Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un rulment crapat in cutia de viteze?

posibil lantul de transmisie...

cati km are CB-u? Pe la 60.000 si un pic de km, din cate mai imi aduc aminte, poate sa apara problema la transmisie,sa se fi prea intins lantul...sau rolele prea uzate .La viteze mici e mai larg si se aude, iar la vit mai mari se intinde din inertie si e mai ok.Plus vantul...cum ziceai.

 

sau un rulment la roata(da aia se simte si la ciclistica)...

acuma tu stii ce simtome are... mai clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, am luat-o cam asa: D - CH - I - A, iar acum sunt in SLO, in Trenta, intr-o caldare. Cu parere de rau, nu te pot vizita la Brno... O iau spre Hrvatska, apoi spre Crna Gora, apoi spre Srpska. Iar apoi, fi-r-ar mama ei de treaba, inapoi in RO...

 

Dar fu frumos, mi-am facut plinul de motociclism montan, aproape.

 

E si un update ridicat acolosa, pentru cine doreste, cine mai pofteste.

 

Ca sa nu mai deschid topic: aud o bataie cand merg cu motorul. Din cate percep, e ritmica. Nu e de la motor in sine, cand e la punctul mort si il turez nu se aude. Nu e nici de la lant, l-am uns bine si tot nu scap de troncanit. Basca, cand ma dau la vale fara motor, nu aud nimic suspect.

 

Mai multe detalii: se aude cu precadere in treapta 1 si a 2-a, deci la viteze mici. Dar la viteze mai mari, poate fi mascat de zgomotul vantului. Mai mult, se aude cand urc la deal, nu cand ma dau la vale (in frana de motor). Devine mai pregnant cand merg subturat (2500-3000 rpm).

 

Mie, asa nestiutor cum sunt, imi miroase a probleme la transmisie. Sfaturi, hint-uri, tips & tricks?

 

 

* citit update, ras, placut, cantat cu Tom, dormit.

 

ce de jumtati de pahare pline si goale ai avut si tu, Orlando! ;)

hai ca termin cafiaua si urc in sa. Azi e "the day". Crimea, here we go! ...pacat ca nu te pot astepta "la primire". sper sa ne vedem candva.

 

bafta cu transmisia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, am luat-o cam asa: D - CH - I - A, iar acum sunt in SLO, in Trenta, intr-o caldare. Cu parere de rau, nu te pot vizita la Brno... O iau spre Hrvatska, apoi spre Crna Gora, apoi spre Srpska. Iar apoi, fi-r-ar mama ei de treaba, inapoi in RO...

Da man, stiu ca Brno e pus de-amboulea pe harta pentru vizitatorii romani de vestul Europei (adica nu e in calea marilor atractii turistice vestice cand vii din RO sau din nord) lasa ca ne-om vedea candva...mi-ar fi placut sa ne vedem.

 

Legat de bataie .. si eu zic ca e de la lant/pinioane si nu din motor itself. Incearca sa mai faci o intindere de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantul e mereu uns, il ung mai des cu periuta de dinti si 80W90 decat ma spal eu pe dinti cu Colgate ;) Azi, totusi, l-am spalat bine, tot cu ulei si l-am suflat cu ceva Lithium Grease, de mi-au dat-o baietii ceia din Ucraina. Da, dupa o Europa intreaga, hop si eu cu unsoarea ucraineana :)

 

 

De intins, e intins. Nenea din Lubeck care mi-a schimbat cauciucul mi-a intins si lantul, gratis, cand a aflat ca vin de la Nordkapp :D Acum are jocul corect si nu, nu cred ca e de la lant, am mai zis, nu face zgomot. Cand e pe cricul central si-l turez intr-a-ntaia, merge ok. Deci cloncanitul cela e cand e in sarcina, si mai cu osebire cand merg la deal.

 

Eu zic ca ma tine pana acasa, daca nu-l suprasolicit prin munti. Problema e ca-s... in munti. :P

 

Am verificat si placutele de frana, nu prea mai au "carne" pe ele... Deci cu proxima ocazie, merg la cumparaturi.

 

Noi sa fim sanatosi!

 

O iau usurel la vale, spre Croatia, azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, am luat-o cam asa: D - CH - I - A, iar acum sunt in SLO, in Trenta, intr-o caldare. Cu parere de rau, nu te pot vizita la Brno... O iau spre Hrvatska, apoi spre Crna Gora, apoi spre Srpska. Iar apoi, fi-r-ar mama ei de treaba, inapoi in RO...

 

Dar fu frumos, mi-am facut plinul de motociclism montan, aproape.

 

E si un update ridicat acolosa, pentru cine doreste, cine mai pofteste.

 

Ca sa nu mai deschid topic: aud o bataie cand merg cu motorul. Din cate percep, e ritmica. Nu e de la motor in sine, cand e la punctul mort si il turez nu se aude. Nu e nici de la lant, l-am uns bine si tot nu scap de troncanit. Basca, cand ma dau la vale fara motor, nu aud nimic suspect.

 

Mai multe detalii: se aude cu precadere in treapta 1 si a 2-a, deci la viteze mici. Dar la viteze mai mari, poate fi mascat de zgomotul vantului. Mai mult, se aude cand urc la deal, nu cand ma dau la vale (in frana de motor). Devine mai pregnant cand merg subturat (2500-3000 rpm).

 

Mie, asa nestiutor cum sunt, imi miroase a probleme la transmisie. Sfaturi, hint-uri, tips & tricks?

Mai poate sa fie rulmentul de la cupla (de la pinion)...ceva de genul asta am avut eu problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate ca e problema inversa - e prea intins.. in fine, tu stii ce-auzi acolo.

In mersul pe liber la vale nu are cum sa faca zgomote lantul ca nu-l solicita nimic.

Pentru linistea ta sufleteasca verifica burta lantului cand esti cu motocicleta in cricul lateral, vezi sa fie cat trebuie, eventual slabeste-l putin - putin si vezi apoi daca mai se aud zgomote. Poate nenea din Lubeck a facut exces de zel cu intinsul si nu a luat in calcul toata incarcatura melcului.

 

Drum bun!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am zis este in bolievatz (boljevac) in serbia. aseara nu am precizat ca i s-a stricat cutia de viteze (crezand ca o sa se rezolve cumva). cine vrea sa vorbeasca la telefon sa ii/imi trimita PM sa va dau numarul. daca stiti pe cineva cu o platforma sa il ridice sa imi/ii zicetzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar, este in boljevac cu cutia tzandari! am vorbit cu el azi.

daca are cineva posibilitatea sa il ajute cu un transport pina la bucuresti, PM la mine.

In proncipiu ar trebui ori platforma ori duba. daca are cineva o alta idee, bagati!

 

bambiloid1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Boljevac... asa cum s-a spus si mai sus. Ma simt destul de naspa si de plouat, dar avand in vedere circumstantele poate ca e de inteles...

 

Cel mai devreme pot ajunge in tara undeva pe sambata seara. Imi pare rau, dar nu se poate pune problema de intampinat, pentru ca nu ma intorc calare, ci priveghiind mortul in spatele unei dube...

 

Sunt... jos. :hurt:

 

Ce sfarsit basit al unei calatorii atat de frumoase... Si sfarsitul e inca departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Boljevac... asa cum s-a spus si mai sus. Ma simt destul de naspa si de plouat, dar avand in vedere circumstantele poate ca e de inteles...

 

Cel mai devreme pot ajunge in tara undeva pe sambata seara. Imi pare rau, dar nu se poate pune problema de intampinat, pentru ca nu ma intorc calare, ci priveghiind mortul in spatele unei dube...

 

Sunt... jos. :hurt:

 

Ce sfarsit basit al unei calatorii atat de frumoase... Si sfarsitul e inca departe...

io zic sa te mai gandesti!

daca scopul tau calatoriei tale era acasa eroul lumii, este fundamental gresit.

daca scopul tau era sa mergi cat mai mult sa traiesti experienta calatoriei, sa intalnesti oamani, sa vezi locuri , ai castigat indiferent de final.

 

so, fericirea este o chestiune de alegere personala. eu as alege partea pozitiva!

Editat de bambiloid1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

melcule, nu fi amarat. pe noi ne-au bucurat peregrinarile tale. fii multumit ca nu te-a lasat prin norvegia. in serbia poti zice ca esti acasa. cauta sa gasesti un tir romanesc care trece prin zona si cu siguranta te poate aduce pana in tara. poate chiar moca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu fii suparat! You are a hero anyway!

Shit happens, bine ca esti tu sanatos si ca nu te-a lasat prin Norvegia, vorba lu; Monsteristu'.

 

Nu te necaji ca nu ai de ce, esti de departe cel mai tare "expeditionar"/povestitor. Capu' sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orlando tata am primit sms din tara ca ai belele la mobra. Futu-i. Cu toate ca mi-am propus sa nu mai fuck banii pe net, am tinut sa-ti precizez ca in incercarea ta de a vedea lumea din alte unghiuri ai reusit o realizare motociclistica de exceptie, aratand coltul rusinii multor interciclisti, datatori de sfaturi aberante si autobagatori in seama. Ai dovedit ca un om normal, cu un caracter curat si cu suflet mare poate urca pe mobra fara fitze si fara basini in cap, si poate rupe harta in doua, de la cald la rece si inapoi la cald.

Ca si performanta moto esti deja foarte sus, iar la capitolul tenacitate moto cred ca tii bine pe podium.

Nu pot sa-ti spun decat ca imi pare tare rau ca te-a lasat mobra, pe de alta parte imi pare tare bine ca te-a lasat aproape de casa, deci nu trebuie sa o arunci intr-un sant si sa vii cu placa numarului de inmatriculare in bagaj.

Imi dau seama ce-i in sufletul tau, si daca timpul, mobra, sanatatea si fondurile imi permit iti promit sa te razbun si la intoarcere sa vin cumva pe traseul tau spre casa, sa se stie ca motociclismul in Romania este perseverent si ca unde cineva s-a impotmolit un coleg duce stafeta mai departe.

daca te decizi sa lasi mobra acolo si sa vii cu alte mijloac e, urmand ca ea sa fie recuperata ulterior, da-mi te rog de veste si-ti voi aranja gazduire sigura pentru mobra in Serbia sau acolo unde esti.

Din Magdan, de la inceputul/capatul lumii, la jumatea expeditiei, Dan Popescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...