Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

E o idee buna.. dar:

 

tre' sa-ti mai si placa.. daca nu-ti place si o faci in sila tot degeaba...

tre' sa ai oarecum unde - bine si in casa se poate, depinde de cu cine stai..

tre' sa ai scule cu ce.

 

In rest reparatia nu e mare sfaraiala - schimbat rulmentii din cutie si un ax sau ambele cu sau fara pinioane.. important e sa ajungi la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda, sunt cateva probleme, unele rezolvabile, altele nu. Nu am scule (da-mi cumpar, daca e), nu am cine stie ce forta (dar chem un prieten, doi). Problema majora e ca nu am spatiu... stau la bloc, la etajul 5, am un balcon meschin, care deja e plin de flori si nimicuri, basca usuc rufe pe el. Nu am o macara sa suspend motorul... Eh, sunt multe chestii pe care nu le am, printre care si "indemanarea mecanica". Dar poate invat, timp e... Asta, intr-adevar, chiar e.

 

Am studiat si manualul de service in zilele lungi de plictiseala si deprimare din Boljevac. Repararea cutiei e o operatiune "de patru (sau cinci) chei", adica e nevoie de ceva pricepere, la nivel de avansat. Iar eu sunt la una, maxim doua. Sunt zeci si zeci de operatiuni migaloase de facut... Dar, in fine, nu ma plang. Ca mi-s curios din fire!

 

Raman deschis la sugestii si la orice informatie legata de un motor de CB500 PC26 in stare buna de functionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie macara, motorul de cb nu e asa mare, eventual apelezi la un prieten care sa te ajute sa-l dai jos si sa-l urci in apartament.

Nu e nevoie sa lucrezi pe balcon, daca-ti eliberezi maxim 1 metru patrat in dormitor sau alta camera e suficient. Cel mai simplu e sa lucrezi pe o masa.

Bineinteles toate astea-s posibile daca nu ai probleme cu ceilalti locatari ai apartamentului si daca chiar vrei sa faci asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie macara, motorul de cb nu e asa mare, eventual apelezi la un prieten care sa te ajute sa-l dai jos si sa-l urci in apartament.

Nu e nevoie sa lucrezi pe balcon, daca-ti eliberezi maxim 1 metru patrat in dormitor sau alta camera e suficient. Cel mai simplu e sa lucrezi pe o masa.

Bineinteles toate astea-s posibile daca nu ai probleme cu ceilalti locatari ai apartamentului si daca chiar vrei sa faci asta.

 

 

daca nu esti virgin , ai dus si tu macar o data in brate o gagica (prea beata sa se urce ea in pat, pe masa, pe un scaun, intr-un ham agatat de tavan etc), deci ai putere sa duci si motorul in brate, crede-ma.

daca esti virgin, faci antrenament si dupa ce ai carat motorul de cb o sa poti cara si o gagica

 

win-win situation .

 

despre lucrul in apartament, tre sa recunosc ca trebuie acceptul colocatarilor... eu nu l-as avea, de aceea locuiesc singur.

 

oricum ar fi, trebuie loc ca sa lucrezi in casa. daca il gasesti, nu sta pe ganduri :moron:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai o varianta...il desfaci pe al tau si-l vinzi bucata cu bucata (roti,rezervor,furca,bord,sa,etc) mai strangi ceva bani pana la primavara,si-ti iei altul.. http://www.moto.it/moto-usate/honda/cb-500...tml?msg=2715545

 

Felicitari pentru calatorie, cu tot necazul,cred ca ai venit mai bogat sufleteste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta pica din prima.. a zis ca nu renunta la Melc si asa as face si eu sincer, nu as renunta.

 

Man, cumperi un motor muci dar cu cutia buna, si apoi cu rabdare si tutun faci motorul vechi al melcului. 2 in 1.

Unde te impotmolesti il chemi pe Skandal (daca nu vrea ii zici ca-i trimit eu bere :moron: )

 

(pscm, prost nu esti, de invatat vad ca inveti repede, trebuie sa reusesti, iar forta nu-ti trebuie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa te ajute cu ceva :

Link 1

Link 2

Link 3

macar iti faci o idee in legatura cu pretul.

Pana vine vremea rea, lasa-ne sa ne bucuram si noi de motocicleta, tu ... te-ai extrabucurat anul asta, si ai facut calatoria vietii tale (cel putin de pana acum :moron: ) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face altfel... Manuale de reparatie exista, engleza stii... l-as desface singur si l-as repara. Nu neaparat din cauze financiare, ci ca sa stiu ce-i acolo si ce se strica. Iarna e lunga, ai timp destul. Data viitoare pleci cu piesele alea in cobur si cu toate sculele care ti-au trebuit. Chiar daca nu se va mai strica, vei fi mult mai linistit ca stii ce sa-i faci in caz de "Doamne fereste".

 

agree 100%

 

nu te mai plange atata ca o baba d-aia in cimitir.

nimeni nu s-a nascut invatat.

n-ai loc?

sunt garaje mii (auto)

o iei la trap intr-o zi si intri pe la ei.

le spui de problema si, daca ti-ar permite sa le folosesti sculele si 2m patrati pe perioada iernii.

le zici ca daca reusesti sa faci motorul le dai 100 de euro la sfarsit cand pleci cu mobra de acolo si cate-o sticla de coca zero cand vii la munca, ca esti baiat sarac, iar ei, invata ce e intr-un motor, poate isi dezvolta activitatea.

 

avantajul ar fi sa nu mai pleci de bezmetic "la noroc" in jungla fara cel putin un bricegut.

in paralel cauta si motor de rezerva.

sansa e insa, ca, acelsi rulment care ti-a facut problema (dupa presupuneri) sa faca probleme si la motorul de rezerva.

apoi vii si zici, "ce s-a scumpit rumentii astia domne"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sansa e insa, ca, acelsi rulment care ti-a facut problema (dupa presupuneri) sa faca probleme si la motorul de rezerva.

apoi vii si zici, "ce s-a scumpit rumentii astia domne"

 

Cb-urile sunt foarte fiabile. Nu as da multe sanse ca problema sa se repete...

Inainte de toate trebuie identificata problema, altfel speculam. Apoi, daca vrei sa aflii daca-i o problema frecventa / defect de fabricatie poti intreba cati dintre proprietarii de CB-uri au patit asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, s-a vazut cu evidenta - ca este o deosebire importanta

(la fel ca si in cazul Turul Tarii... versus Un-tur-prin-tara),

ce ar insemna Ocolul-Lumii... in comparatie cu O tura prin Europa !

 

Daca si Calaretul-pe-Melc, si majoritatea motociclistilor de pe forum

vor intelege ca acest aspect conteaza enorm, fiind o chestiune de principiu...

nu ne-am confruntat degeaba !

 

Ba mai conteaza foarte mult

Sincerele felicitari si ca Orlando se descurca onorabil in sa, si ca scrie cu talent.

 

Dincolo de banalitatile meschine,

pentru mine, la final, se impune o sigura concluzie:

 

Acesta este topicul unei istorii neorealiste

in care, ca in povesti, un broscoi cu dinti

se transforma intr-un Fat-Frumos-din-Lacrima...

 

Per aspera ad astra ![/b]

Editat de Axor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este topicul unei istorii neorealiste

in care, ca in povesti, un broscoi cu dinti

se transforma intr-un Fat-Frumos-din-Lacrima...

 

si un cap tractor se transforma in instrument pentru manele, la intensitate maxima, sa-i poata deranja pe vecini si sa poata muri "dusmanii mei" de ciuda, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata, multumesc tuturor, chiar si lui Axor :cheers: (ca sa fac o rima stangace!)

 

Am o intrebare: daca-i inlocuiesc melcutului tot motorul, aveti idee ce formalitati trebuie indeplinite pentru a intra in legalitate?

 

Am gasit undeva un motor de vanzare, chiar in tara, dar cel care-l are l-a cumparat fara acte, pentru a-i canibaliza piesele. Mai are doar cadrul si motorul. O sa am probleme?

 

O ultima intrebare, dar va rog sa-mi dati raspunsurile pe privat: care-i pretul corect al acestui motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata, multumesc tuturor, chiar si lui Axor :cheers: (ca sa fac o rima stangace!)

 

Am o intrebare: daca-i inlocuiesc melcutului tot motorul, aveti idee ce formalitati trebuie indeplinite pentru a intra in legalitate?

 

Am gasit undeva un motor de vanzare, chiar in tara, dar cel care-l are l-a cumparat fara acte, pentru a-i canibaliza piesele. Mai are doar cadrul si motorul. O sa am probleme?

 

O ultima intrebare, dar va rog sa-mi dati raspunsurile pe privat: care-i pretul corect al acestui motor?

 

din ce stiu eu, motorul e piesa de schimb deci il poti schimba

 

poti face o declaratie la notar, pe proprie raspundere, ca l ai cumparat cinstit.

 

nu stiu daca se poate sa faci cu vanzatorul o declaratie ca ti l vinde si ca el nu l a furat.. poate cei care au trecut prin asta iti pot da sfaturi pertinente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit treaba cu motorul schimbat (fara sa mi se spuna de catre cel de la care am cumparat) la a doua mea motocicleta, acum aproape 10 ani. Adica, am cumparat mobra si cand m-am dus la RAR mi s-a spus ca are motorul schimbat. Jumatatea aia de ora cat au stat aia sa verifice ce si cum mi s-a parut o vesnicie. Ma intrebam ce aveam sa patesc daca motorul era furat....

In fine, motorul era ok, cumparat legal din germania, si mi-au scris pe loc noua serie a motorului pe cartea de identitate, fara sa mi se ceara niciun fel de act. Repet, asta se intampla acum aproape 10 ani. Daca si acum e la fel, n-ai nicio problema.

 

Bafta cu motorul si felicitari pentru calatorie :cheers:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata, multumesc tuturor, chiar si lui Axor :laugh: (ca sa fac o rima stangace!)

 

Am o intrebare: daca-i inlocuiesc melcutului tot motorul, aveti idee ce formalitati trebuie indeplinite pentru a intra in legalitate?

 

Am gasit undeva un motor de vanzare, chiar in tara, dar cel care-l are l-a cumparat fara acte, pentru a-i canibaliza piesele. Mai are doar cadrul si motorul. O sa am probleme?

 

O ultima intrebare, dar va rog sa-mi dati raspunsurile pe privat: care-i pretul corect al acestui motor?

 

Anul Asta am facut identificarea la un motor ...nu iti trebuie absolut nimic...fara notar,fara act de vanzare sau chestii din astea...TE DUCI PUR SI SIMPLU,COMPLETEZI UN FORMULAR DE-AL LOR,PLATESTI 420 RON LA CASIERIE SI GATA. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: daca-i inlocuiesc melcutului tot motorul?

 

In cazul in care acest motor este OK (se impune in prealabil o verificare de specialitate)

cred ca este cea mai operativa rezolvare a problemei. Dupa care,

 

atentie, cavaler ratacitor Orlando:

 

De-a lungul exodului tau, - excelent -

ai avut grija ca lantul sa fie foarte bine lubrifiat.

 

Ceea ce cred ca ai omis - si in timp a dus la fortarea cutiei -

 

foarte important pentru viitor:

 

Verificarea "sagetii lantului" la fiecare 400-500 km.

 

cu motocicleta incarcata - cu sarcina utila - gata de drum !

 

Doar cavalcade victorioase iti doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BlackDirt, felicitari!

 

Initial m-au amuzat aspiratiile... ulterior castigandu-ma ca ,,fan''.

Vorba cuiva de aici...cu acel motor n-as fi avut curaj sa plec din judet... ;)

Pe aici sunt cativa calatori care s-au facut remarcati prin turele facute, dar mai ales prin scrieri.

Tu, din al meu punct de vedere, te afli in primul pluton, avand un fel de a scrie, gandi, mai mult decat brici...

Daca prin complexitatea ei tura facuta de catre tine nu impresioneaza, modul in care-o descrii, modul in care gandesti sunt jos...casca.

Scrii al naibii de bine.

 

Inca o data felicitari si... poate-ti faci rost de-o mobra cu cel putin doua pistoane, sa fie acolo... :D

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine c-ai ajuns intreg, mai copchile! ;) ai ce povesti la nepoti, daca ai putini.

nu ai sunat in Suedia, asteptam...da' nu-i bai, ca poate ne-om intalni alta data.

vezi de-ti fa programare pentru alta tura, ca fain mai zici din taste.

si fa-ti mobra aia odata, ca nu e mare lucru.

numa' grija mare la mecanici, ca nu stii peste cine dai.

hai sa auzim de bine!

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...