Sari la conținut

8 iunie 2006 - Mi-a Taiat Calea


unnamed
 Share

Postări Recomandate

7 iunie, merg cu 50 pe floreasca, spre lacul floreasca, vis-a-vis de spring time, pe banda 1 (2 treimi ocupata de masini parcate). pe banda 2, coloana de masini care merge un pic mai incet decat mine. o femeie intr-o dacie (eram in dreptul rotii spate a masini) vrea sa faca dreapta, si o face fara sa se uite in oglinda si semnalizeaza decat in momentul in care trage de volan, ca daca o facea cu 50 m inainte cum zice in lege nu ma bagam in dreptul ei). evident imi taie calea, eu frana brusca si cad, spre marele meu noroc, fara sa intru in masina.

 

pagube: cot, sold, genunchi, glezna joarte julite (mai ales glezna ca mi-a cazut motorul pe ea) si o durere in umar (dar care nu e problema, ca o febra musculara), mare noroc - fara oase rupte, nu am patit mare lucru, dar in afara de casca, nu aveam echipament, daca il aveam scapam mai ieftin. pedala schimbatorului de viteze rupta, semnal spart, rezervor zgariat, maneta ambreiaj indoita bine, mini-carenajul strambat, posibil ghidon stramb, toate pe banii mei.

 

ea normal ca nu pateste nimic, pentru ca nu am intrat in ea si risca maxim o amenda, bani nu a vrut sa-mi dea de reparatii, bani pe care pot sa-i obtin decat prin judecata si nu merita atata timp, bani si nervi.

 

vreau sa si multumesc celui cu honda cbr (parca, ca eram buimacit) care a oprit imediat dupa accident si care mi-a dat niste sfaturi si m-a intrebat daca sunt ok. ma intreba cineva de ce ne salutam... asta e unul dintre motive

 

soferita zicea ca a vazut zilele trecute la tv ca soferii sa fie atenti la motociclisti ca s-au inmultit, sa se uite in oglinzi... pacat ca nu aplica chestia asta :banana:

 

mare grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa potrivire: ea neatenta la volan si tu probabil in unghiul mort al oglinzii.

Eu am 2 faruri mari cu care le bat perfect in retrovizoare , cand apar in spatele lor, pe unii ii vad cum ma injura deja ...semn bun :banana: ca m-au vazut! Daca mergi la mica ciupeala uite asa o patesti.

Bine spunea cineva pe aici: Primul accident iti schimba un pic optica despre mersul pe motor.

Bine ca esti OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa potrivire: ea neatenta la volan si tu probabil in unghiul mort al oglinzii.

Eu am 2 faruri mari cu care le bat perfect in retrovizoare , cand apar in spatele lor, pe unii ii vad cum ma injura deja ...semn bun :banana: ca m-au vazut! Daca mergi la mica ciupeala uite asa o patesti.

Bine spunea cineva pe aici: Primul accident iti schimba un pic optica despre mersul pe motor.

Bine ca esti OK.

 

 

nu cred ca eram in unghiul mort, oricum sigur ma vedea cu una din cele 3 oglinzi. da, cel mai mult ma bucur ca nu s-a lasat cu oase rupte si tije si suruburi in mine. corect, dupa prima cazatura privesti altfel fenomenul, dar la mine e a 3-a oara (primele 2 dati au fost cu un scuter de 50, pe nisip si sina de tramvai uda ( :D REBU, ca nu ploua), dar aveam 10 la ora in ambele cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine spunea cineva pe aici: Primul accident iti schimba un pic optica despre mersul pe motor.

damn TRUE!

 

Omule, bine ca esti tu ok, :banana: motorul se repara.

da, bine ca esti ok, insa la faza cu "motorul se repara" e vorba in vant. costa de te usuca, unii nu mai au sansa sa se mai dea in sezonul in care au avut accident.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, bine ca esti ok, insa la faza cu "motorul se repara" e vorba in vant. costa de te usuca, unii nu mai au sansa sa se mai dea in sezonul in care au avut accident.. :banana:

Spunea cineva in alt topic ca e mare lucru sa te poti imbraca in pijamale, sa te stergi singur si alte lucruri din astea casnice :D Astea sunt cu adevarat importante, sanatatea, sa fii intreg si viata, ca restul.....

Crede-ma, am cazut de atatea ori cu motorul si numai gandul cati bani trebuia sa bag in el ma dispera. Dar, stii cum e, cand iti iei motor se presupune ca stii ce riscuri iti asumi, de orice natura. Parerea mea.

Astfel uscat si sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol,pacat ca inca nu au invatat astia sa priveasca in oglinzi :banana: Recuperarea usoara si fara complicatii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferita zicea ca a vazut zilele trecute la tv ca soferii sa fie atenti la motociclisti ca s-au inmultit, sa se uite in oglinzi... pacat ca nu aplica chestia asta :banana:

 

Da, interesant, parca ti-ar fi zis-o in ciuda :D Trebuia sa te duci la Politie cu ea si atunci sa vezi ce se inmuia.

 

EricDraven Posted Yesterday, 09:47 PM

 

Spunea cineva in alt topic ca e mare lucru sa te poti imbraca in pijamale, sa te stergi singur si alte lucruri din astea casnice biggrin.gif Astea sunt cu adevarat importante, sanatatea, sa fii intreg si viata, ca restul.....

Sa stii ca pana nu o patisem, nu simtisem cat de BINE e sa poti face astea pe propriile puteri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca inca nu au invatat astia sa priveasca in oglinzi

 

Pacat ca multi dintre noi bantuie pe forum si nu baga nimic la cap.

NU AI CE CAUTA SA DEPASESTI PE DREAPTA, nu atata timp cat vehiculele din jur sunt in miscare.

Nici un sofer nu se asteapta ca prin spatiul de 1 metru pe care el il lasa in dreapta pentru siguranta sa treaca vreun vehicul. Pentru el spatiul ala este ca si inexistent, este spatiul sau "vital", nu este utilizabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi imi povestea cineva, care are carnet de 18 ani cat B, ca este periculos pe motor... pentru ca el, desi are experienta in condus auto, NICIODATA la virajul dreapta nu se uita in oglinda dreapta, numai in cea de pe centru... si ca traficul este periculos pentru motociclisti, pentru ca soferii nu sunt obisnuiti in trafic cu motocicletele.

 

Rezumat:... stie ca este posibil sa fie o moto in dreapta, pt ca este tanar ca si noi, insa nu poate schimba cu ce s-a invatat... nu se uita in oglinda dreapta, la virajul spre dreapta.

 

(background info: el posesor de ATV de 2 saptamani, eu posesor cat A de 1 zi, discutie amicala, eu intors acas' ora 3:00 AM)

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-a iesit mai rau (stiu, e cliseu). Nu e nici un noroc ca n-ai lovit masina, era singura sansa sa pateasca aia ceva si sa-ti faci motorul pe RCA-ul ei.

Pentru cei care au zis de depasire prin dreapta: legal, NU era depasire prin dreapta, deoarece acolo exista o banda - este irelevant ca erau masini parcate pe ea - iar mersul pe banda 1 mai repede decat cel de pe banda 2 nu incalca legea si nici nu e depasire.

Evident, e preferabil sa nu ai incidente decat sa nu fie vina ta, din pacate ai aflat la modul cel mai neplacut despre riscurile manevrei respective.

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depashire prin dreapta nu se face! iti asumi rsicuri aiurea! doar dc o faci f rapid!

Pe de alta parte am avut ocazia sa evit o matracuca la volan, am cazut shi mi-am reparat motot pe banii mei! data viitoare o evit, poate cad! dar daca mai pot merge ii indoi cat pot mashina ca sa existe contact!!!! daca intrii in ea cu moto rsihti sa te loveshti mai rau! iar daunele devin considerabile!!!

Mai bine sa facem mai multe calcule inainte de orice manevra!!!!!!!(presupune cunoashterea temeinica a fierului!!!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erai in dreptul rotii spate sunt 90 % sanse sa fi fost in unghiul mort ... oricum asta nu o absolva de vina de a nu se fi asigurat ...

 

acu' spune-mi si mie ce cautai sa depasesti pe dreapta? mai ales pe o strada care are multe stradute la dreapta pe care masinile o pot lua ...

 

Bucura-te ca lectia pe care ai incasat-o nu a fost mai aspra si de-acum mai bine te feresti tu decat sa te fereasca altii ...

 

Sanatate maxima si bafta extremala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il invitam pe domnul alexchopper care lucreaza la politie si a fost atat de serviabil si ne-a lamurit mai multe dispute pana acum, sa ne spuna cum e cu banda din dreapta ocupata de masini. Eu sunt f curios... Sincer nu stiu, dar cred ca e ok ca un motor sa circule pe ea in conditiile in care e ocupata de masini dar care lasa si loc. Evident nu e prudent sa o faci, dar legal cred ca e (am zis CRED - adica nu sunt sigur).

 

Trebuia sa ii dai 2 picioare in masina sa ii indoi portiera si sa ii zici ca acum poate sa mearga la politie... :banana: (gluma)

 

Groaznic de frustrant... Bafta la reparatii si la crescut carnea pe tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E legal, daca sunt 2 benzi si el circula pe banda 1. Problema s-a pus de conducere preventiva din partea lui: nu e deloc indicat sa devansezi o masina prin dreapta, daca respectiva masina e in miscare si sunt multe stradute laterale in dreapta. Si asta pentru ca multi nu se asigura in oglinda din dreapta decat foarte rar, iar daca banda 1 e plina de masini parcate, aproape deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, bine ca esti intreg!

 

 

Eu vad asa problema: una este ce e legal si alta este ce e indicat. Nu este ilegal sa circuli cu motocicleta sau scuterul pe banda din dreapta, chiar daca este ocupata pe jumatate de masini si e treaba ta cum circuli. Daca cel din stanga ta nu se asigura si face dreapta peste tine tu nu esti vinovat cu nimic. Cucoana putea sa loveasca la fel de bine un biciclist care este obligat sa mearga pe dreapta. Atunci tot biciclistul era vinovat? Ganditi-va mai bine inainte sa scrieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mancatul in dos ce conduce la tendinta de a merge pe dreapta excesiv si cu viteza destul de mare ( 50 km/h intre masini in spatiu ingust e destul de mult) conduce automat la surprize-surprize....

 

incearca sa prevezi imprevizibilu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc tuturor pentru urari. Acum merg aproape normal si in maxim 3 zile sunt sigur ca o sa fiu super ok.

Motorul azi l-am luat din service si e brici :banana:, m-am bucurat mult cand am mers pe el, cu toate ca ma durea genunchiul si glezna destul de rau.

 

A sunat si si-a cerut scuze si a zis ca pe viitor o sa fie mai atenta, ceea ce nu e un lucru rau. A fost sa dea si o declaratie la politie. Ma bucur, pentru ca mare majoritate nu ar fi facut chestiile astea.

 

Pentru cei care au zis ca e vina mea ca am depasit prin dreapta, cum am mai spus si evidentiat bcristian, eram pe banda 1, deci nu depaseam (cu toate ca e adevarat ca o masina nu incapea pe banda 1, de aia nici nu se astepta sa fie nimeni acolo si nu s-a uitat). Stiu, si stiam si atunci ca e o chestie riscanta sa o faci, dar cati nu o fac? Oricum, acum o sa ma gandesc de 2,3,4… ori inainte sa mai fac asta.

 

daca intram in ea, era trasa si ea la raspundere calumea, dar cum zicea si actadi, probabilitatea sa imi fi rupt ceva era muuuult mai mare, si pagubele materiale lafel.

 

Sorin zicea ca daca stiam sa franez nu era problema. Nu prea sunt de acord, pentru ca daca franam la limita, adica maxim, dar fara sa cad, intram in masina si era si mai rau.

 

Ma bucur ca a fost doar atat si am invatat o lectie si ar fi perfect daca ar invata si altii din chestiile astea, fara sa le pateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MAI MERGE PE BANDA 1, ultima banda langa axul drumului, pe aia se merge.

 

 

Si eu eram de ac parere... dar astazi, tocmai cand eram in extaz si mergeam pe dn1 cu 100 pe banda de langa axul drumului (nu eram in localitate), ma bucuram de soare si vant si soseaua libera, vine un bou cu un bmw x3 care ma depaseste incalecand jumatate benzile duble continue. Puteam sa jur ca in urma cu cateva secunde cand ma uitasem in oglinzi nu era nimeni. Oricum, iombecilul se apropie cu botul de laterala mea si claxoneaza de la 0.5m. :banana: :D :banana: :banana: :banana: :baldy: . I-am aratat cu prima ocazie si l-am, lasat sa se duca in decedatii mamei lui.

 

Deci nici pe banda aia nu e bine... (o fi MAI bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...