr-o masina, de unde am fost proiectata in cap.Motocicleta a intrat sub masina, iar in cadere mi-a prins mie mana.Evident, ca nu purtam decat casca (norocul meu), ca asa e cand trebuie sa o patesti. :ok:

 

Nu shtiu cum stai la capitolu' experientza dar motoreta aia e destul de nervoasa... itzi face surprize d'astea daca nu eshti atenta.

 

Pe de alta parte fazele astea sunt oarecum inerente, shtiu io de ce zic asta :cheers:

 

Insanatoshire grabnica!

 

Acum ai mai multa experientza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau saluti cu capul daca nu poti lua mina, sau nu saluti deloc (mai bine se supara prietenii ca nu i-ai salutat decit tu ca ai cazut)

 

oricum sa te faci bine repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un accident, absolut banal.Suzi e cam varza, eu cu mana dreapta in gips.

mie-mi trece, dar de suzi imi pare tare rau, cand ma gandesc cum se misca astia de la service-ul suzuki.

Banal,banal....dar putea sa aiba urmari mult mai grave cu atit mai mult ca nu aveai echipament(doar casca daca am inteles eu bine),bafta multa si ai grija de tine...insanatosire grabnica...amindoura :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. se saluta cu stanga!

2. se saluta daca si numai daca actiunea de a'i saluta in acel moment si in acele conditii de trafic nu te pune pe tine in pericol.

 

insanatosire grabnica si invatare de minte! :ok:

 

stiam asta, de-aia am si zis ca s-a intamplat ff banal.Deh, cand e sa se intample....Sincer, cred ca a tinut de destin, k prea a fost ca-n filmele cu prosti.Ceva ce as fi jurat ca nu mi se poate intampla mie.

multumesc mult de urare.sper sa scap rpd.

 

1. se saluta cu stanga!

2. se saluta daca si numai daca actiunea de a'i saluta in acel moment si in acele conditii de trafic nu te pune pe tine in pericol.

 

insanatosire grabnica si invatare de minte! :)

 

stiam asta, de-aia am si zis ca s-a intamplat ff banal.Deh, cand e sa se intample....Sincer, cred ca a tinut de destin, k prea a fost ca-n filmele cu prosti.Ceva ce as fi jurat ca nu mi se poate intampla mie.

multumesc mult de urare.sper sa scap rpd.

 

Banal,banal....dar putea sa aiba urmari mult mai grave cu atit mai mult ca nu aveai echipament(doar casca daca am inteles eu bine),bafta multa si ai grija de tine...insanatosire grabnica...amindoura :cheers:

 

ai mare dreptate.Am sa incerc sa fiu mai atenta.Acum am inteles ca echipamentul e sfant.

Multumesc de urare.

 

sau saluti cu capul daca nu poti lua mina, sau nu saluti deloc (mai bine se supara prietenii ca nu i-ai salutat decit tu ca ai cazut)

 

oricum sa te faci bine repede.

Asa este.Ai mare dreptate.Nu stiu ce Dumnezeu a fost in capul meu.

Multumesc de urare.Sper sa ma pun rpd pe picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai "trecut in partea cealalta" relativ usor.

 

Un sfat: daca esti nevoita sa folosesti mana dreapta si trebuie sa lasi gazu strange ambreiajul la maxim ca sa nu intri in frana de motor. Cand bagi din nou mana in gaz o poti aduce mult mai lin la turatia optima fara sa te smuceasca. Exerseaza eventual in locuri mai sigure.

 

Sa te faci bine repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau cand aud ca un motociclist pica, mai ales cand acela e fata. :ok:

Dupa cum s-a mai spus deja, putea fi mai rau. Stiu ca e criminal sa mergi cu echipament pe tine pe super calduri , dar nu e de joaca. Oricui i se poate intampla, nimeni nu e scutit de la evenimente cand e sa fie.

De salutat poti saluta cu stanga, capul sau piciorul.

Insanatosire grabnica si tie si suzei tale !! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intamplat tare banal.Tocmai plecam, deci mergeam incet.La un moment dat, am luat mana dreapta de pe acceleratie ca sa salut niste amici,moment in care viteza a scazut si tocmai treceam prin niste gropi. Smucitura aia de la groapa, m-a determinat sa pun mana din nou pe ghidon si in clipa aia, mana mi-a alunecat pe acceleratie, s-a accelerat puternic si m-a aruncat intr-o masina, de unde am fost proiectata in cap.Motocicleta a intrat sub masina, iar in cadere mi-a prins mie mana.Evident, ca nu purtam decat casca (norocul meu), ca asa e cand trebuie sa o patesti. :cheers:

 

 

 

Stiu ca e urat din partea mea, dar esti cumva blonda?

Nu ma pot abtine din ras, cum mama dracu sa iei mana din gaz sa saluti. Doamneee, si apoi sa iti scape iar mana in gazz dupa frana de motor. :ok:

Cu un rs ai incercat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e urat din partea mea, dar esti cumva blonda?

Nu ma pot abtine din ras, cum mama dracu sa iei mana din gaz sa saluti. Doamneee, si apoi sa iti scape iar mana in gazz dupa frana de motor. :ok:

Cu un rs ai incercat?

 

 

N'o asculta,e invidioasa ca te dai cu gsxf de 750 :cheers:

 

Si eu am salutat cu dreapta,dar stiu ca e un punct in care gazul sta blocat.Si ar trebui sa'ti para rau si pt tine,nu doar pt motor,ala e fier,se repara dracu',osul mai greu. :)

Recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e urat din partea mea, dar esti cumva blonda?

Nu ma pot abtine din ras, cum mama dracu sa iei mana din gaz sa saluti. Doamneee, si apoi sa iti scape iar mana in gazz dupa frana de motor. :ok:

Cu un rs ai incercat?

 

Whooooo!!! Take it easy!

 

Nu goni lumea de pe forum, se mai intampla... shi io am furat-o tot cam asha la primu' drum cu motoru' ... shi nu's blond :crack:

 

:cheers: chill :)

Editat de skullz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu skullz, nu e vorba de asta, e vorba de incepatori care isi iau motorete peste puterilor lor fara sa aiba habar cu ce se mananca!

 

Deja poate mi-am pierdut rabdarea sa le tot explic ce si cum. Sa iti iei un gsxf de 750 nu pot spune decat ca ai fost prost sfatuita, sau mai rau, ai ignorat orice sfat. Sa mai mergi si fara protectii ca o floare imi spune ca nu te intereseaza de propria piele.

 

De aia ma enervez, ca dam cu rip in draci iar oamenilor li se spune las ca te faci tu bine. Adevarul e ca a scapat usor, data viitoare pote se sperie si ii scapa mana in gaz pe DN1 si o vedem la stiri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu skullz, nu e vorba de asta, e vorba de incepatori care isi iau motorete peste puterilor lor fara sa aiba habar cu ce se mananca!

 

Deja poate mi-am pierdut rabdarea sa le tot explic ce si cum. Sa iti iei un gsxf de 750 nu pot spune decat ca ai fost prost sfatuita, sau mai rau, ai ignorat orice sfat. Sa mai mergi si fara protectii ca o floare imi spune ca nu te intereseaza de propria piele.

 

De aia ma enervez, ca dam cu rip in draci iar oamenilor li se spune las ca te faci tu bine. Adevarul e ca a scapat usor, data viitoare pote se sperie si ii scapa mana in gaz pe DN1 si o vedem la stiri

Asta ma tot intreb si eu vis-a-vis de multe dintre accidentele relatate pe forum. Lor le pasa de pielea lor???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu skullz, nu e vorba de asta, e vorba de incepatori care isi iau motorete peste puterilor lor fara sa aiba habar cu ce se mananca!

 

Deja poate mi-am pierdut rabdarea sa le tot explic ce si cum. Sa iti iei un gsxf de 750 nu pot spune decat ca ai fost prost sfatuita, sau mai rau, ai ignorat orice sfat. Sa mai mergi si fara protectii ca o floare imi spune ca nu te intereseaza de propria piele.

 

De aia ma enervez, ca dam cu rip in draci iar oamenilor li se spune las ca te faci tu bine. Adevarul e ca a scapat usor, data viitoare pote se sperie si ii scapa mana in gaz pe DN1 si o vedem la stiri

 

Daca te uitzi mai sus un pic, shi eu am zis cam acelashi lucru legat de motor, totushi nu shtim cum sta la capitolul experientza, deshi pare un gest de incepator...

 

Nu ma pot abtine din ras, cum mama dracu sa iei mana din gaz sa saluti. Doamneee, si apoi sa iti scape iar mana in gazz dupa frana de motor.

 

Nu cred ca rasu' e cea mai buna solutzie. Se poate intampla, just like that, te trzeshti pe jos shi nu shtii ce dreaq ai facut... :ok:

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beeeaaaa, du-te fata si invata sa folosesti motoreta in poligon.

sau ia-ti cursuri la circuit.

evident, e haios, da vezi ca ai avut zile.

si nu te sui pe motor fara CASCA + geaca + manusi. daca intelegi conceptul DELOC, adica, niciodata fara cele 3. Nici pana la paine.

saluta si tu dand din cap si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un accident, absolut banal.Suzi e cam varza, eu cu mana dreapta in gips.

mie-mi trece, dar de suzi imi pare tare rau, cand ma gandesc cum se misca astia de la service-ul suzuki.

 

 

Salut ... imi pare rau pentru mana ta din ghips, credeam ca te simti mai bine (eu sunt motociclistul cu care te-ai intalnit la sectia 21). Insanatosire grabnica si succes la reparat motocicleta. Daca ai nevoie de ceva relatii pentru piese originale aduse repede in tara nu ezita sa dai un semn de viata.

 

P.S. nu ii lasa pe cei de la asigurari sa te fraiereasca cu piesele ... cere sa-ti inlocuiasca toate piesele stricate cu unele noi.

 

 

Multa sanatate in continuare si bafta multa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vrea u sa-ti dau sfaturi ca ai primit destule, si unele cam rautacioase, de la alte blode,

 

Ce as face eu:

 

as saluta numai daca as fi convins ca nu cad.

As purta mai multe protectii. mai ales la inceput.

As invata pe un motor mai mic.

 

mana se repara, piciorul se repara, capul nu se mai repara.

 

M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bea, eu ti-am spus de mai multe ori pana acum sa porti echipamentul, doar d'aia il ai! Acum ai avut noroc ca ai scapat doar cu atat! Nu stiu daca iti poti imagina cam cate cicatrice si cam cate tije as fi avut acum in mana daca in momentul accidentului nu aveam echipamentul pe mine! Imi pare rau pt ce ai patit si las-o pe Suzi ca ea se repara mai repede si fara durere, tu contezi mai mult decat ea!

 

beeeaaaa, du-te fata si invata sa folosesti motoreta in poligon.

sau ia-ti cursuri la circuit.

evident, e haios, da vezi ca ai avut zile.

si nu te sui pe motor fara CASCA + geaca + manusi. daca intelegi conceptul DELOC, adica, niciodata fara cele 3. Nici pana la paine.

saluta si tu dand din cap si gata.

 

Sorine, Bea este o motociclista mult mai buna (din toate punctele de vedere, k sa nu lasam urme de dubii sau speculatii) decat crezi tu. Greseli facem toti, si sunt convins ca ea a invatat lectia!

 

 

Cat despre domnisoara Ninja........ sper ca intrebarea ta, referitoare la culoarea parului ei, a fost o gluma, si te asigur ca Bea numai ,,blonda,, nu este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai intampla si necazuri. Important este sa treci peste momentele grele, sa analizezi situatia invatand cat mai multe si sa mergi mai departe. Renuntarea e pentru cei lasi. Respect fetele care calaresc si am incredere in tine.

Sa ne vedem cu bine in sa. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai intampla si necazuri. Important este sa treci peste momentele grele, sa analizezi situatia invatand cat mai multe si sa mergi mai departe. Renuntarea e pentru cei lasi. Respect fetele care calaresc si am incredere in tine.

Sa ne vedem cu bine in sa. :cheers:

imi place mult cum gandesti.Toata lumea s-ar fi asteptat sa o vand dupa incident (ca nu il pot numi, totusi, accident), dar sincer iti spun, ca abia astept sa ma urc din nou pe suzi.La mine nu este o fitza, chiar imi place rau de tot.Data viitoare insa, voi fi mai atenta.

Sa ne vedem cu bine.

 

Stiu ca e urat din partea mea, dar esti cumva blonda?

Nu ma pot abtine din ras, cum mama dracu sa iei mana din gaz sa saluti. Doamneee, si apoi sa iti scape iar mana in gazz dupa frana de motor. :crack:

Cu un rs ai incercat?

draga mea, sa stii ca nu sunt blonda deloc.

in rest nu comentez, pentru ca rea as putea sa fiu si eu.Atata doar ca sunt mult mai "bruneta" decat iti imaginezi.

sunt convinsa ca habar nu ai ce vorbesti.

 

Bine ca ai "trecut in partea cealalta" relativ usor.

 

Un sfat: daca esti nevoita sa folosesti mana dreapta si trebuie sa lasi gazu strange ambreiajul la maxim ca sa nu intri in frana de motor. Cand bagi din nou mana in gaz o poti aduce mult mai lin la turatia optima fara sa te smuceasca. Exerseaza eventual in locuri mai sigure.

 

Sa te faci bine repede!

multumesc mult.Sunteti adevarati prieteni cei care ati inteles ca a fost o pura intamplare nefericita si mi-ati dat sfaturi.

Multumesc pentru urare si in curand voi fi din nou pe 2 roti.Mai atenta insa. :)

 

Bine ca ai "trecut in partea cealalta" relativ usor.

 

Un sfat: daca esti nevoita sa folosesti mana dreapta si trebuie sa lasi gazu strange ambreiajul la maxim ca sa nu intri in frana de motor. Cand bagi din nou mana in gaz o poti aduce mult mai lin la turatia optima fara sa te smuceasca. Exerseaza eventual in locuri mai sigure.

 

Sa te faci bine repede!

multumesc mult.Sunteti adevarati prieteni cei care ati inteles ca a fost o pura intamplare nefericita si mi-ati dat sfaturi.

Multumesc pentru urare si in curand voi fi din nou pe 2 roti.Mai atenta insa. :crack:

 

N'o asculta,e invidioasa ca te dai cu gsxf de 750 :crack:

 

Si eu am salutat cu dreapta,dar stiu ca e un punct in care gazul sta blocat.Si ar trebui sa'ti para rau si pt tine,nu doar pt motor,ala e fier,se repara dracu',osul mai greu. :crack:

Recuperare rapida!

multumesc mult.Am inteles si eu ca sunt si oameni invidiosi asa cum exista si blonde OK.

ma recuperez rapid.

 

Imi pare rau cand aud ca un motociclist pica, mai ales cand acela e fata. :crack:

Dupa cum s-a mai spus deja, putea fi mai rau. Stiu ca e criminal sa mergi cu echipament pe tine pe super calduri , dar nu e de joaca. Oricui i se poate intampla, nimeni nu e scutit de la evenimente cand e sa fie.

De salutat poti saluta cu stanga, capul sau piciorul.

Insanatosire grabnica si tie si suzei tale !! :ok:

multumesc mult de tot.

cu echipamentul, m-ai nimerit.De 2 zile nu il mai purtam din cauza caldurii.Curgeau apele pe mine.

 

Nu skullz, nu e vorba de asta, e vorba de incepatori care isi iau motorete peste puterilor lor fara sa aiba habar cu ce se mananca!

 

Deja poate mi-am pierdut rabdarea sa le tot explic ce si cum. Sa iti iei un gsxf de 750 nu pot spune decat ca ai fost prost sfatuita, sau mai rau, ai ignorat orice sfat. Sa mai mergi si fara protectii ca o floare imi spune ca nu te intereseaza de propria piele.

 

De aia ma enervez, ca dam cu rip in draci iar oamenilor li se spune las ca te faci tu bine. Adevarul e ca a scapat usor, data viitoare pote se sperie si ii scapa mana in gaz pe DN1 si o vedem la stiri

draga mea, iti multumesc mult pentru grija si sfaturile tale.Poate nu este important, dar sunt la a treia motocicleta.Evident ca prima a fost mult mai mica, apoi un 600, iar acum asta.Nu am vrut neaparat sa fie 750, dar 600 GSXF nu se mai face pt Europa.La TV e posibil sa ma vezi, dar nu la stiri, cu siguranta.

Multumiri, inca o data.

 

Eh, trece. Bucura-te ca ai scapat doar cu atit, putea sa fie si mai rau.

Dar putea sa fie si mai bine daca purtai si ceva echipament.

ai mare dreptate.Multumesc mult.

 

Salut ... imi pare rau pentru mana ta din ghips, credeam ca te simti mai bine (eu sunt motociclistul cu care te-ai intalnit la sectia 21). Insanatosire grabnica si succes la reparat motocicleta. Daca ai nevoie de ceva relatii pentru piese originale aduse repede in tara nu ezita sa dai un semn de viata.

 

P.S. nu ii lasa pe cei de la asigurari sa te fraiereasca cu piesele ... cere sa-ti inlocuiasca toate piesele stricate cu unele noi.

Multa sanatate in continuare si bafta multa :crack:

Hi!!! ma bucur sa ne auzim din nou. Adevaratul ala de politist, mi-a trecut in PV ca as fi condus moto suzuki bla, bla, cu nr de inmatriculare si a trecut numarul autoturismului.M-am dus sa imi modifice.Apoi am vazut ca nu mi-a trecut in PV janta.Dar nu m-am mai dus, ca eram deja plina de spume.Am stat pana seara la 7 acolo.Poate ne mai auzim.

Numai bine.Si multumesc.

 

nu vrea u sa-ti dau sfaturi ca ai primit destule, si unele cam rautacioase, de la alte blode,

 

Ce as face eu:

 

as saluta numai daca as fi convins ca nu cad.

As purta mai multe protectii. mai ales la inceput.

As invata pe un motor mai mic.

 

mana se repara, piciorul se repara, capul nu se mai repara.

 

M

multumesc mult.Ai mare dreptate.Imi trebuia insa un "prag de sus", sau un inceput, ca sa urmez sfaturile prietenilor.

numai bine.

 

Bea, eu ti-am spus de mai multe ori pana acum sa porti echipamentul, doar d'aia il ai! Acum ai avut noroc ca ai scapat doar cu atat! Nu stiu daca iti poti imagina cam cate cicatrice si cam cate tije as fi avut acum in mana daca in momentul accidentului nu aveam echipamentul pe mine! Imi pare rau pt ce ai patit si las-o pe Suzi ca ea se repara mai repede si fara durere, tu contezi mai mult decat ea!

Sorine, Bea este o motociclista mult mai buna (din toate punctele de vedere, k sa nu lasam urme de dubii sau speculatii) decat crezi tu. Greseli facem toti, si sunt convins ca ea a invatat lectia!

Cat despre domnisoara Ninja........ sper ca intrebarea ta, referitoare la culoarea parului ei, a fost o gluma, si te asigur ca Bea numai ,,blonda,, nu este!

nuca, ce sa mai zic???? doar mi-ai spus si in dimineatza aceea si cu o zi inainte, cand am fost la arc si tot fara echipament.Parca s-a intamplat pentru ca tocmai vorbisem despre asta si era necesar ca ceva sa ma potoleasca.

Ma bucur ca, macar tu, stii foarte bine ca nu sunt nici pe departe blonda.

miercurea asta nu, dar cealalta poate ne vedem la arc.

te pupic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica ! Vin si eu cu o intrebare.Ceva timp in urma ma contraziceam pe topicul accidentelor cu cineva care sustinea ca in cazul "autovatamarii" cand ajungi la spital sa declari de unde ai ranile sau ma rog vatamarile corporale respective....medicii anunta Politia si astia iti fac dosar penal TIE ca si victima ! Eu sustineam ca este o INEPTIE pentru ca nu se intrunesc toate elementele dechiderii unui dosar penal in cazul asta.Cine ma contrazicea spunea ca vorbeste din propria experienta......si chiar venea cu sugestii ca in cazul in care cazi de unul singur sa declari la spital ca ai cazut cu rolele.....Cum sta treaba in cazul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal cum atunci ai stat pana la 7 :ok: eu sunt baiatu cu jeep-ul negru care sa luat putin de tine din cauza echipamentului lipsa :crack: dar cu mana ce sa intamplat de ce este in gips ????

Ai grija de tine si sper sa ne vedem la Arc dar nu fara echipament............ :) :crack: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...