Sari la conținut

Marmota Strikes Back :((


marmota
 Share

Postări Recomandate

Speram sa nu fie cazul sa mai scriu la rubrica asta vre-odata :cheers:

 

Dupa cateva incercari nereusite, prima marti cand mergeam cu PepsiMan spre casa, la un stop, un idiot de pe banda a doua fara sa se asigure sau sa semnalizeze, a trecut pe banda mea... Frana de motor, frana spate ca fata nu am si am reusit sa-l evit.

 

A doua aseara o frana un pic prea tare dupa ploaiem, mi-a fugit spatele, dar am redresat.

 

Well se pare ca azi nu mi-a mai tinut. Veneam printre masini de la Universitate spre Romana. Vechea poveste cu idiotul care schimba banda fara se se asigure, instinctiv am tras de ghidon dreapta, m-am dezechilibrat oleaca si am acrosat cu pumnul, rezervorul si genunkiul un Matiz in care era o gagica.

 

Dupa impact am mai facut cateva volte si am reusit s-o stabilizez si s-o trag pe dreapta. Daca nu aveam protectii eram muci... Protectia de genunki este zgariata bine, manusa dreapta si ea. Deci purtati protectii neaparat. Mai nasol ca eram cu pretena in spate si ea nu are protectii, doar casca. Bine ca nu a patit nimic :lol:

 

Pana mea, gagica din Matiz speriata facea ca trenul, am incercat s-o linistesc, dar pana nu m-am rastit un pic la ea nu s-a potoloit. Acu ma inarmez cu rabdare si o sa ma duc la politie dupa servici...

 

Sper sa nu fie sa mai initiez inca un topic p-aci,

 

Bulan exagerat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frana de motor, frana spate ca fata nu am si am reusit sa-l evit.

Amice, esti inconstient. Si nu atat in ceea ce te priveste, da fereasca sfantu sa mai faci o faza ca asta si poate nu iese la fel de bine ... nici pentru tine, nici pentru altii. Las-o naibii in parcare pana pui frana aia pe fatza, ca ala nu e motor sa mergi numa cu frana spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca vie scrie iar .... Sfaturile nu isi mai au rostul - oricum cred ca ai invatzat enorm din astea doua patzanii.

Sper sa nu mai ai alte incidente.

 

Sa ai noroc - ca se pare ca duci lipsa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara frana fata?!?!?

 

Nu esti foarte istetz la faza asta!

Spatele se blocheaza incredibil de usor si oricum n-ai nici jumatate din capacitatea de franare de pe fata.

 

Incearca sa-ti imaginezi scenariul unui impact frontal pt ca nu ai avut cu ce sa franezi.

 

Vb "colegului" de mai sus... Potoleste-te pana o repari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat usor! :crack:

 

Deci purtati protectii neaparat.

:lol:

 

Mai nasol ca eram cu pretena in spate si ea nu are protectii, doar casca. Bine ca nu a patit nimic :cheers:

Vezi ca pasagerul / pasagera este expus / expusa riscului la fel de mult ca si soferul. Incearca sa-i faci rost de protectii (macar o geaca si eventual niste manusi). Ma gandesc ca si genunchierele ar fi indicate: soferul are posibilitatea sa vada din timp un obstacol si sa lipeasca genunchii de rezervor pentru a-l evita, pe cand pasagerul s-ar putea sa-l ia in plin :crack:

 

Asfalt uscat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate da' tu esti cu capul :cheers: Cum mergi fara frana fata pe motorul ala, nu e vre-un minsk sau mai stiu eu ce, e motor capabil de acceleratie si viteza, 40 CP nu-s jucarie, trebuie sa-i opresti cu ceva :crack:

 

Incepator , fara frana, cu pasager fara protectii. :lol: :crack: Legat la ochi si stand in picioare pe rezervor nu ai incercat? Asa, pentru mai multa adrenalina :) :laugh:

 

 

Poate unii oameni nu-s facuti pentru mersul pe motor, la asta te-ai gandit ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate da' tu esti cu capul :cheers: Cum mergi fara frana fata pe motorul ala, nu e vre-un minsk sau mai stiu eu ce, e motor capabil de acceleratie si viteza, 40 CP nu-s jucarie, trebuie sa-i opresti cu ceva :crack:

 

Incepator , fara frana, cu pasager fara protectii. :lol: :crack: Legat la ochi si stand in picioare pe rezervor nu ai incercat? Asa, pentru mai multa adrenalina :) :laugh:

 

 

Poate unii oameni nu-s facuti pentru mersul pe motor, la asta te-ai gandit ? :cheers:

 

Fratilor, monocilindru, frana de motor mare, nu merg repede ca stiu ca nu am frana buna, nu zic ca-i bine sa merg fara frana fata dar oricum imi expira numerele maine asa ca oricum sta pe butuci pana o inmatriculez, timp in care ii fac frana fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, monocilindru, frana de motor mare, nu merg repede ca stiu ca nu am frana buna, nu zic ca-i bine sa merg fara frana fata dar oricum imi expira numerele maine asa ca oricum sta pe butuci pana o inmatriculez, timp in care ii fac frana fata.

 

 

 

 

:cheers:

 

Baga mare si nu asculta ce'ti zic astia,sunt doar invidiosi :lol: Cred ca daca ei au invatat in cativa ani sa se dea noi nu putem invata in cateva zile la fel de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

:cheers:

 

Baga mare si nu asculta ce'ti zic astia,sunt doar invidiosi :lol: Cred ca daca ei au invatat in cativa ani sa se dea noi nu putem invata in cateva zile la fel de bine

 

Da asa e :cheers: Lasand gluma la o parte departe de mine gandul asta, stiu ca nu e bine sa merg asa, dar avand in vedere ca oricum o sa iau o pauza fortata nu am reusit sa ma abtin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' saraca aia cu Matizu ce vina avea???? Ore o fi aceeasi care nu mai lasa motociclistii sa treaca pe linga ea ca-i e frica de un nou kamikaze teribilisto-inconstient?!?!

Ce sa-ti urez.... "la mai mare" (pom, stilp, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, eu azi m-am dus la mecanic ca am simtit sa "haraie" ceva la frana fata cand o apas. Mi-e explicat un pic zambind ca nu este nici o problema, este de la furtunul de cauciuc si e ok, nu trebuie schimbat.

Pune-ti mai frana ca e grav fara. Ca si cum ai merge cu masina cu franele defecte si sa incetinesti/franezi cu frana de mana, dar la masina ai o gramada de tablaraie intre tine si restul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' saraca aia cu Matizu ce vina avea???? Ore o fi aceeasi care nu mai lasa motociclistii sa treaca pe linga ea ca-i e frica de un nou kamikaze teribilisto-inconstient?!?!

Ce sa-ti urez.... "la mai mare" (pom, stilp, etc)

 

Merci de urare stimabile... Ce sa-ti spun in momentul cand o sa te bage unul intr-o masina alaturata sa ai parte de urari similare. Nu de la mine oricum, eu nu as dori nimanui asa ceva...

 

Si ce sa zic, tipa cu Matizul nu a avut nici o vina. Dar eu ce vina am avut ca mi-a intrat unul in fata fara sa semnalizeze si sa se asigure? Ca nu aveam frana pe fata? Laser frate...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de urare stimabile... Ce sa-ti spun in momentul cand o sa te bage unul intr-o masina alaturata sa ai parte de urari similare. Nu de la mine oricum, eu nu as dori nimanui asa ceva...

 

Si ce sa zic, tipa cu Matizul nu a avut nici o vina. Dar eu ce vina am avut ca mi-a intrat unul in fata fara sa semnalizeze si sa se asigure? Ca nu aveam frana pe fata? Laser frate...

 

 

Daca iti intra unu brusc in fata din stanga, poti sa ai frana pe fata pe spate si pe lant daca vrei, instinctu e sa si tragi in dreapta..

Sper sa iesi ieftin cu tipa cu matizu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urarea era pentru INCONSTIENTA de care dai dovada se te dai cu o moto de 650 fara frina... oare daca trece strada un copil spre scoala.. si tu nu poti opri la trecere de pietoni ca nu ai frina oare ce o sa faci??? o sa-ti ceri scuze?? o sa postezi pe motociclism.ro/accidente ca ai lovit un copil??? Asha ca primeste urarea ca am facut-o din suflet .. instimabile.

Din partea mea poti face ce vrei cu viata ta (poate si cu a celor ce-ti sunt prieteni ca-si merita soarta) dar a scoate o masina/motocicleta pe drumurile publice cu probleme la frinare/directie este minim INCONSTIENTA.

PS. Imi pare f. rau ca am citit topicul tau... dar tot raul spre bine, mai vad si eu ca exita si varianta asta de "motociclist".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urarea era pentru INCONSTIENTA de care dai dovada se te dai cu o moto de 650 fara frina... oare daca trece strada un copil spre scoala.. si tu nu poti opri la trecere de pietoni ca nu ai frina oare ce o sa faci??? o sa-ti ceri scuze?? o sa postezi pe motociclism.ro/accidente ca ai lovit un copil??? Asha ca primeste urarea ca am facut-o din suflet .. instimabile.

Din partea mea poti face ce vrei cu viata ta (poate si cu a celor ce-ti sunt prieteni ca-si merita soarta) dar a scoate o masina/motocicleta pe drumurile publice cu probleme la frinare/directie este minim INCONSTIENTA.

PS. Imi pare f. rau ca am citit topicul tau... dar tot raul spre bine, mai vad si eu ca exita si varianta asta de "motociclist".

 

Stimabile tin sa-ti spun ca nu am avut nici o problema de oprire si ca nu m-am dat de capul meu asa. Mi-au spus tipi care au ceva experienta in domeniu, asta una la mana si doi la mana merg super preventiv tocmai din cauza lipsei franei fata.

 

Ce s-a intamplat azi nu a avut nici o legatura cu franarea, ala era la un metru de mine cand a tras de volan si stopul era verde. Dar ma rog este foarte usor sa dai chiar si in necunostinta de cauza. Way to go man...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urarea era pentru INCONSTIENTA de care dai dovada se te dai cu o moto de 650 fara frina... oare daca trece strada un copil spre scoala.. si tu nu poti opri la trecere de pietoni ca nu ai frina oare ce o sa faci??? o sa-ti ceri scuze?? o sa postezi pe motociclism.ro/accidente ca ai lovit un copil??? Asha ca primeste urarea ca am facut-o din suflet .. instimabile.

Din partea mea poti face ce vrei cu viata ta (poate si cu a celor ce-ti sunt prieteni ca-si merita soarta) dar a scoate o masina/motocicleta pe drumurile publice cu probleme la frinare/directie este minim INCONSTIENTA.

PS. Imi pare f. rau ca am citit topicul tau... dar tot raul spre bine, mai vad si eu ca exita si varianta asta de "motociclist".

Subscriu! Cu varf si indesat! Daca m-ai fi lovit pe mine si mi-ai fi spus ca NU ai frane cred ca aveai o problema stomatologica instantanee.... PENTRU CA MERITI! :crack: :crack: :laugh:

 

Ochi mari, multi & bine deschisi! :lol:

 

P.S. Pentru sinucigasi s-a inventat trenul, unde nu intra "soferul" la zdup daca te face carne de mici!!! :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zici tu... Acceleratia sa duca ... ca de oprit ne oprim noi.

Sincer, lasa moto pe bara pina-i faci frina. Poate esti la inceput si te maninca palmele sa dai o tura dar nu merita.

Incearca si tu sa inveti ceva UTIL de pe forumul asta, nu cum "sa mori repede si curat" (parca era un topic d'asta inteligent p'aici)

(Asta asha ca vad ca ai facut join pe 22 mai 2006 si "tineretea" se scuza :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zici tu... Acceleratia sa duca ... ca de oprit ne oprim noi.

Sincer, lasa moto pe bara pina-i faci frina. Poate esti la inceput si te maninca palmele sa dai o tura dar nu merita.

Incearca si tu sa inveti ceva UTIL de pe forumul asta, nu cum "sa mori repede si curat" (parca era un topic d'asta inteligent p'aici)

(Asta asha ca vad ca ai facut join pe 22 mai 2006 si "tineretea" se scuza :-))

La 26 de ani cred ca sunt suficient de "tanar" sa pot vorbi din experienta!

Te salut cu casca!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha... raspunsul era pt. amicul de mai sus (ala fara frina) ce-ai sarit asha??? Si "tineretea" se referea la cea de pe forum...(apropos, tu ai facut join pe 9 mai nu pe 22 mai, asha ca <<atentie mare la detalii>> atit pe moto cit si pe forum :-)) RELAX MAN.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu! Cu varf si indesat! Daca m-ai fi lovit pe mine si mi-ai fi spus ca NU ai frane cred ca aveai o problema stomatologica instantanee.... PENTRU CA MERITI! :crack: :crack: :laugh:

 

Ochi mari, multi & bine deschisi! :lol:

 

P.S. Pentru sinucigasi s-a inventat trenul, unde nu intra "soferul" la zdup daca te face carne de mici!!! :cheers: :cheers:

 

Frate am spus de doua ori ca nu din cauza franei am intrat in Matiz. Si nici macar nu am intrat frontal in el, l-am sters un pic cu rezervorul si genunchiul...

 

La ce ma ajutau franele fie ele si la 100% capacitate in situatia asta? Chiar este asa de greu de inteles ca nu aveam timp sa franez oricum?

 

Nu ma apuc sa sustin acum ca este un lucru bun sa merg fara frana fata, maine o trag pe dreapta ca-mi expira numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCREDIBIL!!! Fara numere nu mergi... dar fara frine da... NO COMMENT

Oricare ar fi motivul, bine ca o tragi pe dreapta, ai grija nu-ti iei numere inainte sa repari frinele :lol:)))

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu dedicatii dastea pomi ,stalpi :

Sa da-ti dedicatii cand ve-ti intra voi in ele ca sa povestiti si la altii ce bine este .

 

Nu ca nu i-mi ............. incurajari in incostienti ,dar e si el un suflet mai mortociclishtilor :lol: :cheers:

 

Speed no limit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...