Sari la conținut

Viteza maxima legala - propunere


RaceTuning
 Share

Postări Recomandate

Cred ca aici e locul cel mai bun pt o astfel de dezbatere:

Cica viteza maxima legala intr-o tara "civilizata" (adica un fel de dictatura democratica) nu e mai mare decat la noi pe respectivele sectoare de drum, si anume se invarte in jurul la 50/100/130 kmph, exceptie facand doar Autobahnul din Germania care are chiar portiuni "no speed limit" prin america in arizona prin desert, si inca pe 2-3 autostrazi din cateva state mai e 100mph, si nu-s sigur dar parca si in Japonia mai e ceva autostrada cu zone cu putin mai mult de 130kmph si parca si in Brazilia. Ah, era sa uit, mai este si ceva insula unde se desfasoara si mai multe curse legale, unde chiar nu e limita de viteza :rolleyes: . Cica excesul de viteza ucide, atunci de ce e doar pe locul 5 la cauzele accidentelor MORTALE?!

Si eu sustin sa cred ca, chiar limitarea unde nu-si are rostul e de vina si pt accidentele din cauza excesului de viteza, motivul fiind simplu: ca-i dai acolo unde nu ar trebui, acolo fiind un loc unde nu e politie. Martor imi sta cazul Germaniei, singura tara din UE cu zone de "no speed limit" care e prima la siguranta circulatiei raportat la nr de autovehicule si accidente/ nr de km parcursi.

Cica daca iti tre viteza sa mergi pe circuit.....pai unde e mai safe sa mergi cu 300? pe o linie dreapta de 1km de circuit sau pe o linie dreapta de 12 km? :laugh:

Si acum ipocrizia: daca mergi cu 200 intr-o zona si nu te-a prins nu-i nici un bai, da daca te-a prins si ai fugit da ai scapat e bai....care e treaba?? numai cand era radarul in zona era periculos sa mergi pe acolo tare?!!!!! In restul de 100 de ori nu??!!!

Astfel ca sa nu mai refuleze lumea pe unde nu trebuie eu propun o astfel de organizare a vitezei maxime in functie de locatii: In oras 80, si pt mai putin cu panouri de limitare, adica sa nu stai in spate la fraieru si fricosu cu polo sau panda care nici nu prea stie legea, si chiar de vede 70 limita el tot numa cu 50 merge ca un prost, astfel, ironic, chiar el fiind un pericol pt circulatie!!! Inafara localitatilor 150, si la fel cu limitari inainte de intrare in localitati si la curbe.

Pe autostrazi(mai mult la altii ca noi nu prea avem) fix pe modelul de succes al Autobahn-ului!!!

Viitorul e optimist, pt ca in mai multe state din SUA s-a ridicat experimental viteza maxima legala pe autostrazi cu 10mph si se asteapta un raport al nr accidentelor din zona respectiva sa se vada daca e mai mic sau mai mare.

In plus, logic ar trebui sa se si mareasca sanctiunile pt depasirea acestor limite, chiar de 3-4 ori in ceea ce priveste amenda, plus sa fie mult mai bine monitorizat traficul.

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca aici e locul cel mai bun pt o astfel de dezbatere:

Cica viteza maxima legala intr-o tara "civilizata" (adica un fel de dictatura democratica) nu e mai mare decat la noi pe respectivele sectoare de drum, si anume se invarte in jurul la 50/100/130 kmph, exceptie facand doar Autobahnul din Germania care are chiar portiuni "no speed limit" prin america in arizona prin desert, si inca pe 2-3 autostrazi din cateva state mai e 100mph, si nu-s sigur dar parca si in Japonia mai e ceva autostrada cu zone cu putin mai mult de 130kmph si parca si in Brazilia. Ah, era sa uit, mai este si ceva insula unde se desfasoara si mai multe curse legale, unde chiar nu e limita de viteza :laugh: . Cica excesul de viteza ucide, atunci de ce e doar pe locul 5 la cauzele accidentelor MORTALE?!

Si eu sustin sa cred ca, chiar limitarea unde nu-si are rostul e de vina si pt accidentele din cauza excesului de viteza, motivul fiind simplu: ca-i dai acolo unde nu ar trebui, acolo fiind un loc unde nu e politie. Martor imi sta cazul Germaniei, singura tara din UE cu zone de "no speed limit" care e prima la siguranta circulatiei raportat la nr de autovehicule si accidente/ nr de km parcursi.

Cica daca iti tre viteza sa mergi pe circuit.....pai unde e mai safe sa mergi cu 300? pe o linie dreapta de 1km de circuit sau pe o linie dreapta de 12 km? :D

Si acum ipocrizia: daca mergi cu 200 intr-o zona si nu te-a prins nu-i nici un bai, da daca te-a prins si ai fugit da ai scapat e bai....care e treaba?? numai cand era radarul in zona era periculos sa mergi pe acolo tare?!!!!! In restul de 100 de ori nu??!!!

Astfel ca sa nu mai refuleze lumea pe unde nu trebuie eu propun o astfel de organizare a vitezei maxime in functie de locatii: In oras 80, si pt mai putin cu panouri de limitare, adica sa nu stai in spate la fraieru si fricosu cu polo sau panda care nici nu prea stie legea, si chiar de vede 70 limita el tot numa cu 50 merge ca un prost, astfel, ironic, chiar el fiind un pericol pt circulatie!!! Inafara localitatilor 150, si la fel cu limitari inainte de intrare in localitati si la curbe.

Pe autostrazi(mai mult la altii ca noi nu prea avem) fix pe modelul de succes al Autobahn-ului!!!

Viitorul e optimist, pt ca in mai multe state din SUA s-a ridicat experimental viteza maxima legala pe autostrazi cu 10mph si se asteapta un raport al nr accidentelor din zona respectiva sa se vada daca e mai mic sau mai mare.

In plus, logic ar trebui sa se si mareasca sanctiunile pt depasirea acestor limite, chiar de 3-4 ori in ceea ce priveste amenda, plus sa fie mult mai bine monitorizat traficul.

asta ar trebuii sa mai vad. loganisti cu 150km/h pe minunatele noastre sosele :rolleyes: <sigur nu te plictiseai acasa?>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania este bine asa

nu avem drumuri pentru alte limite de viteze sa fim seriosi.

sa vezi cum este pe autostrada sa-ti faci masina praf la 170 ca iei un caine in bot .

noroc ca nu eram cu motorul sau cum a patit-o acel baiat de a luat un cal .

ce bine era daca mergeam cu 130 poate evitam nu.

CALMEAZATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand mistourile la o parte, eu zic ca limita de viteza ar trebui modificata intre anumite ore. de ex intre ora 23 si 05 dimineata sa poti merge cu 30 de km la ora peste limita stabilita pentru acel sector de drum. De fiecare data cand am plecat spre ungaria, germania, etc, trebuia sa fac 12 ore din bucuresti pentru ca in toate satele si comunele patriei esti obligat sa mergi cu 60 la ora, indiferent ca e trei noaptea si nu e nimeni pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

calmeaza-te :P

 

Esti si tu alt ipocrit cu "ier1" care cica merge cu maxim 50 in oras si 120-130 inafara? :peace:

Mesaj completat

in romania este bine asa

nu avem drumuri pentru alte limite de viteze sa fim seriosi.

sa vezi cum este pe autostrada sa-ti faci masina praf la 170 ca iei un caine in bot .

noroc ca nu eram cu motorul sau cum a patit-o acel baiat de a luat un cal .

ce bine era daca mergeam cu 130 poate evitam nu.

CALMEAZATE.

 

Ipocriti cu busha nu credeam ca sunt....sper ca ma insel...

Iti spun si tie si celui dinainte: Nu d-aia e rostul forumului sa polemizam??!!!!!

Nu am zis ca am dreptate, si nici nu m-am referit strict la tara noastra fara autostrazi! :D

E strict parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa facem un miting pe tema asta! :peace:

Pina la IKEA sau de la IKEA?

 

Cu siguranta daca era ceva de inventat in domeniul circulatiei auto nu se inventa in Romania. Calmati-va.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand mistourile la o parte, eu zic ca limita de viteza ar trebui modificata intre anumite ore. de ex intre ora 23 si 05 dimineata sa poti merge cu 30 de km la ora peste limita stabilita pentru acel sector de drum. De fiecare data cand am plecat spre ungaria, germania, etc, trebuia sa fac 12 ore din bucuresti pentru ca in toate satele si comunele patriei esti obligat sa mergi cu 60 la ora, indiferent ca e trei noaptea si nu e nimeni pe strada.

 

Pai clar, ce sa stea la un ciubuc 2 militieni cu loganu pe strada libera noaptea la 2-3....

 

Acum sa va spun o treaba: cunosc minim 50 de persoane care merg de minim 100 ori peste rahatu asta de limita de viteza ZILNIC. La fel, cred ca si eu am mers de minim 2000 de ori peste viteza legala pt zona respectiva, NICI EU SI NICI UNUL DIN PRIETENII MEI NU AU AVUT ABSOLUT NICI UN INCIDENT DE CIRCULATIE DIN CAUZA ASTA!!!!

Cunosc doar cativa 2-3 clienti care si-au faramat BMW-ul ca au mers prea tare in curba pe ud, sau au intrat in depasire aiurea. Daca o sa imi ziceti de motociclistii care au murit ca au mers tare, da, stiu si d-aia cativa, dar care chiar au exagerat: de ex: unul 170-180kmph in zona de 50, si altu 200 in zona de 50, si inca unu cu peste 200 inafara(ratat curba)

Alta treaba: Pe cati stiu ca au facut accident nici unul strict din cauza vitezei!

Mesaj completat

Pina la IKEA sau de la IKEA?

 

Cu siguranta daca era ceva de inventat in domeniul circulatiei auto nu se inventa in Romania. Calmati-va.

 

Pai cum? Nu era tot roman cel care a inventat motorul cu reactie? :D

Mesaj completat

asta ar trebuii sa mai vad. loganisti cu 150km/h pe minunatele noastre sosele :peace: <sigur nu te plictiseai acasa?>

 

Pai nu asta vad oricum prin afara?.....pfffai sa vezi cum incearca sa faca BMW-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda .. de cand am plecat din cluj se pare ca sa stricat rau treaba

tot felu de smecheri din astia care vor sa mearga legal cu 500 la ora

tinere .. dute te rog pe meses cu 150 la ora si vino sa postezi cand te intorci .. daca te mai intorci

pana atunci lasa-ne .. ca noua ne convine asa cum e .. ba chiar ar fi bine sa mai reduca putin viteza legala ca nu mai avem drumuri nici macar pt mers cu 50 la ora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum? Nu era tot roman cel care a inventat motorul cu reactie? :D

Aaaa, tu de avioane ziceai? Recunosc ca nu m-am uitat prea bine in ce subforum e topicul. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui impusa si o viteza MINIMA legala. NU poti sa te tirasti pe sosea (eu fiind cam navetist) , intr-o coloana pe care nu ai cum s-o depasesti (alta coloana vine pe contrasens,o banda pe sens), din cauza unui imbecil cu tractor/dacie veche/camion mortaciune. Pe un asfalt ca-n palma , ziua in amiaza mare , conditii de mers magnifice. Bucuresti-Alexandria , pt. cine cunoaste.

Viteza maxima nu-i problema , depasitul pe contrasens , prioritati , alea aduc RIP-uri.A trecut un microbuz azi pe linga mine de am zis ca-mi ia umarul , a ocolit o groapa , trecind pe banda mea. Viteza maxima , durere in puwla. Era sa fac atac de cord.

Cum ramine cu mitingul , vreau si eu sa ma tirasc ceva mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda .. de cand am plecat din cluj se pare ca sa stricat rau treaba

tot felu de smecheri din astia care vor sa mearga legal cu 500 la ora

tinere .. dute te rog pe meses cu 150 la ora si vino sa postezi cand te intorci .. daca te mai intorci

pana atunci lasa-ne .. ca noua ne convine asa cum e .. ba chiar ar fi bine sa mai reduca putin viteza legala ca nu mai avem drumuri nici macar pt mers cu 50 la ora

 

Alt ipocrit.....stiam eu ca-s multi, de aceea nici nu am facut pool :D

Ce draq are Mesesu si Topa unde chiar e periculos pe curbele alea si cu viteza legala, si unde stie toata lumea ca, in fiecare sezon niste reisari dilai si-o iau in bot mereu ca se cred prea Rossi de drum public?! .....unii din ei chiar is gasesc sfarsitul acolo. Si asta stii de ce, pt ca nu pot merge nici macar la o viteza de bun simt in rest, si asta e modul lor de a-si refula frustrarile din cauza asta. Eu nu am mers in veac tare pe-acolo si nu o sa merg in veci, asta presupunand chiar numai 30-35kmph in curbele alea stranse si 90-100 in zonele de linie dreapta pt ca nu am de aratat la nimeni nimica spre deosebire de reisari, doar vreau sa merg ceva mai tare doar unde e cat de cat safe, si sa nu trebuiasca sa merg cu 80-90 in localitati ca sa ajung intr-un timp decent, ca inafara mi-e frica peste 120 din cauza la v-un f...t de radar care nu o sa previna in veci v-un accident, ba mai mult, au fost cazuri in care radarul a provocat, din cauza ca a franat prea brusc soferul cand a vazut politia :peace:

Mesaj completat

Cred ca ar trebui impusa si o viteza MINIMA legala. NU poti sa te tirasti pe sosea (eu fiind cam navetist) , intr-o coloana pe care nu ai cum s-o depasesti (alta coloana vine pe contrasens,o banda pe sens), din cauza unui imbecil cu tractor/dacie veche/camion mortaciune. Pe un asfalt ca-n palma , ziua in amiaza mare , conditii de mers magnifice. Bucuresti-Alexandria , pt. cine cunoaste.

Viteza maxima nu-i problema , depasitul pe contrasens , prioritati , alea aduc RIP-uri.A trecut un microbuz azi pe linga mine de am zis ca-mi ia umarul , a ocolit o groapa , trecind pe banda mea. Viteza maxima , durere in puwla. Era sa fac atac de cord.

Cum ramine cu mitingul , vreau si eu sa ma tirasc ceva mai repede.

 

Da, si asta ar fi o idee dar numai daca se ridica si cea maxima, pt ca nu poti merge intr-un palier de 10kmph sa zicem, dar e cam greu de pus in practica, si tocmai pt ca drumuri bune nu prea avem, pe alea care totusi le avem e o crima sa mergi cu 180 in loc de 120 sau 80 in loc de 50-60?!!.... si mai ales ca TOATA LUMEA O FACE!!!!! (ma rog, cine si are cu ce) In plus pt ignorantii care se cred ei safe ca merg cu 50-60, ar trebui sa afle ca, crash-testele se fac la o viteza de impact de 45 si 60kmph, deci nici ei nu au voie sa mearga la admirat peisajul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai ceva impotriva daca ne lasi sa ne facem clubul IPOCRITILOR

care cred ca la drumurile actuale aceste limite sunt k

daca am avea autostrazii sigur ar fi altceva dar in situatia data

multumesc pentru ca mai definit intr-un cuvant

succes barbate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate pune no speed limit, si se va observa o mare fluidizare a traficului, datorita jde miilor de masini si motorete care vor intra in cel mai bun caz in service

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hohoho, cati mielusei pe aici :peace:

 

problema nu e in limita de viteza, problema e in faptul ca drumul trece prin toate localitatile posibile, in loc sa le ocoleasca. astfel, in loc sa mergi cu 100 pe langa ele, trebuie sa mergi cu 50 prin ele. limitele noastre sunt si afara, diferenta este ca afara nu ai localitati. dar daca romanul nu-i la "shusha", si nu se trezeste cu camionul in pat, nu e bine. e prea mult de schimbat, si deja o strada buna si fara comune e vis umed pentru romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni idioti ... poti sa mergi cu 200 sau 50 si sa mori. cu ce te ajuta aici viteza legala ?? peste tot sunt o gramda de dobitoci dar romania ii are pe cei mai multi, putem sa avem drumuri ca in germania, fara limite de viteze...ca tot acelasi (cuvant urat) o sa fie ..aici tine de educatia fiecaruia.

o intrebare pt toti ipocriti, daca nu ar fi existat vreodata o limita de viteza... voi a-ti merge cu 300 prin oras sau sate?? aici tine de noi, cat de dobitoc sa fii sa zici ... merg cu 100 prin sat ca nu vad politie/radare/semne/legi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu , de exemplu , merg cam 60 la ora prin sate de frica. Sa nu-mi sara ceva satesc in fata (ciine , satean , vaca , cal , gaina ...). Asa am mers mereu , nu ca ar fi radare. La trecerile de pietoni reduc , de frica sa nu treaca cineva , multe nu au semafor , deci pietonii pot sa treaca oricind. Ma refer aici la treceri de pietoni din orase mici , dar cu sosele mari. Cind era sa am accident nu viteza a fost cauza , ci niste conservari imbecili si inconstienti , sau care se credeau dumnezeii strazilor. Gabori in zona ? Canci , probabil erau cu radaru' la o actiune sau la o spaga.

Daca s-ar merge mai repejor , nu s-ar mai depasi atita pe contrasens = mai putine busituri frontale. De aia sustin maxim actiuni legate de VITEZA MINIMA LEGALA. Ca aia maxima ar trebui oricum marita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu limita e o problema fie ea si minima si maxima, problema consta in politisi educati prost, adica ei stau cu radarul sub poduri sau dupa tufisuri sau la iesire din viraje sau mai stiu eu... alte locuri in care se sta la panda.

Intreb si eu alti baieti/fete care au iesit prin alte tari: Voi ati vazut radar la panda ?NU Voi ati vazut indicatoarele de atentie camera de supraveghere? DA

 

Asa ca daca romanul ar sti ca nu sta vre-un militian la panda ar merge si el, ca nu pe toti ii cheama Gica-Corectul.

Cei de care zici tu lil_debul dacie/camion ei sunt amarati si nu au cu ce, ca poate ar merge si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu limita e o problema fie ea si minima si maxima, problema consta in politisi educati prost, adica ei stau cu radarul sub poduri sau dupa tufisuri sau la iesire din viraje sau mai stiu eu... alte locuri in care se sta la panda.

Intreb si eu alti baieti/fete care au iesit prin alte tari: Voi ati vazut radar la panda ?NU Voi ati vazut indicatoarele de atentie camera de supraveghere? DA

 

Asa ca daca romanul ar sti ca nu sta vre-un militian la panda ar merge si el, ca nu pe toti ii cheama Gica-Corectul.

Cei de care zici tu lil_debul dacie/camion ei sunt amarati si nu au cu ce, ca poate ar merge si ei.

da prietene si in afara se sta la panda cu pistoale cu laser. educatie nu au nici gaborii si nici o mare parte din noi.<recunosc ca zilnic se intampla sa depasesc viteza legala dar asta nu e un lucru cu care ma laud iar daca as fi prins mi-as asuma raspunderea , nu as cere ridicarea limitei la 98km/h in oras>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...